Ekonomika
Darbs un nauda

Pensijas nebūs! Mīts vai realitāte?0

Publicitātes foto

– Līdz pensijai es tāpat nenodzīvošu.
– Kāda tur pensija? Tāpat visu nozags!
– Kas tad mums maksās tās pensijas? Latvija izmirst!

Šādas un līdzīgas frāzes regulāri atkārtojas gan interneta portālos un raidījumos, gan neformālās sarunās draugu vidū. Pensiju pārvaldītājs INDEXO piedāvā izvērtēt, kuriem mītiem par pensiju ir vērts ticēt un kuriem – nē.

1. mīts – līdz pensijai nenodzīvošu

Protams, ir cilvēki, kuri mirst jaunā vecumā. Tomēr statistika rāda, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju jau šobrīd nodzīvo līdz pensijai un arī nākotnē nodzīvos līdz pensijai. Arī tu un es, visticamāk, līdz pensijai nodzīvosim.

Jau šobrīd cilvēks, kurš sasniedz pensijas vecumu, vidēji 17 gadus pavada pensijā. Tas ir ilgs laiks, kas prasīs ievērojamus līdzekļus iztikai!

2. mīts – manu pensiju nozags

Protams, var saprast, ka latvieši atceras Banku Baltiju, Auseklīti un citus skarbus gadījumus, tādēļ ir skeptiski par jebkāda veida uzkrājumiem. Tomēr tieši pensiju sistēmā nekad nav pazuduši ne 10 eiro.

Kāpēc?

Tāpēc, ka 1.pensiju līmenis ir nauda, ko šodienas nodokļu maksātāji maksā šodienas pensionāriem – tur īsti nav, ko zagt. Savukārt, 2. un 3. pensiju līmenis ir tādā veidā aizsargāti ar likumu, ka nauda, kas tur ir uzkrāta, stāv nošķirti no bankas, nošķirti no pārvaldītāja. Banka vai pārvaldītājs var pazust, taču nauda paliek drošībā.

Tā tas bija Parex gadījumā, tā tas bija Krājbankas gadījumā un tā tas bija ABLV gadījumā. 2. un 3. pensiju līmenī tava nauda ir drošībā.

3. mīts – pensijas nebūs, jo Latvija izmirst

Šim mītam, protams, ir zināms demogrāfisks pamatojums. Pensionāru paliek aizvien vairāk; strādājošo paliek aizvien mazāk. Tiešām rodas jautājums: no kurienes tad mēs ņemsim pensiju naudu?

Par laimi, 2. un 3. pensiju līmenis tevi aizsargā no demogrāfijas spiediena. 2. pensiju līmenī 6% tavas algas tiek novirzīti tieši tavā kontā, ieguldīti tavā vārdā akcijās un obligācijās, un citos finanšu instrumentos. Tad, kad tu iesi pensijā, tu šo naudu varēsi tērēt. Tā nebūs jādala ar citiem pensionāriem, tādēļ tā nav pakļauta demogrāfiskajam spiedienam.

Tieši tāpat strādā arī 3.pensiju līmenis. Tas nozīmē – ja tu uzticies 2.pensiju līmenim un ja tu ieguldi 3.pensiju līmenī, tu esi pasargāts no demogrāfiskajām problēmām.

Varam secināt:

– pirmkārt, līdz pensijai, visticamāk nodzīvosi;
– otrkārt, to naudu, ko tu uzkrāj pensiju sistēmā, neviens nenozags;
– un, treškārt, jā, Latvijas demogrāfija pasliktinās, bet tavi uzkrājumi 2. un 3. pensiju līmenī nav pakļauti demogrāfiskajam spiedienam.

Ja nerūpēsies par pensiju, tev, visticamāk, būs maza pensija vai nebūs pensijas vispār. Ja tu par to rūpēsies un arī pats veiksi kādus ieguldījumus, tad tu vari nodrošināt sev labu pensiju, arī dzīvojot Latvijā.

Ja gribi uzzināt vairāk par to, kā veiksmīgāk pārvaldīt savus finanšu līdzekļus, iepazīsties ar “INDEXO Akadēmiju”. Tas ir bezmaksas video cikls, ko INDEXO izveidoja, lai palīdzētu tev labāk orientēties ieguldījumu pasaulē. Meklē to vietnē INDEXO.LV/AKADEMIJA.

INDEXO – par izdevīgiem pensiju plāniem un labāku finanšu vidi Latvijā!

LA.lv