Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Fotolia

Padomi vecu ābeļu kopšanā 0

“Veidot kokus var iemācīties, tikai to darot, tādēļ jāķeras vien savam dārzam klāt. Vecas ābeles ir pacietīgas un piedos kļūdas,” mudina Bulduru Dārzkopības vidusskolas augļkopības pasniedzēja GUNTA KRASTIŅA. Jārēķinās, ka koku veidošana ir darbs katru gadu, nevis vienreizēja akcija.

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 62
Lasīt citas ziņas

Novērtē koku

Ko darīt? Saulainā dienā lēni apiet ap koku un mēģina iztēloties, kādam tam vajadzētu izskatīties. Prātā der paturēt piramīdu – tā ir pareizā vainaga forma. Apakšējiem zariem jābūt garākiem, augšējiem – īsākiem. Kā dominējošo vienmēr atstāj galotni. Svarīgi, lai zari nenoēnotu un negultos viens uz otra. Veidojot ābeli, ik pa laikam atkāpjas dažus soļus un novērtē vainagu. Darbs rit raitāk, ja darbojas divatā: viens ar zāģi sēž kokā, otrs – komandē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc? Griež saulainā dienā tādēļ, lai griezuma vietas ātri apžūtu un tajās neiekļūtu slimību ierosinātāji. Protams, arī tādēļ, lai nesaltu rokas strādājot. Kā iedrošinājums iesācējiem kalpos fakts, ka koku vainagu veidošanā nav viena – pareizā varianta. Svarīgi ir tikai pamatprincipi, par kuriem iepriekš vajag palasīt literatūrā vai pamācīties kursos. Katrs koks ir unikāls, turklāt neviens dabā nelīdzinās tiem, kas apskatāmi mācību grāmatās. Arī katram kokam un šķirnei ir savs raksturs. Daži veido nelielus vainagus, īsākus zarus, tiem ikgadējie pieaugumi mazāki, daži (piemēram, ‘Sīpoliņš’, ‘Antonovka’) aug kā traki.

Populārākie ir vainagi, kas vienādi zarojas uz visām pusēm, taču var veidot arī plakanas formas vainagus. Lielam kokam jāņem vērā jau esošo galveno vainagzaru izvietojums.

Dārzā var darboties arī radoši un rotaļīgi, piemēram, no ābelēm veidot dzīvžogus, izcirpt dažādas formas vai speciāli zarus veidot tā, lai bērniem būtu ērti kāpelēt vai varētu iekārt šūpuļtīklu.

Gādā gaismu

Ko darīt? Pirmām kārtām nozāģē galotni (nereti ir vairākas, tad atstāj tikai vienu) vai kādu no zariem, kas visvairāk noēno visu vainagu.

Kāpēc? Visiem augiem svarīga ir gaisma. Tie ābeles zari, kas labi izgaismoti, audzē bagātīgu zaļo lapu masu, kas baro augu (tajās notiek fotosintēzes procesi). To pamanījuši visi – jo ābols augstākā zarā un dabūjis vairāk saules, jo tas skaistāks un gardāks.

Nozāģētā galotne pazeminās arī ābeles augumu, kas sevišķi svarīgi, lai arī turpmāk viegli varētu kopt vainagu un vākt ražu.

Tie ābeles zari, kas paliek ēnā, veido garus, tukšus posmus, lai zaļo lapu cekulu izstumtu gaismā. Arī āboli ir tikai pašā galā, turklāt mazi, jo barības vielas no koka līdz tiem tiek transportētas ļoti tālu. Kad ēna kļuvusi pārāk liela, zari atmirst, jo kokam kļuvuši nederīgi.

Liela auguma ābeles vainaga veidošana ir grūts un arī bīstams darbs. Tādēļ tās sakopšanai ieteicams aicināt speciālistu, kam ir arborista iemaņas un kas prot lietot speciālus stiprinājumus, kāpjot kokā.

