Praktiski
Dārzs

Palma metas līkumos. Kas kaiš telpaugam?0

Foto: Shutterstock

“Kāpēc istabas palma (apmēram 
70 cm augsta) neaug taisni, bet 
līkumu līkumos?” 
ANNA P. Valmieras novadā

Telpās visbiežāk audzētās fēnikspalmas, hamedorejas, hovejas, hrizalidokarpi, kariotas, livistonas, sabalpalmas, trahikarpas, vašingtonijas un pundurpalmas aug ar vienu vai vairākiem taisniem stumbriem. Līki stumbri var veidoties, ja palma gadiem ilgi bez grozīšanas aug pie vienīgā gaismas avota – loga. Augs tiecas pret to, lai saņemtu pēc iespējas vairāk gaismas, un, augot uz vienu pusi, tam veidojas līks stumbrs.

Reizēm par palmām nepareizi dēvē arī dracēnas, jukas, kordilīnes, nolīnas (sin. bokarnes, sauktas arī par ziloņkājām) – lielus telpaugus, kam stumbra vai vairāku stumbru galotnēs ir lapu pušķi.

Viens no pirktākajiem augiem pasaulē ir Brauna jeb Sandera dracēna (Dracaena braunii sin. D. sanderiana) ‘Lucky Bamboo’, ko var iegādāties arī Latvijas puķu veikalos un vairumtirgotāju bāzēs. No botānikas viedokļa, šim veiksmes bambusam nav nekāda sakara ar bambusiem. Savvaļā Kamerūnas tropu mežos Āfrikā tam ir slaids, elastīgs un ļoti lokans stumbrs, kam galotnē izvietotas samērā plānas, gaiši zaļas siksnveida lapas. Telpās dracēnu var audzēt gan ar vienu stumbru, kas galā izliecas līkumu līkumos, gan ar daudziem stumbriem. Dracēna izcili viegli vairojas ar bezlapu stumbra spraudeņiem, tie var būt dažāda garuma, sākot no diviem lapu mezglu pumpuriem uz stumbra. No daudziem gariem stumbra spraudeņiem mēdz veidot dzīvu augu piramīdas, vēderainas vāzes, pītu stumbru kolonnas un citus savdabīgus mākslas darbus. Tie aug gan augsnes substrātā, gan hidroponikā (makroelementu un mikroelementu šķīdums), un visiem galos ir lapu pušķi.

Brauna jeb Sandera dracēnu audzē tāpat kā citas līdzīgas dracēnas. Jāizvēlas gaiša vieta telpā, kur visu gadu ir apmēram +18..+22 °C temperatūra. Var stādīt dažādos vieglas struktūras augsnes maisījumos ar neitrālu pH reakciju. Augs katru nedēļu jāmēslo, bet to nedrīkst pārlaistīt. Ļoti reti dracēnu traucē kaitēkļi, augs vairāk cieš nepareizas kopšanas un nepiemērotu apstākļu, galvenokārt gaismas trūkuma un pārlaistīšanas, dēļ.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Recepte: kā pagatavot īsto, tradicionālo lībiešu ēdienu – bukstiņbiezputru
5. jūlijs, 2020
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
5. jūlijs, 2020
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
4. jūlijs, 2020

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Turpinām pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem: par ceļmalas taurenīšiem, Covid-19 sekām Vācijā un dzīvi uz riteņiem
2 stundas
IB
Indulis Burka
Latvijā
“Mani pārsteidz, ka pašvaldība par notikušo īpaši nepārdzīvo!” Skrīveru iedzīvotāji šokā – vācietis patvaļīgi izcirtis apmēram 100 ozolus 16
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji ir sadzirdēti! Rīgā top Nīderlandes līmeņa veloinfrastruktūra
7 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Pirmo reizi 20 gados Latvijā debesīs var novērot spožu un īpašu komētu
58 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Rinkēvičs rosina anulēt uzturēšanās atļaujas pašizolācijas režīma pārkāpējiem
22 minūtes