Foto-Valdis Semjonovs

Par tautas vēlētu prezidentu un nepilsoņiem: Intervija ar Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu 6

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida vēlas, lai tautā viņu atceras kā vadītāju, kas rūpējas par grūtībās nonākušajiem. “Savā prezidentūrā likšu lielu uzsvaru uz sociālo drošību un aprūpi, un tas būs manas kā prezidentes zīmols,” tā saka kaimiņvalsts vadītāja, kura pagājšnedēļ viesojoties Latvijā, sniedza ekskluzīvu interviju “Latvijas Avīzei”.

Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Lasīt citas ziņas

Latvijas prezidents Raimonds Vējonis nesen nāca klajā ar domu, ka Latvijā vajadzētu tautas vēlētu prezidentu. Tāpēc jautāju Igaunijas prezidentei – kā ir Igaunijā, vai sabiedrībā par to nav diskusijas?

“Pie mums tas nav aktuāls jautājums, ko pierāda arī iepriekšējās prezidenta vēlēšanas,” atbildēja Kersti Kaljulaida. “Sabiedrību apmierina parlamentārā demokrātija, kāda šobrīd ir Igaunijā, tautas vēlēts prezidents nav nepieciešams. Nav pat interešu grupas, kas apspriestu šādas izmaiņas valsts konstitūcijā. Mūsu konstitūcijai nesen apritēja 25 gadi, un tās veidotāji, Konstitucionālās asamblejas biedri, nesen veica konstitūcijas analīzi. Viņi saka, ka valsts ir ļoti labi attīstījusies, jo esam liberāla demokrātija, pie mums plaukst dažādas brīvības  – esam augstu mediju brīvības indeksā, saskaņā ar korupcijas uztveres indeksu neesam korumpēta valsts. Kāpēc mums būtu kaut kas jāmaina, ja tas strādā labi?”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūlijā sākās Igaunijas prezidentūra ES Padomē, un jūsu valstij šis pienākums bija jāuzņemas pusgadu agrāk. Vai tas radīja papildu rūpes?

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida: Patiesībā tam nav nozīmes. Tallinas lidostas termināļa paplašināšana noritējusi veiksmīgi, un tas tika atvērts pagājušonedēļ. Tramvaja līnija uz lidostu joprojām nav pabeigta, bet tie ir tehniski elementi. Mēs gan bijām plānojuši prezidentūru uz Igaunijas simtgadi, taču esam jau labi sagatavojušies. Visi gaida no Igaunijas, ka runāsim par ES digitālajiem aspektiem. Tie visu laiku ir mūsu darba kārtībā, tāpēc speciāla gatavošanās nav nepieciešama.

Šogad ir ES pirmsākuma  – Romas līguma  – 60 gadu jubileja. Simboliski, ka tā saucamā “jaunā dalībvalsts” šajā zīmīgajā laikā pārņem ES vadību.

Vai 2004. gadā, kad Baltijas valstis iestājās ES, Somiju vēl sauca par ES jauno dalībvalsti? Nē. Jau ilgu laiku dzīvojam vienotā Eiropā, un nedomāju, ka mums jādala sevi austrumos un rietumos, “vecajā” un “jaunajā” Eiropā utt. Ir daudz jomu, kur darbojamies ļoti saliedēti  – piemēram, tas attiecas uz sankcijām pret Krieviju, 27 ES valstu nostāju breksita sarunās, jautājumos par monetāro savienību un daudz kur citur, kur spējam vienoties.

Pirms ievēlēšanas prezidentes amatā jūs nebijāt plaši pazīstama Igaunijas sabiedrībā, jo strādājāt ES institūcijās. Vai tagad, pēc gandrīz deviņiem mēnešiem amatā, jūtaties kā tautas prezidente?

