Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Ir jāizbeidz šī bezjēdzība, iekams nav notikusi jauna traģēdija.” Policija sāk pārbaudīt skandalozo draudzi Jelgavā 5

Šodien Zemgales rajona tiesā paredzēta trešā tiesas sēde krimināllietā, kurā Renārs Jēgermanis, Solvita Dāvida un Valdis Simsons apsūdzēti pēc Krimināllikuma 137. un 141. panta 2. daļas par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bez palīdzības, kā dēļ dzemdībās mājās mira jauna sieviete un viņas bērniņš.

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Lasīt citas ziņas

Par tiesvedību, tās blakusapstākļiem “LA” jau rakstījusi, arī par to, ka Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes locekļiem liegts izmantot profesionālu mediķu palīdzību. Un turpmākajās tiesas sēdēs droši vien arvien vairāk uzzināsim gan par pašu apsūdzību, gan par minētās draudzes un tās līderu darbībām, par garīgā līdera Jāņa Dāvida (saukta par Svēto garu), kurš izvairās no komunikācijas ar žurnālistiem, lomu notikušajā traģēdijā un draudzes darbībā.

Joprojām ir virkne neskaidrību par draudzē notikušo (varbūt arī jo­projām notiekošo), kas skar bērnu tiesības, cilvēktiesības, īpašumu lietas un manipulācijas ar cilvēkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Informāciju nesniedz

Šobrīd zināms, ka Valsts policija uzsākusi resorisko pārbaudi par minēto draudzi un tās iespējamām pretlikumīgām darbībām.

Tiesa, cilvēkus, kuri man sniedza visvairāk informācijas par draudzē notiekošo, policija vēl nav uzmeklējusi.

Savukārt Ģenerālprokuratūra komentē īsi: “Reliģisko organizāciju darbību var izbeigt tiesa, pamatojoties uz ģenerālprokurora ierosinājuma pamata. Prokuratūra informējusi tiesībsargājošās iestādes par reliģisko organizāciju “Pirmā evanģēliskā Jēzus draudze”.”

Neoficiāli man zināms, ka prokuratūra informējusi arī Valsts drošības dienestu (VDD), taču iestāde neko nekomentē: “Tā kā kriminālprocesā saistībā ar sabiedrībā plašu rezonansi izraisījušo gadījumu Jelgavā pašlaik norisinās iztiesāšana, VDD no komentāriem par minēto reliģisko organizāciju un šo gadījumu atturas.”

 

Bērni neapmeklē dažus skolu pasākumus

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (­VBTAI) ir runātīgāka. Šīs ie­stādes Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore, vienlaikus arī VBTAI priekšnieces p. i. Valentīna Gorbunova norāda, ka līdz rakstiem medijos par traģiskajām mājdzemdībām un par Pirmo evaņģēlisko Jēzus draudzi inspekcijai nav bijušas nekādas ziņas, ka ar draudzes locekļu bērniem ir problēmas.

“Pēc izskanējušās informācijas mēs lūdzām Jelgavas novada bāriņtiesu ievākt informāciju par šiem bērniem. Noskaidrojās, ka lielākā daļa šo bērnu mācās ļoti labi un labi. Tika konstatēti neattaisnoti kavējumi tajās dienās, kad mācības notiek ārpus klases, piemēram, mežā, muzejos vai kur citur, kad ir arī kādi neformāli pasākumi, piemēram, desiņu cepšana pie ugunskura.

Izrādās, ka draudzes locekļu vecākiem šādas mācības nepatīkot, jo tajās, viņuprāt, varot parādīties citu skolēnu negatīva ietekme uz viņu atvasēm, tāpēc arī netiekot šajās dienās laisti uz skolu. Ar šiem vecākiem bāriņtiesas cilvēki ir aprunājušies un paskaidrojuši sekas: ka šāda nelaišana uz skolu var beigties ar sociālā dienesta un bāriņtiesas iesaistīšanos problēmas risināšanā.

Vecāki esot bijuši saprotoši, taču speciālisti arī turpmāk sekos līdzi bērnu skolas apmeklējumiem.

Bija arī viens gadījums, par ko nebija zināms, kāpēc bērns nav gājis uz skolu, bet vecāki atnesa ārsta zīmi,” skaidro V. Gorbunova.

Vēl no Jelgavas novada bāriņtiesas uzzināts, ka draudzes locekļu bērni neesot apmeklējuši skolu pasākumus, piemēram, tādus, kas saistās ar Ziemassvētkiem, Mārtiņdienu un tamlīdzīgi. Tāpat vecāki nelabprāt piekrituši, ka viņu bērni piedalās olimpiādēs.

