Pauls Rēvelis.
Pauls Rēvelis.
Foto: no personīgā arhīva

Pauls Rēvelis: Tiem, kas strādā, palīgā sauciens nav domāts… 2

Autors: Pauls Rēvelis, Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija

No facebook. Sludinājums: “Televizors Hitachi. Saplēsts ekrāns, bet viss strādā. Varbūt kādam derēs.”
Jautājums sludinājuma autoram: “A, ko tik lēti? Televizoram ir kāds defekts?” (Precīzs piemērs daudzu valsts sistēmas darbinieku sarunām ar citiem iedzīvotājiem*) Laiks Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts vides dienesta funkciju un nodarbju revīzijai izvēlēts īpatni.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 19
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Turpmāk dažas īpatnības, ko var manīt vīdam sociālajos tīklos un oficiālos medijos Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts vides dienesta funkciju “pārbīdes” sakarā.

Nesaprotami, ka valsts iestāde izveido “neoficiālu” kontu tviterī (DAP_neofic), tieši norādot, ka “darbu vajag un ēst gribas!” (“Anonīmi, jo arī krīzes laikā maizīti gribas. Visi dokumenti ir īsti, visi pieminētie personāži arī”)

CITI ŠOBRĪD LASA

Šeit gribas jautāt: vai valsts iestāžu sistēmā patiesi ir nostiprinājies princips –sak, “no citiem pilsoņiem prasām maksimālo, paši rīkojamies, kā sanāks”? Nav skaidrs, vai 30 gadus pēc Neatkarības (lasi: 4. maija) valsts struktūrās – ministrijā un tai pakļautās iestādēs – valda vai ir iespējams cita viedokļa un diskusiju neiespējamības princips?

Un kā DAP skatās uz Novadu reformu, ko veic pašu ministrija, ja paši tagad jūtas slikti un nenovērtēti, un…? Kā šādā situācijā strādā ministrija? Nesaprotami! (Piebilde: sarunās ar pašvaldību pārstāvjiem lielākā kritikas vai rūgtuma daļa attiecināma uz ministrijas ļaužu, reformas skaidrotāju, nespēju sarunāties!)

Otrs: Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvji, kam iecerētās pārmaiņas netīk, pilnīgi pretēji saprātam un Satversmes garam(ar šo vēlos bilst, ka “likums” un “normatīvie akti” Latvijā ir aizbildinājums jebkam: darbībai, bezdarbībai, prokrastinācijai, slinkumam, neizlēmībai, “asai rīcībai”) norāda savus draugus un sabiedrotos.

Proti, “LDF, LOB, PDFL – dariet kaut ko, meža īpašnieki noteikti priecājas!” (Citāts: “Tagad vēlētos LDF, LOB un citu NVO atbalstu…”) Latvijas Republikas valsts iestāde, kas pēc būtības strādā visu valsts iedzīvotāju interesēs (visu!!!!), sabiedrību faktiski ir sadalījusi– savējie un svešie! Labi, varam runāt, ka 30 gados šāds stils no sadzīves un politikas nav zudis, bet jo vairāk nostiprinājies.

Bet (!!!!) nopietnākā problēma ir nevis tajā, ka šāda situācija neizbrīna, lai nepieņemama, bet apstāklī, ka “oficiāli mēs atsaucamies uz priekšrakstiem un normatīviem”, “darbībā mēs esam neoficiāli”. Valsts iestādes pārstāvji tieši norāda, piemēram, neliela meža īpašniekam, meža īpašniekam ar nenosakāma kaimiņa (lasi: putna, auga vai…) apdzīvotu paprāvu, tukšu ligzdu vai pļaviņu un krietnam lauksaimniekam – “Tu neesi savējais, Tevi talkā (palīgā) nesaucam!”