Domāju, ka esmu pieņemta kā prezidente, kurai rūp Igaunijas cilvēki. Visvairāk man rūp tie, kas ir vāji un atrodas grūtībās. Savā prezidentūrā likšu lielu uzsvaru uz sociālo drošību un aprūpi, un tas būs manas kā prezidentes zīmols. Uzskatu, ka man ir savs aicinājums – darboties ar jautājumiem, kuriem sabiedrība nepievērš pietiekamu uzmanību, jo par tiem nav ērti un interesanti runāt. Piemēram, man radusies sajūta, ka pašvaldības īsti neizprot, kā sniegt sociālo palīdzību, jo likumi pieļauj lielu rīcības brīvību un katrs novads var darīt šajā jomā, ko vēlas. Protams, ir arī pozitīvi piemēri. Pēc Starptautiskā Valūtas fonda vērtējuma Igaunija jau kopš 2006. gada ir bagāta valsts. Un tas mums ļauj dāsnāk dalīties ar cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība, un dot apstiprinājumu, ka viņu cilvēktiesības un vieta sabiedrībā ir garantētas. Tas, ko darām prezidenta kancelejā, sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām un valsts iestādēm, ir iniciatīvas, lai sabiedrībā un darba tirgū vairāk būtu redzami cilvēki, kuriem ir fiziska un garīga invaliditāte. Vēlos šos cilvēkus iedrošināt un jūtu to kā savu aicinājumu. Otrs mans aicinājums ir stāstīt savai tautai par Eiropas Savienību un tās priekšrocībām, jo 12 gadus esmu strādājusi ES iestādēs. Mans aicinājums ir darīt to vienkāršā valodā. Uztvere par ES vairākumā mūsu sabiedrības ir pozitīva. 25 gadus mūsu valdības pozīcija par ES bija ļoti skaidra  – dalība tajā nozīmē strauju attīstību, un tas ir mūsu drošības garants. Mums nebija duālu vēstījumu  – ka Brisele ir forša, jo dod mums naudu, bet no otras puses, ka tā ir slikta. ES igauņiem nenozīmē naudu, bet ideoloģiju un vērtības.

Kā Igaunija panāk, ka korupcijas uztvere ir zema?

To parāda dažādi starptautiskie indeksi. Viens no iemesliem – mums ir digitāla un caurspīdīga sabiedrība. Un caurspīdīguma domāšanas veids nosaka daudz. Kad Igaunijas Valsts ieņēmumu dienestā tiek iesniegti lielie rēķini no lielajiem uzņēmumiem, tie ir redzami visai sabiedrībai, tāpat kā budžeta tēriņi.

Ik pa laikam Igaunijā valdošā Centra partija nāk klajā ar paziņojumiem, ka visiem Igaunijas nepilsoņiem būtu automātiski jāpiešķir pilsonība. Nule šīs partijas politiķe Jana Tooma izteikusies, ka ideju atbalstot arī viņas partijas biedrs premjers Jiri Ratass. Kā jūs skatāties uz šo ideju?

Ir labi, ka valstī samazinās nepilsoņu skaits. Ja nepilsoņu ģimenē piedzimst bērni, viņiem tiek piešķirta pilsonība. Jaunu nepilsoņu rašanās no mūsu likumiem ir izslēgta. Tomēr mums ir palikuši cilvēki, kuri izmanto nepilsoņu “pelēkās pases” praktisko priekšrocību – ar to viņi var ceļot gan visā Eiropā, gan Krievijā. Viņu pamattiesības Igaunijā tāpat ir garantētas, “pelēko pasu” īpašnieki nesagādā mums problēmas, un šo situāciju uztveram vēsi. Cilvēkiem joprojām ir iespēja pieteikties Igaunijas pilsonībai atbilstoši naturalizācijas noteikumiem. Pagājušonedēļ pie manis Kadriorgas pilī viesojās universitāšu un skolu absolventi, kuriem igauņu valoda nav dzimtā, bet no sarunām jutu, ka viņi tekoši runā igauniski. Cilvēki, kas nav igauņi, mūsu sabiedrībā nav sliktāki un bauda tādu pašu cieņu, brīvības un iespējas. Dzīva diskusija ir par to, vai varam nodrošināt papildu igauņu valodas nodarbības mazākumtautību bērnudārzos, un vecāki par to Tallinā ir ļoti ieinteresēti.

