Uzraksts liecina, ka topošās akumulatoru pārstrādes rūpnīcas teritorijā Kalnciemā tikpat kā nemanāmi, tomēr notiek būvdarbi.
Uzraksts liecina, ka topošās akumulatoru pārstrādes rūpnīcas teritorijā Kalnciemā tikpat kā nemanāmi, tomēr notiek būvdarbi.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Par spīti protestiem, akumulatorus tomēr pārstrādās Kalnciemā 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Maija beigās Kalnciemā atsākās protestēšana pret uzņēmuma ­”EcoLead” ieceri bijušās ķieģeļu rūpnīcas teritorijā būvēt paaugstinātas bīstamības objektu – svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, jo noslēdzās ietekmes uz vidi novērtējuma sabiedriskā apspriešana.

JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Neveikla tulkojuma dēļ jāmaina reklāmas materiāli: atvainojas visiem krievvalodīgajiem, kurus aizskāris vakcinācijas kampaņas plakāts 47
1 diena
Lasīt citas ziņas

Šo projektu uzņēmums vēl ar veco nosaukumu “East – West Finances” sāka īstenot pirms aptuveni astoņiem gadiem, kad par būvniecības vietu bija izraudzīta Olaine, taču, saņemot vietējo uzņēmēju pretestību, ātri tika atrasta piemērota vieta Kalnciemā, sarīkota formāla (plaši neizziņota) sabiedriskā apspriešana un saņemta Jelgavas novada domes piekrišana, kura lēmumu pamatoja arī ar 40 jaunu darba vietu radīšanu.

Kad vietējie iedzīvotāji aptvēra, cik bīstams ražošanas objekts taps viņu pilsētā, viņi mēģināja domes lēmumu apstrīdēt tiesā, tomēr visās trīs tiesu instancēs prasība tika noraidīta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pa to laiku akumulatoru pārstrādes rūpnīcas būvniecības sagatavošanas darbi nonākuši finiša ­taisnē.

Saņemts arī pozitīvs Valsts pārraudzības vides biroja (VPVB) izsniegtais ietekmes uz vidi novērtējums, kurā secināts, ka kaitīgo ietekmi ar izpildāmiem nosacījumiem var ierobežot, un projekta attīstītājiem atlicis vien pēdējais solis, lai iedegtos zaļā gaisma darbu īstenošanai – saņemt atļauju A kategorijas piesārņojošās darbības veikšanai Zemgales reģionālajā vides pārvaldē (ZRVP).

Pēdējā iespēja izteikt savus iebildumus ieinteresētajiem tika dota līdz 1. jūnijam, sūtot e-pastus Vides pārvaldei.

“Esam saņēmuši 45 vēstules, no kurām lielākā daļa autoru ir kategoriski pret rūpnīcas celšanu, savu viedokli neargumentējot, taču ir arī pamatoti iebildumi, kurus noteikti ņemsim vērā, izvērtējot izmešu atļaujas izsniegšanu,” “Latvijas Avīzi” informē ZRVP direktors Hardijs Verbelis.

Ievērojot likumā noteiktos termiņus, atļauja uzņēmumam “EcoLead” būtu jāizsniedz līdz 16. jūlijam, bet, ņemot vērā rūpnīcas atrašanās vietu Lielupes un Ķemeru nacionālā parka tuvumā, kā arī specifiku – indīgu vielu pārstrādi –, direktors ir pārliecināts, ka A kategorijas atļaujas izsniegšanas termiņu pagarinās vēl uz diviem mēnešiem.

Ne jau vienīgā tāda

Šādas akumulatoru pārstrādes rūpnīcas jau darbojas Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, un, īstenojot videi draudzīgu saimniekošanu, arī Latvijai pašai vajadzētu tikt galā ar saviem bīstamajiem atkritumiem – to saprot konstruktīvi domājošie protestētāji.

“Cilvēki principā nav pret akumulatoru pārstrādi Latvijā, taču izvēlētā vieta ir pilnīgi nepiemērota. Šeit ir upes krasts, visapkārt ūdeņi, purvi,” skaidro kalnciemiete Jelgavas novada domes deputāte Irina Dolgova.

Netālu atrodas daudzdzīvokļu mājas, un rūpnīcas darbību noteikti jutīs arī to iedzīvotāji, jo, pēc aplēsēm, gaisā tiks emitētas aptuveni 65 tonnas sēra dioksīda gadā.

“Ja galu galā mēs A kategorijas atļauju izsniegsim, tad prasīsim “EcoLead” pārstāvjiem uzstādīt vismodernākos gaisa filtrus un tehnoloģisko šķidrumu attīrīšanas iekārtas, kādas vien šobrīd pieejamas pasaulē,” mierina Hardijs Verbelis.