Gribētu norādīt, ka arī jaunievēlētajā Vides konsultatīvajā padomē, tās 2006.gada apstiprinātā Nolikuma īpatnību un t.s. zaļo organizāciju “īpašās” attieksmes dēļ, nav pārstāvētas ne meža īpašnieku un apsaimniekotāju, ne lauksaimniecības un mednieku organizācijas, ne arī kūdras un meliorācijas nozares…Varam aizbildināties ar demokrātiju, bet – tipiski – par vidi lieliski spriež tie, kas tur “aiziet”, bet nestrādā. “Tas ir demokrātiski un normāli! Ar to nebūt mierā ir aplami!”

Vai Dabas aizsardzības pārvalde sevi uzskata par valsti valstī un vai šāda skaidra, cilvēkus šķirojoša attieksme veicina dabas aizsardzību Latvijā? Kā tieši krasa nostāšanās pret zemes īpašnieku to veicina? Kā tieši un kādu mērķu vadīta DAP komanda uztur stāstu par īstajiem un vienīgajiem Latvijas dabas sargiem? Kā šāds DAP darbinieku uzskats saskan ar algas saņemšanu no valsts budžeta, kuram naudu nopelna DAP nīstie un nedraugi? Kā? …

Trešais: gan Juris Jātnieks telefona sarunā, gan Andrejs Svilāns intervijā, gan citi DAP pārstāvji runā par sadarbību.

Ar to sadarbība beidzas! Runāt par sadarbību nav sadarboties! Pieļauju, ka DAP priekšrakstos tas nav noteikts un pārvaldē uzskata: “Ja viena vai otra priekšniecība runā un šo valodas vārdu zina un lieto, tātad sadarbojas!”
Profesionāļa un mazā ērgļa pētnieka vairāk nekā 30 gadu garumā Uģa Bergmaņa alternatīvais piedāvājums mikroliegumus aizstāt ar ko citu tika noraidīts, pamatojot: (Citēju: “Kopā ar plāna izstrādātājiem esam vienojušies, ka šāda sistēma nav savietojama ar esošo mikroliegumu sistēmu, kā arī, atbilstoši zinātniskajiem pētījumiem, šādā veidā netiktu nodrošināta pienācīga konkrētās sugas dzīvotņu aizsardzība un attiecīgi Putnu direktīvas ieviešana.”) Tekstā ir svarīgs vārds: “vienojušies”! Nevis pārliecinājušies, nevis zinām, bet “vienojušies”, pie tam paskaidrojums sniegts pieļāvuma formā! Tā ir sadarbība, biedri!

Ceturtais: ir saprotami, ka DAP kā valsts iestāde komunikācijā un saziņā ievēro zināmus priekšrakstus. Bet, tas netraucē DAP darbiniekiem tīmeklī un citviet paust savādākas nostādnes un uzskatus. Jautājums: vai apzināti un tīši izslēdzot noteiktas iedzīvotāju grupas no savējo loka, DAP veicina dabas aizsardzību? Un, ja “oficiāli” un “neoficiāli” atšķiras, kas tieši ir paredzams?

Piektais: DAP nav skaidri norādījusi dabas skaitīšanas tālākos soļus! To gaida un pieprasa tie, kas valstij pelna naudu! Jā, naudu, ko pēdējā laikā it bieži piemin dabas aizsardzības sakarā!

Sestais: ar ko sākām. Proti, no citētā (DAP_neofic) teksta (“Anonīmi, jo arī krīzes laikā maizīti gribas”) saprotami, ka DAP darbinieki naudu (algu) saņem un maizīti pērk, ne zog! Nešaubīgi, DAP darbinieki NAV maizītes čiepēji! Jautājums: kā šie ļaudis domā (vai vispār domā) – no kurienes valstij nāk nauda, kas to pelna?

