Pirms pārcelšanās ieteicams izmest liekās lietas un izvērtēt arī mēbeļu piemērotību jaunajā mājoklī.
Pirms pārcelšanās ieteicams izmest liekās lietas un izvērtēt arī mēbeļu piemērotību jaunajā mājoklī.
Foto: Antoniodiaz/SHUTTERSTOCK

Kas jādara, lai pārvākšanās noritētu veiksmīgi! Speciālistes padomi 3

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Jau izsenis ierasts, ka pavasaris ir jurģu sezona. Lai gan mūsdienās dzīvesvietas maiņa vairs netiek saistīta ar konkrētu sezonu un nav tik fundamentāls pasākums kā agrāk, tā joprojām ir emocijām bagāts notikums, kurā netrūkst ne steigas, ne stresa.

 

Reāli termiņi

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 260
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 87
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pandēmijas laiks ienesis savas korekcijas arī mūsu mājas dzīvē, un dažiem, iespējams, mājoklis vairs nav gluži piemērots pašreizējai situācijai, kad visa ģimene katru dienu atrodas vienās telpās.

Līdz ar to daudzi meklē iespējas mainīt dzīvesvietu, bet citi nevar vien sagaidīt brīdi, kad siltajā sezonā pārvākties uz laukiem vai vasarnīcu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pārvākšanās noritētu veiksmīgi, “Bonava Latvija” eksperti un telpu organizēšanas konsultante Dana Gulbe jeb “Dana ar kasti” sniedz dažus padomus, sava pieredze ir arī cilvēkiem, kuri vairākkārt saskārušies ar dzīvesvietas maiņu.

Svarīgākais ieteikums – pārvākšanos sākt plānot laikus. Vispirms ieteicams aprēķināt nepieciešamo laiku, kas būs vajadzīgs, lai izšķirotu un sapakotu visu, kas vedams uz jaunajām mājām.

Pēc tam šis laiks jāpareizina vismaz ar trīs, lai iegūtu reālo laiku, kas būs jāpatērē.

 

Mantu šķirošana

Pieredze rāda, ka jaunais mājoklis samērā īsā laikā iegrimst tajā pašā mantu haosā, ja pirms pārcelšanās neveic pamatīgu revīziju un neizmet liekās lietas. Lai tā nenotiktu, labāk veltīt vairāk laika pirms pārvākšanās un ievākties jaunajā dzīvesvietā ne tikai ar jauniem traukiem, bet arī ar jaunu attieksmi pret sev piederošo.

Mantu saiņošanu vislabāk sākt ar retāk izmantojamām lietām – nesezonas apģērbu, sporta inventāru, lieko gultasveļu un tekstilu, vāzēm, suvenīriem, kolekcijām u. c. lietām, kas līdz pārvākšanās brīdim nebūs vajadzīgas.

 

Piemērots iepakojums un marķēšana

Kastes var būt dažāda materiāla, un tātad arī to izturība var atšķirties. Vieglākas lietas var salikt kartona kastēs (arī tām var būt dažāda izturība), bet smagākām būs nepieciešamas plastikāta kastes, kuras iespējams arī iznomāt.

Piemēram, pārvākšanās servisi “Pārcelšanās 24” un “Komanda 24” piedāvā nomā dažādu izmēru ērtas un izturīgas plastikāta kastes.

Taču kastes nav vienīgais iepakojuma veids – grāmatu, dokumentu vai citu smagu priekšmetu pārvešanai lieliski noderēs ceļojumu somas un koferi.

Apaviem, sporta inventāram, rotaļlietām piemērotas būs sporta somas. Savukārt maisus var izmantot drēbju, segu, spilvenu, gultasveļas, mīksto rotaļlietu iepakošanai.

Uz katras kastes un somas jābūt uzlīmei vai lielam, skaidri salasāmam uzrakstam, kas norāda, kas tajā atrodams un kurā jaunā mājokļa telpā tā novietojama.

Vislabāk, ja uzraksts vai uzlīme ir gan uz kastes vāka, gan uz tās sāniem. (Var lietot arī sistēmu – uzraksts/krāsa. Krāsa norāda telpu, uz kuru kaste jānes, bet uzraksts – kastes vai somas saturu.) Tas būtiski atvieglos mantu grupēšanu jaunajās mājās.

Pārvācoties atvestās lietas bieži tiek nestas uz vienu telpu, ko izveido it kā par noliktavu, pēc tam šķirojot kastes un saiņus pēc to piederības konkrētām telpām.

Tomēr pieredze rāda, ka šāda pieeja aizņem ļoti daudz laika, jo saiņi pārvākšanās laikā netiek nesti secīgi, līdz ar to izrādās, ka tie ir cits citam priekšā un būtiski apgrūtina piekļūšanu un šķirošanu.

Ieteicamāk ir marķētās kastes un saiņus uzreiz nest uz norādīto telpu. Tad nekārtība telpā būs vien dažas dienas, toties viss nepieciešamais būs jau uzreiz pa rokai.

Ikdienas apģērbu daudz ātrāk un ērtāk ir savākt tieši no skapja ar visiem pakaramajiem, nevis pakot somās vai kastēs. Šim nolūkam pakaramos sabīda cieši blakus un, sākot no apakšas, pār tiem uzmauc polietilēna maisu.

