Tradicionāla izvēle – paklājs viesistabas atpūtas zonā.
Tradicionāla izvēle – paklājs viesistabas atpūtas zonā.
Publicitātes foto

Paklājs dzīvojamā telpā – palīgs omulības radīšanai 9

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Ar paklāju telpā iespējams ienest omulību, siltumu, radīt komfortu pēdām, to var izmantot dažādu zonu nodalīšanai. Paklājs ir lielisks skaņas izolētājs, kā arī putekļu savācējs. Pie visa minētā paklājs var kalpot arī par centrālo dekoratīvo elementu telpā. Tieši izvēlētā funkcija noteiks, kāda veida paklājs nepieciešams: paklāju sistēma, celiņš, grīdsega, brīvi stāvošs paklājs vai mīkstais segums, kas nosegs visu grīdas platību.

 

Celiņu vai segumu?

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Celiņi un nelielas grīdsegas piemēroti gaiteņiem, kantri stilā iekārtotām guļamistabām. Tie rada mājīgu atmosfēru, pasargā grīdas segumu no nolietošanās, kā arī no paslīdēšanas uz tā. Visbiežāk šie paklāji ir neliela izmēra, lēti izstrādājumi, kas darināti kā austas vilnas grīdsegas, lupatu deķīši vai pinumi no bambusa, sizala, niedrēm, kokosa utt.

Guļamistabās nereti izmanto arī mākslīgās vai dabiskās kažokādas paklājiņus. Ja izvēlas celiņu, jāizvērtē materiāla atbilstība noteiktajam mērķim, kā arī tas, cik ērta būs tā kopšana un kā paklāja krāsa un faktūra piestāvēs konkrētajai telpai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Brīvi stāvošs paklājs visbiežāk tiek izvēlēts viesistabai vai dzīvojamajai istabai (retāk kabinetam vai hallei), lai radītu omulību, piešķirtu papildu izteiksmību vai izceltu kādu īpašu zonu. Tradicionālākā izvēle – liela izmēra paklājs viesistabas atpūtas zonā, kas vizuāli apvieno atpūtas mēbeļu grupu un kafijas galdiņu.

Atvērtā plānojuma telpā, kas vienlaikus ir gan viesistaba, gan dzīvojamā un ēdamistaba, var izmantot arī vairākus dažāda izmēra paklājus, ko savā starpā saskaņo pēc krāsām un faktūras. Nelielus brīvi stāvošus paklājus lieto guļamistabā un kabinetā. Tomēr guļamistabā labāk izmantot mīksto segumu vai dažāda izmēra paklāju komplektus, ko noklāj katrā pusē gultai un tās kājgalī, lai paklājs nav jāklāj zem gultas.

Savukārt bērnistabas paklājam jābūt tādam, lai uz tā būtu ērti gan sēdēt, gan rotaļāties. Brīvi stāvoša paklāja izvēlē noteicošais ir tā dizains, bet skaņas un siltuma izolācijas funkcijas tam pakārtosies. Izvēloties jāpievērš uzmanība gan materiālam un blīvuma marķējumam, gan kopšanai.

Mīkstos grīdas segumus ieklāj pa visu telpas grīdas platību. Tos var iegādāties ruļļos vai flīžu veidā. Tiem ir plašs pielietojums – gan priekšnamos un dzīvojamās istabās, gan guļamistabās un bērnistabās, kā arī uz kāpnēm (ar speciālu marķējumu).

Pērkot jāpievērš uzmanība tam, vai izvēlētais materiāls un seguma izturība atbilst telpas funkcijai. Svarīga ir arī ieklāšanas specifika un tas, kā pareizi aprēķināt vajadzīgo seguma daudzumu. Eiropā ražotie ruļļveida segumi pieejami 4 un 5 metru plati, Anglijā un Amerikā ražotiem ir 3,66 m platums. Nopērkami arī 2 m plati ruļļi.

Tā kā šos segumus piegriež garumā, jārēķinās, ka tiem veidojas ievērojami atgriezumi. Līmē ar universālo līmi, bet mazākos laukumos piestiprina ar abpusējo līmlenti.

Paklājflīzes izdevīgākas, tāpēc ka tās var ne tikai ērti ieklāt, bet arī noņemt remonta laikā, kā arī nomainīt tikai atsevišķus fragmentus. Parasti pieejamas 50 × 50 cm izmēra flīzes, ko pie grīdas stiprina ar speciālu šķidru fiksāžu. Salaidumvietas gandrīz nevar manīt. Paklājflīzes ir par apmēram 30% dārgākas nekā ruļļveida segumi, toties tām nav atgriezumu.

Lai zinātu, kāds mīkstais segums piemērotāks konkrētai telpai, jāizpēta marķējums. Pirmais cipars norāda telpu veidu: 2 – privātām telpām, 3 – sabiedriskām telpām, 4 – rūpnieciskiem objektiem, bet cipars aiz šķērssvītras – izturības pakāpi. Ir arī papildu marķējumi, kas norāda, piemēram, seguma ugunsdrošību, piemērotību kāpnēm, apsildāmām grīdām, izturību pret saules stariem utt.

Paklāju sistēma ir paklāju komplekts, kas speciāli piemērots ieejas mezglam, gādājot par tīrību. Novietojot trīs paklāju komplektu ieejas mezglā (dubļiem, smiltīm un mitrumam), samazināsies no ielas ienestie putekļi un netīrumi.

 

Jāpieskaņo telpai

Publicitātes foto

Visbiežāk paklāju izvēlas jau tad, kad mājoklis izremontēts, mēbeles un gaismas ķermeņi iegādāti. Tad paklāja krāsu un stilu pieskaņo telpā esošajām mēbelēm. Ja mēbeles nei­trālas, paklāju var izvēlāties košāku vai ar interesantu ornamentu. Savukārt greznas vai košas mēbeles izcels vienkrāsains paklājs.