Kādi ir DAP konkrētie priekšlikumi lauksaimniekiem, kūdras ražotājiem un mežsaimniekiem,un tautsaimniekiem kopumā turpmākajiem 20-30 gadiem? Ja DAP plāno labi iestrādātu rudzu tīrumu atņemt tīruma īpašniekam un nodot to zosu bariem pavasarī noēšanai, DAP cilvēkiem personiski ir jārod kompensācijas avots vai no lieguma ieceres jāatsakās!

Ilgtspējas definīcijā ir ietverts līdzsvars. Un ne tikai vides, sociālais un ekonomiskais līdzsvars: ja kaut kas tiek atņemts, ir jādod vietā! Tātad: ja DAP darbinieks, vai ornitologs, vai mikologs, vai zoologs privātā mežā atrod viņaprāt aizsargājamu objektu (vai ko “noteikti ierobežojamu”), jāseko sarunai ar meža (zemes) īpašnieku (īpašums jebkādi jānovērtē) un, ja atradējs uzstāj uz liegumu, tas būtu viņa pienākums meklēt finanses, piedāvājumus un iespējas…

Piebildes:
– Administratīvi teritoriālā reforma ir nepieciešama, runa ir par izpildījumu ,lai tā sakristu ar iedzīvotāju interesēm

– VARAM pakļautībā esošo “vides” struktūru reforma ir nepieciešama, ne tikai revidējot funkcijas, bet maksimāli samazinot normatīvo dokumentu daudzumu! Darbinieku skaita samazināšana, nesamazinot normatīvu skaitu, ir kosmētiskais remonts sēnes skartai koka ēkai

– Runājot par kompensācijām zemju īpašniekiem, kuru īpašumus skar liegumi un ierobežojumi, “ierobežotājiem” pretī jāliek konkrēts plāns: kur ņemt naudu, kas to pelnīs un kā “ierobežotāji” plāno nodarbināt īpašniekus nākotnē

– VARAM kā vides politikas veidotājam un pārraugu uzraudzītājam nepieciešams stingri un precīzi monitorēt (auditēt, skaidrot…) dažādu “vidē gājēju” pausto par emocionāliem faktiem un datiem, par uzskatiem, par domāšanu utt. Oficiāls viedoklis par konkrētiem faktiem nevar tikt pausts: “Es uzskatu!” vai “Es domāju!”līmenī, jo tad tas ir skaidri vienpersonisks un nereti nekompetents!

*apmēram 40 gadus ilgi novērojumi, kuru laikā secināts, ka valsts iestādēs strādājošie sevi neizskata par līdzvērtīgiem valsts iestādēs nestrādājošiem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 19
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 40
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 7
13 stundas
Lasīt citas ziņas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk jauni Covid-19 gadījumu, taču salīdzinoši liels inficēto skaits atklāts vēl divās pilsētās 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaiss iesils līdz +28 grādiem. Laika prognoze trešdienai
4 stundas
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 3
1 stunda
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Jāšaubās, vai labticīgā Merkele un lādzīgais Obama var dot Baidenam tos noderīgākos padomus attiecībās ar Krieviju
20:05
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vakcīnas apņem lielas naudas smaka, bet kur nauda, tur arī negodīgums 5
19:05
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 3
18:50
LA
LA.LV
Kokteilis
““tvitera” tiesai nevajag patiesību, bet vajag vainīgo!” Strūbergs komentē pret viņu vērstos apvainojumus vardarbībā pret sievu 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 6
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 12
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā drīkstēs darboties ēdināšanas iestādes iekštelpās, teātri un kinoteātri; atsāksies klātienes mācības 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts” 17
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 23
6 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Levits ir uzņēmies esošās valdības koalīcijas advokāta lomu!” Urbanovičs par situāciju valstī un valdībā 34
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 24
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 7
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Miris bijušais “Grindeks” vadītājs Valdis Jākobsons 1
2 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 39
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 40
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cietušais šo informāciju paturēja pie sevis!” Ģenerālprokurors komentē Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu 44
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 117
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 84
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 158
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 186
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 35
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 83
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds 1
5 stundas