Publicitātes foto

Papildizglītības programmas palīdz risināt IKT speciālistu trūkumu Latvijā 0

Latvijā ik gadu trūkst vairāki tūkstoši informācijas un komunikāciju tehnoloģiju profesionāļu. Statistika liecina, ka studentu tehniskajās programmās ir gana daudz, bet absolventu skaits – nepietiekams. Pie tam jaunajiem speciālistiem nereti trūkst pieredzes un ar akadēmisko izglītību bieži vien nepietiek, lai uzsāktu pilnvērtīgas darba gaitas.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 132
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 61
15 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Tas ir izaicinājums ne tikai pašiem studējošajiem, bet arī nozares darba devējiem, jo visas iesaistītās puses ir ieinteresētas panākt, ka students pēc izglītības iegūšanas pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk uzsāk karjeru. Viens no veidiem, kā pie rezultāta nonākt, ir papildu sertifikācijas iegūšana jau studiju laikā, apgūstot dažādas valsts un privāto uzņēmēju veidotas apmācību programmas.

IKT jomas speciālistu trūkums – vērienīga problēma Latvijā un pasaulē

Līdz ar tehnoloģiju attīstību visā pasaulē turpina pieaugt pieprasījums pēc dažādiem augsta līmeņa IKT speciālistiem. Latvijā potenciālo IKT speciālistu skaits ir liels – dabaszinātņu, matemātikas un informācijas tehnoloģiju programmās šogad studē 7600 jeb 9,6% studentu, šis skaits šogad pieaudzis par 4,1%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudz drūmāka ir absolventu statistika – IKT studijas Latvijā ik gadu pabeidz vien aptuveni 700 studentu, taču valstij būtu nepieciešami aptuveni 3000 jauni speciālisti ik gadu. Tā ir ļoti aktuāla problēma – pēdējā gada laikā pieprasījums pēc IKT jomā strādājošajiem ir strauji audzis, un pēc karjeras portāla CV.lv datiem, tā ir ierindojusies pirmajā vietā pēc publicēto darba sludinājuma skaita.

“Prognozes liecina, ka 2022. gadā Latvijā trūks jau aptuveni 3000 IKT jomas speciālistu, bet visā Eiropā – ap 500 tūkstošiem. Statistika skaidri norāda – nozarei ir jāatbalsta jaunu speciālistu apmācības, lai tehnoloģiju nozares attīstība un digitalizācija neapstātos.

Mūsu uzņēmums šo  misiju veic, sadarbojoties ar labākajām valsts augstākās izglītības iestādēm, kopīgiem spēkiem sniedzot jaunajiem IKT nozares talantiem pēc iespējas plašākas un kvalitatīvākas zināšanas, kā arī praktisku pieredzi,” uzsver Inese Šuļžanoka, “Huawei Technologies Latvia” komunikācijas vadītāja.

Uzsverot IKT jomas speciālistu trūkumu Latvijā, Aivis Brodiņš, CV-Online Latvia vadītājs, norāda, ka darba devēju pieprasījums ir būtiski lielāks nekā speciālistu piedāvājums, tāpēc nozares vakanču aizpildīšana ir diezgan komplicēts, dārgs un laikietilpīgs process.

“Praksē tiek izmantotas dažādas personāla piesaistes metodes – kandidātu tiešā meklēšana, kā arī darbinieku piesaiste no ārvalstīm, kam ir vismaz trīs un vairāk gadu pieredze darbā ar dažādām tehnoloģijām un prasmēm. Tomēr daudzi darba devēji ir arī atvērti jauno un potenciālo IKT speciālistu piesaistei, piedāvājot dažādas apmācības un investējot jauno speciālistu prasmju attīstībā, jo tā ir joma, kurā vērojama ļoti liela dinamika tehnoloģiju straujās attīstības dēļ,” norāda personāla atlases uzņēmuma vadītājs.

Papildizglītība – vērtīgs solis karjeras virzienā

Jaunā, potenciālā darbinieka augstākā izglītība IKT jomā ir liela priekšrocība, jo tas apliecina, ka jaunietis ir pamatīgāk apguvis nepieciešamās prasmes un eksaktos priekšmetus, norāda CV Online vadītājs. Tomēr strauji mainīgajā nozarē ar to nepietiek: “IKT jomā strādājošajiem, neskatoties uz iegūto izglītību, regulāri jāpapildina zināšanas, jāuzlabo savas digitālās prasmes darbā ar jaunākajām tehnoloģijām un jāiegūst papildus sertifikācija, lai būtu konkurētspējīgi darba tirgū,” skaidro Aivis Brodiņš.

Papildu izglītības iegūšanai iespējas ir plašas – tiek piedāvātas gan dažādas augstskolu programmas un kursi, gan privāto uzņēmumu veidotas apmācības, kurām nereti līdz ar teorētiskajām zināšanām tiek sniegta iespēja ieskatīties uzņēmuma darbībā un sākt veidot kontaktus turpmākai karjeras izaugsmei.

