Bez ironijas! Portāla veidotāji patiešām par pasaules humānāko valsti sauc Padomju Savienību. It īpaši tuvs viņiem ir tieši Staļina valdīšanas periods.
Bez ironijas! Portāla veidotāji patiešām par pasaules humānāko valsti sauc Padomju Savienību. It īpaši tuvs viņiem ir tieši Staļina valdīšanas periods.
Ekrānšāviņš

Izlasi visu rakstu. Padomju propagandas sekotāji. Portāla veidotājs atbild anonīmi 21

Staļins ir bijis labs un talantīgs vadītājs, bet uz viņa kapa sagāzti nomelnojoši meli. Padomju Savienība bija vishumānākā un kristīgākā valsts pasaulē, pēc kuras sabrukšanas bijušajās republikās dzīve gājusi tikai uz leju. Mūsdienu Latvija ir kolonizēta pseidovalstele, ko savām vajadzībām izmanto NATO un amerikāņu okupanti – pedofili. Šīs atskārsmes nav no kāda Kremlim pietuvināta propagandas medija. Tas pat nav Aleksandra Giļmana vai viņa domubiedru kārtējais garadarbs. Šādas tēzes Latvijas interneta telpā skaidrā latviešu valodā brīvi izplata paši latvieši, liekot kārtējo reizi uzdot jautājumu par vārda brīvības robežām.

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
Lasīt citas ziņas

Jau piecus gadus Latvijas interneta telpā darbojas portāls ar ambiciozu nosaukumu “Informācijas aģentūra”. Tā mērķis esot veicināt “maksimāli lielāka cilvēku skaita izraušanos no maldinošās, ačgārnās, melīgās un cilvēcību iznīcinošās ilūziju pasaules, ko uzbur dažādas māņu mācības un ko visplašākajos apmēros tiražē plašsaziņas līdzekļi”. Anonīmie portāla veidotāji uzbur paši savu pasaules ilūziju, kas gan vairāk balstīta nevis faktos, bet gan pieņēmumos, vispārinājumos un sazvērestību teorijās. Oriģinālrakstu tur maz – lielākoties pārtulkoti teksti no dažādiem krievu portāliem.

Portāla veidotāji nenoliedz, ka izmantoti Krievijas propagandas materiāli, bet nesaskata tur neko īpaši ļaunu. Viņuprāt, bijušā VDK priekšnieka Jurija Andropova radītajā propagandas virzienā “ir vismaz 85% taisnības” un tāpat arī mūsdienu Krievijas propagandā. “IA” rakstos padomju režīma attaisnošana balstīta pieņēmumā, ka cilvēku vairākums ir stulbi, neattīstīti un brīvas izvēles apstākļos izvēlēsies sev vai sabiedrībai kaitīgāko rīcības formu, tādēļ PSRS rīkojusies prātīgi, ierobežojot izvēles brīvību. Portāla autori nekautrējas izmantot arī klajus izdomājumus (piemēram – par Latvijas pievienošanos PSRS esot noticis referendums).

CITI ŠOBRĪD LASA

Noslēpumainais autors

Pirms četriem gadiem iespējamais portāla “Informācijas aģentūra” veidotājs Ivars Prūsis viesojās “Latvijas Avīzes” redakcijā kā bijušā Lībijas līdera nelaiķa Muamara Kadafi “Zaļās grāmatas” latviešu tulkojuma izdevējs. Foto – Timurs Subhankulovs

Portāla aprakstā minēts, ka to veidojot domubiedru grupa, taču šīs komandas vārdus un uzvārdus portāla pārstāvji atsakās nosaukt. Pēc “LA” rīcībā esošas informācijas, lapas vienīgais un galvenais veidotājs ir kāds Ivars Prūsis. Atšķirībā no uzskatos līdzīga “Kremļa taurētāja” Eināra Graudiņa, kurš labprāt uzstājas medijos, uzdodoties te par politologu, te ekonomistu, te EDSO novērotāju, Prūsis saglabā noslēpumainību un izvairās no publiskas komunikācijas. Sociālajā tīklā “youtube.com” gan atrodamas pāris viņa lekcijas, kur autors uzstājas Latvijas Ekonomistu asociācijas konferencē, slavinot sociālismu un pielīdzinot kapitālismu fašismam.