“Mēs devām bāriņtiesai norādes fiksēt arī šādas lietas, jo tie ir bērnu tiesību pārkāpumi, un brīdināt vecākus, ka tam patiešām var būt nopietnas sekas. Aicinu arī pedagogus un sabiedrību būt vērīgiem: šeit nav runa par reliģijas ierobežošanu, bet gan par bērnu tiesību ierobežošanu uz izglītību, ārstniecību, sabiedrisko dzīvi un pilnvērtīgu attīstību,” saka V. Gorbunova.

Nedzīvi dzimušā bērna un viņa mātes Līvas kaps (priekšplānā). Krustus un pieminekļus šī draudze neatzīst, jo tā esot ārišķība.
Foto: Artis Drēziņš

Advokāts: “Ir jāizbeidz šī bezjēdzība!”

Tomēr daudzi no draudzes aizgājušie cilvēki, kas cietuši ne tikai morāli un psiholoģiski, bet arī finansiāli, īsti necer, ka tiesībsargājošās iestādes kaut ko panāks pret draudzes līderiem, arī Jāni Dāvidu. Kādai sievietei, kuras aiziešanas dēļ no draudzes viņas vecāki pakļāvušies draudzes līderu prasībai māju pārdot – jo tur taču dzimusi atkritēja! – policijā atbildēts, ka neko nevarot iesākt, ja cilvēki labprātīgi pārdod savus īpašumus.

Bet tā gluži nedomā advokāts Saulvedis Vārpiņš, kurš norāda uz Krimināllikuma 227. pantu, kurš skan tā: “Par tādas grupas organizēšanu vai vadīšanu, kuras darbība, izpauzdamās kā reliģiskas mācības sludināšana un reliģisko rituālu izpildīšana, ir saistīta ar kaitējuma radīšanu sabiedriskajai drošībai un kārtībai, personas veselībai, ar likumu aizsargātām personas interesēm, vai par personas piedalīšanos šādās darbībās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.”

Un advokāts uzskata, ka ar to, kas jau izskanējis tiesā un medijos, pilnīgi pietiekami, lai policija veiktu izmeklēšanu un prokuratūra šo izmeklēšanu uzraudzītu.

“Ir jāizbeidz šī bezjēdzība, iekams nav notikusi jauna traģēdija. Īpaši jādomā par bērniem, bet arī par pārējiem, kuru rīcībspēja reliģijas dēļ tiek ierobežota. Latvijā ir reliģijas brīvība, bet tā nedrīkst būt personām un sabiedrībai bīstama,” pārliecināts S. Vārpiņš un uzskata, ka pierādījumus par draudzes līderu nelikumībām iespējams savākt.

Advokāts atsaucas arī uz Krimināllikuma komentāriem, kuros visa cita starpā juristi norāda, ka šis 227. pants piemērojams ne tikai tad, kad nodarīts fizisks kaitējums, bet arī, ja notikusi psihiska iedarbība. Un kaitējuma nodarīšana var izpausties arī kā aizliegums mācīties, strādāt, apmeklēt teātra izrādes, kā pamudinājums atteikties no sabiedriskās darbības, piedalīšanās vēlēšanās, militārā dienestā un tamlīdzīgi. Lai sauktu pie atbildības, pat sekas nav nepieciešamas, pietiek ar pierādītām darbībām.

 

Pa to laiku draudzē

Pa to laiku Pirmajā evaņģēliskajā Jēzus draudzē, kā man stāsta cilvēki, kam draudzē ir radinieki un paziņas, no Svētā gara un draudzes ganu puses dots rīkojums “maksimāli normalizēties”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pie ārstiem drīkstot iet un dzemdības notiekot tikai slimnīcās. Tāpat saprecināti ar varu neviens vairs netiekot. Dažs pat kautrīgi sociālajos tīklos parādījies, kas vēl nesen bijis absolūti neiedomājami…

Tiesa, bijis gadījums, kad pēc rakstiem medijos no ārzemēm atbraukusi meita – atkritēja no draudzes – meklēt savu draudzē esošo māti. Sākumā meitai kontakti un mātes atrašanās vietas adrese liegta. Kad meita piedraudējusi ar policiju, tad gan draudzes locekļi meitu aizveduši pie mātes…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
35% autovadītāju pie stūres runā pa telefonu, gandrīz tikpat daudzi dzer kafiju
21:31
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 11
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
Polija strādā pie koncepcijas, kas ļaus neizsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem 22
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. Asa sižeta notikumi Purvciemā: aizturēts piedzēries mopēda vadītājs bez tiesībām, braucot pa pretējo joslu un cenšoties bēgt no policijas
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Pirmās prognozes pirmdienai – svelme vēl neatkāpsies, taču ir arī kāda priecīga ziņa 8
VIDEO. Pirmajā lidojumā devies mazais ērglis Otto, kurš jau kļuvis par soctīklu slavenību 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs