Abi apsūdzētie – nelaiķes Līvas vīrs Renārs (no kreisās) un tēvs Valdis.
Abi apsūdzētie – nelaiķes Līvas vīrs Renārs (no kreisās) un tēvs Valdis.
Foto: Dainis Bušmanis

“Kāpēc apsūdzētajiem tiesā ir advokāti, lai taču viņi paļaujas uz Dievu!?” Uzklausa lieciniekus lietā par traģēdiju mājas dzemdībās Jelgavā 8

Šo pirmdien, 25.novembrī, Zemgales rajona tiesā Jelgavā turpinājās krimināllietas izskatīšana par notikumiem kādā mājā Jelgavā šā gada 14.–15. maijā. Trīs personas tiek apsūdzētas pēc Krimināllikuma 137. un 141. panta 2. daļas par neatļautu ārstniecību un atstāšanu bez palīdzības. Par to draud cietumsods līdz astoņiem gadiem. Divi apsūdzētie – 25 gadus vecais Renārs un 51 gadu vecais Valdis Simsons – atrodas pirmstiesas apcietinājumā un uz tiesu tika konvojēti, bet 40 gadus vecā Solvita Dāvida ir uz brīvām kājām.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
8 stundas
Lasīt citas ziņas

“Latvijas Avīzes” 7. novembra numurā publikācijā “Vai cilvēkiem jāmirst Dieva vārdā?” jau vēs­tījām traģisko notikumu, kad dzemdībās mājās mira bērniņš un divdesmit vienu gadu vecā Līva. Sieviete bija Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes locekle, kur mēģina ārstniecības vietā iztikt ar dievpalīgu. Konkrētās dzemdības pieņēma Līvas vīrs Renārs, tēvs Valdis un reliģiskās draudzes garīgā līdera sieva Solvita. Nevienam no viņiem nebija medicīniskas izglītības. Bērniņš piedzimis no­smacis, bet jaunā sieviete nomirusi no vissmagākās grūtniecības toksikozes formas – eklampsijas.

 

Tuvinieki ir atbildīgi

Kā “LA” jau vēstīja, pirmajā tiesas sēdē oktobra nogalē liecības sniedza apsūdzētā Renāra māsa Kristīne un vecāki. Pēc “LA” publikācijas par šo tiesvedību lielu interesi izrādījuši vairāki mediji – vakardienas tiesas sēdē piedalījās gan televīzijas, gan laikrakstu, gan interneta portālu žurnālisti.

Pirmdien tiesā vispirms ar videokonferences palīdzību pratināja Rīgas Stradiņa universitātes profesori un ginekoloģi Daci Rezebergu. Viņa norādīja, ka pēc Latvijas likumiem mājdzemdībās nepieciešama tādu personu klātbūtne, kurām ir attiecīga medicīniska izglītība un kuras var nodrošināt palīdzību. Konkrētajā gadījumā tā nav bijis un pēc notikušā apraksta varot secināt, ka dzemdētājai bijusi eklampsijas lēkme ar krampjiem un netikuši pieaicināti mediķi. No likuma viedokļa par to atbildīgi gan tuvinieki, kuriem Ārstniecības likums uzliek par pienākumu rūpēties par dzemdētāju, gan pati grūtniece.

“Pēc Ministru kabineta noteikumiem mājdzemdības var pieņem ārsts vai vecmāte, kuriem jābūt medikamentiem un citiem līdzekļiem un kuri saprot, kādas ir indikācijas, kad dzemdētāja jāved uz slimnīcu. Nenoliedzami mājdzemdības ir paaugstināta riska,” teica D. Rezeberga. Viņa piebilda, ka var gadīties normālas negaidītas dzemdības bez mediķu klātbūtnes un senākos laikos jau mediķi vispār klāt nestāvējuši, bet tad arī mirstība bijusi daudz lielāka. To, ka apsūdzētie turējuši dzemdētājai kājas un bāzuši mutē karoti, lai neaizrītos ar mēli, nevarot uzskatīt par ārstniecību, ko šajos laikos prasa likums. Tā esot pirmā palīdzība, kas būtu jāsniedz negaidītās dzemdībās, kamēr ierodas mediķi – to mācot, piemēram, stjuartēm.

Tāpat D. Rezeberga norādīja, ka grūtniecei būtu bijis jāstājas ārstu uzskaitē, lai sekotu savai veselībai un augļa attīstībai. Galvenās pazīmes, kas neliecina neko labu, ir paaugstināts asinsspiediens, olbaltumvielas urīnā un tūska, kā arī sāpes pakrūtē un redzes traucējumi. Ja Līva būtu apmeklējusi ārstus, problēmas ar grūtniecību būtu jau laikus konstatētas, pārliecināta profesore. Bērniņš dzemdību laikā bijis dzīvs, bet nomiris skābekļa traucējumu dēļ, kas radušies dzemdētājas krampju dēļ.

“To, ka ir problēmas, ka ir slima placenta, klīnikā uzzinātu jau iepriekš. Vajadzības gadījumā, ja apdraudētu dzīvību, grūtniecību pabeigtu ātrāk. Dzemdības ir process, smags darbs,” tiesā teica D. Rezeberga.