SIA “EcoLead” līdzīpašnieks un valdes loceklis Deniss Uļjanovs sola pildīt dokumentos prasīto un darīt visu iespējamo, lai akumulatoru pārstrādes dēļ Kalnciemā neciestu vide un iedzīvotāji.

 

Arī kaimiņos negatīva nostāja

Jau pirms diviem gadiem Lielupes baseinā esošā Jūrmalas dome akumulatoru pārstrādes rūpnīcas būvēšanas ieceri Kalnciemā vērtēja negatīvi.

“Neskatoties uz paredzētajiem drošības pasākumiem, kas vides piesārņojuma riskus samazina līdz minimumam, tie tomēr neizslēdz avārijas situāciju un ķīmisko vielu nokļūšanu dabā.

Ievērojot Jūrmalas kūrorta statusu, ar Lielupi saistīto dabas objektu atrašanos pilsētas teritorijā un Rīgas līča rekreācijas nozīmi pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, Jūrmalas pašvaldība nevar piekrist paredzētajai darbībai.”

Arī Latvijas Hidroekoloģijas institūts (LHEI) uzskata par nelietderīgu pasliktināt esošo situāciju, palielinot piesārņojuma slodzi Lielupes baseinā.

“Piesārņojuma veids – emisija atmosfērā – ir ar lielu potenciālu pārsniegt modelētā rajona robežas klimata pārmaiņu rezultātā, kuras nav ņemtas vērā “EcoLead” iesniegumā, jo pašreizējie normatīvie akti to neparedz.

Tāpat netiek apskatīts ilgstoša piesārņojuma kumulatīvais efekts ūdens ekosistēmās, paredzot ūdens objektu vides monitoringu arī lielākā attālumā no rūpnīcas,” savu viedokli pauž LHEI direktore Anda Ikauniece, uzsverot, ka rūpnīcas darbības dēļ skartās Lielupes apkaimes vides atveseļošanas izdevumi var stipri pārsniegt ekonomiskos ieguvumus.

Ignorējot nopietnās iebildes, uzņēmums “EcoLead” tomēr turpināja virzīt projektu tālāk, uzsākot ražošanas ēku rekonstrukciju, vēl pirms bija beigusies tiesvedība.

Turklāt pērn sākta arī iepirkumu procedūra rūpnīcas iekārtu piegādēm, tostarp skābekļa inžektoram rafinēšanas iecirknī, elektrolīta neitralizācijas un ūdens attīrīšanas iekārtu komplektam.

Acīmredzot uzņēmēji bijuši ļoti pārliecināti, ka iedzīvotāji neko nepanāks un visu nepieciešamo atļauju saņemšana ir tikai laika jautājums.

Tomēr Irina Dolgova domā citādi. Nu viņa vērsusies Valsts vides dienestā (VVD) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ar vēstuli, kurā aicina pievērst pastiprinātu uzmanību akumulatoru pārstrādes projektam Kalnciemā un nepieciešamības gadījumā rīkoties, norādot uz izsniegtā ietekmes uz vidi novērtējuma derīguma termiņa beigām.

Toksiskā pārstrāde

Akumulatoru pārstrādes rūpnīcā plānots ieguldīt ap deviņiem miljoniem eiro, tajā skaitā arī Eiropas Savienības finansējumu. Vairāk nekā puse šīs naudas tikšot ieguldīta nevis ražošanas procesā, bet ekoloģijas vajadzībām – gaisa un ūdens attīrīšanai.

“Mūsu galvenais saražotais galaprodukts būs svina lietņi, kurus pārsvarā eksportēsim, un nolietotie svina akumulatori – tikai viens no izejmateriāliem. “Lead” angļu valodā apzīmē gan “svinu”, gan ir arī darbības vārdu “vadīt”, un mēs vēlamies būt ekoloģiskas svina ražošanas līderi,” vēsta SIA “EcoLead” valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs.

Viņš uzskata, ka rūpnīcas darbošanās izskaudīs nelegālo un vidi ļoti apdraudošo akumulatoru pārstrādi mājās, kur svins tiek pārkausēts lauka pavardā, bet svina lējums nodots metāllūžņos, nekontrolējot ne izmešus, ne skābes utilizāciju.

Plānots, ka Kalnciema rūpnīca gadā pārstrādās ap 15 tūkstošiem tonnu akumulatoru, no kuriem divas trešdaļas varētu savākt Latvijā, pārējos – ievest no citām valstīm.

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdz ar to gadā saražotu uz pusi mazāk tonnu svina un svina sakausējumu. Svina pārstrāde ir ļoti toksiska.

Tā izgarojumi var izsaukt elpceļu bojājumus – iesnas, klepu, kakla kairinājumu, ilgstoši iedarbojoties, pat astmu –, kas atgādina koronavīrusa izraisītos simptomus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Neveikla tulkojuma dēļ jāmaina reklāmas materiāli: atvainojas visiem krievvalodīgajiem, kurus aizskāris vakcinācijas kampaņas plakāts 47
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 53
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Cik ilgi var iztikt ar vienām zeķubiksēm? ST priekšsēdētāja par tirdzniecības ierobežojumiem 11
2 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Stāsti
Mēsli nav izmēzti. Būs vēl! Intervija ar VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi 14
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu iemīļotajam aktierim Rūdolfam Plēpim steidzami nepieciešama palīdzība
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Zvana no morga, pasteidzieties!” Apbedītājfirmas nelaiķus mēģina “pārtvert” pa ceļam no slimnīcas līdz morgam 5
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ņemt līdzi vai atstāt mājās: 5 svarīgas lietas, kas jāzina par ceļošanu kopā ar mājdzīvnieku
11:39
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Juris, Jurģis un Georgs
11:25
LE
LETA
Ziņas
Saņem vilinošu piedāvājumu, kuram nespēj pretoties… Noziedznieki no iedzīvotajiem Rīgas reģionā izkrāpuši 200 000 eiro
11:20
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Soctīklos saceļ vētru – dzīvnieku patversmē atrodoties Kiviču ģimenes taksis Čipsis. Bet, vai tā ir taisnība?
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Ir grūti dzīvot kā lidostā.” Vitenbergs skaidro, kas viņu pamudinājis pamest “KPV LV” 1
1 stunda
SK
Skaties.lv
Laukos
“Teica – ja neņemsim, atdos citam!” Mārcis no Ventspils palicis bez naudas un traktora 5
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Jogas pasniedzēja premjeru Krišjāni Kariņu vilina pie sevis uz Ēģipti. Egila Līcīša feļetons 3
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Megana Mārkla vairākkārt esot sazinājusies ar karalieni Elizabeti II pirms bērēm: ledus ir sakustējies
41 minūtes
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lūdzu, saskaņojiet taču reiz viedokļus, lai tie neizklausītos pēc dažādos zemeslodes punktos tapušiem 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Brīvdienās būs auksts, līs un snigs. Kad atgriezīsies siltums? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai 82 gadus vecai kundzei būs jāpaliek bez potes? Atklāj, vai šobrīd ir iespēja izvēlēties vakcīnu 8
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Bērns bija izkritis mātei no rokām!” Pēc zīdaiņa nāves māte mēģina pakārties, bet tēvs ievietots cietumā 6
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas pret Covid-19 temps turpina kāpt – ceturtdien sapotēti vairāk nekā 8100 cilvēki 2
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Asas sāpes, smeldz tā, ka ne no gultas izkāpt. Kā gatavoties talkai, lai nenāktos piedzīvot muguras sāpes? 2
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Aizskaloti tilti, izskaloti ceļi, paralizēta satiksme. Pirms 90 gadiem Latviju skāra valsts mēroga plūdu katastrofa 4
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā atklāti saslimšanas gadījumi ar Dienvidāfrikas paveida bīstamo mutāciju. Skaidro, vai esošās vakcīnas ir efektīvas pret mutācijām 2
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Uzreiz momentā ar blīkšķi logi bija ārā!” Postošs ugunsgrēks Jelgavā “aprij” vairākas ēkas un automašīnas 1
12 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 35
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 53
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks viens inficētais un sekas tam būs 2600 saslimušo!” Kā čempionātā varētu pasargāt Latvijas kvēlākos hokeja fanus? 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Neveikla tulkojuma dēļ jāmaina reklāmas materiāli: atvainojas visiem krievvalodīgajiem, kurus aizskāris vakcinācijas kampaņas plakāts 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs savas sievas dēļ, tomēr devies prom no Lielbritānijas pirms savas vecmāmiņas, Elizabetes II 95. dzimšanas dienas 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā “izķers” nevakcinētos? Vakcinācijas biroja pārstāve skaidro, vai meklēs cilvēkus, kuri paši nav pieteikušies vakcinācijai 49
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zariņš: Katrs valdības lēmums nav vienkārši stulbs, bet bezatbildīgi stulbs 82
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Latviešu supergrupa “Prāta vētra” nākusi klajā ar ļoti neparastu un drosmīgu videoklipu: nekas tāds latviešu mūzikā nav bijis 53
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 4
2 dienas