Foto: Shutterstock

Pārejam uz ziemas apaviem. Kur, kad un kā mainīt riepas automašīnai? 0

Atis Jansons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kā katru rudeni manā pastā un telefonā jautājumu šajā jomā daudz. Daudz elementāru zināšanu trūkuma pazīmju arī to interneta publikāciju komentāros, kuri veltīti drīz jau obligātajai pārejai uz ziemas apaviem. Tādēļ šodien – atkārtojam pamatprincipus.

 

Piesakies internetā!

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas

Šis padoms nav atkārtojums. Tas ir jauns, pāris gadu pieredzes radīts, vīrusa laika pastiprināts. Kļūda bija un ir kraut ziemas riepas bagāžniekā un doties maiņas punktu meklēt.

Tā ir nācies iekulties darbnīciņās, kuras tikai “pļaujas laikam” sasparojušās un durvis atvērušas, kuru “meistari” savas jau tā žēlīgās prasmes nav regulārā darbā kopuši.

Un gan montēt, gan balansēt, gan pat jēdzīgi un vienādi riteņus piepumpēt nejēdz.

Lielākie ir labākie. Turklāt nu jau visi viņi atbrīvo tevi no liekiem laika un nervu tēriņiem. Neklīsti “uz dullo”! Apsēdies pie datora, ieguglē – riepu maiņa. Un būsi pārsteigts, cik plašs ir šāds mūsdienīgs piedāvājums. Turklāt tas attiecas ne tikai uz galvaspilsētu. Atradu firmu, kurai ir filiāles padsmit Latvijas pilsētās. Kuru kalendāri laipni paskaidro, ka šonedēļ pieraksta iespēju nav. Var, piemēram, nākamajā otrdienā. Ieklikšķinu uz plkst. 15. Un pēc kādas pusstundiņas saņemu pastā ziņu. “Paldies, ka izvēlējāties mūs! Gaidīsim! Brauciet, lūdzu, kādas minūtes 10 iepriekš.”

Tā arī darīšu. Un jau iepriekš zinu, ka būšu apmierināts.

 

Vai nevar vēl pagaidīt?

It kā jau varētu. Ap nulli – tāda ir ilgtermiņa laika prognoze decembrim. Stabilas ziemas, kura ar baltumu vien bremzē, kura pie slidena ceļa ik minūti radina, vēl nebūs.

Bet – “atšķilties” tieši šādos raibos apstākļos var pat braucēji, kuru sagatavotība ir augstāka par vidējo. Pat ar visai dārgām ziemas riepām. Šo tēzi aizvadītās pērnā novembra svētdienas agrā rītā pierādīja kāds jauneklis, kuru par sliktu autovadītāju nez vai var saukt. Edvīns (vārds mainīts) ir apmeklējis drošas braukšanas nodarbības, skolotāju teorētiskās pamācības uzklausījis. Arī ātri (slēgtā trasē) braucis pietiekami daudz un diezgan labi. Taču braucis pa kartodroma asfaltu, kas – pat slapjš, pat tīši slidens padarīts – “tur” ja ne daudz labāk, tad citādi gan kā “melnais ledus”.

Un puisis iekrita lamatās, kuras, par laimi, aizcirtās ne sevišķi nežēlīgi. Cietis bija tikai auto.

Kas tad notika? Nepietiekama uzmanība tika pievērsta faktam, ka gaisa temperatūra ir tikai mata tiesu virs nulles. Asfalts, kurš vijas liela ezera tuvumā, tikai šķita melns un tikpat drošs kā visās aizvadītajās dienās. Ātrums – satiksmes noteikumiem un subjektīvajai drošības sajūtai atbilstošs. Faktiski – par lielu.

Šādos gadījumos priekšējās piedziņas automobiļi mēdz izspēlēt šādu joku: deguntiņš līkumā maķenīt novirzās no vēlamās trajektorijas uz grāvja pusi, seko instinktīva, bet nepareiza gāzes pedāļa atlaišana (bremzēšana ar motoru), auto pārsvarošanās uz priekšējiem riteņiem un pēkšņa pakaļējās ass sānslīde. To var izlabot vienīgi cilvēks, kurš tīšās slīdēs braucis daudz un regulāri, kurš spēj zibenīgi un precīzi “kontrēt” ar stūri un – “bērt virsū”! Atjaunot vilkmi, pārnest auto svaru (cik nu tas uz slidena ceļa iespējams) atpakaļ uz pakaļējiem riteņiem, un savākties. Tāda ir teorija, kuru Edvīns labi zināja. Bet praksē šajā izšķirošajā sekundes desmitdaļā aukstasinīgi realizēt nespēja.