Izzāģē nokaltušos

Ko darīt? Lai koka vainags būtu labāk novērtējams, izzāģē nokaltušos un tos zarus, kurus skārusi kāda slimība, ir brūces (augļukoku vēzis). Sauso zaru zāģēšanu bez bailēm un žēluma var veikt katrs iesācējs.

Kāpēc? Nokaltušie zari sabiezina koka vainagu, tas sliktāk izgaismojas un vējojas. Šādi apstākļi ir labvēlīgi gan dažādām slimībām, gan kaitēkļiem. Turklāt sausie zari arī nejauki skrāpē un ķeras matos un drēbēs, kad kopj dārzu. Turklāt tie neglīti izskatās.

Vēža izraisītās brūces, kas izskatās kā sačokurojušies audi, parasti veciem kokiem nav bīstami. Turklāt daudzas vecās šķirnes ir izturīgas pret šo slimību.

Retina skeletzarus

Ko darīt? Kokam atstāj ne vairāk kā sešus (labāk mazāk) lielos skeletzarus. Atstājami ir tādi, kas nav resnāki par centrālo zaru un pie stumbra veido pēc iespējas platāku leņķi (jo horizontālāk, jo labāk).

Kāpēc? Ja zars pie stumbra veido šauru leņķi, tā saukto žākli vai stakli, tas pirmais atlūzīs vējā vai no ražas.

Platā, lēzenā leņķī augošajam zaram ir zaru valnītis, kas to padara mehāniski izturīgu.

Koku vainagam nevajag daudz resno zaru, jo arī tie sabiezina vainagu.

Liekos izgriež

Ko darīt? Nozāģē pārāk garos un tos zarus, kas gulstas viens virs otra. Nozāģē vai saīsina zarus, kas ar augļu svaru gulsies uz zemes. Izgriež dzinumus, kuri virzās uz vainaga centru un vertikāli uz augšu.

Kokam vienā reizē nedrīkst izgriezt vairāk par trešdaļu no kopējās zaru masas.

Kāpēc? Vainagu veidojot, katru gadu ieteicams izgriezt tikai nelielu daļu zaru. Zaļās masas zaudējums augam ir liels stress. Tas var reaģēt ar to, ka sāk mežonīgi augt un veidot grūti savaldāmus ūdenszarus vai arī it kā sarauties un nīkuļot.

Profesionāli augļkopji var rīkoties arī radikāli un apgriezt pamatīgi, taču pēc tam viņi mērķtiecīgi rīkosies ar šādu koku.

Cerētā vainagu atjaunošanās pēc apgriešanas var arī nenotikt, kā tas bija pērn, kad bija ļoti sauss.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt?
“Kādēļ Biķernieku mežā pilnībā tiek izpļauti krūmi?”: iedzīvotāja satraukta par Rīgas mežu kopšanu
Laksti zaļi un nekrīt, bet pēc kalendāra jau laiks noņemt! Kā noteikti īsto brīdi, kad jānovāc dārzeņi?
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 62
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
Šodien gaidāmas pārmaiņas, kas skars tieši tevi! Horoskopi 17.augustam
Lasīt citas ziņas
Klasiskā aukstā biešu zupiņa. Kā pareizi pagatavot?
Stāda zemenes un avenes, sēj zālāju, novāc tomātus un gurķus. Kas darāms dārzā no 15. līdz 22.augustam?
Gardā vistiņa kefīrā
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 12
“Neklausīsimies tik daudz, ko saka faktiski viens “Gazprom” kontrolēts uzņēmums!” mudināja premjers Kariņš 28
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Turcija nepārkāpjot NATO kopīgo nostāju pret Krievijas agresiju Ukrainā un S-400 neizmantošanu
Plešs: Daugavpils domes rīcība sāk izskatīties pēc padomju okupācijas “varoņu” aizstāvēšanas 1
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
“Intrum”: 40% uzņēmēju saviem piegādātājiem paši maksā vēlāk, nekā akceptētu no saviem klientiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Kādēļ Biķernieku mežā pilnībā tiek izpļauti krūmi?”: iedzīvotāja satraukta par Rīgas mežu kopšanu
10:52
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt?
10:39