Dabā
Zaļā dzīvošana

Okeānu ūdens temperatūra pērn bijusi visaugstākā0

Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com

Ūdens temperatūra pasaules okeānos 2019.gadā bijusi visaugstākā kopš šādu mērījumu veikšanas sākuma, un tie sasilst arvien straujāk, konstatēts otrdien publicētā pētījumā.

Okeānu ūdens temperatūra pērn par 0,075 Celsija grādiem pārsniedza 1981.-2010.gada vidējo temperatūru, teikts pētījumā, kas publicēts Ķīnas zinātniskajā žurnālā “Advances in Atmospheric Sciences”.

Zinātnieki aprēķinājuši, ka šādas temperatūras sasniegšanai okeāni ir uzņēmuši 228 sekstiljonus džoulu siltuma, kas apmēram 3,6 miljardus reižu pārsniedz siltuma daudzumu, kas izdalījās Hirosimas atombombardēšanā.

“Šī izmērītā okeānu sasilšana ir neapstrīdama un ir tālāks globālās sasilšanas pierādījums,” sacīja pētījuma vadošais autors Čens Lidzjins, kurš ir asociētais profesors Ķīnas Zinātņu akadēmijas Atmosfēras fizikas institūtā.

“Nav saprātīgu alternatīvu, ja neskaita siltumnīcefekta fāzu emisijas cilvēku darbības rezultātā, lai izskaidrotu šo sasilšanu,” teica Čens.

Zinātnieki arī salīdzināja datus no 1987.-2019.gada perioda ar datiem par periodu no 1955. līdz 1986.gadam. Viņi konstatēja, ka pēdējo sešu gadu desmitu laikā sasilšana jaunākajā periodā bijusi par 450% lielāka nekā iepriekšējā periodā, kas liecina par straujākām globālā klimata izmaiņām.

Saistītie raksti

Zinātnieki sacīja, ka okeānu sasilšana var izraisīt jūru karstuma viļņus, kas var novest pie daudzu dzīvo organismu bojāejas jūrās un orkānu rašanās.

Viņi uzskata, ka cilvēki var mainīt savu ietekmi uz klimatu, bet okeāni uz to reaģētu lēnāk nekā atmosfēra un sauszeme. Kopš 1970.gada vairāk nekā 90% siltuma, kas radies globālās sasilšanas rezultātā, ir nonākuši okeānā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SM
Signe Mengote
Dabā
Sociālantropologs Kārlis Lakševics aicina reaģēt uz globālajām kataklizmām racionāli 3
1 diena
LE
LETA
Dabā
Pēdējos trīs mēnešus Latvijā saule spīdējusi vidēji 2 līdz 6 stundas nedēļā
1 diena
LE
LETA
Dabā
Sestdien gaidāms pavasarīgs laiks
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Dānija vēlreiz izskatīs patvēruma lūgumu: jaunākais Kristīnes Misānes lietā 2
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Popovičs un sporta pasaule sēro: Nav vārdu, kas raksturotu to, kā mēs jūtamies
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Par gada vārdu kļuvis jēdziens “notumse”
51 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM pārbauda lēmumus par Jelgavas tirgu un informē policiju
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
” Tele2″ optiskajam tīklam pieslēdzis centrālās bāzes stacijas, nodrošinot lielāku 4G jaudu
1 stunda