Pasaulē
Eiropa

Pandēmija ir atklājusi nevienlīdzības postošās sekas, un nevienlīdzība tās laikā vēl saasinās3

Foto: AFP/LETA

Mišele Bašelē, ANO augstā cilvēktiesību komisāre, Helena Dalli, ES līdztiesības komisāre, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Katra krīze satricina mūsu pamatus, saasina pastāvošo nevienlīdzību un atklāj dziļi iesakņojušos diskrimināciju. Tāpat kā iepriekšējās globālās ekonomikas krīzes, arī Covid-19 pandēmija sniedzas pāri valstu robežām un ir postoša.

Vienīgais veids, kā panākt efektīvu risinājumu, ir rīkoties globāli, konsekventi, vienoti un principiāli.

Katra krīze paver iespēju ne tikai atjaunot, bet arī uzlabot pirms tam pastāvējušo situāciju – un tieši tam vajadzētu būt mūsu visu mērķim.

Vienlīdzība ir svarīga – šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk.

Šī pandēmija ir atklājusi nevienlīdzības postošās sekas, un nevienlīdzība tās laikā vēl saasinās.

Mums ir jārīkojas bez kavēšanās, saskaņoti un izlēmīgi un jāizbeidz daudzējādā diskriminācija, kas nodara kaitējumu cilvēkiem.

Ne medicīniskā, ne finansiālā, ne arī morālā ziņā mēs nevaram atļauties atstāt novārtā tos, kurus Covid-19 skāris vissmagāk – bieži vien vistrūcīgākos, kas ne vienmēr ir pamanāmi vai tiek sadzirdēti.

Sabiedrību, kas tiecas pēc vienlīdzības, galu galā vērtē pēc tā, kā tā rūpējas par saviem visneaizsargātākajiem iedzīvotājiem.

Covid-19 nesaudzīgi parāda, ka cilvēktiesību ievērošana glābj dzīvības. Tāpat kā daudzu jau esošu saslimšanu dēļ vīrusa gadījumā var attīstīties smaga slimības gaita, sociāli un ekonomiski nelabvēlīgi apstākļi arī veicina inficēšanos.

Lai pārvarētu pandēmiju, ir svarīgi izbeigt diskrimināciju, nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi veselības aprūpei, tiesības uz pienācīgu mājokli, tiesības uz tīru ūdeni un sanitāriju, kā arī pamata sociālo aizsardzību, un šie ir tikai daži piemēri.

Mūsu reakcijā uz pandēmiju solidaritātei jābūt pirmajā vietā. Šīs krīzes laikā daudzi cilvēki visā pasaulē ir izrādījuši rūpes par citiem. Taču citi ar fiziskiem un verbāliem uzbrukumiem ir vērsušies pret jau tā neaizsargātām grupām.

Tas kaitē ne tikai cilvēkiem, bet arī centieniem apkarot vīrusa izplatību un tā radīto ekonomisko kaitējumu.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) un Eiropas Savienība (ES) turpinās sadarboties, lai izstrādātu tādus atbildes pasākumus uz koronavīrusa krīzi, kuri balstās uz vienlīdzības principa ievērošanu un vienlaikus arī turpina veiksmīgu jau notiekošu sadarbību, piemēram, iniciatīvu “Spotlight”, kas ir vēl nepieredzēts globāls ieguldījums dzimumu līdztiesībā.

Tas arī pamudināja 138 ANO dalībvalstis un novērotājus nākt klajā ar kopīgu paziņojumu, lai atbalstītu ANO ģenerālsekretāra aicinājumu reakcijā uz Covid-19 neaizmirst par cilvēkiem ar invaliditāti.

ANO un ES atkārtoti apstiprināja savu apņemšanos saskaņā ar ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām atbalstīt šo krīzes nesamērīgi smagi skarto personu tiesības.

Ikvienai valstij vajadzētu rīkoties tāpat un nodrošināt, ka pašreizējos pasākumos un atveseļošanas plānos tiek ņemtas vērā diskriminētu cilvēku vajadzības.

Tieši to Eiropas Komisija darīja, izstrādājot atveseļošanas plāna priekšlikumus. Saistībā ar ārkārtas situ­āciju izveidotais atveseļošanas instruments “Next Generation EU” pastiprina ES budžetu ar papildu 750 miljardiem eiro un nodrošina uz līdztiesību orientētu atveseļošanu.

Piemēram, saskaņā ar atveseļošanas plānu tiks uzlabota sagatavotība krīzēm un krīžu pārvarēšana, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram tiks piešķirtas lielākas pilnvaras pārraudzīt pandēmijas norisi un sniegt atbilstošus norādījumus visiem un it īpaši neaizsargātiem iedzīvotājiem, piemēram, cilvēkiem ar invaliditāti un vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Saistītie raksti

Mērķis ir risināt koronavīrusa pandēmijas radītās problēmas un nodrošināt, ka atveseļošana būs sociāli taisnīga un iekļaujoša.

Mūsu sabiedrības, kultūras un tradīciju daudzveidība ir liels ieguvums mums visiem. Covid-19 ir daudzdimensiju izaicinājums, un to apkarot mēs varam tikai kopā, t. i., izmantojot visus pieejamos resursus un talantus un nevienu neatstājot novārtā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Kāpēc Kurzeme nesākas Bolderājā. Kur beidzas vēsturiskā Vidzeme un sākas Latgale? Intervija ar Jāni Turlaju
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Dabā
Nākamnedēļ laikapstākļi mainīsies. Vai karstums vēl atgriezīsies? Sinoptiķu prognoze
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vēlēšanu kaislības Baltkrievijā: aizturēti septiņi Lukašenko galvenās sācenses Tihanovskas štāba pārstāvji
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Man pārsvarā ir vienalga, ko cilvēki par mani domā!” Māksliniece Anna Heinrihsone par apaļo jubileju, izstādēm un piedzīvoto Parīzē
Intervija 3 stundas