Tādēļ padoms atkal skan vienkārši, pat primitīvi – piesardzību un vēlreiz piesardzību!

Pat vismazākās aizdomas par ledus kārtiņas veidošanos ir pamats ātruma samazināšanai. Ievērojamai samazināšanai. Nepatīk? Varat saukt to par gļēvulību. Es ar jums kopā uz slimnīcu un šrotu netaisos.

 

Nopērc termometru!

Ja tavā auto tāda nav, pērc un iebūvē ar steigu! Tā ir neliela (5–20 eiro), bet ļoti patīkama un vajadzīga investīcija. Latvijas strauji mainīgajos laika apstākļos pilnīgi nepieciešams aktīvās drošības papildaprīkojums.

Risināmās problēmas būtība – tā sauktais melnais ledus rudeņos uz ceļa mēdz parādīties bez redzamiem un nojaušamiem brīdinājumiem. Tas gandrīz nekad nav saskatāms sevišķi tādēļ, ka šā blēža mīļākais laiks ir krēslas stundas. Tas ir tik slidens, ka nelīdz nekādas riepas (mazliet varbūt augstākās klases ledus riepas un “naglenes”).

Termometrs palīdz briesmas paredzēt. Modernos auto iebūvētie parasti sāk mirgot, brīdina ar sarkaniem uzrakstiem, sniegpārsliņu simboliem un spalgiem pīkstieniem, kad gaisa temperatūra nokrītas līdz +3 °C. Tieši tā – PLUS TRIM, nevis nullei, kurā, kā daudzi domā, sākoties ūdens sasalšana. Plus trīs grādi (melnais briesmonis ir redzēts pat +4 °C un +5 °C) gaisā, aiz auto spārna vai bampera, kur parasti tiek uzstādīti termometru devēji, ir tā robeža, kad attiecīgi sakritušos apstākļos (vējš, mitrums, zemes “aukstuma inerce”) uz asfalta jau var parādīties caurspīdīgā kārtiņa, kuras saķeres koeficients ir tuvs nullei.

Neatstājiet bez ievērības termometra brīdinājumus! Mācieties paredzēt vietas, kurās gaisa un mitruma plūsmas var šo stiķi izstrādāt.

Parasti tas notiek lielu, tādēļ siltāku un naktīs miglā kūpošu ūdeņu tuvumā. Uz augstākiem nekā ceļš tiltiem, kurus glauda un pulē mikls vējš, vietās, kur beidzas mežs un sākas pielijuši pļavu jeb purvu klajumi. Arī citur. Visnegaidītākajās vietās un laikā. Jums jāvar tās uzminēt.

Bremzēšana uz sniegota ceļa. Jauna vasaras riepa ir labāka par pliku ziemas.
Bremzēšana uz sniegota ceļa. Jauna vasaras riepa ir labāka par pliku ziemas.

Nepietiekamais minimums

Kuras riepas labākās? Elementāri – mazāk deldētās. Ar dziļāko rakstu. Nevis “premium” markas, kas bija izcilas un dārgas pirms trim četriem vai pat vairāk gadiem. Pat ja tās saglabājušas minimālo ziemā atļauto (4 mm dziļš) protektoru, uz slapja ceļa ar ātrumu 90 km/h vairs būs tikai puse no jaunas riepas saķeres.

Dilumam tālāk palielinoties, riepas spējas samazinās vēl straujāk.

Samazinās nevis saķeres laukums, bet gan tas simboliskais saķeres aplis, ar kura palīdzību drošas braukšanas skolās skaidro auto kustības fiziku. Aplis, kurā jāspēj ietilpt gan stūrēšanas, gan vilkmes (vai bremzēšanas) spēku vektoriem, lai kustība saglabātos stabila. Niecīgs tas aplītis, ja riepa pusplika. Un neglābs šādā gadījumā tevi ne pilnpiedziņa, ne “džips”, kā, CP kontroles apturēts, esot apgalvojis kāds dārga un liela auto īpašnieks. Gluži otrādi. Lielāks svars (visiem 4×4 auto tāds ir), augstāks smaguma centrs (visiem “džipiem” tāds ir) prasa labāku saķeri. Turklāt visu riteņu saķeri.

 

Der gan “Made in China”, gan restaurētās

Tātad – iespējami dziļāku protektoru! Un, ja naudas nepietiek “mersedesam” (riepu hierarhijā tas laikam ir “Goodyear”) vai “BMW” (“Bridgestone”), ļoti labi var braukt ar, piemēram, Ķīnas “Goodride”. Esmu divas ziemas pārbaudījis. Saķere sniegā – tuva līderiem. Dilums – pat mazāks nekā mīkstajām, “polārajām”. Vienīgais fiksētais trūkums – skaļākas uz asfalta, ja ātrums virs simta. Vai tā drīkst braukt Latvijā?

Un arī to simtu lietū nevarēsi droši atļauties, jo tavs plata zemprofila senais “Dunlop” (protektors 3 mm) uzpeldēs jau pie 90 km/h. Labāks būtu svaigs restaurēts “King Meiler”. Ziemeļvācija. Uzņēmuma dibināšanas gads – 1953. Lielākā riepu restaurēšanas pieredze pasaulē. Produkcijas spektrs – no komerctransporta līdz sporta riepām (max. ātrums 280 km/h). Visām riepām – divu gadu garantija.

Riepas dzimšanas gads. Šai – 2009. Un ņemt to nez vai vajadzētu, pat ja dod ļoti lēti.
Foto: Atis Jansons

Drošāk, latvieti praktiskais! Testos slavētās superriepas reālai, lojālai satik­smei mūsu mazajā zemītē nemaz nav nepieciešamas. Nepieciešams ir protektors.

No Vācijas perfekti būvētajām un uzturētajām maģistrālēm ūdens notek. Mūsu viļņos un garenrisēs krājas, bieži vien pat 10 cm dziļumā. Te “atļauts” ritenis uzpeldēs, pat braucot ar ātrumu, kas mazāks par 90 km/h. Stūre “tukša”, bremžu nav… Tad saķere pēkšņi atjaunojas, var sekot rāviens gluži nevēlamā virzienā. “Iebrauca pretējā joslā un…”

Saistītie raksti

Un – nobeigumā – bīstama (pat vasarā) vidusmēra braucējam ir kombinācija “labākās riepas priekšā”. Visizplatītākie – priekšējās piedziņas auto, šādi apauti, kļūst izteikti “pārlieku pagriežami”. Sniegotā līkumā plikas pakaļējās riepas var izslīdēt, pat tikai straujāk atlaižot gāzes pedāli. Sekos slīde, kuras labošana atkal prasa meistarību, kuras daudziem diemžēl nav.

Tātad – atļautais protektora minimums ir bīstams. Šķietamā izeja – braukt ļoti lēni – arī neder, ja vien neesi pilnīgā vientulībā. Tādēļ saņemies, nopērc riepiņas! Starp citu – arī to var izdarīt attālināti. Internetā piesakot pirkumu un maiņu reizē. Cenu diapazons (manā izmērā 205/65 R16) milzīgs – no “Goodyear” un “Michelin” 450 par komplektu līdz nepilniem 200 par četrām “Goodride”. Vai “King Meiler”. Izvēle tavā ziņā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
11 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 10
14 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Notiks tirgus pārdale.” Kā “Citro” pārdzīvo pandēmiju un gatavojas “Lidl” ienākšanai 5
12 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 1
11 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādās zibmaksājumus Maldivu salām
22:26
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Esam pieraduši, ka korupcijas skandālus paslauka zem attiecīgo partiju paklāja 5
21:38
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
21:00
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blakus līķim bezsamaņā gulēja divu bērnu māte: asiņaina izrēķināšanās Olaines pusē
11 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Dažu dienu laikā Latvijas uzņēmumos investē miljonus 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēsāks un snigs. Laika prognoze svētdienai 1
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 53
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
18 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
14 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 6
21 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 12
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 11
23 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 7
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 1
22 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 4
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
22 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
22 stundas