Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Timurs Subhankulovs

Pastiprinās kontroli eksāmenos 0

Tā kā katru gadu tiek konstatēti pārkāpumi centralizēto eksāmenu norisē, iecerēts pastiprināt šo eksāmenu norises kontroli, piesaistot Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) pārstāvjus.

Reklāma
Reklāma
TESTS. Noskaidro, kuras klases līmenī šobrīd ir tavas zināšanas! 12 jautājumi atbilstoši 12 klasēm – līdz kuram tiksi?
“Rindas nebija ne pirms, ne pēc manis, tomēr steidzināšanu jutu visas 8 minūtes,” paciente sūdzas par ārstes nevērību
RAKSTA REDAKTORS
“Neomulīgi, ka te istabām netiek slēgtas ciet durvis; no ledusskapja mēdz ko nozagt…” sieviete atklāti pastāsta par nonākšanu krīzes centrā un ikdienu tajā 89
Lasīt citas ziņas

Arī šajā mācību gadā jau bijuši pārkāpumi: kādā skolā noplūda angļu valodas centralizētā eksāmena mutiskās daļas temati. Taču, kā stāsta Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāve Alise Bērziņa, eksāmena materiāla izpaušana nav vienīgie konstatētie pārkāpumi.

Piemēram, vērtējot darbus, radušās aizdomas, ka “atsevišķu skolu skolēni” darbu nav veikuši patstāvīgi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Par eksāmenu laikā pamanītajiem pārkāpumiem VISC parasti informē IKVD. Tieši IKVD pats arī ierosinājis, ka turpmāk tā pārstāvji varētu novērot centralizētos eksāmenus. Kurās skolās eksāmenus novērot un kurā eksāmenu norises posmā tur ierasties, IKVD lems, ņemot vērā informāciju, ko dienestam sniedzis VISC.

Lai IKVD varētu novērot eksāmenus, jāveic grozījumi Ministru kabineta noteikumos par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību. Attiecīgie grozījumi jau iesniegti izskatīšanai valdībā. Cita starpā tie paredz, ka skola nebūs iepriekš jāinformē par to, ka ieradīsies novērotāji.

Grozījumi noteikumos paredz arī citas izmaiņas eksāmenu norisē. Piemēram, cenšoties novērst uzdevumu izpaušanu pirms eksāmena, VISC grasās turpmāk daļu eksāmenu materiālu piegādāt elektroniskā veidā, to publicējot Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā ierobežotā laikā pirms eksāmena sākuma.

“Piemēram, tagad angļu valodas centralizētā eksāmena mutvārdu daļas biļetes visām trim norises dienām skola saņem kopā ar rakstīšanas daļas materiālu.

Plānojam, ka turpmāk mutvārdu daļas materiālu varētu piegādāt attiecīgās eksāmena norises dienas rītā, kā tas jau tagad notiek 9. klases svešvalodas eksāmenā.

Arī šobrīd citu valsts pārbaudījumu materiāli skolām tiek piegādāti elektroniskā formā, tāpēc tā nebūs neierasta situācija, ka turpmāk arī centralizēto eksāmenu materiālu daļēji varētu piegādāt elektroniskā veidā,” skaidro A. Bērziņa.

Nākotnē ir paredzēts valsts pārbaudes darbu norisi organizēt tiešsaistē. Taču, lai tas varētu notikt, jaunajai kārtībai jāsagatavojas gan skolām, gan arī VISC. Tāpēc informācijas tehnoloģiju izmantošana eksāmenos tiks ieviesta pakāpeniski. Turklāt nepieciešams arī, lai skolas būtu labāk apgādātas ar datoriem un citām tehnoloģijām.

Kā vērtē gaidāmās izmaiņas eksāmenu norisē?

* Inese Didže, Dobeles Valsts ģimnāzijas direktore: “Es pat tās īsti par pārmaiņām neuzskatu. Novērotāji, piemēram, no pašvaldības izglītības pārvaldes eksāmenos bijuši jau līdz šim.

Reklāma
Reklāma

Tāpat klāt ir citu skolu skolotāji. Arī IKVD pārstāvji būs laipni lūgti, jo viņu klātbūtne noteikti sekmēs noteiktās kārtības ievērošanu eksāmenos. Savā ziņā novērotāji dalīs risku ar skolu, un skola vairs nebūs vienīgā atbildīgā.

Arī eksāmenu uzdevumu piegāde elektroniski necentralizētajos eksāmenos notikusi jau līdz šim. Protams, tad ir jādomā, kas notiks, ja pēkšņi pazudīs elektrība vai internets, bet jau līdz šim eksāmeniem vienmēr noteikti papild­termiņi. Ja vienā dienā kādu iemeslu dēļ eksāmenu nevar kārtot, to var paveikt citā laikā.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TV24
Rīgas domes deputāts: Neviens vairs netic, ka Krievijā vara varētu mainīties vēlēšanu rezultātā
TESTS. Kādu pirmo iespaidu tu par sevi radi?
TV24
Kamēr deputāti jau gadiem sola stiprināt Latgales informatīvo telpu, pierobežā joprojām populāri Krievijas un Baltkrievijas televīzijas kanāli
TV24
Silenieks par Rietumu nespēju ātri piegādāt ieročus Ukrainai: “Muļļas, vienkārši muļļas!”