Aivars Lembergs
Aivars Lembergs
Foto – LETA

Otto Ozols: Aivara Lemberga neparastās drosmes brīdis 25

Tā nav jauna ziņa, ka Latvijā ir nedabiski zemi akcīzes nodokļu ieņēmumi. Tiek lēsts, ka šādi Latvijā tiek pazaudēti vismaz 370 miljoni eiro ik gadu.1 Lielākā daļa no šīs naudas nonāk kontrabandistu mafijas rokās. Tas nav nekāds noslēpums nevienai no atbildīgajām iestādēm – sākot ar VID un beidzot ar visām tiesībsargājošajām iestādēm. Latvija šajā ziņā ir bēdīgā rekordiste gan starp Baltijas valstīm, gan Eiropā kopumā.

Kontrabandistu mafijas, shēmas pastāv visās valstīs, bet Latvijā tā ir visdziļāk ielaistā problēma. Valsts tiek apzagta tādos apjomos, ka pamatoti rodas jautājums – kāpēc atbildīgās iestādes gadiem ilgi izrādījušās tik apbrīnojami bezspēcīgas? Runa ir arī par tiem pēdējiem gadiem, kad Finanšu ministrijā un VID, pēc daudzu apgalvotā, vadībā bijuši godprātīgi augstas raudzes speciālisti.

Tas, protams, rada jautājumu, vai noziedzniekiem nav savi līdzzinātāji visaugstākajos tiesībsargājošo iestāžu un politiskajos līmeņos. Pavisam nesen ļoti labi informētais Aivars Lembergs atklāti nosauca vairāku atbildīgo ierēdņu vārdus, vairāk vai mazāk skaidri norādot, kurš “piesedz” šīs daudzmiljonu noziedzīgās shēmas. Piedevām viņš ļoti konkrēti norādīja, kura amatpersona “piesedz” katru no kontrabandas “nozarēm” – cigaretes, degvielu utt. Lato Lapsa no portāla “Pietiek.com” jau paspējis uzsākt birokrātisko pingpongu ar šo iestāžu vadību, prasot paskaidrojumus, pamatojoties uz Lemberga negaidīti drosmīgajiem atmaskojumiem.2 Varam novēlēt viņam veiksmi un izturību šajā cīņā.
Protams, pamatoti būtu jautāt, kāpēc Lembergs tieši tagad nācis ar šīm atklāsmēm un kāpēc viņš nosaucis tieši šos uzvārdus? Vai viņš iepriekš patiešām neko nenojauta, nezināja? Tomēr tās būs nebeidzamas spekulācijas un tādas sazvērestības teorijas, ka pat zvērīgākie iluminātu un sorsoīdu konspirāciju pētnieki nobālētu.

Tomēr noliekot malā konkrētus uzvārdus, vienā ziņā Lembergam varētu būt taisnība. Tik ilgstoši nesekmīga cīņa ar kontrabandistiem pamatoti liek domāt, ka ir kādas amatpersonas, kas patiešām to visu piesedz. Bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone jūnijā atzina, ka VID darbība ir bijusi sekmīga un 2015. gadā izdevies samazināt cigarešu kontrabandu par 2,6 procentpunktiem salīdzinājumā ar 2014. gadu. Piedevām viņa piesauca kriminālprocesu skaita un konfiscēto cigarešu skaita pieaugumu. Tomēr, lūkojoties uz statistikas datiem un redzot, kur šajā ziņā atrodas Latvija Eiropā, jājautā, kāpēc problēmas ir ielaistas tik ļoti pamatīgi un faktiskie rezultāti ir tikai kontrabandas aisberga apskrubināšana (sk. tabulu).

Pēc nopietnu starptautisku kompāniju pētījumiem, Latvija ar 26,7% tik un tā ir līdere Eiropas TOP valstu sarakstā, kurās ir augstākais kontrabandas īpatsvars.3 Tiesa, jaunākie pētījumi liecina, ka 2016. gada otrajā ceturksnī nelegālo cigarešu īpatsvars samazinājies līdz 23,8%. Tomēr Lietuvā šis skaitlis jau 2015. gadā bija ievērojami mazāks – 18,7%. Piedevām lietuvieši samazinājuši kontrabandas apjomus par iespaidīgiem 9,6 procentpunktiem. Šā gada otrajā ceturksnī atkal Lietuva uzrādījusi labus rezultātus – kontrabandas cigarešu apjoms samazinājies līdz 17,7%, bet Igaunijā – 15%.

Bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone vēl jūnijā slavēja savu iestādi: “Kopumā pētījuma rezultāti ir vērtējami atzinīgi un ļauj secināt, ka gan VID muitas amatpersonu, gan visu akcīzes preču kontrabandas apkarošanas plānā iesaistīto tiesībsargājošo iestāžu kopīgais intensīvais darbs ir bijis visnotaļ efektīvs un palīdzējis sasniegt šo rezultātu.” Tomēr situācija Lietuvā un Igaunijā ļoti skaidri norāda, ka Pētersones izpratne par “intensīvu” darba rezultātiem ļoti pamatīgi atšķiras no abām kaimiņvalstīm.

Lietuviešu piemērs liecina, ka, aktīvi strādājot, ir iespējams ļoti būtiski apkarot kontrabandas shēmas. Un atkal ir jautājums, kāpēc Latvijā tas nav izdevies? Samazinājums ir, bet gaužām pieticīgs. Pētījumi liecina – ja patērētās kontrabandas cigaretes būtu legālas izcelsmes, Latvijas nodokļu ieņēmumi pieaugtu par 77 miljoniem eiro gadā.

Šobrīd šīs milzīgās summas valsts budžeta vietā nonāk noziedznieku kabatās. Un te ir runa tikai par miljoniem, kurus nozog cigarešu kontrabandisti. Vēl apmēram 300 miljonus nozog citu akcizētu preču kontrabandisti. Mēs varam ļoti ilgi spriest, kāpēc Lembergs tikai tagad pēkšņi par to sācis runāt, kaut gan problēma ir acīmredzama jau gadiem ilgi, tāpat mēs varam bezgalīgi spriest, kāpēc nosaukti šie un nevis kādi citi uzvārdi.

Tomēr nenoliedzami ir kādi citi fakti. Tas ir bijis ļoti konkrēts politiskais spēks, kura atbildībā nu jau vairākus gadus bija gan Finanšu ministrija, gan VID. Neapšaubāmi, viņi labi redzēja un apzinājās šos nedabiski zemos akcīzes nodokļu ieņēmumus un tikpat nedabiski augstos kontrabandas apjomus pat salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm. Šie skaitļi bija ļoti labi zināmi. Bet kaut kādu pilnīgi neizskaidrojamu iemeslu dēļ vilcinājās aktīvi rīkoties.

Tāpat mēs ļoti labi zinām, kura politiskā spēka atbildībā joprojām ir drošības iestādes un nopietna ietekme Saeimas nacionālās drošības komisijā. Un visbeidzot – mēs zinām, kura politiskā spēka redzams un agrāk tik ietekmīgs deputāts Saeimas priekšvēlēšanu laikā saņēma ļoti aktīvu un savādu atbalstu tieši tajā reģionā, caur kuru plūst ļoti liela daļa kontrabandas. Vienu gan mēs nezinām – ko viņš saviem ietekmīgajiem atbalstītājiem solīja? Vai Eiropas vērtības – caurspīdīgumu, godīgu politiku un principiālu cīņu ar korupciju?

Ir grūti spriest, vai Lembergs ir iespēris pa īsto lapseņu pūzni un patiešām vainīgajām personām. Tomēr, ja šie cilvēki teiks, ka viņi ir bijuši ļoti sekmīgi savu tiešo pienākumu veikšanā, tad tie būs vienkārši meli – sausi skaitļi no drošticamām starptautiskām organizācijām, budžeta ieņēmumi no akcīzes nodokļiem nepārsūdzami liecina par kaut ko citu.