 

Psiholoģiski terorizēta

Liecības tiesā sniedza arī nelaiķes Līvas iepriekšējais draugs Mārtiņš. Abi esot sadraudzējušies 2016. gadā. Lai draudzība neizjuktu, Mārtiņam bijis jāstājas draudzē, bet pirms tam jānoņem tetovējumi, ko viņš arī centies darīt, bet ne sevišķi veiksmīgi – tam būtu nepieciešama liela nauda un vairāki gadi. Tad Mārtiņam noliegts tikties ar Līvu. Līva gan vēl pēc šķiršanās uz divām dienām esot pametusi draudzi un ģimeni, atgriezusies pie viņa, bet nav izturējusi, aizgājusi atpakaļ pie draudzes, jo nemitīgi esot aicināta atpakaļ, psiholoģiski terorizēta.

“Kad ar Līvu vēl biju kopā, viņa teica, ka gribot veco tēti atpakaļ – tagadējais esot pilnīgi pakļauts Jānim Dāvidam (kā “LA” rakstīja iepriekš, Jānis Dāvids esot Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes garīgais līderis, kuram esot ļoti liela ietekme uz draudzes locekļiem; viņš arī esot bijis tas, kurš liedzis pieņemt profesionālu medicīnisku palīdzību. – Red.), aizliedzot tikties ar cilvēkiem ārpus draudzes. Līva teica: ja kāds saslim­stot vai, piemēram, salaužot roku, tad Dāvids pie ārsta aizliedz iet, jāļaujot darboties garīgām lietām. Es jau arī Valdim teicu, lai beidz klausīt Dāvidu. Par to jau arī mani atstūma no draudzes. Gribēju jau iet uz policiju par to visu stāstīt, bet neaizgāju – kurš tad man noticētu? Valdis un Renārs jau nesaprot, ko dara, ar viņiem Dāvids manipulē kā ar marionetēm. Arī citiem liek pārdot mājas un dzīvot kopienās. Dāvids zombē un skalo cilvēkiem smadzenes. Atļauj lasīt un interesēties tikai par Bībeli. No tā taču prātā var sajukt! Cik ilgi tā var dzīvot?” stāstīja Mārtiņš.

 

Bail, ka vēl kāds nemirst

Lieciniece Inese (vārds mainīts) no draudzes aizbēgusi 2017. gadā, pēc tam uz divām dienām aizmukt palīdzējusi Līvai, kura to lūgusi. Kad viņa nolēmusi atgriezties, viņai neuzbāzusies, jo tā bijusi viņas izvēle, turklāt Līva tikusi izolēta no sabiedrības.

“Es tiesā liecinu tikai tāpēc, ka draudzē joprojām ir man mīļi cilvēki, māsīcas, radinieki un negribu, lai vēl kāds mirtu. Man cilvēks no draudzes teica, ka pirms dzemdībām tajās mājās, kur notika traģēdija, dzīvoja arī Jānis Dāvids un tieši viņš visus no rīta modinājis, kad Līvai kļuvis slikti, un tieši no tās mājas sūtītas ziņas, lai visi lūdzoties par Līvas veselību. Nevis Renāram un Valdim būtu jāsēž uz apsūdzēto sola, bet gan Jānim Dāvidam,” tiesā teica Inese, kura par apsūdzētajiem Renāru un Valdi varot teikt tikai labus vārdus, bet pret Solvitu pirms notikušās traģēdijas bijusi neitrāla.

“Kad Dāvida vēl nebija, draudze bija ļoti normāla. Tad parādījās viņš, kurš sanāksmēs kliedzot raudāja uz visiem, man bija ļoti bail. Es tiku psiholoģiski ietekmēta – to tagad saprotu, kad mācos augstskolā un studēju arī psiholoģiju. Par neko izslēdza tēti no draudzes, nedrīkstēju ar viņu vairs tikties, māte kādu laiku palika un aicināja arī mani palikt, māti aicināja šķirties no tēva. Biju panikā, jo nesapratu, kas notiek. Tas bija drausmīgs posms manā dzīvē. Un tad vēl man lika apprecēties ar puisi, ar kuru draudzējās mana māsa. Tam nepiekritu, bet tomēr padevos un 2017. gada maijā apprecējāmies, bet vasarā ar māsu un vīru aizmukām no draudzes, no vīra uzreiz izšķīros. Biju spiesta iet pie psihologa, lai varētu normāli dzīvot un domāt, jo Dāvida ideja ir: turēt cilvēkus vienā informatīvā sabiedrībā bez sava viedokļa, lai viņš visu var kontrolēt. Cilvēkiem ļoti grūti aiziet no draudzes, jo ir liels spiediens, ka būs ļoti slikti. Esmu projām no draudzes un laimīga, studēju, ir darbi un ģimene,” sacīja Inese.

