Foto – Shutterstock

Paradīzes lauska. Ritas Našenieces mazie atklājumi Korfu salā 1

Britu kapsēta Korfu salā ir vieta, kurā dvēsele izlīdzinās ar pasauli. Ja esi Korfu un tieši Kerkiras pilsētā, mēģini atrast šo vietu. Tas nav grūti. Tikai nedodies turp barā un troksnī. Nekādu tūristu autobusu, lūdzu!

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 88
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 54
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Mazais draugs skūteris, lai arī dusmīgi purpinādams skaļāk, pacietīgi mūs uznesa zaļajā Sansalvadora kalnā. Apvirpuļojām ap Kerkiras (pazīstama arī ar angļu vārdu Korfu) cietumu: mazu, smieklīgi senlaicīgu, ar apaļiem tornīšiem un ūdens lielgabalu uz ceļa. Mjā, kurš gan vēlētos veikt noziegumus tik laimīgā vietā kā Kerkira. Bet laikam tomēr tādi ir, un viņi varbūt pat plāno izbēgt no Disnejzemes stila cietuma! No mūra spraugas iznira sargs, melnā ģērbts kvadrātains puisietis ar piķmellām brillēm uz deguna. Draudīgi noskatījās uz mums, bet mēs, apmetuši slaidu loku, jau ripojām lejup pa Svētā Salvadora kalna nogāzi. Oleandru smarža pastiprinājās un … te nu tas bija – gaišpelēks mūris, kam pāri kārās kaut kas ziedošs un vijīgs, bet putni izteica savus viedokļus savā spārnotajā parlamentā.

Ķiveres un šalles tika nevērīgi nomestas uz skūterēna. Aiz mazajiem vārtiņiem ir mūsu mērķis: masu tūrisma neskartais dvēseļu dārzs, apslēptais salas briljants: Britu kapsēta Korfu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēsturiska atkāpe

Britu kapsēta Korfu tika dibināta 1814. gadā, kad Korfu atradās Britu impērijas valdījumā. Pārvaldāmajā teritorijā bija četras kapsētas, kurās glabāja britus. Viena – skumju salā Lazareto, kuras nosaukums jau norāda tās drūmo likteni: tajā atradās lepras slimnieku kolonija. Otra bija Vido saliņā iepretim pilsētas vēsturiskajam centram. Tur vecā franču celtā, bet britu rekonstruētā cietoksnī atradās britu garnizons. Korfu pilsētā, sauksim to tālāk tekstā par Kerkiru, bija divas kapsētas. Britu okupācijai (tieši tā to dēvē grieķu vēsturē) beidzoties, 1865. gadā veica pārapbedījumus un to iemītnieku kaulus pārvietoja uz tagadējo Britu kapsētu kalna galā. Dažiem pārapbedītajiem tika kapavietas, bet lielu daļu kaulu un galvaskausu glītā Dienvideiropas stilā sakārtoja kapsētas kaulu kambarī (jā, kaulu kambaris nenozīmē kalsno fizikas skolotāju!) – osuārijā. Diemžēl gaumes mainās un šis kaulu domino osuārijā vairs nav redzams. Higiēnas un morāles apsvērumu dēļ tie ir apglabāti.

Kā jau tas tajos laikos notika Britu impērijas nostūros, visu kapsētu klientu lielāko daļu veidoja militārpersonas. Protams, ja runa bija par virsniekiem, ar augstākās virspavēlniecības atļauju šajās Jonijas salās iekuģoja arī brašo impērijas uniformu nēsātāju sievas, un līdz ar viņām krinolīni, arfas, apakšsvārku gludeklīši, matu cirtojamās šķēres un citi civilizācijas labumi. Sievām sekoja arī mājskolotāji, jo bērni dzimst neatkarīgi no ģeogrāfiskā platuma. Kerkiras elite bija britu ierēdņi un viņu ģimenes, kas arī ieradās ar visiem iepriekšminētajiem atribūtiem. Palaikam parādījās kāds labi nodrošināts, sajūsmināts zudušās antīkās pasaules cienītājs, ar vai bez tuberkulozes un ar vai bez mākslinieciska talanta pazīmēm.

Protams, tas nenozīmē, ka visi briti, kuri aizgāja uz labākiem medību laukiem Jonijas salās, šeit rada arī mūža mājas. Ja Albionā palikusī ģimene bija pietiekami turīga, izdarīga, kā arī jūtas pret aizgājēju pietiekami kvēlas, tad urna ar pelniem tika aizvesta uz Angliju. Tur to novietoja zem nelaiķa portreta kādā putekļainā viktoriāņu viesistabā, līdz nākamā paaudze bunduli ātri apraka vietējā kapsētiņā vai vienkārši nolika pie krāmiem bēniņos. Tomēr toreiz pat turīgas ģimenes pārlieku nekrāmējās ar aizgājēju pīšļiem. Impērijai tās ziedu laikos piederēja piektā daļa pasaules un impērijas pārstāvjiem it visur bija jājūtas kā mājās, dzīviem vai mirušiem. Kas, kā zināms, vienmēr ir izrādījies visai maldīgi.


Georgs Psailass

Sansalvadora kalna paradīzes dārzs kādam jāsargā. Tikai sargu sauc nevis Sv. Pēteris, bet Georgs Psailass. Tūlīt gan skaidrības labad jāpiemin, ka kapsēta ir Britu valdības pārziņā, bet Georgs, nu, viņš vienkārši ir galvenais.

Ir baletdejotāju, aktieru un kinorežisoru dinastijas, nemaz nerunāsim par ārstiem un juristiem, kas vairojas tikai dinastiju veidā, pārmantojot dievišķo gēnu jau vecāku savienošanās brīdī. Nu, lūk, bet ir arī kapu sargu dinastijas. Un savādi, tur nav nekā drūma un nomācoša. Vismaz Georga liktenis to nekādi neparāda. Georgs, kurš dzimis 1927. gadā, kapu pārziņa amatu mantoja no tēva, kurš bija kapu sargs no 1924. gada. Visu mūžu Georgs dzīvojis vīteņaugu aptamborētā, saules apspīdētā aprikožu krāsas namiņā pie sava dvēseļu dārza vārtiem.

Vēl būdams pavisam jauns puisis, Georgs piedalījās britu kareivju masveida bojāejas upuru apbedīšanā. Šī traģēdija notika 1946. gadā, kad uz mīnām pie Albānijas krastiem gāja bojā divi britu karakuģi. Vairākums no tiem, ko Georgs apraka, bija tikpat veci kā viņš pats vai nedaudz vecāki. Pāragri aizgājušie viņa uztverē ir līdzīgi Baironam, tie, kurus Debesis pasauc agrāk, jo mīl. Viņa filozofiskā attieksme pret šo dvēseļu dārzu ir līdzīga renesanses cilvēku uztverei, bez gotiskas tumsas, bet kapsētas estētika ir tāla no monumentālo Dienvideiropas marmora ligzdu veidojumiem. Zāle, puķes, ziedoši krūmi, koki, vāzes, rosīgas ķirzakas un piemīlīgi rupuči, bet pāri visam putnu dziesmas. Vide, kuras maigās līdzības vēl var redzēt Rīgas Lielajos kapos.

Pateicoties Georgam, tika uzturēta un pilnveidota dārza unikālo augu kolekcija, īsts botānisks brīnums. Georgs ir orhideju karalis, un Britu kapsētas orhideju kolekcija ir pasaulslavena. 1984. gadā Georgs ir izdevis grāmatu “Orhideju māja”. Savukārt piemiņas grāmatiņā, kas tika izdota Psailasu ģimenes darba jubilejā, viņš raksta: “Žurnālisti, gleznotāji, arheologi, botāniķi ierodas šeit, lai pētītu mākslas darbus, senus darinājumus, dažādus kokus un augus. (..) Esmu uzrakstījis šīs dažas rindiņas par šo valdzinošo smaržojošo dārzu maigi dziedošu putnu sabiedrībā.”*

Klejojumi un atklājumi

Te nu mēs esam. Sarga mājiņa ir aizslēgta, krūkās un podos zied puķes. Georga te nav. Mēs pat nezinām, kurā paradīzes dārza līmenī viņš šobrīd atrodas – virszemes vai zemzemes. Bet pieņemam, ka viņš te ir un redz sajūsmu mūsu acīs. Netālu no ieejas milzu krūka ar putna skulptūriņu. Viesu grāmata uz akmens galda.

Sajūta bez laika. Laiks ir izslēgts kā pļerkstošs televizors. Ir klusums. Tikai dzied putni. Mūžīgi.

Kapsētai ir četras misijas.

Pirmā misija: dārzs.

Pilns ar botāniskiem brīnumiem. Mēs tur esam liliju ziedēšanas laikā. Jāteic, ka Korfu lilija ir samērā mulsinošs augs. Ar savu iespaidīgo maigi rožvioleto ziedu un kailo bezlapu kātu tā izskatās tik nevainojama kā fabrikas ražojums. Jāatzīst, ka mūsu skūterklejojumos pa salu, es (jā, jā, kauna lieta) tās sākumā noturēju par dārzos izliktām plastmasas puķēm. Tomēr ne – šie ideālās formas augi ir dzīvi. Britu kapsēta ir pilna ar krūmu audzēm, kuros mīt mazi dzīvnieciņi un dziedātājputni. Rupucīšiem, kas te mundri pārvietojas bruņurupučiem nepiedienīgā ātrumā, tiek speciāli izlikti augļu gabaliņi (Georga jaunievedums). Krūmi ir lakstīgalu paradīze.

Laimīgās Kerkiras lakstīgalas! Šobrīd Rīgas Lielajos kapos krūmi ir izcirsti līdz zemei, nolemjot nāvei ežus un lakstīgalas. Pirmie krīt par upuri auto un suņiem, bet lakstīgalām nav ne kur ligzdot, ne paslēpties no vārnu bariem. Nepatika pret krūmiem ir visai dīvains Latvijas fenomens. Nezinu, laikam ieviesies no sovjetu okupācijas. Varbūt kādam liekas, ka no krūmiem izlēks mežabrāļi un tāpēc potenciāli noziedzīgie krūmi ir piesardzīgi jānocērt līdz zemei. Britu kapsētā ir viss – koki, krūmi, zāle, puķes un pat dīķītis ar zivīm.

Otrā misija: muzejs un vēsture.

Iespējams, tomēr pirmā un galvenā misija. Ar nolūku es to neminēju kā pirmo, bet patiesi, patiesi, tas ir aizraujošs muzejs ar vēsturiskiem objektiem. Milzīgs ķeltu krusts – cēls un monumentāls – ir atgādinājums par to, ka šeit, Jonijas sāļajā vējā, ir jūtama anglosakšu elpa. Britu kapsēta ir protestantu kapsēta. Anglikāņu gars šeit ir it visur. Patiesībā tā ir Rīgas Lielo kapu radiniece savā izpausmes veidā, tikai spirgta, zaļojoša, mierīga, apkopta un mīlēta. Tajā ir kaut kas pagānisks, ko nodrošina dabas klātbūtne.

Pieminekļi, lai gan ļoti labā stāvoklī, savādā kārtā man atkal atgādina Lielos kapus. Lūk, masona piramīda uz četrām lodēm un raksturīgo brīvmūrnieku simboliku. Kur gan esmu to redzējusi… nu jā… protams, piramīda ir arī šeit, Rīgā. Tikai atšķirībā no Kerkiras piramīdas trīs no četrām bumbiņām zem tās ir sadrupušas. Pieminekļi, romantisma rozēm un vainagiem rotāti. Pieminekļi ar klasicisma urnām un vāzēm atgādina vecās paziņas no Rīgas. Virs zemes pacelti sarkofāgi skandināvu romantisma noskaņās, cēli kā vikingu ķēniņu kapi. Nē, tādu mums nav! Urnas, kuras iemūrētas sienās un kuru atrašanās vietas norāda senas plāksnes. Var staigāt stundām, klusi burtojot pie sevis uzrakstus. Kapakmens, ko augsts britu karakungs uzslējis savai mīļotajai sievai un bērniņam, kas abi miruši dzemdībās. Ar tauvu apsieti varonīga paskata enkuri angļu visu militāro pakāpju jūrniekiem. Skumstoši eņģeļi. Ļoti nedaudzi un diezgan pārsteidzīgi uzslieti, jo marmora mūžs sāļajā jūras gaisā nespēj sacensties ar Akropoles marmora ilgmūžību.

Trešā misija: atdusas vieta.