Saistītie raksti

Šie vismaz 370 miljoni eiro ir nauda, ko katru gadu nozog no valsts budžeta, līdzekļi, ar kuriem varēja izšķiroši uzlabot gan veselības, gan izglītības sistēmu. Un norāde, ka Lembergs pats tāds vai šitāds, nav atbilde, bet gan apliecinājums, ka labāku atbilžu vienkārši nav. Vai arī ērtāk ir nemeklēt dziļākas atbildes. Ērtāk ir ļaut uzkarināt makaronus uz ausīm, kad stāsta, ka 2,6 procentpunktu samazinājums ir ievērojams sasniegums. It īpaši situācijā, kad esam viens no vislielākajiem kontrabandas caurumiem Eiropā.

avoti:
1 LA.lv Visgodīgākajiem politiķiem – jautājumi pa pieri
2 Lato Lapsa – KNAB un DP tomēr veic pārbaudi par Lemberga stāstīto par kontrabandas “jumtotājiem” no tiesībsargāšanas iestādēm
3 KPMG Project SUN

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Alnis Rīgas centrā. Vai slimnīcas pietiks gultas? Cinītis birokrātu vezumam. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Dienas gaitā laikapstākļi nemainīsies. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
16 minūtes
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni
54 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Sejas maskas ir kaitīgas, bet testu rezultāti – viltoti.” Kur rodas sazvērestību teorijas par Covid-19? 12
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vairāk nekā 600 cilvēki, bet pieci miruši 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šodien mēs nedrīkstam klausīties populistos!” Levits aicina sabiedrību mobilizēties Covid-19 izplatības apturēšanai 12
14 stundas
VV
Vivanta Volkova
Stāsti
“Es te esmu kā paradīzē!” Vecticībniece Anfisa par streikojošiem ceļgaliem un atteikšanos no dzīves Francijā 3
13 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Drīzumā Latvijā būs skatāms jaunais miniseriāls par laulību škiršanas tēmu “Projekts: šķiršanās”
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija strīds ar 99 gadus veco vectētiņu princi Filipu var kļūt par pēdējo… 11
18 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Pieprasījums bija no visām pusēm.” Meža īpašnieki tiek pie uzlabota un jaudīgāka reģistra 1
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Domāšana jāpagriež par 180 grādiem uz modernāku pusi.” Jaunā Rīgas vara par pārmaiņām pilsētā 7
22 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Tas bija traki!” Ārvalstu studentu pieredze Latvijā sērgas laikā 9
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgās dejotājas Aleksandras Kurusovas mērs ir pilns: lūdzu, pārstājiet mani aicināt uz randiņiem! 16
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kādēļ pēc neatkarības atgūšanas sagruva rūpniecība? Grāmatā atmasko militarizēto tautsaimniecību Latvijā 21
23 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pasaules lielvaras no kodolieročiem neatteiksies arī pēc ANO līguma stāšanās spēkā 1
16 stundas
Raivis Šveicars
Stāsti
Detaļas kaut kosmosam. Stāsts par kādu unikālu Latvijas metālapstrādes uzņēmumu 1
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs dzīvojam ekstremālā situācijā.” Spānijā izsludina ārkārtējo stāvokli un nosaka komandantstundu 3
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca paziņo par plānveida operāciju atcelšanu 11
22 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 4
Intervija 1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 112
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kāda ir prinča Viljama un Keitas Midltones trīs bērnu ikdienas dzīve? 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Beāte un Beatrise
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bijusi vētraina ballīte: Samantai Tīnai uzradies gruzīnu pielūdzējs, Lauris Reiniks pazaudē bikšu pogu 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Raganu slotu ballē” izgaismo retumus 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
3 dienas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
4 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ emocijas var ņemt pārsvaru pār saprātu, un tas var nebeigties labi! Horoskopi no 26. oktobra līdz 1.novembrim 1
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Veiksmes un spriedzes dienas oktobrī un novembrī: Skorpiona laika padomi
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu liksi apkārtējiem dancot pēc savas stabules! Horoskopi 26.oktobrim 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
08:33
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Aktrise Inga Alsiņa dodas Rīgas ielās ar atjaunoto “Seat Ateca”
08:21
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni
07:56