Augšpusē maisu aizsien ar aukliņu. Šādā veidā maisu ir ērti atkal izpakot – visus pakaramos reizē uzkaram uz stieņa, atsienam aukliņu un noņemam maisu.

Lai kosmētikas, pārtikas preču un citu pudelīšu saturs nejauši neizlītu kastē vai somā, pirms sapakošanas ieteicams noņemt to vāciņus, tad flakonu pārklāj ar pārtikas plēvi un uzskrūvē vāciņus atpakaļ, bet plēvi pēc tam aizsien. Lai maza izmēra trauslās lietas pārvedot nesaplīstu, tās vienkārši ieliek siltās, blīvās zeķēs.

Ļoti noderīgas dažādu sīkumu pārvešanai ir papīra tūtas. Tās noslēdz ar kancelejas vai parastajiem virtuves knaģiem, bet virsū uzraksta, kas konkrētajā tūtā atrodams.

 

Tehnikas un saimniecības lietas

Pirms izvilkt visus vadus no saslēgtas aparatūras, der nofotografēt visu vadu kopējo izvietojumu un marķēt katru vadu ar atšķirīgu krāsu. Tad, ievācoties jaunajā mājoklī, aparatūras saslēgšana nesagādās grūtības un neaizņems ilgu laiku.

Īsi pirms pārcelšanās jaunajā dzīvesvietā ieteicams sakārtot sanitāro mezglu un virtuvi. Virtuvē noderēs šķidrās ziepes, dvielis, papīra dvieļi, slota un liekšķere, bet sanitārajā mezglā – tualetes papīrs, dezinfekcijas līdzeklis, higiēnas piederumi un dvieļi.

Lai trauku pārvešana būtu ērta un droša, tos parocīgi likt kastēs nevis guļus, bet gan stāvus, līdzīgi kā vinila plates. Ērtāk būs tos kārtot pamīšus ar vienreizējiem papīra traukiem, nevis katru šķīvi tīt avīzē.

 

Uzmanīgi ar lielgabarīta priekšmetiem

* Ja jāpārved smagi, liela izmēra vai neērtas formas priekšmeti (piemēram, liela laiduma gultu rāmji un matrači, senas mēbeles, klavieres, lieli telpaugi, seifi), labāk izmantot pārcelšanās firmu pakalpojumus, jo tās nodrošina ne tikai lietu transportēšanu, bet arī iepakošanu, izpakošanu, ienešanu konkrētajā telpā un, ja nepieciešams, arī salikšanu.

* Ja pārvācas uz daudzstāvu namu, vēlams izmērīt ne tikai jaunā dzīvokļa ārdurvis un durvis tai telpai, kur plānots lietu novietot, bet arī kāpņutelpas durvis, kāpņu platumu. Īpaša uzmanība jāpievērš arī kāpņu laukumiņu izmēriem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Var gadīties, ka priekšmets ir pārāk garš vai plats, lai to iegrozītu attiecīgajā laukumā, un to var nākties celt pāri kāpņu margām. Varbūt ērtāk neparocīgo priekšmetu pirms transportēšanas izjaukt un pēc tam salikt atpakaļ.

Arī ar lifta izmēriem var būt problēmas – jāatceras, ka tajā līdzās plānotajam priekšmetam jāietilpst vēl vismaz vienam cilvēkam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu? 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kameņu saime dārzam: traka iecere vai tomēr izcils dārznieka palīgs? 3
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 58
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 256
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 84
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 54
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev šodien derētu ieklausīties tajā, ko saka apkārtējie! Horoskopi 15.maijam 2
19 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Īpašuma vērtības mēraukla: kā to aprēķina? 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 5
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam 1
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Laiks salātiem! 5 salātu receptes un špikeris mērcītēm
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā iemācīt sunim nelēkt virsū cilvēkiem? 10
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
35 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
“Nedzīt depresijā paaudzi, kas ir pusaudžu vecumā!” Magda Riekstiņa aicina padomāt arī par jauniešu vajadzībām
46 minūtes
LE
LETA
Veselam
Vai pret Covid-19 varētu potēt, jaucot ražotāju vakcīnas? Skaidro Valsts imunizācijas padomes priekšsēdētāja Zavadska
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 29
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Dzimst kaut kas līdzīgs “9.maija reliģijai” 6
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Izplēn cerības uz siltu vasaru? Cik ticamas izskanējušās prognozes par vēsu un mitru vasaru? Skaidro Toms Bricis 2
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 58
15 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
5 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 82
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Modes māksliniece un svaigēšanas piekritēja Šeila septiņas dienas iztikusi bez pārtikas un ūdens, jo cerējusi uzveikt artrītu 57
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Latviešu Žanna D’Arka!”: par Magones Šutovienes dzīvesstāstu rakstīs grāmatu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā” 3
2 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
LMT un LGS izstrādās eksperimentālu konceptu dronu aeronavigācijas datu izplatīšanai
13:53
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Atskats uz laika viļņiem un virpuļiem. Armands Znotiņš recenzē jaundarbus Latvijas Jaunās mūzikas dienās
13:43
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
13:25