Tā ir kapsēta, kura joprojām darbojas. Angļu atkarība no Korfu paradīzes nekad nav beigusies. Mūsu vientuļajos skūtera klejojumos pa kalniem un ielejām mēs tās atradām – slepenās angļu paradīzes saliņas. Olīvu plantācijas, vīna dārzus vai vienkārši piemīlīgas mājiņas ar vīteņotām terasēm. Mazās paradīzes drumslas tiem, kam nepietrūkst Albionas, bet kuri savu laimi ir atraduši šeit. Bet mēs jau šo liktenīgo apsēstību zinām no Darelu ģimenes četrām mājām un grāmatas “Mana ģimene un citi zvēri”. No tām viena māja (saukta par zemeņsārto) ir tikai piecu kilometru attālumā no kapsētas. Kapsētas mūris kalpo kā kolumbārijs – tas ļoti iederētos arī Rīgas Lielajos kapos, kapliču telpās!

Mazās paradīzes hipnotisko dabu apliecina uzraksti uz ļoti vienkāršajām kapu plāksnēm. Marc Colombo, miris 31 gadu vecumā, uzraksts vēsta “I lived my way” (var tulkot “dzīvoju, kā vēlējos”, ko arī gribēja pateikt slavenās dziesmas autors Paul Anka). Olive Field, mirusi 86 gadu vecumā, uzraksts vēsta “resting in Corfu, her second home” – atdusas Korfu, savās otrajās mājās, Gladys Fish, “resting in Corfu, the place so loved” (atdusas Korfu, vietā, ko tā mīlēja).

Ceturtā misija: atklāsme.

Britu kapsēta ir vieta, kurā dvēsele izlīdzinās ar pasauli. Miers un viss, kas ir tev apkārt, apliecina tikai vienu – pasaules krāšņums ir un būs neatkarīgi no tevis, bet tu, vienalga kādā agregātstāvoklī, būsi Dieva brīnuma daļa. Ja gribi atpūtināt dvēseli, ienāc šeit un Dieva elpa tevi aptvers. Tu iziesi stiprs un mierīgs.

Ja esi Korfu un tieši Kerkirā, mēģini atrast šo vietu. Tas nav grūti. Nedodies turp barā un troksnī. Nekādu tūristu autobusu, lūdzu! Tā būtu tāda pati ķēzīšanās, kā ierīkot kapos ielu, tramvaja sliedes, kakināt suņus vai uzcelt skeitparku. Kerkira attīstās un būvējas, taču, lai kā grieķiem patiktu pelnīt naudu, attīstīt šādas būvniecības idejas uz šo vēsturisko kapu rēķina viņi uzskatītu par vājprāta drudža augļiem.

Nobeigums

Grieķijas karalim Georgam II (1890 – 1947) patika šeit pastaigāties. Karaļa dzīve karu un citu vēsturisku trobeļu dēļ bija visai vētraina. Viņa spārnotais teiciens, kas kļuvis plaši pazīstams: “Karaļa nepieciešamākais piederums ir ceļojuma soma.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja arī tev nekad neizdosies nokļūt Sansalvadora kalna dārzā un tava dzīve ir tikpat nemierīga kā karalim, novēlu šajā trauksmainajā pasaulē kaut uz brīdi atrast vietu, kur līdzsvarā ir viss.

Mazo paradīzes lausku.

* Grāmata “Landscapes of Leisure: Space, Place and Identities”, Sean Gammon and Sam Elkington @2015

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 13
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzīvo kopā, bet guļ katrs savā istabā: attiecību konsultanta Uģa Kuģa un viņa sievas Lindas kopdzīves modelis 21
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Cik ilgi jāvāra olas?”: influencerei Katrīnei Saulietei nedienas ar gatavošanu, viņa ņem palīgā “google” 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 88
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 54
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 1
12 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 3
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 1
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Hermanis un Vilmārs 2
10 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 64
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 18
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 14
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Liepājas ostā iebraucis Krievijas kuģis, kura īpašnieks ir iekļauts Amerikas sankciju sarakstos
9 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 88
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 2
10 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 3
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 54
8 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Suns pie ķēdes – vai tiešām norma arī mūsdienās? 44
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 13
6 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 18
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 38
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 14
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Hermanis un Vilmārs 2
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 132
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 1
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liepājas ostā iebraucis Krievijas kuģis, kura īpašnieks ir iekļauts Amerikas sankciju sarakstos
21:31
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 14
20:30
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: Arī gripas vakcīnu iepirkšana Latvijā notikusi haotiski un novēloti 4
19:50