Bet, protams, ir cilvēki, kam valodas jautājums patiešām ir politika. Līdz ar pozitīvajām izmaiņām mūsu sabiedrībā šie politiķi tagad zaudē savu galveno politisko līniju. Jana Tooma pašlaik zaudē savu iecienīto konfrontācijas punktu, uz kura rēķina viņa parasti vēlēšanās uzvar. Šie paziņojumi no viņas puses ir histēriska panika, jo zaudēta iespēja polarizēt sabiedrību un gūt no tā labumu sev. Esmu runājusi ar krieviem Tallinā, un viņiem nav sajūtas ka viņi būtu apdraudēti. Viņu vēlme ir labāk iemācīties igauņu valodu. Tas, ko runā Jana Tooma, ir viņas problēma, kas ir attālināta no realitātes. Arī vecāki cilvēki ir ieinteresēti, lai viņiem būtu labas igauņu valodas zināšanas. Piemēram, premjeram Jiri Ratasam ir ideja rīkot bezmaksas igauņu valodas nodarbības Narvas Igauņu namā. Šajā un citās līdzīgās vietās igauņu valodu varētu mācīties ikviens, runa nav tikai par krieviem, bet arī par apmēram 9000 cilvēkiem, kas katru gadu ierodas Igaunijā no visas pasaules. Esmu sākusi šo diskusiju, jo katram bērnam, kurš no bērnudārza dodas uz skolu, ir jāzina valsts valoda. Zinu, kā šāda sistēma darbojas Luksemburgā, kur bērni skolā dodas, jau brīvi zinot luksemburgiešu valodu. Ar šo piemēru vēlos parādīt, ka tas nav tikai mūsu, bet arī citu valstu jautājums. Pasaule ir globāla, tajā notiek aktīva cilvēku kustība, un mums jādomā, kā ikvienu bērnu iekļaut sabiedrībā. Tas attiecas ne tikai uz krievvalodīgajiem.


Igaunijas aizsardzība lielā mērā balstās uz iesaukuma sistēmu. Gada sākumā Latvijā tika aktualizēta diskusija, vai obligātais militārais dienests būtu jāatjauno arī Latvijā. Kāpēc ir svarīgi saglabāt iesaukuma sistēmu?

Iesaukuma armijai ir sava loma mūsu nacionālās drošības sistēmā. Sabiedrība zina, ka mums ir liela armijas rezerve, ka esam aizsargāti un paši varam nodrošināt atturēšanas politiku. Mums klāt vēl nāk sabiedroto garantētā agresijas atturēšana, kuru nodrošina NATO daudznacionālais bataljons Igaunijā. Vēsturiski mēs nekad neesam apsprieduši iespēju, ka mūsu valsts aizsardzība varētu pastāvēt bez obligātā militārā dienesta. Somijai un Igaunijai vienmēr bijis iesaukums, tagad Zviedrija plāno to atjaunot un arī citas reģiona valstis, un tā ir tendence aizsardzības politikas veidošanā. Nekad nav bijis jautājuma par atteikšanos no iesaukuma sistēmas, un ticam, ka tā palīdz nemierīgos laikos, jo tā ir mūsu pašu veidota svešas agresijas atturēšanas politika. NATO mums ir papildu drošības garantija.

Jūlija beigās Igauniju apmeklēs ASV viceprezidents Maiks Penss, kurš Tallinā tiksies ar triju Baltijas valstu prezidentiem. Ko sagaidāt no šīs vizītes?

Mēs jau tikāmies Minhenes drošības konferencē. Mūsu tikšanās Tallinā būs turpinājums sarunai par transatlantiskajām saitēm, savstarpējo sadarbību. Mēs vēlamies, lai Pensa vizīte fokusējas uz ekonomiskajām attiecībām, tajā tiks runāts par digitālo sabiedrību, par kuru amerikāņiem ir liela interese. Mūsu tikšanās nebūs tikai par aizsardzības jautājumiem, ASV ir plašāka interese reģionā.

Savulaik prezidents Baraks Obama apmeklēja Tallinu, lai sniegtu drošības garantijas Baltijas valstīm…

Tā toreiz bija garantiju došanas vizīte, kas nav līdzīga gaidāmajai Pensa vizītei, jo toreiz, kad viesojās Obama, NATO bija jāsanāk kopā, lai dotu spēcīgas garantijas atturēšanas politikā.

Kā ir ar Igaunijas identitāti  – jūsu priekšgājējs Tomass Hendriks Ilvess savulaik izteicās, ka Igauniju vairāk redz kā ziemeļvalsti, ne tik daudz kā Baltijas valsti. Kāds ir jūsu viedoklis šajā jautājumā?