Pēc internetā atrodamas informācijas, I. Prūsis dzimis 1978. gadā Alūksnē, beidzis Ogres ģimnāziju, Rīgas Tehnisko koledžu (telekomunikāciju inženieris) un Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāti (vadības zinību bakalaurs). Vairāk nekā 15 gadus nostrādājis uzņēmumā “Lattelecom”. Pēc neoficiālas informācijas, viņš savulaik darbojies Latvijas Nacionālistu klubā (pirms tam “Klubs 415”), bet šo organizāciju līderis Jānis Sils to noliedz: “Ivars Prūsis nekad nav bijis kluba biedrs, bet apmeklēja atsevišķus mūsu pasākumus. Tas bija pirms daudziem gadiem, kad izdevām laikrakstu “Latviešu Patriots”. Tolaik ap mums pulcējās daudz cilvēku, par kuru motivāciju un patiesajiem iemesliem grūti spriest. Esmu redzējis viņa tagadējos ierakstus internetā, un tie man kategoriski nav pieņemami.”

Sapņo par Strelkovu Latvijā

I. Prūsis ar savām prokrieviskajām atklāsmēm dalās arī citos interneta resursos. Portālā, “imhoclub.lv” viņš slavina Ukrainas “zaļo cilvēciņu” bijušo līderi Igoru Girkinu jeb Strelkovu, kurš, viņaprāt, ir īsts mūslaiku varonis. “Ja Latvijā atrastos kaut vai viens Strelkovs ar nelielu grupiņu, tad mēs, visdrīzāk, dzīvotu pavisam citā Latvijā…” raksta I. Prūsis. Interneta blogā ­politologija2.wordpress.com viņš lielākoties gāna ASV agresīvo ārpolitiku, vienlaikus slavinot Krieviju un Ķīnu. Portālā “pietiek.com” publicējis komentārus par Ukrainas notikumiem (viņaprāt, Maidana nemierus organizējuši amerikāņu slepenie dienesti, bet Krievijas rīcība Krimā bijusi leģitīma pašaizsargāšanās). Rakstīšana viņu acīmredzami aizrauj, jo teksti ir gari. Pirms četriem gadiem I. Prūsis sniedzis interviju arī “Latvijas Avīzei” kā bijušā Lībijas līdera nelaiķa Muamara Kadafi “Zaļās grāmatas” latviešu tulkojuma izdevējs. Viņš tulkojis un izdevis arī ķīniešu karavadoņa un stratēģa Suna Dzi darbu “Kara māksla”.

Drošībnieki novēro, bet neiejaucas

Kā informēja avoti drošības dienestos – šis un citi līdzīgi interneta resursi tiekot paturēti redzeslokā. ­Tomēr drošības dienesti neatklāj, vai “IA” veidotājs par savu prokrievisko publicistiku saņem kādu atalgojumu. Tādēļ nav īsti skaidrs, vai viņu varētu saukt par vienu no “Kremļa troļļiem”, kuri Krievijas politiku atbalstošos komentārus internetā raksta par maksu. Nevar izslēgt, ka autors patiešām rīkojas pārliecības vārdā. Tāpat arī nav oficiālas informācijas par to, cik daudz apmeklētāju un sekotāju ir viņa veidotajiem interneta resursiem.

“Izskatās pēc vientuļa, margināla grafomāna plosīšanās,” portāla “Informācijas aģentūra” ierakstus vērtē komunikāciju zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns. “Nedomāju, ka viņš ar saviem mazzināmajiem blogiem, anonīmiem rakstiem un zemu uzticamības pakāpi spētu uzrunāt plašas masas vai radīt bīstamas pārmaiņas sabiedrības noskaņojumā.” Vienlaikus gan komunikācijas pētnieks atzina, ka šādi portāli var piesaistīt arī tādus cilvēkus, kuri aprakstītās radikālās idejas var mēģināt īstenot dzīvē un no rakstīšanas pāries pie rīcības, tostarp vardarbības. Tādēļ drošības dienestiem šādu portālu aktivitātes vajadzētu uzmanīt.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība”) pēc iepazīšanās ar portāla saturu atzina, ka būtu nepieciešama padziļināta analīze, lai pārliecinātos, vai nav pārkāptas likuma normas par naida kurināšanu, Satversmē noteikto valsts pamatu apdraudēšanu un nozieguma pret cilvēci attaisnošanu. “Jebkura informācija, kas nonāk publiskajā telpā, ir jāvērtē, vai tā atbilst likumu normām. Drošības dienesti to arī dara. Sarežģītāks ir jautājums par robežu, pēc kuras pārkāpšanas varētu aizliegt izpausties, jo preses un vārda brīvība arī ir tikpat aizsargājama. Diemžēl šīs demokrātiskās brīvības cenšas izmantot arī cilvēki, kuri mūsu valstij nevēl labu,” teica Āboltiņa.

Portāla veidotājs atbild anonīmi

Portāla veidotājs neatklāj savu vārdu un uzvārdu un atsakās tikties klātienē vai sniegt telefona interviju. Savu izvairīgumu viņš pamato ar to, ka viņam “trūkst ticības Latvijas žurnālistu godaprātam”. Toties viņš piekrita sniegt īsas, rakstiskas atbildes uz e–pastā iesūtītiem jautājumiem.

– Vai piecos gados, kopš portāls darbojas, jums izdevies pietuvoties mērķim – “veicināt maksimāli lielāka cilvēku skaita izraušanos no maldinošās, ačgārnās, melīgās un cilvēcību iznīcinošas ilūziju pasaules, ko uzbur dažādas māņu mācības un ko visplašākajos apmēros tiražē plašsaziņas līdzekļi”?

– Grūti novērtēt, bet domāju, ka jā.

– Cik liela ir portāla apmeklētība (varbūt varat padalīties ar statistiku par klikšķu skaitu nedēļā, dienā, mēnesī)? Cik aktīvi cilvēki iesūta savus tekstus?

– Apmeklētība ir dažāda atkarībā no rakstiem. Vidēji apmēram 400 klikšķi dienā. Ir raksti, kuri savāc tūkstošus, daži desmitus tūkstošu skatījumu. Raksti tiek iesūtīti reti.

– Vai portāla veidotājs ir Ivars Prūsis? Cik cilvēku veido portālu, un vai varat atklāt komandas vārdus, uzvārdus?

– Informācija par redakcijas personālsastāvu netiek sniegta, tāda ir portāla organizatoriskā politika. Galveno darbu portāla uzturēšanai veic viens cilvēks, tam veltot savu personisko brīvo laiku.

– Autoru anonimitāte mazina lasītāju uzticēšanos portālam. Kādu iemeslu dēļ “IA” slēpjas?

– Apšaubāms apgalvojums un manipulatīvs jautājums. Bloga veidotāju dati netiek slēpti, tie netiek sniegti.

– Vai blogā publicēto uzskatu paušana jums radījusi problēmas ikdienas sadzīvē, karjerā un tamlīdzīgi? Vai esat jutis drošības dienestu interesi par sevi un citiem “IA” veidotājiem?

– Nezinu, tieši radītas problēmas nav justas. Netieši varbūt. Drošības dienestu interese noteikti ir. Nav iespējams, ka tās nebūtu. Esmu pārliecināts, ka attiecīgās iestādes cītīgi seko līdzi portāla un tā veidotāju aktivitātēm. Tas ir labi.

– Intervijā DELFI paudāt domu, ka piespiedu iekļaušana PSRS un padomju režīma īstenotās represijas esot “antipadomiskās propagandas elementi, kuru atbilstība realitātei ir apšaubāma”. Uz kādiem avotiem vai faktiem balstāt šo viedokli? Vai, jūsuprāt, arī 1941. un 1949. gada Latvijas iedzīvotāju deportācijas ir pārspīlētas vai izdomātas?

– Sarežģīts jautājums ar manipulatīvu piegaršu. Represijas bija, bet informācija par tām mūsdienu Latvijā tiek pasniegta tendenciozā, sakropļotā un pat nepatiesā formā. Tas nav labi. Tā cilvēki tiek atrauti no realitātes, kam ir negatīvas sekas.

– Portālā apgalvojat, ka Andropova īstenotajā padomju propagandā esot “85% patiesības”. Uz kādiem faktiem vai pētījumiem balstāt šo apgalvojumu?

– Nekorekts atstāstījums. Pēc krievu politologa Sergeja Kurginjana liecinātā, Jurijs Andropovs saviem padotajiem stingri prasīja, lai viņu izplatītās ziņas saturētu vismaz 85% patiesības. Kurginjans ir ne tikai politologs un politiķis, bet arī pasaules līmeņa specstruktūru un specmetožu eksperts. Viņš bija arī pēdējā VDK priekšnieka Kručkova uzticības persona.

– Noprotu, ka portāls ir bezpeļņas projekts un reklāmas tajā netiek publicētas. Vai par portāla veidošanu saņemat kādu atalgojumu, un vai autori saņem honorārus? Vai saņemat finansiālu palīdzību portāla veidošanai? Ja jā – no kā?

– Portāls ir bezmaksas projekts un atalgojums par to netiek saņemts, honorāri arī netiek maksāti.

– Tad kā nopelnāt līdzekļus iztikai un portāla veidošanai?

– Portāla veidošanai līdzekļi nav nepieciešami, tikai prasme un griba strādāt. Iztikas līdzekļi tiek gūti, strādājot algotu darbu, kad tāds ir pieejams.

– Droši vien esat pazīstams ar politoloģijas terminu “useful idiots” (lietderīgie muļķi) – cilvēki, kas, naivu, romantisku vai citu apsvērumu vadīti, savā valstī izplata tai bīstamu ārvalstu propagandu. Vai jūs nebiedē risks, ka portāls līdzīgi rīkojas Latvijā?

– Nē, nebiedē. Pirmkārt, šī termina brīva un patvaļīga lietošana ir klasisks manipulācijas paņēmiens. Otrkārt, šo birku var viegli piekarināt jebkuram aktīvam pilsonim.

– Ivars Prūsis savulaik darbojies “Klubā 415” (vēlāk Latvijas Nacionālistu klubs), kas bija izteikti antikrieviska organizācija, bet tagad portālā “IA” pauž pretējus uzskatus. Kas novedis pie tik krasas vērtību un uzskatu maiņas? Vai vēl uzturat kontaktus ar tā laika domubiedriem no nacionālistu organizācijām?

– Ivars Prūsis vairs neuztur kontaktus ar agrākajiem domubiedriem no nacionālistu organizācijām. Latvijas Nacionālistu kluba, tāpat kā “Latvijas Avīzes” un daudzu citu latviešu problēma ir, atvainojiet par tiešu atklātību, aprobežota un maziska nostāja, no kā izriet daudzas citas problēmas, kuras Latviju ir novedušas līdz pašreizējam katastrofālajam stāvoklim. Tāpēc kaut cik gudri cilvēki Latvijas apstākļos kā minimums ir ļoti piesardzīgi savā politiskajā pozicionēšanā, bet kā maksimums tādā vai citādā veidā novēršas no mūsdienu Latvijā valdošajām ideoloģiskajām konstrukcijām. Pie tam šim procesam, manuprāt, ir pieaugoša tendence. Ar tiem, kas paliek un turpina ticēt oficiozajai presei, ir stipri par maz, lai bez ārējas vadības uzturētu valstiskumu. Un tikai nevajag vainot tajā “Krievijas propagandu”, sliktam dejotājam arī grīda traucē. Vienkārši Latvijas valsti pārvalda kā minimums mazintelektuālas personas ar šauru apvārsni un redzesloku, bet kā maksimums arī nelietīgas personas, un tādēļ no Latvijas dažādos ceļos plūst projām arī “smadzenes”. Latvijas politiķu, žurnālistu un daļēji ierēdņu intelektuālais potenciāls, ļoti maigi izsakoties, varētu būt augstāks. Tur intelekts nav raksturīgs, intelekts nav pieprasīts, intelekts kaitina, intelekts netiek veicināts, tāpēc intelekts šajās vidēs nerodas, tāpēc tas iet no tām prom. Cilvēki tādēļ ne tikai emigrē fiziski, bet arī iekšēji, norobežojoties no Latvijas varasiestādēm un visa, kas ar to ir saistīts, un arī migrējot uz citām informatīvām telpām.

PIEBILDE

Raksta tapšanas gaitā “Latvijas Avīze” saskārās ar neizpratni un pārmetumiem no vairākām amatpersonām, ka ar šādu rakstu tikai nodrošināsim publicitāti un reklāmu margināliem radikāļiem. Iespējams, šajās bažās ir daļa patiesības, bet redakcijas ieskatā sabiedrībai ir tiesības zināt par šiem aktīvistiem un viņu uzskatiem. Kaut vai tikai tādēļ, lai varētu labāk izvērtēt viņu pausto, kad šie cilvēki uzstājas plašsaziņas līdzekļos, uzdodoties par neatkarīgiem “žurnālistiem”, “politologiem”, ” sociologiem” vai tamlīdzīgi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
Lasīt citas ziņas
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25
1932. gada 20. maijā. Amerikāņu lidotājas Amēlijas varoņdarbs
21:18
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Austrumu slimnīcā operēts pirmais karā cietušais Ukrainas civiliedzīvotājs
Krievija NATO paplašināšanās dēļ veidos jaunas armijas bāzes rietumu pierobežā
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
“Azov” komandieris: Smagi ievainotie karavīri no “Azovstaļ” evakuēti tālākai apmaiņai
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
“Virši-A” iegādājas 20% “Skulte LNG Terminal” akciju
Latvieši atkal slīkst ātro kredītu bezdibenī
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni