Ekonomika
Bizness

Pateicoties ūdens pieplūdumam un HES darbībai, elektrības cena strauji krīt0

Foto: Ieva Makare/LETA

2020.gads Latvijā iesācies ar būtisku elektroenerģijas cenas samazinājumu.

Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Savukārt salīdzinot ar decembri, elektrības cena kritusi par 21,1%.

Cenas izlīdzinājušās

Pieaugot importam no Eiropas Savienības valstīm un samazinoties no Krievijas, kā arī attiecībā pret decembri par 12% palielinoties saražotās elektroenerģijas apjomam Latvijā, Baltijā pirmo reizi bija vērojama pilnīga cenu izlīdzināšanās visās tirdzniecības zonās (cena vienāda 100% no mēneša stundām).

Jāatzīmē, ka cenu tuvināšanās Baltijā ir vērojama jau kopš 2018. gada decembra un šajā laikā atšķirības starp tirdzniecības zonām bija nebūtiskas, taču pilnīga cenu izlīdzināšanās vērojama pirmo reizi kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas Baltijā.

Patēriņš nosegts par 95%

Janvārī pieaug elektroenerģijas ražošana ar atjaunojamajiem resursiem, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pagājušā gadā Daugavas HES ģenerācija augusi par 372%, mazo HES – par 218%, vēja elektrostacijās par 80%. Latvijā saražotas 629 077 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 5% vairāk nekā pērn.

Savukārt elektroenerģijas patēriņš bija 660 916 MWh, kas ir par 6,5% mazāk nekā pirms gada. Tādējādi janvārī Latvijas elektroenerģijas patēriņš tika nosegts 95% apmērā, kas ir par 9,4 procentpunktiem vairāk nekā decembrī un 10,4 procentpunktiem vairāk nekā 2019. gada janvārī.

Ražošanas pieaugums ar atjaunojamajiem energoresursiem, gan arī patēriņa kritums attiecībā pret iepriekšējā gada janvārī ir skaidrojams ar salīdzinoši siltajiem laika apstākļiem, kā rezultātā jau janvārī būtiski palielinājās ūdens pieplūde Latvijas upēs un mazāk elektroenerģijas tika izmantots apkurei nekā salīdzinoši aukstajā 2019. gada janvārī.

Saistītie raksti

Attiecībā pret 2019. gada decembri Latvijas elektroenerģijas patēriņš ir gandrīz nemainīgs – vērojams palielinājums par 0,01%.

Uzziņa:

AS “Augstsprieguma tīkls” ir neatkarīgs elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades pakalpojumu, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, un nodrošina brīvu trešās puses pieeju pārvades tīklam.

Veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu elektroenerģijas pārvadi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Būvnieki saskaras ar būvmateriālu piegādes kavējumiem un darbaspēka trūkumu
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank”: Covid-19 dēļ radušās izmaiņas mazumtirdzniecībā varētu saglabāties ilgtermiņā
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Mudina Ziemeļu Investīciju banku maksimāli palielināt kreditēšanas apjomus uzņēmumiem
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Covid-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei
16 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Tukumā uguns no atkritumiem pārmetusies uz blakus esošo angāru, deg arī kūla
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
VID saņemti jau 498 iesniegumi dīkstāves pabalsta izmaksai
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
Vai neievēro pašizolāciju? Iedzīvotāji ziņo par Saeimas deputātu atrašanos ārpus dzīvesvietas
1 stunda
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Krievija uz laiku slēgs sauszemes robežas
2 stundas