Foto AFP/Scanpix/LETA

Otto Ozols: Aptīri draugu, kamēr tas vēl silts 8

Daudzi, iespējams, atceras slaveno angļu melnā humora frāzi no leģendārās izrādes par Šerloku Holmsu – “Gaļa paliek gaļa,” teica Vecais Vāverlijs un ievilka sievas līķi pieliekamajā. Pēc britu vēlētāju lēmuma izstāties no Eiropas Savienības palikušo valstu pārstāvji steidz rīkoties gluži kā pieminētais Vecais Vāverlijs. Īpaši jau šobrīd, kad pretēji dažu pašmāju ekspertu iedomām jaunā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja jau pirmajās telefona sarunās ar Eiropas valstu līderiem uzsvēra – viņas valdība pildīs vēlētāju gribu.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 88
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 59
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Vecais Vāverlijs teica “gaļa paliek gaļa”, bet uzņēmēji parasti saka – “bizness ir bizness, nekā personīga”. Proti, jāmāk izmantot jebkuru izdevīgu situāciju. Latvijas Universitātes asociētais profesors kādā savā rakstā norādīja ļoti tieši: “Pēc pieklājīga neilga sēru brīža Latvijai, iespējams, vajadzētu palūkoties, kā izmantot “Brexit” rezultātā radušās iespējas.” Vienvārdsakot, mazliet pasēro, bet tad gan steidz grābt, ko var.

Patiesībā Eiropas Savienībā jau sākušās īstas sacensības, ko varētu raksturot ar īstu britu melno humoru: “Aptīri draugu, kamēr tas vēl silts.” Briti nolēma pārtraukt savu kā ES dalībvalsts mūžu, bet pārējie uzreiz lūkojās, kādu labumu izsist. Būtībā steidz apgūt aizgājēja mantu, pirms tas vēl nav pat lāga aizgājis. Bet jāatceras, “gaļa paliek gaļa” un mūsdienu dinamiskajā pasaulē kavēties nedrīkst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas pats Auers, kurš ļoti labi pazīst Lielbritāniju, norādīja, ka Londonā finanšu pakalpojumu sfērā ir nodarbināti ap 360 000 augsti apmaksātu speciālistu. Atsaucoties uz laikrakstu “Financial Times”, viņš norāda, ka lielās ASV investīciju bankas jau sākušas pārvietot personālu no Londonas uz Dublinu, Frankfurti, Parīzi un citiem Eiropas finanšu centriem.

Tieši Londonas jaudīgā un simtus miljardus vērtā finanšu industrija ir visvērtīgākais laupījums, kas interesē pasaules varenos. Īpaši jau kontinentālās Eiropas. Un šeit mēs nonākam pie kādas pārdomu vērtas sakritības. Daudzi joprojām ir diezgan lielā neizpratnē par ES augstākās vadības un īpaši EK prezidenta Žana Kloda Junkera pavisam dīvaino pasivitāti pirms balsojuma Lielbritānijā. Tā bija tikai daļēji britu iekšējā lieta, jo viņi lēma arī par visas ES nākotni. Pavisam noteikti ES vadītājiem bija tiesības teikt savu vārdu, mēģināt skaidrot un pārliecināt britus par ES priekšrocībām. Demokrātiskās sabiedrībās tā būtu pašsaprotama lieta. Tomēr Žans Klods Junkers šādu iespēju faktiski neizmantoja. Pat vairāk – viņš rīkojās tieši pretēji. Tās retās reizes, kad viņš uzrunāja britu sabiedrību – tie vairāk bija brīdinājumi, kas drīzāk izklausījās pēc draudiem. Tie kuri pazīst lepnos britus, zina, ka tas ir vissliktākais veids, kā uzrunāt brīvu sabiedrību. Šāda attieksme aizvaino, un pieredzējuši politiķi labi apzinās, ka šādos balsojumos ir krietna daļa emociju. Efekts būs tieši pretējs. Un tā arī notika. Līdzīgi kusla bija citās reizes tik enerģiskā Vācija. Nevilšus rodas iespaids, ka viņiem tikai vārdos bija žēl par britu lēmumu pamest Eiropas Savienību.

Pirmajā mirklī tas liekas pārsteidzoši. Vai patiešām Junkers ar saviem biedriem būtu vēlējies britu aiziešanu? Viņš apgalvo pretējo, bet kā lai izskaidro tik dīvaino pasivitāti? Te ir īstais brīdis paskatīties uz Junkera pagātni, viņa ļoti ciešās saites ar finanšu industriju un dzimto Luksemburgu.

Luksemburgu mēs visi pazīstam kā vienu no bagātākajām pasaules valstīm. Valstī ar apmēram pusmiljonu iedzīvotāju ir apmēram 1000 dažādu investīciju fondu, apmēram 200 bankas un neskaitāmas citas finanšu kompānijas. Luksemburgas bankas tiek uzskatītas par gandrīz tikpat uzticamām kā Šveices, tās ļoti draudzīgā nodokļu sistēma ļauj Luksemburgu faktiski pieskaitīt ofšoru nodokļu paradīzēm. Šī mazā valsts ir pasaulē ļoti ietekmīgs finanšu centrs. Šī miljardus vērtā industrija katru gadu valstij un tās elitei ienes pasakainas bagātības un dod milzīgu ietekmi.

