FOTO: Shutterstock

Krāsainas ogas, lapas un stiebri – kokaugi, kas dārzos īpaši skaisti izskatās novembrī 1

Katrs augs ir ar savu enerģiju, formu, krāsu un mainību laikapstākļos! Cits savu maksimālo skaistumu parādīs pavasarī, cits vasarā pārsteigs ar īpašo krāsu gammu, bet ir arī tādi kokaugi, kas, apburot un izceļoties ar savu košo tērpu, atklājas pelēkajā rudenī!

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Konsultē ainavu arhitekte un dārzu ierīkotāja, “Facebook” lapas @TavsDarzs uzturētāja Liene Feldmane.

Ilekss Ilex

Krūmi aug mitrās augsnēs pusēnā vai ēnā. Lapas pamīšas, pārsvarā ar dzeloņainiem zobiņiem. Ziedi sīki, balti, pa vienam vai nelielos pušķos. Auglis – olveida kaulenis, kas ir ļoti pazīstams Ziemassvētku dekoros, kartītēs un pārējā simbolikā. Stāda pietiekami mitrās, bet caurlaidīgās un trūdvielām bagātās augsnēs. Ļoti dekoratīvi ar košajām sarkanajām odziņām un mūžzaļajām lapām. Stāda atsevišķi vai kopā ar citiem mūžzaļajiem augiem, kā arī zem citiem kokiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
FOTO: Shuttersrtoc.com

Mieturu ileksu Ilex verticillate – vasarzaļie, līdz 3 m augstie krūmi Latvijā sasniegs tikai viena metra augstumu.

Lapas vasarā zaļas, garenas, rudenī kļūst dzeltenas līdz oranžas.

Zied jūnijā ar baltiem, smaržīgiem ziediem, kas sakārtoti pušķīšos, pēc tam izveidojas sarkanas ogas. Lapas, ziemai tuvojoties, nobirst, bet košās odziņas paliek pie zariem, tāpēc ļoti iecienījuši floristi. Augšanai nepieciešama mitra, skāba augsne.

Dammera klintene Cotoneaster dammeri

FOTO: Shutterstock

Mūžzaļi, 0,1–0,15 m augsti, augsnei pieguloši krūmi ar gariem zariem, kas apsakņojas. Lapas olveida, lapojums mūžzaļš. Ziedi balti, pa 1–2 kopā, zied maijā, jūnijā. Augļi spilgti sarkani, ienākas septembrī un saglabājas pie auga visu ziemu.

Konfekšu krūms Callicarpa bodinieri

FOTO: Shutterstock

Šķirnei ‘Profusion’ ir līdz 2 m augsti krūmi, zied jūnijā, jūlijā ar rozā ziediņiem, kas rudenī pārtop par košu un ļoti dekoratīvu akcentu dārzā ar violetām odzi-ņām. Tās paliek zaros arī pēc lapu nokrišanas. Ogas ir rūgtas. Labi pacieš apgriešanu. Jāstāda saulainās, viegli noēnotās vietās. Patīk neitrālas līdz vidēji skābas augsnes ar bagātīgu humusa saturu. Ļoti dekoratīvs krūms.

Grimonis Cornus

FOTO: Shutterstock

Ļoti ātraudzīgi un vasarzaļi krūmi vai, ja veido vainagu, – zemi koki. Augsnes ziņā neizvēlīgi, nav nepieciešama īpaša kopšana, bet jāveic pamatīga, regulāra un pareiza apgriešana pavasarī. Grimoņus var apgriezt līdz zemei, veicinot jauno dzinumu veidošanos. Jāstāda saulē vai daļējā noēnojumā. Tipiska šīs sugas pazīme ir skaistie, koši sarkanie dzinumi un spīdīgie zari. Arī zilgani balti līdz zili auglīši rudenī. Krūms var sasniegt pat 3 m augstumu. Ziemcietīgi, izturīgi pret kaitēkļiem un slimībām, pilsētvidei atbilstoši. Dekoratīvi gan atsevišķi kā soliteraugi, gan grupās. Grimoņi ir piemēroti stādīšanai pie ūdeņiem.

Reklāma
Reklāma

Kizils Cornus mas

FOTO: No “Praktiskais latvietis” arhīva/Latvijas mediji

Kizilu dēvē arī par ēdamo grimoni. 4–5 m augsts, uzzied viens no pirmajiem pavasarī ar zelta dzelteniem, sīkiem ziediņem čemuros. Ļoti dekoratīvs, jo uzzied pirms lapu plaukšanas. Vainags noapaļots, lapojums gaiši zaļš vai zilganzaļš. Augļi – ēdami, tumši vīnsarkani kauleņi. Nogatavojas pakāpeniski – zaros vienlaikus redzami gan pavisam zaļi un cieti augļi, gan tumši vīnsarkani un nedaudz caurspīdīgi gatavie ar viegli saldskābu garšu. Krūms ir ziemcietīgs.

Pamatprincipi kokaugu izvietošanai dārzā

Vidēja lieluma dārza izveidē svarīgākais pamatprincips ir lielāku stādu izvietošanai pēc iespējas tālāk no mājas, pirts vai lapenes, veidojot stādījumu fonu, kas var būt arī dzīvžogs. Priekšplānā jāstāda mazo formu jeb pundurformu augi un ziemcietes, kas neaizsegs skatu uz aizmugurē esošajiem augiem. Jāvadās pēc pakāpienu principa: zemākie priekšā, augstākie – aiz tiem.

Augi, kas ir saulmīļi, nekādā gadījumā nedrīkst tikt aizēnoti, un augiem ēnmīļiem jābūt iestādītiem vietā, kur tie visas dienas garumā vai vismaz daļēji tiks aizsargāti no tiešiem saules stariem.

Kokaugu lielumam jābūt sabalansētam ar stādāmās platības lielumu. Jāņem vērā, ka tos izmērus, kurus siltummīlis augs sasniedz savā etniskajā dzimtenē, pie mums, visticamāk, sasniegt nevarēs.

Reizēm augam norāda – zema forma. Tas nebūt nenozīmē, ka šis kokaugs būs zemāks vai nedaudz augstāks par metru. Zemā forma var būt pāris metrus augsta, ja kokauga pamatformas augstums ir krietni lielāks.

Bieža nelaime ir kokaugu sablīvēta stādīšana. Veidojas stādījumi, kur to zari ieaug cits cita vainagā, bet zem kokiem paēnā nekas īsti augt vairs negrib. Stādīšanas attālumu palīdzēs noteikt vainaga diametrs, kuru tas varētu sasniegt piemērotos augšanas apstākļos.

Svarīgi zināt auga sakņu sistēmas īpatnības un prasības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.