Inese tiesā izmantoja situāciju, lai uzdotu retoriskus jautājumus, uz kuriem atbildes nesaņēma. Kāpēc apsūdzētajiem tiesā ir advokāti, lai taču viņi paļaujas uz Dievu!? Un vai tās bija bailes nepaļauties uz ticību, kas trīs bērnu māmiņai Solvitai Dāvidai neļāva saukt mediķus? Un, ja visu laiku mācīja bausli, ka nedrīkst nepatiesu liecību dot, tad kāpēc Renārs un Valdis nesakot patiesību, kurš viņiem licis rīkoties?

Pēc notikušās traģēdijas pats policijai kā liecinieks pieteicies Uģis, kurš no draudzes aizgājis pēc pazemošanas draudzes priekšā. Draudzē palicis dēls, par kuru neko nezinot, jo kontakti liegti. Liecinot, jo gribot, lai murgi draudzē beidzoties: “Renārs un Valdis sabiedrībai nav bīstami, ir pakalpiņi un 99,9% izpilda kāda prasības bez jelkādas kritiskas domāšanas un bez jelkāda sakara ar svētajiem rakstiem.”

 

Vai liecinās draudzes līderis?

Tiesa turpināsies ar liecinieku pratināšanu decembrī. Iespējams, ieradīsies arī Jānis Dāvids. Ar viņu man pirmās publikācijas gatavošanas laikā tā arī neizdevās satikties un sazināties – gan viņa sieva, gan Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes loceklis, kuram J. Dāvids pārdevis savas SIA “Svētes maize” daļas, atteicās dot viņa kontaktus un nepalīdzēja citādi sazināties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā “LA” jau rakstīja, Pirmā evaņģēliskā Jēzus draudze ir Latvijā oficiāli reģistrēta, pēc 2018. gada draudzes pārskata secināms, ka tajā ir 132 pilngadīgi un 45 nepilngadīgi locekļi. Nekādi “negatīvi signāli” oficiālajās valsts iestādēs neesot saņemti – Tieslietu ministrijas rīcībā līdz šim nav bijušas ziņas par minētās reliģiskās organizācijas iespējamiem pārkāpumiem. Kā noskaidroju Valsts policijā, tā esot informēta par šo draudzi, tomēr nekomentēja tās rīcībā esošo informāciju.

Tieslietu ministrija skaidrojusi, ka reliģisko organizāciju darbību var izbeigt tiesa, pamatojoties uz ģenerālprokurora ierosinājuma pamata. Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska aģentūrai LETA apliecinājusi, ka prokuratūra informējusi tiesībsargājošās iestādes par minēto reliģisko organizāciju, taču sīkāka informācija publiski netikšot sniegta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 15
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim 2
21 stundas
Lasīt citas ziņas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Cilvēkam vajag nevis urbi, bet caurumu sienā.” Kā Latvijā ieviest “Zero Waste” jeb bezatkritumu ideju?
56 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pagājušais gads bijis siltākais novērojumu vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Naktī dažviet bagātīgi snigs
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs Jansons atbild, vai darba devējs drīkst pieprasīt darbiniekam veikt Covid-19 testu 6
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vairākas arhitektūras pieminekļos esošās kultūras iestādēs kļūs pieejamākas cilvēkiem ar invaliditāti, sola ministrs
15:47
LE
LETA
Veselam
Pētījums atklāj, cik ilgi un kādas veselības problēmas pēc Covid-19 pārslimošanas saglabājas bērniem
15:40
LL
Lilija Limane
Stāsti
Kā pirms 100 gadiem pāri Ventai braucējiem bija jābaidās no grimšanas
15:31
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 15
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princeses Diānas divi rokas pulksteņi, ko viņa nēsāja: beidzot noslēpums atklāts
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Hermanis: Mums ir darīšana ar divu veidu vakcināciju: medicīnas un finanšu vakcināciju 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti vēl vairāki jaunā Lielbritānijas Covid-19 paveida gadījumi 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcbreksita iepirkšanās Lielbritānijas internetveikalos: PTAC skaidro, ar kādām izmaiņām jārēķinās
5 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Tiesas sēde policijas nodaļā, liegta piekļuve advokātiem. Kas notiek pēc Navaļnija atgriešanās Krievijā?
1 stunda
LE
LETA
Veselam
“Pfizer” un “Biontech” paziņo par vakcīnu piegādes kavēšanos. Pavļuts skaidro, ko tas nozīmē Latvijai 3
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ejam sēņot ziemā! Nē, tas nav joks!
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai biezs un smags sniegs neapdraud siltumnīcu?
3 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Atkritumus izvedīs dārgāk? Pastāv bažas par izmaiņu ietekmi uz tarifiem un pašvaldību saistībām 5
5 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Latvijas uzņēmums ar dēlīšiem no finiera putekļiem un plastmasas iekaro Eiropu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pastaigas laikā Ikšķiles novadā kāda ģimene ar zīdaini rokās ielūzusi Daugavas ledū
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim reģistrēti 55 908 Covid-19 gadījumi, mirušo pacientu skaits tuvojas 1000
3 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 4
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 63
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Antons, Antis un Antonijs
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 7
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 29
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 41
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 18. līdz 24.janvārim
6 stundas