Mākslīgā migla mākslīgajā zālienā bērnu izklaidei Kanopī parkā pie Singapūras lidostas.
Mākslīgā migla mākslīgajā zālienā bērnu izklaidei Kanopī parkā pie Singapūras lidostas.
Foto: Benny Marty/Shutterstock

Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 7

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Vēl ir laiks, līdz rudens miglas nolaidīsies dārza zemākajās vietās. Līdz tam, kā arī līdzenajās vietās un pakalnēs novietotajiem dārziem var noderēt mākslīgā migla.

Miglas radīšanas sistēmas tapušas, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, un ļauj radīt dārzā vizuāli patiešām pārsteidzošas lietas, piemēram, radīt “elfu meža” miglu saulainā laikā, piedevām pašus fantastiskākos rezultātus var iegūt nakts laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mākslīgās miglas radīšanas sistēmas sniedz ne tikai estētisku gandarījumu.

Tās mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli, apgrūtina kukaiņu darbošanos un rada dārzā labvēlīgu mikroklimatu.

Pēc būtības miglas veidošanas sistēma ir līdzīga automātiskajai laistīšanas sistēmai. Tajā ietilpst sūknis, caurules, filtra un miglošanas sprausla. Ūdens lielā spiedienā tiek izvadīts caur smalkām sprauslas atverēm un sadalīts mikroskopiskās daļiņās, kuras uzreiz iztvaiko, radīdamas miglas efektu.

Sistēmu viegli vadīt, vēlamos parametrus iestatot manuāli vai ieregulējot automātiku, kas pati salīdzinās ievades radītājus ar gaisa temperatūru un apkārtējā gaisa mitrumu.

Pielietojums

Mākslīgas miglas lietošana palīdzēs atvēsināt gaisu tur, kur netiek klāt neviens ventilators vai kondicionieris.

Piemēram, karstā dienā padarīs patīkamāku atpūtu uz terases vai pie baseina. Tieši tajā brīdī, kad vajadzīgs, iekārta radīs patīkamu mākoni un gaisa temperatūra pazemināsies.

Starp citu, karstā laikā miglas radīšanas sistēma pilnīgi var aizstāt mājas kondicionieri. Telpās esoša gaisa atdzesēšanai tai vajag mazāk ūdens nekā tradicionālām sistēmām.

Galvenais – ar speciāliem ātrgaitas ventilatoriem jānodrošina mājā pietiekama gaisa plūsma. Šāda gaisa mitrināšana var būt pat veselīga, jo dažas plaušu slimības mierīgāk pārciest tieši mitrā klimatā. Ne velti daudziem aizpagājušo gadsimtu diloņslimniekiem ieteica braukt “pie ūdeņiem apārstēties”.

Reklāma
Reklāma

Miglu noderīgi radīt siltumnīcās, oranžērijās un ziemas dārzos, kur ļoti svarīgi nodrošināt mikroklimatu – saglabāt noteiktu temperatūras un mitruma līmeni.

Pietiek vienreiz iestatīt parametrus, un sistēma tos pati uzturēs, pie reizes arī aizgaiņājot uzmācīgos odus un moskītus, kuriem grūti lidot ūdens piesātinātā gaisā, jo izmirkst spārni un rumpītis. Otrkārt, miglu veidojošajam ūdenim var pievienot kukaiņus aizbaidošus repelentus.

Izcils iekārtu pielietojums ir miglainu ainavu radīšana.

Tas ir mākslas veids, ar ko nodarbojas ainavu dizaineri.

Atkarībā no smidzinātāja formas un izvietojuma var radīt dažādu konfigurāciju miglas vālus, piemēram, lodveida, ekrāna vai aizkara formā. Pati populārākā forma ir miglas vāli kā tīrelī, kad uz siltas zemes nonāk vēsas gaisa masas.

“Iekārtas ir nenoliedzami efektīvas. Piemērs. Pirms vairākiem gadiem es, veidojot dārza ainavu, kādā privātmājā gar suņa voljēra malu uzstādīju miglas ražošanas sprauslas. Saimnieks tur turēja lielu suni, kuram vasarā bija karsti. Miglas ģeneratoru ieslēdza trīs reizes dienā. Ne tikai sunim bija ērtāk, arī tuvumā augošie rododendri jutās ļoti labi un viena gada laikā izauga pat par trīsdesmit centimetriem,” atmiņās dalās daiļdārzniece Svetlana Hodokovska.

Kā tas darbojas

Dažādas sistēmas atšķiras ar sūkņa radīto spiedienu. Jo lielāks spiediens, jo mazākus ūdens pilieniņus tā var veidot un dārgāk izmaksā. Pati ekonomiskākā ir zemspiediena miglas radīšanas sistēma, kas ģenerē samērā lielas ūdens piles. Tās gaisā neiztvaiko, bet nosēžas uz virsmas.

Tādu sistēmu gaisa mitrināšanai un temperatūras pazemināšanai droši var izmantot siltumnīcās, oranžērijās un citās vietās, kuras nebaidās no kondensāta. Diemžēl gaisa temperatūru šāda sistēma var pazemināt tikai nedaudz.

Optimāli ainavai būtu uzstādīt augstspiediena sistēmu.

Tā ražo dabiskajai identisku miglu, kas sastāv no sīkām ūdens daļiņām. Piedevām šāda sistēma karstā laikā ļauj nozīmīgi pazemināt gaisa temperatūru. Jāatgādina – lai arī miglas sistēmas siltumnīcās rada labvēlīgus ap­stākļus augiem, tās neaizvieto pilnvērtīgu laistīšanu.

Montāžas specifika ir atkarīga no funkcijām. Telpās izmantojamās sistēmas uzstāda stacionāri, nepārvieto un nemaina.

Dārzā izmantojamās miglas sistēmas nepieciešams daļēji demontēt, sākoties ziemas sezonai, pie pirmajiem saliem.

Iekārtu ilgstošai darbībai nozīmīga ir ūdens attīrīšana, citādi sprauslas var pakāpeniski aizsērēt ar nogulsnēm un sistēma nedarbosies pilnībā. Lai tas nenotiktu, nepieciešams uzstādīt mehāniskos ūdens filtrus.

Mākslīgās miglas radīšanas sistēmas pielietojums Ziedu šovā Maskavā.
Foto: Sergey Rybin/Shutterstock

Viegla montāža

Dažādu iekārtu darbināšanai izmanto sūkņus ar dažādu jaudu. Vienlaikus svarīgs ir sūkņu darbības klusums, jo trokšņojošs sūknis var sabojāt vakara atmosfēru. Miglas ģeneratoriem izmanto tērauda, kapara vai neilona caurules.

Sistēmas projektēšanas laikā jārēķinās ar katras caurules garumu. Jāizvēlas piemēroti sprauslu spraugu diametri – jo caurumiņš mazāks, jo mazāka ūdens pilīte. Tas veicina tās ātru izžūšanu un gaisa atdzišanu bez jūtama tā mitruma pieauguma. Pati mazāka atverīte var būt nieka 0,2 mm liela.

Iekārtas ir vienkārši montējamas, un nekādi īpaši instrumenti tām nav nepieciešami. Komplektējošās detaļas ieteicams novietot zem mauriņa velēnas, apejot akmeņus un asus priekšmetus. Montāžas laikā jāievēro tīrība, jo katrs ūdenī esošs gruzītis var iesprūst mikronos mērāmajā sprauslas atverē.

Pagaidām miglas ģenerēšanas iekārtas Latvijā ir retums. Tās atļaujas tie, kas grib papildināt dārza ainavu ar jaunām idejām, un tie, kam ir brīvi līdzekļi. Ja nu ļoti gribas, piemēram, “TechnoCooling” dzesēšanas sistēmas var aplūkot internetā un iegādāties uzņēmumā “Akvedukts”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.