Ekonomika
Īpašums

Apkures rēķina mazināšanai patvaļīgi noņem radiatorus4

Foto – LETA

Dzīvoju astoņu dzīvokļu mājā, kam ir divas kāpņutelpas, visi dzīvokļi ir privatizēti. Māju apsaimnieko mūsu ievēlēta pārvaldniece, viena dzīvokļa īpašniece. Šovasar kāda dzīvokļa īpašniece noņēma apkures radiatorus mūsu kāpņutelpas pirmajā un otrajā stāvā, jo uzskata, ka tad būs mazāks rēķins par siltumu. Es un vēl viena kaimiņiene bijām pret, viens dzīvoklis neiebilda. Otrā kāpņutelpā viņai radiatorus aiztikt neļāva. Zinu, ka savā dzīvoklī katrā istabā viņa uzlika lielākus radiatorus un vēl vienā mūsu mājas dzīvoklī radiatori ir nomainīti pret lielākiem, un saimnieki stāsta, ka ziemā ir par karstu. Kā lai cīnās pret šādu visatļautību? ĀRIJA GROTUSE RĪGĀ, TAPEŠU IELĀ 14

Šāda rīcība ir nelikumīga. Pirmkārt, siltuma ietaupījuma nebūs, jo aukstā kāpņutelpa radīs lielākus siltuma zudumus caur dzīvokļu sienām. Arī “Rīgas siltums” informē, ka apkures izdevumi mēnesī katram dzīvoklim var palielināties apmēram par 10 eiro. To liecina pieredze namos, kur veikti šādi pārkārtojumi.

Otrkārt, noņemot radiatorus kāpņutelpā, kuri tur bija paredzēti pēc projekta, var rasties disbalanss mājas siltumsistēmā un traucēta siltumapgāde dzīvokļos.

Treškārt, kāpņutelpas radiatori ir daļa no mājas kopīpašuma, un ar to var rīkoties tikai tad, ja piekritusi lielākā daļa dzīvokļu īpašnieku (50% plus viena balss). Tam jābūt fiksētam kopsapulces protokolā.

Ja radiatorus noņem patvaļīgi un izmet, tā ir īpašuma iznīcināšana, par ko var rakstīt iesniegumu Valsts policijai.

Arī savā dzīvoklī, lai neizjauktu visas mājas siltum­apgādes sistēmu, nedrīkst likt lielākas jaudas radiatorus. Lai nomainītu šīs sildierīces, nepieciešams projekts, ko izstrādājusi licencēta firma vai sertificēts projektētājs un kas saskaņots ar apsaimniekotāju. Piemēram, “Rīgas namu pārvaldnieka” apsaimniekotajās mājās par radiatoru patvaļīgu nomaiņu raksta aktu un iesniedz to attiecīgās priekšpilsētas administratīvajai komisijai, kas var uzlikt naudas sodu. Dzīvokļa īpašniekam dod termiņu, kurā radiatori jānomaina pret tādas pašas jaudas ierīcēm vai jāizstrādā un jāsaskaņo to nomaiņas projekts.

Arī jūsu mājas pārvaldniece kopā ar vienu vai diviem dzīvokļu īpašniekiem var uzrakstīt aktu par patvaļīgu radiatoru nomaiņu un to iesniegt Rīgas domes Administratīvās komisijas Pārdaugavas apakškomisijai (E. Smiļģa ielā 46, tālrunis 67012381).

Dzīvokļu īpašnieki, kuri ir uzlikuši lielākus radiatorus, bet maksā tikpat daudz kā pārējie, patiesībā sildās uz citu rēķina, un par siltumu kaimiņienes dzīvoklī nāksies piemaksāt visiem nama iemītniekiem. Tādēļ dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē var lemt par citu norēķinu kārtību, piemēram, tie, kuri uzlikuši lielākus radiatorus, par apkuri maksās attiecīgi 20% vai 30% vairāk par katru platības kvadrātmetru vai 50 eiro mēnesī vairāk nekā pārējie dzīvokļu īpašnieki.

Dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē var nolemt, ka kaimiņienei, kura kāpņutelpā noņēma radiatorus, līdz noteiktam datumam par savu naudu tie jāuzliek atpakaļ. Ja viņa to nedarīs, pārējie dzīvokļu īpašnieki var sniegt prasību tiesā, lai no viņas piedzītu mājai nodarītā kaitējuma apmēru, kā arī tiesāšanās un citus izdevumus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Pērn no Latvijas izveda par 13,6% vairāk alkoholisko dzērienu
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Darba devēji ignorē riskus, ko rada ķīmisko vielu lietošana. Kā uzlabot situāciju?
1 diena
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
“Škoda” Latvijā sāk tirgot pirmos “Škoda Superb iV” – no elektrotīkla lādējamos hibrīda auto. Skaties “Tavs Auto TV”!
2 dienas

Lasītākie raksti

LA
LA.LV
Latvijā
Misāne pošas uz mājām, partijām patīk lieli uzpleči.”LA” nedēļas notikumu apskats
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lauksaimnieki ar smago tehniku protestēs pret pievienošanu Valkai
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: JKP apsteidz citus
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
“TTT Rīga” atceļ braucienu uz koronavīrusa skarto Itāliju
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Kāpēc neizdevās vienoties par ES budžetu
1 stunda