Foto: Carolina Jaramillo/SHUTTERSTOCK

Kā divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 90

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Lasīt citas ziņas

Spēkā stājies kārtējais notiesājošais spriedums par mēģinājumiem prettiesiski iegūt sertifikātus par veiktu vakcināciju pret Covid-19.

Rīgas pilsētas tiesas tiesnese Alise Antone apstiprināja vienošanos starp prokurori Daci Nusbaumu un trim apsūdzētajām personām – Irinu M., Jevgeniju B. un Viktoriju Š. – par vainas atzīšanu un sodu. Medicīnas darbinieks starp viņiem ir tikai viens – medmāsa Irina, kura, starp citu, turpina strādāt savā specialitātē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Minētais notikums sākās 2021. gada jūlija vidū, kad rīdziniecei Viktorijai, ņemot vērā, ka ir personas, kurām vajadzīgi Covid-19 sertifikāti, bet vakcinēties tās dažādu iemeslu dēļ nevēlas, radās noziedzīga ideja, ka uz to rēķina varētu labi nopelnīt. Taču plāna realizēšana būtu iespējama tikai tad, ja atrastos kāds medicīnas darbinieks, kurš par materiālu atlīdzību palīdzētu tikt pie sertifikāta bez potēšanas.

Viktorija par savu nodomu pastāstīja paziņam Jevgenijam, kurš arī bijis ieinteresēts nopelnīt. Vīrietim bija pazīstama medicīnas darbiniece Irina, kura Ziepniekkalnā veica valsts apmaksātu personu vakcināciju pret Covid-19. Arī Irina īpaši jāpierunā nebija. Viktorija ar Jevgeniju vienojās, ka “klientus” meklēs viņa, par katru maksājot vīrietim 150 eiro, no kuriem 100 eiro pienāksies medmāsai Irinai.

Nauda tikšot nodota tikai tad, kad būs imitēts jau otrais potēšanās fakts un dati ievadīti Vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmā.

Dažu dienu laikā Viktorija atrada divas atsevišķas personas, kas bija ieinteresētas maksāt par viltus vakcinācijas sertifikātiem. No vienas Viktorija ar starpnieka palīdzību par “pakalpojumu” saņēma 400 eiro, bet no otras – 350 eiro.

Personu datus Viktorija nosūtīja Jevgenijam, kurš savukārt tos nodeva Irinai. Medmāsa abas personas pierakstīja uz pieņemšanu pie sevis un, neveicot vakcināciju, ievadīja e-veselībā informāciju par to, ka saņemta pirmā pote ar vakcīnu “Spikevax”.

Līdz otrās potes imitācijai Irina nemaz netika, kā arī nesaņēma par katru viltus sertifikātu solītos 100 eiro. 2021. gada 11. augustā policija aizturēja Irinu un izmeklēšanā ieguva informāciju par viņas izgudroto shēmu, kā arī līdzdalībniekiem. Pirms policija aizturēja Irinu, tika konstatēts, ka šī medmāsa viltus sertifikātu palīdz izsniegt ne tikai Jevgenija un Viktorijas sameklētajiem klientiem.

Īsā laika sprīdī pie viņas tādā pašā nolūkā ieradās vēl divas personas, kuriem vakcinēšanu Irina arī tikai imitēja. Izmeklēšanai gan nav izdevies iegūt pierādījumus, ka medmāsa šos divus savus pacientus apkalpoja mantkārīgu tieksmju vadīta, tāpēc apsūdzības rakstā norādīts, ka potēšanas imitāciju un datu ievadīšanu viņa esot veikusi, personīgu motīvu vadīta. Jāpiebilst, ka visas personas, kuras vēlējās iegūt viltus vakcinācijas sertifikātus, pēc tam sadarbojās ar izmeklētājiem, tāpēc kriminālprocess daļā pret tām tika izbeigts.

Reklāma
Reklāma

Apstiprinot Viktorijas vienošanos ar prokurori, tiesa nosprieda, ka viņa sodāma nosacīti ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu un četriem mēnešiem. Arī Jevgenijam piespriests tāds pats sods. Medmāsa Irina tika sodīta nosacīti ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem. Kā papildsods viņai piemērota naudas (2000 eiro) konfiskācija. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā policija bija uzlikusi arestu Irinas īpašumam – četrām automašīnām un naudai (6000 eiro), tagad arests tika noņemts.

Starp citu, Irinu arī pēc tam, kad spriedums stājies spēkā, joprojām var saukt par medmāsu, jo krimināllikuma panti, pēc kuriem viņa tika saukta pie atbildības, neparedz tādu papildsodu kā aizliegumu ieņemt kādu amatu. Ja ticēt interneta resursos pieejamai informācijai, tad Irina turpina strādāt medicīnas jomā, tikai nu jau citās darba vietās – Pierīgā un Jūrmalā.

Neoficiāla informācija liecina, ka viena no trim šajā lietā iesaistītajām personām bijusi dalībniece vēl vienā citā grupējumā, kas nodarbojās ar tādas pašas shēmas realizēšanu, tikai citā Rīgas rajonā. Izmeklētāji guvuši pierādījumus, lai arī šīs grupas locekļus sauktu pie atbildības.

Iztiesāto krimināllietu skaits, kurās personas apsūdzētas par centieniem iedzīvoties, radot iespējas bez vakcinēšanās iegūt vakcinācijas sertifikātus, tuvojas divciparu skaitlim. Visās šajās lietās apsūdzētie parasti vēl pirms tiesas pilnībā atzīst savu vainu, noslēdzot vienošanos ar prokuroru par sodu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.