Ja vēlas, lai paklājs būtu tikai funkcionāls un kalpotu par fonu mēbelēm, to vislabāk pieskaņot grīdas tonim. Tomēr ir gadījumi, kad paklājs ir interjera noskaņas sākums. Tas iepaticies tik ļoti, ka pārējās lietas – krāsas, mēbeles un aksesuāri – tiek atvasināti tieši no paklāja ornamenta vai toņiem.

Nereti tieši paklājs var būt tas elements, kas labi apvieno dažāda stila vai toņu mēbeles, kurām grūti atrast kopsaucēju. Tikai jāuzmanās apvienot tādu paklāju un mēbeles, kas paši par sevi ir izteiksmīgi, bet, kopā salikti, atšķirīgās stilistikas vai nesaderīgo toņu dēļ rada pārāk raibu un juceklīgu iespaidu.

Pētījumi pierādījuši, ka tajās telpās, kurās ir paklāji, putekļu daudzums gaisā ir krietni mazāks nekā tajās, kurās paklāju nav. Labas kvalitātes paklājs spēj savākt un uzsūkt gandrīz kilogramu putekļu uz kvadrātmetru. Sliktā ziņa ir tā, ka paklājs laika gaitā kļūst par lielu putekļu krātuvi, ko nepieciešams regulāri tīrīt.

Speciālisti iesaka paklājus sūkt ar putekļusūcēju vienu līdz divas reizes nedēļā, bet reizi gadā iztīrīt pamatīgi. Mazāka izmēra paklājus iespējams nodot ķīmiskajā tīrītavā, bet lielus paklājus var tīrīt, izmantojot tīrīšanas pakalpojumu mājās.

 

Izvēloties paklāju, jāņem vērā:

* Telpas apdzīvotība – lai paklājs kalpotu pietiekami ilgi, jāņem vērā aptuvenais cilvēku skaits, kas telpā uzturēsies, kā arī staigāšanas intensitāte un paredzamās aktivitātes.

* Mājinieku dzīvesveids un prasības pēc tīrības – grūtāk tīrīt paklājus ar lielu plūksnu, dažāda izmēra cilpojumu vai garām, cirptām cilpām un, protams, arī gaišas krāsas segumus. Piemēram, guļamistabā it kā derētu mīkstas, garas šķiedras segums gaišā krāsā, jo nekāda lielā slodze šajā telpā nav paredzama. Tomēr, ja saimnieki guļamistabā brokasto vai telpā mēdz uzturēties arī mājdzīvnieks, diez vai gaišs dabiskās šķiedras paklājs derēs.

* Jāņem vērā arī specifiskas lietas, piemēram, lai nerastos problēmas ar statisko elektrību mājas darbistabā, kur strādā ar datortehniku, jāpārbauda marķējuma simbols, vai grīdas segums šim nolūkam paredzēts.

* Ja ģimenē ir bērni – tad noteikti jāmeklē praktisks paklājs, ko viegli kopt un kas mazāk smērējas. Jāpadomā par bērna veselību, īpaši, ja bērniņš vēl lielāko laiku pavada rāpus uz paklāja. Jāizvēlas paklājs ar attiecīgu marķējumu, kas norāda, ka paklājs neizraisa alerģiju un atbilst visām ES noteiktajām normām.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Ja ģimenē ir mājdzīvnieki – suņi un kaķi, tad paklāja vai seguma krāsa jāpiemeklē iespējami līdzīga mīluļa kažoka krāsai, lai spalvas būtu mazāk pamanāmas. Suņu saimnieku mājokļiem ieteicami austie segumi, kas ir blīvāki, bet kaķu īpašniekiem ieteicams izvēlēties cirptos segumus. No tiem kaķi ar nagiem nevarēs izstaipīt paklāja cilpas.

* Mājinieku veselība – pastāv maldīgs uzskats, ka sintētiskie segumi var izraisīt alerģiju, bet dabiskie ne. Praksē bieži ir otrādi – alerģiju izraisa dabiskās šķiedras (vilna). Pašlaik tiek izmantotas jaunas tehnoloģijas, lai māk­slīgos materiālus padarītu maksimāli nekaitīgus cilvēka veselībai un vienlaikus ērti kopjamus. Piemēram, neilona paklājs pievelk putekļus un neļauj tiem lidināties pa gaisu, savukārt, tīrot paklāju, tas putekļus labi atdod. Arī vinila paklāji pēdējā laikā piedzīvo kvalitatīvas pārvērtības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
5 stundas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Ziemassvētku eglīte dārzā: kādu izvēlēties un vai kociņu podā pēc svētkiem var pārstādīt?
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
15 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
19 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 57
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 130
17 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
14 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai sniegs no kokiem un krūmiem ir jānopurina? Iesaka dārzniece
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju 5
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 16
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Pēkšņi sakritušie sniega kalni putniem liek cīnīties par izdzīvošanu. Kā palīdzēt tiem, kas mīt māju tuvumā? 3
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
2 dienas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena potenciāli bīstama šahta 1
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmē teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, taču Gobzems bijis tikai īslaicīgi aizturēts 41
6 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 32
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Vai Baidena un Putina sarunas novērsīs Krievijas iebrukumu Ukrainā? 46
7 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām 15
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Novērojama pakāpeniska Latvijas iedzīvotāju attieksmes maiņa pret imigrantiem un imigrāciju 36
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 221
15 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
14 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
20 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
17 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
22:49
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
22:12
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 2
21:41