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība ir labs formāts, lai attīstītu attiecības ar visām reģiona valstīm, un to mēs arī darām  – ar Latviju, Somiju, Zviedriju utt. Mēs vēlētos arī attīstīt labas attiecības ar Krieviju. Tomēr iniciatīva pašlaik ir Krievijas rokās. Priekšnoteikums labām attiecībām: Krievijai jāievēro starptautiskie līgumi un noteikumi, piemēram, Budapeštas līgums, ar kuru tiek garantēta Ukrainas vienotība un drošība, bet ko Krievija pārkāpusi. Pirmais solis  – Krievijai jāsāk ievērot starptautiskie noteikumi, un tad var sekot pretsolis no mūsu puses.

Igaunijas veikalnieki satraukušies, ka Latvijas alkohola atlaižu veikali Valkā un Ainažos atņem klientus viņiem. Cilvēki pat braucot no Tallinas, lai iepirktu alkoholu…

Mēs būtu liekuļi, ja domātu, ka tas nenotiks. Savulaik taču bija daudz somu tūristu, kuri pirka šņabi Igaunijā, jo tolaik tā bija lētāk. Tagad igauņi izvēlas alkoholu pirkt Latvijā. Tomēr šī situācija makroekonomiski ir nebūtisks jautājums.

Vai prezidenta amatā jums paliek brīvais laiks?

Brīvais laiks? (iesmejas) Ko jūs ar to domājat?

Jums taču ir vaļasprieki utt.?

Esmu Valsts prezidente. Man nav brīvā laika. Ja redzu savus bērnus un mazbērnus piecas reizes nedēļā, esmu ļoti laimīga. Kad neesmu aizņemta ar darbiem, lasīšanu, rakstīšanu, tad nodarbojos ar sportu, jo pie šāda darba apjoma manas smadzenes vairs nefunkcionētu.

Ilvesa kungs savulaik stāstīja, ka nodarbojas ar krosfita vingrinājumiem… Un jūs?

Atstāsim krosfitu Ilvesam. Es nodarbojos ar sporta veidiem, kas veicina izturību – skriešanu, skrituļslidošanu, slēpošanu. Varu noskriet pusmaratonu mazāk nekā divās stundās. Pavasarī piedalījos taku skrējienā, bet, ja rudenī būšu valstī, tad piedalīšos Tallinas maratonā.

Bērnībā jūs interesēja ornitoloģija. Vai joprojām interesējaties?

Protams, interese ir saglabājusies, bet tagad tam nav laika.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
VIDEO. Lasītājs neizpratnē: “Latvijas gāzes” klientu centrs slēgts, sazvanīt nav iespējams. Kā lai sazinās? 4
Mums ir “pasaulē labākais” bruņojums! Kremlis pulcina draugus no Baltkrievijas un Ķīnas uz militārām mācībām 1
Melānija un Imanta – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
14:13
VIDEO. Lasītājs neizpratnē: “Latvijas gāzes” klientu centrs slēgts, sazvanīt nav iespējams. Kā lai sazinās? 4
13:28
Siguldas novadā samazinās nekustamā īpašuma nodokli senioriem
13:04
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu
Vāc parakstus par enerģētikas ministra amata izveidi 20
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Ministrs: Žoga būvniecībā uz austrumu robežas saskaramies ar tehniskiem izaicinājumiem 23
VIDEO. Neraugoties uz nemitīgiem krievu raķešu uzbrukumiem, Doņeckas apgabala pilsētas iedzīvotāji nepametīs savas mājas 2
Ceļu policisti Aigars un Uldis, kuri “kukulī” pieņēma divus spaiņus medus, saņem sodu
Ārste: “Epidurālā anestēzija nav nepieciešama visām sievietēm” 10
Cik jauni Covid-19 gadījumi reģistrēti šodien?
“Spēku man devusi vecāku mīlestība!” Saruna ar diriģentu Māri Sirmo
Gardām pusdienām – pildītas kabaču laiviņas
Saules jauda pievelk kā magnēts! Potenciālo elektrostaciju pieteikumi vairāk nekā nepieciešams realitātē
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Pabriks: Jākliedē mīts par Latviju kā investīcijām nedrošu valsti 34
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs