Foto: Edijs Pālens, LETA

Rudens nāk ar pāreju uz vienas sezonālās balstvakcinācijas principu: sertifikāta derīguma termiņš – viens gads 144

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Lavrovs dod mājienu, kura valsts varētu kļūt par nākamo Krievijas agresijas upuri 6
“Tas bija liela militāra apvērsuma izmēģinājums,” Piontkovskis ir pārliecināts, ka karu noslēgs ģenerāļi
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Lasīt citas ziņas

 

Lai gan Covid-19 sezonalitāte pagaidām nav noteikta un joprojām SARS CoV-2 infekcijas izplatībā un saslimstībā saglabājas daudzas neskaidrības, tomēr pēdējo divu gadu laikā iegūtā pieredze speciālistiem liek prognozēt, ka arī šoruden var palielināties šī vīrusa aktivitāte, ko izraisīs pret SARS-CoV-2 jau iegūtās imunitātes mazināšanās, sezonalitāte un citu faktoru pievienošanās, uzskata Imunizācijas valsts padome (IVP).

CITI ŠOBRĪD LASA

IVP pārstāvis un ģimenes ārsts Ainis Dzalbs piektdien preses konferencē pastāstīja, ka šoruden vakcinācijā pret Covid-19 notiks pāreja uz vienas sezonālas balstvakcinācijas principu. Balstvakcinācijai tiks izmantotas bivalentās mRNS (“Moderna” un “Pfaizer”/”BioNTech”) vakcīnas, kuras, visticamāk, Eiropas Zāļu aģentūrā tiks reģistrētas septembrī un septembra vidū vai beigās varētu būt pieejamas arī mūsu valstī.

Labākais piemērs ir vakcinācija pret gripu, kuru noteiktām iedzīvotāju grupām iesaka veikt katru gadu, pirms sākas plašāka saslimšana. Līdzīgs princips Latvijā un citās valstīs tiek rekomendēts arī pret kovidu, proti, pirms plašākas saslimšanas ieteicama balstvakcinācija.

A. Dzalbs: “Balstvakcinācijai izmantojamajās bivalentajās vakcīnās ir antigēns pret diviem vīrusa tipiem – pret klasisko Covid-19, kas mums jau ir labi zināms, kā arī pret omikrona variantu. Tādā veidā pēc šobrīd esošajiem pētījumiem tiek garantēta krietni labāka aizsardzība pret pašreizējo Covid-19 infekciju.”

Balstvakcināciju ar omikronam speciāli pielāgoto vakcīnu ieteicams veikt sešus mēnešus pēc iepriekšējās vakcīnas devas. Bet, kā norādīja dakteris Dzalbs, Latvijā sabiedrības vairākumam šie seši mēneši jau ir aizritējuši, līdz ar to šoruden balstvakcinācija pret Covid-19 būtu nepieciešama lielākajai sabiedrības daļai.

Dzalbs skaidroja, ka omikrona pārslimošana nevar tikt pielīdzināta vienai vakcīnas devai. Pārslimošana nodrošinot imunitāti vidēji līdz 60 dienām.

“Redzu, ka manā praksē pacienti slimo atkārtoti ar Covid-19 infekciju. Imunitāte, kas izveidojas pārslimošanas rezultātā, nesniedz plašāku aizsardzību pret Covid-19, nekā to spēj vakcīna. Pārslimošanas imunitāte un imunitāte, kas rodas pēc vakcinācijas jeb tā sauktā hibrīdā imunitāte, šobrīd varētu būt visefektīvākā,” sacīja ģimenes ārsts Dzalbs.

 

Bez sarežģītiem vakcinācijas algoritmiem

Lai gan omikronam ir raksturīga vieglāka slimības gaita, tomēr nevakcinētiem cilvēkiem risks slimot smagi vai nomirt no Covid-19 esot līdz pat desmit reizēm lielāks nekā vakcinētajiem iedzīvotājiem.

IVP aicina turpmāk vairs neuzskaitīt iepriekš saņemtās Covid-19 vakcīnu devas un pārslimošanas faktus un, nozīmējot balstvakcināciju, neveidot sarežģītus Covid-19 vakcinācijas algoritmus, bet turpmāk balstvakcinācijas skaidrojumos un komunikācijā piemērot vienas sezonālās balstvakcinācijas principu.

Bivalentās mRNS vakcīnas ir izmantojamas gan balstvakcinācijai, gan arī primārajai vakcinācijai. IVP stingri rekomendē prioritāti balstvakcināciju nodrošināt tiem iedzīvotājiem, kuriem ir vidēji smaga un smaga imūnsupresija, proti, onkoloģiskiem slimniekiem, tiem, kuriem ir transplantēti orgāni un citiem, kā arī sociālās aprūpes centru iemītniekiem un personālam, visiem iedzīvotājiem no 65 gadu vecuma, jo, tieši sākot no šī vecuma, ir smagāka slimības gaita un paaugstināta mirstība, arī pacientiem ar hroniskām saslimšanām, kā arī veselības aprūpes darbiniekiem.

 

Pēc potes pie ģimenes ārsta

Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala (attēlā) informēja, ka tieši ģimenes ārstiem būs svarīgākā loma vakcinācijas nodrošināšanā. Patlaban ārsti diskutējot ar Veselības ministriju un NVD par to, kā labāk, operatīvāk un kvalitatīvāk rudenī veikt vakcināciju ar tiem resursiem, kas ir ārstu rīcībā.

L. Gaigala: “Atsevišķas ģimenes ārstu prakses to darīs kopā ar savām sadarbības iestādēm. Tāpat kā iepriekšējā sezonā būs pieejami arī vakcinācijas kabineti. Ģimenes ārstu praksēm no septembra būs pacientu riska reģistrs, kurš nodrošinās ar informāciju par praksē reģistrēto pacientu pēdējās vakcīnas saņemšanas datumu, pēdējo pozitīvo testu, lai varētu ievērot vakcīnu saņemšanas intervālus. Reģistrā varēs atpazīt noteiktas riska grupas, un ārsts varēs pievienot arī informāciju par pacienta veselības stāvokli.

Ģimenes ārstu praksēm jau ir nodrošināta finansiāla iespēja piesaistīt trešo darbinieku. Noteikts arī paaugstināts vakcinācijas pakalpojuma tarifs atsevišķām pacientu grupām.

Joprojām ir nodrošināta elektroniskā pieteikšanās vakcinācijai “www.manavakcina.lv”, kur var izvēlēties vakcinācijas iestādi un piemērotāko laiku, kad to izdarīt.

Informācija par vakcinācijas kabinetiem ir pieejama NVD mājaslapā “www.vmnvd.gov.lv/lv”, kur katrs var atrast dzīvesvietai tuvāko vakcinācijas vietu.”

Sākoties jaunajai vakcinācijas sezonai, jebkurš iedzīvotājs, kurš nav spējīgs pārvietoties, kā arī cilvēki no 70 līdz 80 gadiem, kuri medicīnisku iemeslu dēļ nespēj ierasties ārstniecības iestādē, un 80 gadu vecumu sasniegušie, kā arī vecāki cilvēki, varēšot vakcīnu saņemt mājās.

 

Divu veidu sertifikāti

Gaigala pastāstīja, ka par katru Latvijā veiktu vakcinācijas faktu tiek veidoti digitālie sertifikāti. Pastāvot divu veidu sertifikāti: primārās vakcinācijas sertifikāts un balstvakcinācijas sertifikāts.

Digitālajam sertifikātam ir tehniskais derīguma termiņš – viens gads. Tas nozīmē, ka pēc gada sertifikāts vairs neesot aktīvs un tīmekļa vietnē “www.covid19sertifikats.lv” automātiski tiks izveidots jauns sertifikāts.

Šo prasību Eiropas Savienības dalībvalstīs nosaka ES regula.

SAISTĪTIE RAKSTI

Katra valsts var noteikt savus nosacījumus sertifikāta pielietošanai un derīgumam ieceļošanai valstī, pasākumiem un citu aktivitāšu ierobežojumiem, kas saistīti ar vakcinācijas sertifikāta uzrādīšanu.

Dodoties ceļojumos, noteikti ir jāpārliecinās, kādi nosacījumi ir konkrētajā valstī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk
VIDEO. Lavrovs dod mājienu, kura valsts varētu kļūt par nākamo Krievijas agresijas upuri 6
“Tas bija liela militāra apvērsuma izmēģinājums,” Piontkovskis ir pārliecināts, ka karu noslēgs ģenerāļi
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Ja jums ir derīga pase, lūdzu, nenāciet šobrīd formēt jaunu e-ID karti! Tā iesaka PMLP vadītāja 8
“Viņas visas paliek līdzīgas viena otrai!” Popdīva Olga Rajecka nostrostē jaunās dziedātājas, ka bojā izskatu ar mākslīgo skaistumu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns? 8
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 19
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 10
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā cilvēki interesējās par iespējām aizbēgt no Latvijas. Kā ir šobrīd? 52
VIDEO. Lavrovs dod mājienu, kura valsts varētu kļūt par nākamo Krievijas agresijas upuri 6
VIDEO. Dubļi, sniegs, aukstums – Ukrainas karavīru ikdiena valsts ziemeļaustrumos
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija gatavojas jaunam masīvam uzbrukumam – Putins pavēlējis mēneša laikā sagrābt divus Ukrainas apgabalus
FOTO. Drāma aristokrātu ģimenē: miljonu mantiniece uz ielas dzemdē bērnu un pazūd mīklainos apstākļos
Latvijas sportisti gatavi boikotēt Parīzes spēles, ja startēs arī agresori
Mūžībā devies kādreizējais Saeimas deputāts Joahims Zīgerists
“Tas bija liela militāra apvērsuma izmēģinājums,” Piontkovskis ir pārliecināts, ka karu noslēgs ģenerāļi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Madonietis spēcīgākais – Ritvars Ļepeškins Eiropas jaunatnes čempionātā izcīna zeltu
22:36
APTAUJA. Kas būtu jādara, lai valstī mazinātu birokrātiju?
22:02
Krievija sabotē START kodollīguma ievērošanu
21:34