Viena no starptautiskā līmeņa tehnoloģiju apmācību programmām, kas pieejama arī Latvijas studentiem, ir “Seeds for the Future”, ko organizē uzņēmums Huawei. Rīgas Tehniskās universitātes studente Laura Dzalbe, programmas pagājušā gada absolvente, atzīst, ka vienmēr meklē iespējas papildināt savas zināšanas ārpus mācību vides, lai sevi pilnveidotu un gatavotos karjeras uzsākšanai.

“Programma “Seeds for the Future” mani piesaistīja ar to, ka tas šķita kas izaicinošs un tāds, kur es varētu iegūt papildus manis interesējošas zināšanas jomā, ko studēju. Protams, papildu motivēja arī tas, ka pēc veiksmīgas dalības iegūšu programmas sertifikātu, jo, tā kā līdz šim nebiju strādājusi nozarē, zināju, ka sertifikāts būtu labs papildus ieraksts manā CV,” norāda studente.

Viņasprāt, vēl vērtīgāku pieredzi padarīja tas, ka programma iepazīstināja ne tikai ar pasaulē aktuālākajām tehnoloģiskajām inovācijām un tendencēm, bet arī palīdzēja dalībniekiem nostiprināt un attīstīt citas prasmes, piemēram, laika plānošanu, un ļāva gūt ieskatu starptautiska uzņēmuma iekšienē.

Publicitātes foto

Inese Šuļžanoka norāda, ka uzņēmuma izveidotās programma mērķis ir veicināt informācijas tehnoloģiju un komunikāciju nozares progresu visā pasaulē un veicināt jaunu speciālistu skaita pieaugumu.

“Lai risinātu IKT speciālistu trūkuma problēmu visā pasaulē, mūsuprāt, jāiesaistās gan valstīm un izglītības sektoram, gan privātajiem uzņēmumiem. IKT profesionāļi ir tie, kas virza tehnoloģiju attīstību, digitalizāciju un ekonomisko izaugsmi visā pasaulē, tāpēc priecājamies, ka ar radītās programmas palīdzību varam sniegt atbalstu jauno ekspertu izglītošanā.

Pozitīvās atsauksmes no Baltijas un Latvijas studentiem, kas kļuvuši par “Seeds for the Future” absolventiem, motivē darboties arī turpmāk, jo redzam reālus rezultātus pēc katra apmācību posma beigām,” dalās “Huawei Technologies Latvia” komunikācijas vadītāja. Lai turpinātu izglītot IKT jomas ekspertus, jau otro gadu pēc kārtas 10 labākajiem Latvijas studentiem piedāvāta bezmaksas dalība “Seeds for the Future” programmā.

Par programmu “Seeds for the Future”:

Šogad “Seeds for the Future” programma norisināsies attālinātā formātā no 22. līdz 29. septembrim. Tiešsaistes apmācību programma ietvers nodarbības par jaunākajām tehnoloģijām, tostarp, 5G, mākoņdatošanu, mākslīgo intelektu, lietu internetu, kā arī praktiskus kursus personības izaugsmei, līderības prasmju trenēšanai un uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Studentiem tiks piedāvātas arī ārvalstu vieslektoru lekcijas par kiberdrošību un digitālo transformāciju, būs iespēja piedalīties virtuālā ekskursijā pa Huawei ražotni. Pēc gala pārbaudes darbu nokārtošanas studenti saņems kursa “Seeds for the Future” sertifikātu un balvas.

Dalībai programmā “Seeds for the Future” aicināti pieteikties IKT un ar to saistīto nozaru bakalaura, maģistra un doktorantūras studenti ar labām angļu valodas zināšanām, interesi par telekomunikācijām un jaunākajām tehnoloģijām, vēlmi profesionālo karjeru saistīt ar šo jomu.

Lai piedalītos atlases konkursā, studentiem jāiesniedz motivācijas vēstule ar dalības pamatojumu, kā arī informāciju par savu tehnoloģisko zināšanu līmeni. Iegūt vairāk informācijas par programmas norisi un pieteikties dalībai iespējams līdz 31. maijam šeit.

Plašāku informāciju par programmas piedāvājumu un jaunumiem var uzzināt mājaslapā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 130
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 59
14 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 37
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 124
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 12
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 69
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā 4
15 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Stāsti
“Mājas Viesis” – uzticams sarunbiedrs arī turpmāk
22:23
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 124
21:29
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 29
21:24
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 59
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 130
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 124
14 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 71
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 29
14 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 22
Ekskluzīvi 18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 24
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 4
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 90
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 92
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 21
23 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 14
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 21
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 161
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 59
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 49
1 diena