Aivars Lembergs
Aivars Lembergs
Foto – LETA

Otto Ozols: Aivara Lemberga neparastās drosmes brīdis 25

Tā nav jauna ziņa, ka Latvijā ir nedabiski zemi akcīzes nodokļu ieņēmumi. Tiek lēsts, ka šādi Latvijā tiek pazaudēti vismaz 370 miljoni eiro ik gadu.1 Lielākā daļa no šīs naudas nonāk kontrabandistu mafijas rokās. Tas nav nekāds noslēpums nevienai no atbildīgajām iestādēm – sākot ar VID un beidzot ar visām tiesībsargājošajām iestādēm. Latvija šajā ziņā ir bēdīgā rekordiste gan starp Baltijas valstīm, gan Eiropā kopumā.

“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem 67
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Lasīt citas ziņas

Kontrabandistu mafijas, shēmas pastāv visās valstīs, bet Latvijā tā ir visdziļāk ielaistā problēma. Valsts tiek apzagta tādos apjomos, ka pamatoti rodas jautājums – kāpēc atbildīgās iestādes gadiem ilgi izrādījušās tik apbrīnojami bezspēcīgas? Runa ir arī par tiem pēdējiem gadiem, kad Finanšu ministrijā un VID, pēc daudzu apgalvotā, vadībā bijuši godprātīgi augstas raudzes speciālisti.

Tas, protams, rada jautājumu, vai noziedzniekiem nav savi līdzzinātāji visaugstākajos tiesībsargājošo iestāžu un politiskajos līmeņos. Pavisam nesen ļoti labi informētais Aivars Lembergs atklāti nosauca vairāku atbildīgo ierēdņu vārdus, vairāk vai mazāk skaidri norādot, kurš “piesedz” šīs daudzmiljonu noziedzīgās shēmas. Piedevām viņš ļoti konkrēti norādīja, kura amatpersona “piesedz” katru no kontrabandas “nozarēm” – cigaretes, degvielu utt. Lato Lapsa no portāla “Pietiek.com” jau paspējis uzsākt birokrātisko pingpongu ar šo iestāžu vadību, prasot paskaidrojumus, pamatojoties uz Lemberga negaidīti drosmīgajiem atmaskojumiem.2 Varam novēlēt viņam veiksmi un izturību šajā cīņā.
Protams, pamatoti būtu jautāt, kāpēc Lembergs tieši tagad nācis ar šīm atklāsmēm un kāpēc viņš nosaucis tieši šos uzvārdus? Vai viņš iepriekš patiešām neko nenojauta, nezināja? Tomēr tās būs nebeidzamas spekulācijas un tādas sazvērestības teorijas, ka pat zvērīgākie iluminātu un sorsoīdu konspirāciju pētnieki nobālētu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr noliekot malā konkrētus uzvārdus, vienā ziņā Lembergam varētu būt taisnība. Tik ilgstoši nesekmīga cīņa ar kontrabandistiem pamatoti liek domāt, ka ir kādas amatpersonas, kas patiešām to visu piesedz. Bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone jūnijā atzina, ka VID darbība ir bijusi sekmīga un 2015. gadā izdevies samazināt cigarešu kontrabandu par 2,6 procentpunktiem salīdzinājumā ar 2014. gadu. Piedevām viņa piesauca kriminālprocesu skaita un konfiscēto cigarešu skaita pieaugumu. Tomēr, lūkojoties uz statistikas datiem un redzot, kur šajā ziņā atrodas Latvija Eiropā, jājautā, kāpēc problēmas ir ielaistas tik ļoti pamatīgi un faktiskie rezultāti ir tikai kontrabandas aisberga apskrubināšana (sk. tabulu).

Pēc nopietnu starptautisku kompāniju pētījumiem, Latvija ar 26,7% tik un tā ir līdere Eiropas TOP valstu sarakstā, kurās ir augstākais kontrabandas īpatsvars.3 Tiesa, jaunākie pētījumi liecina, ka 2016. gada otrajā ceturksnī nelegālo cigarešu īpatsvars samazinājies līdz 23,8%. Tomēr Lietuvā šis skaitlis jau 2015. gadā bija ievērojami mazāks – 18,7%. Piedevām lietuvieši samazinājuši kontrabandas apjomus par iespaidīgiem 9,6 procentpunktiem. Šā gada otrajā ceturksnī atkal Lietuva uzrādījusi labus rezultātus – kontrabandas cigarešu apjoms samazinājies līdz 17,7%, bet Igaunijā – 15%.

Bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone vēl jūnijā slavēja savu iestādi: “Kopumā pētījuma rezultāti ir vērtējami atzinīgi un ļauj secināt, ka gan VID muitas amatpersonu, gan visu akcīzes preču kontrabandas apkarošanas plānā iesaistīto tiesībsargājošo iestāžu kopīgais intensīvais darbs ir bijis visnotaļ efektīvs un palīdzējis sasniegt šo rezultātu.” Tomēr situācija Lietuvā un Igaunijā ļoti skaidri norāda, ka Pētersones izpratne par “intensīvu” darba rezultātiem ļoti pamatīgi atšķiras no abām kaimiņvalstīm.

Lietuviešu piemērs liecina, ka, aktīvi strādājot, ir iespējams ļoti būtiski apkarot kontrabandas shēmas. Un atkal ir jautājums, kāpēc Latvijā tas nav izdevies? Samazinājums ir, bet gaužām pieticīgs. Pētījumi liecina – ja patērētās kontrabandas cigaretes būtu legālas izcelsmes, Latvijas nodokļu ieņēmumi pieaugtu par 77 miljoniem eiro gadā.

Šobrīd šīs milzīgās summas valsts budžeta vietā nonāk noziedznieku kabatās. Un te ir runa tikai par miljoniem, kurus nozog cigarešu kontrabandisti. Vēl apmēram 300 miljonus nozog citu akcizētu preču kontrabandisti. Mēs varam ļoti ilgi spriest, kāpēc Lembergs tikai tagad pēkšņi par to sācis runāt, kaut gan problēma ir acīmredzama jau gadiem ilgi, tāpat mēs varam bezgalīgi spriest, kāpēc nosaukti šie un nevis kādi citi uzvārdi.

Tomēr nenoliedzami ir kādi citi fakti. Tas ir bijis ļoti konkrēts politiskais spēks, kura atbildībā nu jau vairākus gadus bija gan Finanšu ministrija, gan VID. Neapšaubāmi, viņi labi redzēja un apzinājās šos nedabiski zemos akcīzes nodokļu ieņēmumus un tikpat nedabiski augstos kontrabandas apjomus pat salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm. Šie skaitļi bija ļoti labi zināmi. Bet kaut kādu pilnīgi neizskaidrojamu iemeslu dēļ vilcinājās aktīvi rīkoties.

Tāpat mēs ļoti labi zinām, kura politiskā spēka atbildībā joprojām ir drošības iestādes un nopietna ietekme Saeimas nacionālās drošības komisijā. Un visbeidzot – mēs zinām, kura politiskā spēka redzams un agrāk tik ietekmīgs deputāts Saeimas priekšvēlēšanu laikā saņēma ļoti aktīvu un savādu atbalstu tieši tajā reģionā, caur kuru plūst ļoti liela daļa kontrabandas. Vienu gan mēs nezinām – ko viņš saviem ietekmīgajiem atbalstītājiem solīja? Vai Eiropas vērtības – caurspīdīgumu, godīgu politiku un principiālu cīņu ar korupciju?

Ir grūti spriest, vai Lembergs ir iespēris pa īsto lapseņu pūzni un patiešām vainīgajām personām. Tomēr, ja šie cilvēki teiks, ka viņi ir bijuši ļoti sekmīgi savu tiešo pienākumu veikšanā, tad tie būs vienkārši meli – sausi skaitļi no drošticamām starptautiskām organizācijām, budžeta ieņēmumi no akcīzes nodokļiem nepārsūdzami liecina par kaut ko citu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šie vismaz 370 miljoni eiro ir nauda, ko katru gadu nozog no valsts budžeta, līdzekļi, ar kuriem varēja izšķiroši uzlabot gan veselības, gan izglītības sistēmu. Un norāde, ka Lembergs pats tāds vai šitāds, nav atbilde, bet gan apliecinājums, ka labāku atbilžu vienkārši nav. Vai arī ērtāk ir nemeklēt dziļākas atbildes. Ērtāk ir ļaut uzkarināt makaronus uz ausīm, kad stāsta, ka 2,6 procentpunktu samazinājums ir ievērojams sasniegums. It īpaši situācijā, kad esam viens no vislielākajiem kontrabandas caurumiem Eiropā.

avoti:
1 LA.lv Visgodīgākajiem politiķiem – jautājumi pa pieri
2 Lato Lapsa – KNAB un DP tomēr veic pārbaudi par Lemberga stāstīto par kontrabandas “jumtotājiem” no tiesībsargāšanas iestādēm
3 KPMG Project SUN

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Lasīt citas ziņas
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
Sniegs un apledojums visā Latvijā apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem
Kremlis baidās par neveiksmju karā Ukrainā ietekmi uz prezidenta vēlēšanām
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Vienbalsīgs tiesnešu balsojums! Latviešu dejotāja uzvarējusi prestižākajā vogue ballē Parīzē
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Vienbalsīgs tiesnešu balsojums! Latviešu dejotāja uzvarējusi prestižākajā vogue ballē Parīzē
11:48
Kremlis baidās par neveiksmju karā Ukrainā ietekmi uz prezidenta vēlēšanām
11:40
Sniegs un apledojums visā Latvijā apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem
11:32
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Turcijā ceļa malā nogalinātu atrod palagā ietītu bijušo krievu modeli un viņas 15 gadus veco meitu. Pieļauj, ka slepkavību veicis Lietuvas pilsonis
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
Traģisks negadījums pie Liepājas: ceļu satiksmes negadījumā gājusi bojā autobusa pasažiere
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Dārzs
Alveja, zelta stīga un citi vērtīgi “dakteri” uz palodzes
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Receptes
Sautēti kāposti visām gaumēm. 5 dažādas versijas
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
Ir divi scenāriji: bijušais Putina runu autors stāsta, kā var mainīties vara Krievijā
Pēc spēcīgās vētras Krimā pazuduši okupantu apmācītie kaujas delfīni
VIDEO. Pilnīgi viens! Kataras lidostā neviens nesagaida Vācijas prezidentu
Kāpēc sīpolus nedrīkst glabāt kopā ar kartupeļiem un citi padomi par sīpoliem
Putinam Latvijā dzīvo vairāki uzvārda brāļi
Izpētīts: suņi neuzticas meļiem un atpazīst sliktus cilvēkus
Laikapstākļus nosaka ciklons – snigšana turpināsies arī piektdien. Kur prognozē visspēcīgākos nokrišņus
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Restorāna darbinieku vārdā izsakām lielu nožēlu par notikumiem.”Juško, kurš iesita sievietei, atkāpies no “COD” vadības
VIDEO. Izraēliešu mamma, kas piedāvājās kļūt par ķīlnieci, lai tikai redzētu nolaupītās meitas, beidzot ir atkal kopā ar viņām
“RB Rail” valdes priekšsēdētājs: Rīga pilnīgi noteikti būs dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” sastāvdaļa
Kokteilis
FOTO. “Svešā zemē stādu rozes…” – Latvijā norisināsies leģendārās dziedātājas Larisas Mondrusas 80 gadu jubilejas koncerti