Kāds tam sakars ar Žanu Klodu Junkeru? Pirms divdesmit trīsdesmit gadiem Luksemburgas ekonomika bija sākusi nīkuļot, jo pamata industrija bija dzelzsrūdas ieguve un apstrāde zaudēja jaudu. Pieprasījums bija krities, Luksemburgas finanšu situācija ļodzījās, bija steigšus jāmeklē citi risinājumi. Tas ir laiks, kad aktīvajā politikā iesaistījās Junkers. Viņš bija Luksemburgas finanšu ministrs divdesmit gadus – no 1989. līdz 2009. gadam. Paralēli ministra pienākumiem ļoti ilgu laiku bija arī Luksemburgas premjerministrs – no 1995. līdz 2013. gadam. Faktiski viņš bija viens no galvenajiem Luksemburgas kā jaudīga globāla finanšu centra konstruktoriem un tēviem.

Kas ir viens no lielākajiem un ietekmīgākajiem Luksemburgas konkurentiem Eiropā? Lielbritānija un tās galvaspilsēta Londona. Kas būs ieguvēji pēc tam, kad daļa no šīs miljardu vērtās industrijas centīsies pārcelties uz ES? Pavisam noteikti Vācijas finanšu galvaspilsēta Frankfurte pie Mainas. Tomēr tā nav tik liela, lai spētu uzņemt visus pārbēdzējus no Londonas. Kas ir vēl viens ļoti ietekmīgs ES finanšu centrs? Pareizi – Žana Kloda Junkera dzimtā Luksemburga un viņa pašrocīgi uzbūvēta finanšu impērija.

Reālpolitiski ciniski vērtējot, tieši Vācija un Luksemburga būs lielākās ieguvējas no Lielbritānijas izstāšanās.

Sekojot politiskajam savienoto trauku principam – britiem aizejot no ES – ietekme un vara pār Eiropu visvairāk pieaugs tieši Vācijai. Piedevām, ja vēl piepildās scenārijs, ka Skotija atdalās un pievienojās eirozonai, tad ir nošauti vēl vismaz divi zaķi. Ļoti trekni zaķi – eirozona papildinās ar vēl vienu ļoti bagātu un ietekmīgu biedru, bet no Lielbritānijas kā varena ekonomiskā konkurenta pāri paliek vien blāva ēna.

Kas būs zaudētāji? Šobrīd izskatās, ka par zaudētājiem var droši uzskatīt Baltijas valstis. Jo pašreizējās ES lielvalstis – Vācija, Francija, Itālija un Spānija – ir daudz pielaidīgākas attiecībās ar Krieviju. Nemaz jau nerunājot par to, ka ES būs izjaukts iekšējais varas līdzsvars. Tagad minētajām valstīm un īpaši Vācijai neviens īpaši netraucēs izmantot savu pieaugušo varu pār ES.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nav zināms, vai Žans Klods Junkers ar saviem draugiem paredzēja Lielbritānijas referenduma iznākumu, bet ir skaidrs, ka viņš nepārpūlējās, lai britus pārliecinātu palikt. Tikai ilgākā laika posmā mēs varēsim redzēt, kādu labumu no tā visa iegūs viņa Luksemburgas banku un pasaules nodokļu “optimizētāju” paradīze. Tad arī mēs uzzināsim, vai Baltijas valstu intereses kārtējo reizi nav tikušas smalki notirgotas reālpolitiskajā tirgū.

Diemžēl ES pamatos ir ielikts nevis ideju kopums, bet gan cinisku tirgotāju aprēķins. Un tāpēc nevajag brīnīties, ka tās vadoņi rīkojās pēc principa – aptīri draugu, kamēr tas vēl silts. Kā teica Vecais Vāverlijs – gaļa paliek gaļa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 77
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 69
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 35
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 64
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 37
19 stundas
Lasīt citas ziņas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 77
5 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vai tūļājamies ar revakcināciju? Francijā trešā deva senoriem, Lietuvā – ārstiem, Austrijā “Astra/Zeneca” vakcinētajiem 48
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Esplanādē par 800 000 eiro mainīs celiņu segumu 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 35
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, Cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba
13:05
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt?
12:45
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …”
12:43
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Es draudēju Urbanoviča kungam!” atklāj Švecova 18
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas Bankas ekonomists: Inflācija ir kā eļļa dzinējā, kas palīdz ekonomikai kustēties uz priekšu
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies uzņēmējs un ekonomists Edvīns Samulis
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tarifu kāpums “Getliņos” varētu ietekmēt arī maksu par nešķiroto atkritumu izvešanu 7
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
“Vienu laiku biju Latvijas partiju zelta sponsors.” Saruna ar Urmasu Sorumā 6
Intervija 6 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Attīstīt nākamajā līmenī, piesaistot mākslīgo intelektu!” VID Muitas pārvalde par cīņu pret kontrabandu 8
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš drošs, ka valdībai izdosies atsevišķu profesiju pārstāvjiem uzlikt pienākumu obligāti vakcinēties pret Covid-19 50
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc pāris lietainām dienām no svētdienas gaidāms pārsvarā sauss laiks
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Covid-19 uzskatāmi apliecināja, cik mūsu sabiedrība ir nepasargāta no dezinformācijas ietekmes 42
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Merzļikins pagarina līgumu ar “Blue Jackets” līdz 2027.gadam 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ņujorkas metro staciju satricina sprādziens pēc vilciena sadursmes ar uz sliedēm pamestu velosipēdu
52 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Māte ilgstoši indēja savu bērnu, iemesls vēl joprojām neskaidrs 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …”
16 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 96
21 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 37
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 64
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 20
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 69
23 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 2
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
22 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
1 stunda