Pansionāts, kurā pats gribētu dzīvot 0

ALVARS ŠTEINBERGS ir Madlienas pansionāta direktors un vada Latvijas Pašvaldību sociālās aprūpes iestāžu direktoru apvienību. Runājam par to, kādam jābūt pansionātam, kādi pakalpojumi jānodrošina. 


 

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 72
19 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
22 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
15 stundas
Lasīt citas ziņas

– Visos pansionātos maksa lielākoties tuvojas vai pārsniedz 300 latus. Ko darīt tam vecajam cilvēkam, kam ir 200 latu pensija?

– Pansionāti strādā uz izdzīvošanas robežas un šo pakalpojumu lētāk nevar sniegt. Likums paredz – ja cilvēkam nav tādu līdzekļu un starpību nevar segt ģimenes locekļi vai radinieki, viņam jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā. Likums arī nosaka, kādā termiņā jāizskata iesniegums un jāsniedz atbilde.

– Kāpēc uzturēšanās maksa pansionātos ir tik liela un kam šī nauda tiek izlietota?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vairāk nekā 50% no uzturēšanās maksas aiziet personāla atalgojumam. Kaut arī darbinieku algas ir mazas, cilvēki visus šos krīzes gadus pacietīgi, godprātīgi strādā.

Nākamā lielākā izdevumu daļa – apmēram 15% – tiek tērēta klientu ēdināšanai. Produktu iepirkšana notiek konkursu kārtībā, un ir piegādātājfirmas, kas nodrošinās visu, jautājums tikai – par kādu cenu. Piemēram, pārpircēji kartupeļus piedāvā par 30 santīmiem kilogramā plus PVN. Bet mēs no vietējā zemnieka pērkam par 15 santīmiem. Droši vien kāds no augšas pārmetīs, ka kartupeļus nepērku tā, kā vajadzīgs, – nerīkoju konkursu. Bet tad lai arī pierāda, ka ar naudu esmu rīkojies nesaimnieciski.

 

Tāpat noteikta summa jāatvēl medikamentiem un pacientu kopšanas līdzekļiem. Uzturēšanās izmaksas pansionātos var ļoti atšķirties. Cenu iespaido gan apkures veidi, gan ēku siltumnoturība, bet saimnieciskie izdevumi nav tā lielākā daļa.

 

– Maksa tomēr paaugstinās?

– Madlienas pansionātā summas šogad nav mainījušās, tās saglabātas iepriekšējā līmenī. Kopīgā tendence liecina, ka iedzīvotājiem jau tāpat naudas vairāk nav, jo arī ikdienas dzīvē viss kļūst dārgāks.

Tāpat kā veidojas parādi par komunālo pakalpojumu rēķiniem, arī pansionātos krājas klientu maksājumu parādi. Ir sociālās aprūpes iestādes, kur gadu gaitā sakrājušās samērā iespaidīgas summas un nu jātiesājas, lai tās atgūtu. Mums Madlienas pansionātā nav lielu parādnieku. Sadarbojoties ar firmu “Creditreform”, esam veiksmīgi atguvuši parādus. Pieredze liecina – ja kaut viens rēķins laikā nav samaksāts, uzreiz jānoskaidro, kādi tam iemesli. Ir situācijas, kad maksātājs palicis bez darba, bez iztikas līdzekļiem. Tad jāiesaistās arī pašvaldības sociālajiem dienestiem, jo vecais cilvēks nedrīkst palikt bez aprūpes.

– Kādus jautājumus risina sociālās aprūpes iestāžu direktoru apvienība?

– Pašlaik apvienībā jau iesaistījušies 62 pansionātu direktori. Esam pašvaldības iestāžu vadītāji, bet līdzdalība netiek liegta ne privāto, ne valsts sociālās aprūpes institūciju pārstāvjiem.

Kopīgiem spēkiem cenšamies risināt dažādas situācijas. Piemēram, Skrīveru aprūpes centra direktors bija sašutis, kad Jēkabpils slimnīca pieprasīja, lai pansionāts savam klientam uz slimnīcu atgādā acu pilienus. Pilieni maksā santīmus, bet attālums no Skrīveriem līdz Jēkabpilij – 100 km. Citreiz slimnīcas pieprasa, lai pansionāta iemītniekam līdzi tiktu iedoti kopšanas līdzekļi, tas ir, pamperi, un atsevišķi medikamenti. Mēs uzskatījām, ka tas jāno­drošina ārstniecības iestādei. Nacionālais veselības dienests savā skaidrojumā apstiprināja mūsu viedokli.

Tomēr galvenais uzdevums ir panākt, lai nākamajā ES plānošanas periodā, kas ilgs no 2014. līdz 2020. gadam, Labklājības ministrija paredzētu līdzekļus arī ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojumu sniedzējiem infrastruktūras attīstībai.

 

Ar infrastruktūru nav jāsaprot tikai ēku remonts, tās ir arī funkcionālās gultas, pretizgulējumu matrači, speciāli skapīši ar paceļamām virsmām. Šāds komplekts vienam cilvēkam maksā ap tūkstoš latiem. Pansionātiem tādas naudas attīstībai nav.

 

Madlienas pansionāts saka lielu paldies Rīgas Rotari klubam un Zviedrijas Rotari klubu apvienībai, kas mums sagādāja funkcionālās gultas, mobilos pacēlājus, īpašus skapīšus ar paceļamu virsmu. Tas viss ir jauns, pašlaik pats modernākais un labākais aprīkojums.

– Kāda situācija ir kaimiņzemēs?

– Esot pie kolēģiem Lietuvā, Igaunijā, arī Polijā, redzējām, ka tur valsts novirza Eiropas fondu naudu šo iestāžu infrastruktūrai. Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos tā ir vienīgā iespēja attīstīties.

Latvijā šobrīd Eiropas fondu nauda aiziet alternatīvajiem aprūpes pakalpojumiem. Protams, ir apsveicami, ja vecu vai slimu cilvēku var aprūpēt mājās, ģimenē. Taču reālā dzīve rāda, ka, pasliktinoties cilvēka veselībai, kvalitatīvu aprūpi var nodrošināt vienīgi ilgstošas sociālās aprūpes iestāde, kur ir viss nepieciešamais aprīkojums.

Arī gadījums Kalkūnu aprūpes iestādē atklāja, ka klientiem ar tik smagiem funkcionāliem traucējumiem ir nepieciešama gan funkcionālā gulta, gan pretizgulējumu matracis ar kompresoriem, gan pacientu pacēlāji, paceļamā vanna un citas tehniskas lietas.

Lietuvā bijām iestādē, kur vesels stāvs aprīkots ar šīm sistēmām, pacēlājiem. Jebkuram mūsu aprūpētājiem būtu sapnis strādāt šādos apstākļos, jo savu darbu var izdarīt viegli, īpaši nepiepūloties. Tad arī no personāla var prasīt pilnu atdevi un pozitīvu attieksmi pret klientiem.

 

Mums Eiropas nauda vēl nav pieejama. Centīsimies pārliecināt Labklājības ministriju, ka jāatbalsta arī par ilgstošās aprūpes pakalpojumu sniegtā kvalitāte. Tiekoties ar labklājības ministri Ilzi Viņķeli, pārliecinājos, ka ministre saprot ES fondu naudas nepieciešamību.

 

– Iepriekšējā labklājības ministre Parīzē iepazinās ar franču pieredzi sociālās aprūpes darbā. Tagad Francija pie mums Rīgā sāk būvēt senioru rezidenci, kur uzturēšanās klientam izmaksās 600 latu mēnesī. Kā vērtējat ārvalstu konkurentu ienākšanu Latvijā?

– Par franču kolēģu aktivitātēm neuztraucamies – mūsu klienti ir pelnījuši arī šādas ļoti augstas kvalitātes aprūpes namus. To nevarēs atļauties visi, bet būs cilvēki, kas tos izvēlēsies. Arī mūsu pansionāts jau tagad sniedz paaugstināta komforta pakalpojumus (vienvietīga istaba, īpaša ēdienkarte, aprūpe utt.), sākot no 450 līdz 500 latiem mēnesī. Bet cik ir tādu klientu, kas ir gatavi to maksāt?

– Kāda pansionāta direktore savā vēstulē sūrojās, ka tuvējās skolas bērni neapciemo vecos cilvēkus. Kāda ir sabiedrības attieksme pret pansionātu iemītniekiem?

– Mums vienmēr bijusi un ir ļoti laba sadarbība gan ar kultūras nama pašdarbniekiem, gan bērnudārza un mūzikas skolas audzēkņiem. Kad ierodas mazie bērni, tikšanās noris īpaši sirsnīgi. Arī mūsu iestādēm konkurences apstākļos jādomā, kā piesaistīt, noturēt klientu, gādājot, lai arī ikdienas dzīve šeit ritētu interesanti.

Šis gads Eiropas Savienībā pasludināts par aktīvas novecošanas un paaudžu solidaritātes gadu. Tāpēc mūsu apvienība kopā ar Labklājības ministriju 6. jūnijā visos Latvijas pansionātos organizēs sporta aktivitāšu dienu, bet 1. oktobrī – veco ļaužu dienā – atvērto durvju dienu. Uz šiem pasākumiem aicinām visus interesentus, ne tikai mūsu klientu piederīgos. Lai iedzīvotāji atbrauc, paskatās, kā dzīvojam, kādus pakalpojumus sniedzam.

 

Uzziņa

Madlienas pansionāts:

* nodrošina veco ļaužu un invalīdu sociālo aprūpi;

* vienīgais, kas veic peritoneālās dialīzes (nieru mazspējas aizstājējterapija) pacientu aprūpi;

* šobrīd klientu skaits – 80;

* darbinieku skaits – 38;

* viens darbinieks 
aprūpē vidēji 2,1 – 2,3 klientus.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 72
19 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
22 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 131
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 32
3 stundas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēviem 40
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 55
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Galvaspilsētā turpinās intensīva snigšana: ziņo par sabiedriskā transporta kavēšanos 3
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Pandēmijas skādi daļēji kompensēs: uzņēmēji var pieteikties atbalstam algu subsīdijām
14:01
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju
13:46
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Baiba, Barbara un Barba
12:54
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 15
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 8
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 2
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 32
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kur Latvijā snidzis visvairāk un konstatēta biezākā sniega sega? 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lidosta “Rīga” pakāpeniski atsāk darbu 4
4 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 72
19 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Izvēli nenožēlo. Saruna ar vienu no sava gadagājuma talantīgākajiem hokeja uzbrucējiem Emīlu Ģēģeri
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Māmiņa iemūžinājusi savu divgadnieci guļam amizantās pozās 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai princis Čārlzs tiešām atteiksies no troņa un uzticēs to savam dēlam princim Viljamam? 14
1 diena
AK
Armands Kalniņš
Ziņas
Elpot brīvi un politnekorekti. Armands Kalniņš vērtē „Spēlmaņu nakts” procesus
3 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
15 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 131
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 63
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 166
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 187
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu valodā dziedošais japānis Masaki Nakagava pārcietis sarežģītu operāciju 8
1 diena