Sports
Citi sporta veidi

“Ilgus gadus bija otrais numurs, nu būs pirmais”: Olimpiskās komitejas jaunais prezidents Tikmers0


Stafetes maiņa – līdzšinējais LOK prezidents Aldons Vrubļevskis (no kreisās) šodien nodos stafeti Žoržam Tikmeram.
Stafetes maiņa – līdzšinējais LOK prezidents Aldons Vrubļevskis (no kreisās) šodien nodos stafeti Žoržam Tikmeram.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Šodien pastiprinātas epidemioloģiskās drošības apstākļos norisinājās Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Ģenerālā asambleja, kurā tika izvēlēts arī jaunais organizācijas vadītājs – līdzšinējais LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers, kurš amatā nomainīs Aldonu Vrubļevski, kurš Latvijas olimpisko kustību vadīja 16 gadus jeb četrus termiņus.

Sākotnēji LOK Ģenerālā asambleja bija plānota 20. martā, taču svītru pārvilka Covid-19 krīze. Parasti LOK kongresu rīkoja rudenī, arī olimpiskajos gados, kad varēja objektīvāk izvērtēt organizācijas darbu.

Kongresa termiņu maiņa dažam labam radīja neizpratni, taču kopējā gaisotne olimpisko sporta veidu federāciju vadītājiem ir izteikti vienāda – LOK ir attīstījusies, noteiktais virziens ir pareizs, ar jauno vadību kļūs tikai labāk.

Lai arī viens otrs Tikmeru dēvē par “sporta birokrātu”, 1980. gada Maskavas olimpisko spēļu sudraba medaļniekam airēšanā Tikmeram atbalsts ir ļoti liels, par ko “Latvijas Avīze” pārliecinājās, aptaujājot vairāku sporta veidu federāciju vadītājus.

Jautāju, kā viņi vērtē LOK pēdējo četru gadu darbību un ko sagaida no nākamajiem četriem gadiem.

Atis Strenga (Latvijas Kamaniņu sporta federācija): “Vrubļevska laikā tika izdarīts ļoti daudz. Pēdējos četros gados asi pagriezieni nav bijuši, taču es LOK attīstību redzu ilgākā laika posmā.

Sporta politiskajos jautājumos LOK iesaiste ir bijusi ļoti liela. Atlēti, kas gatavojas olimpiskajām spēlēm, tiek nodrošināti daudz labāk. Nākotnē gribētos, lai LOK uzņemtos lielāku lomu saistībā ar augstu sasniegumu sportu.

Vienmēr gribas labāk, jo labāki rezultāti, jo lielākas prasības no sportistiem un treneriem. Pēdējā laikā rezultāti olimpiskajās spēlēs bijuši labi, taču konkurence palielinās, daudzās valstīs atbalsts sportam pieaug, tāpēc, lai tiktu līdzi, arī mums jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem.

Tikmers ilgi bijis sporta politikas apritē, neviens cits nepieteicās, jo stiprs ir arī esošais pretendents. No vienas puses, labi, ka ir stiprs cilvēks, no otras, protams, konkurence vienmēr ir laba.”

Ina Jozepsone (Latvijas Galda tenisa federācija): “Šobrīd grūti pateikt, ko LOK darbībā varēs uzlabot, ko nevarēs, jo situācija pasaulē ir ļoti sarežģīta, mēs nezinām, kā viss attīstīsies.

Manā skatījumā iepriekšējā LOK vadība strādāja profesionāli, un tā, kas nāks tagad, tā ir tāda pārņemšana. Revolūcija jau nenotiek, un nekas krasi nemainīsies.

Domāju, ka Žoržam ir savs redzējums un idejas, bet viņš noteikti nenāks pretrunās ar to, kas jau bija, tikai papildinās un uzlabos. Tā ir realitāte, ka ir tikai viens pretendents, pieteikties jau varēja.

Nebija gribētāju vai tāda cilvēka, kas varētu stāties pretim. Konkurences trūkums jau nenozīmē, ka Tikmers strādās sliktāk. Mums sadarbība un komunikācija ir laba. Ja reāli vajag kādu palīdzību, es zinu, kur vērsties un kā risināt situāciju.

Domāju, ka LOK jāuzlabo komunikācija ar valsts pārstāvjiem, mēs (federācija) par sadarbību nesūdzamies.

Protams, var jau atnākt LOK un atrisināt visas federācijas problēmas, bet ne jau tāpēc viņi ir radīti, kā arī tad būtu jautājums, kāpēc tad mēs esam vajadzīgi? Strādājot kopā, viss būs labi.”

Viktors Ščerbatihs (Latvijas Svarcelšanas federācija): “LOK visu laiku mēģinājusi strādāt, taču viņu darbs ir atkarīgs no politiķiem. Atnāk jauna vara, ministrs, kuram sports ir vienaldzīgs, tad jau tā ir cīņa uz dzīvību un nāvi.

Žoržam novēlu veiksmi, lai ir saprotoši ministri, citādi būs grūti. Tikai ar adekvātiem cilvēkiem, kuri saprot, ka ir problēmas ne tikai ar parastu skolu skolotāju, bet arī sporta treneru atalgojumu, var sadarboties.

Šobrīd ir tā, ka mēs gribam, lai bērni ir gudri, bet negribam, lai viņi ir veseli. Manuprāt, šobrīd LOK ir ļoti grūti cīnīties ar politiķiem, jo tur ir gudrinieki, kas cenšas sportam tikai nogriezt naudu.

Ceru, ka Tikmeram vairāk paveiksies nekā Vrubļevskim, kuram nebija viegli. Novēlu spēku cīnīties ar tiem gudriniekiem, kuri no sporta neko nesaprot, tikai no sevis kaut ko tēlo.”

Aivars Platonovs (Latvijas Peldēšanas federācija): “Par iepriekšējiem četriem gadiem jāsaka paldies gan Vrubļevska kungam, gan LOK par konstruktīvu sadarbību. Ņemot vērā, kā mainījās situācija mūsu federācijā, sākotnēji bija bažas, bet tās nepiepildījās. Sadarbība bija profesionāla, sastrādājāmies labi dažādos projektos.

Par nākotni jācer, ka LOK spēs aizstāvēt olimpisko sporta veidu intereses. Ņemot vērā sarunas par prioritārajiem sporta veidiem, dažādām konsolidācijām, man ir nelielas bažas, ka tas tiek darīts ar mērķi vairāk atbalstīt neolimpiskos sporta veidus.

Mums kā olimpiskajam sporta veidam ir svarīgi, lai atbalsts nekļūtu sliktāks. Pats esmu pieteicies uz LOK izpildkomiteju, ja tikšu, tad būs iespēja aktīvi strādāt un vērtēt, kas jāuzlabo.

Esmu iepazinies ar Tikmera programmu, priecājos, ka ir kopīgas intereses par peldētapmācību un drošību uz ūdens projektos. Neredzu lielas pretrunas ar Tikmera piedāvāto LOK attīstības vīziju.”

Renāte Līne (Latvijas Airēšanas federācija): “Tā kā pilnus trīs gadus pati darbojos kā LOK individuālā locekle, varu teikt, ka sadarbība ar LOK mūsu federācijai bijusi ļoti laba.

Pēc reglamentiem, nolikumiem un kritērijiem, tik, cik airēšana varējusi dabūt atbalstu, tik arī ir bijis. Bijuši dažādi projekti gan sportistu atbalstā, gan treneru atbalstā. Jābūt pašiem aktīviem, tad viss strādā.

Protams, mēs esam priecīgi, ka par prezidentu kļūs bijušais airētājs, līdz ar to daudz labāk sapratīs mūsu sporta veida specifiku. Šobrīd pat grūti pateikt, ko vajadzētu krasi mainīt. Protams, ja būtu konkurence uz amatu, tas būtu labāk, jo konkurence rada labāku rezultātu.

Žoržs ir pietiekami spēcīgs, ilgus gadus strādājis LOK, viņiem ar Kārli Lejnieku ir jaunas idejas un jauns redzējums uz lietām. Domāju, ka būs pozitīvas pārmaiņas.”

Jānis Kols (Latvijas Bobsleja un Skeletona federācija): “2012. gadā es pats pretendēju uz LOK prezidenta amatu. Tagad varu teikt, ka astoņu gadu laikā LOK darbība noteikti ir uzlabojusies, lielā mērā pateicoties Tikmera, kā ģenerālsekretāra darbam.

Tas ir likumsakarīgi, ka viņš tagad pretendē uz prezidenta posteni. Zinot viņa mērķtiecību un neatlaidību, kā arī to, ka blakus būs jauns ģenerālsekretārs, kuram jau ir laba pieredze, varu teikt, ka tandēms ir ļoti spēcīgs.

Citu alternatīvu viņiem šobrīd nemaz neredzu. Ja arī būtu bijis cits pretendents, tad šim cilvēkam vajadzēja parādīties laikus, runāt ar federācijām. Uz jauno vadību skatos ļoti cerīgi.

Pozitīvi arī tas, ka uz izpildkomitejas un individuālo locekļu amatiem nepretendē ar politiku tieši saistīti cilvēki, kas līdz šim LOK bija plaši izplatīts. Politiķu atbalsts vienmēr ir vajadzīgs, taču ne viņu iejaukšanās.

Sagaidu, ka LOK olimpiskajām federācijām spēs nodrošināt konstantu finansējumu. Līdz šim bijis tā, ka līdz pēdējam nav zināms, kāds tas būs, tāpēc grūti plānot savu darbību.

Jau senāk ierosināju, ka tie būti noteikti fiksēti procenti no pamatbudžeta, ja nekļūdos, tad teicu, ka tie varētu būt 0,005%. Tas nav nekas traks tautsaimniecībai.

Ja to izcīnītu, būtu ļoti labi, tāpat, ja varētu atgūt finansējumu, ko sports saņēma no azartspēļu, alkohola un cigarešu akcīzes nodokļiem, ko nogrieza Repše.”

Igo Japiņš (Latvijas Riteņbraukšanas federācija): “Būtu labāk, ja vēlēšanas notiktu pēc olimpiskajām spēlēm, tad vērtējums par pēdējo četru gadu paveikto būtu bijis objektīvāks. Man šķiet, ka kandidātu uz olimpiskajām medaļām ir mazāk nekā agrāk.

Dzelžaini jau nevar pateikt, var jau kāds “izšaut”, bet tāda sajūta ir. Taču tas nav objektīvi, jo nav jau atskaites punkta. Par nākotni. Man ir skaidrs, ka ar tiem līdzekļiem, kas pieejami sportam šobrīd, nevar atbalstīt visus veidus.

Saistītie raksti

Par to runā sen, ceru, ka būs noteiktas prioritātes. Visi grib finansējumu, visiem nepietiek, līdz ar to tam nav nekādas jēgas. Svarīgi būtu to sakārtot, ne tikai sportistu atbalstīšanā, bet arī sacensību rīkošanā, izglītībā, jaunatnes atbalstā.

Ko darīt, ja ir tikai viens pretendents uz LOK prezidenta amatu, man grūti spriest, kāpēc tā ir. Būtu labāk, ja būtu vēl kāds, taču neviens cits jau nepieteicās. No sporta aprindām es arī nevienu citu neredzu.

Žoržam ir laba pieredze, ilgus gadus bija otrais numurs, nu būs pirmais.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
12 minūtes
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“2100. gadā Latvijā iedzīvotāju skaits saruks līdz 350 tūkstošiem!” Ārsts Gruntmanis par Latvijas pamešanu, Covid-19 un politiku 8
Intervija 6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pirmo reizi Latvijā divās pilsētās pasažierus vadā bezpilota autobusi 1
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Cēsiniece iekritusi rūdīta krāpnieka nagos. Naudas izvilināšanai izmantota īpaša shēma
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pornogrāfija izjauc tiesas sēdi par Obamas, Maska un citu slavenību “Twitter” konta uzlaušanu
1 stunda