Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto LETA

Ko pensionāri no visas Latvijas prasīs Saeimā ievēlētājiem? 0

Latvijas pensionāru sapulcē 25. novembrī notiks diskusija ar ievēlēto partiju pārstāvjiem.

“Visvairāk būs jāmaksā privātmāju īpašniekiem ar trīs fāžu elektrību!” Vitenbergs komentē “Sadales tīkla” tarifus 95
VIDEO. Arestovičs uzdot četrus jautājumus Krievijas liberālei, kas pēdējās dienās gāna Latviju 2
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists 53
Lasīt citas ziņas

Aizejošās valdības paveiktais

Šogad vecuma pensijām pirmo reizi piemēroja atšķirīgus indeksus – atkarībā no nostrādāto gadu skaita. Kā no 1. oktobra mainījās pensijas apmērs diviem pensionāriem, kuri saņēma, piemēram, 200 eiro, ja vienam darba stāžs bija 30, bet otram – 50 gadi? Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eks­perte Dace Trušinska stāsta, ka pirmajam pensionāram vecuma pensijai tika piemērots indekss 1,0655, bet otrajam – 1,0720. Tas nozīmē, ka pēc 1. oktobra viens seniors pensijas dienā saņems par 13,10 eiro vairāk, bet otram pensija pieaugs par 14,40 eiro. Savukārt diviem pensionāriem ar tādu pašu darba stāžu, bet 375 eiro lielu pensiju pieaugums bija attiecīgi 24,56 un 27 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jāņem vērā, ka no indeksētās pensijas var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu,” atgādina eksperte.

Septembra beigās tika pieņemti grozījumi likumā par valsts pensijām, kuros paredzēts – no 2019. gada indeksēs ne tikai pensiju, bet arī piemaksu par darba stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim. Piemaksu indeksēs, ņemot vērā inflācijas rādītājus, kā arī apdrošināšanas iemaksu algas vidējo pieaugumu valstī. Šī gada pirmajā pusgadā piemaksu saņēma 81% vecuma pensionāru.

Grozījumi paredz arī straujāku pensiju indeksāciju pensionāriem ar vismaz 45 gadus lielu darba stāžu, aprēķinā piemērojot 80% no apdrošināšanas algu iemaksu algu reālā pieauguma procentiem. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, izmaiņas nākamgad skars 95 300 vecuma pensionāru.

Indekss veidojas no faktiskā patēriņa cenu indeksa valstī laikposmā no 2018. gada 1. augusta līdz 2019. gada 31. jūlijam un daļas no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem, kuri noteikti no iemaksu algu summu attiecības (iemaksu algu summa 2018. gadā pret iemaksu algu summu 2017. gadā), tādēļ piemērojamie indeksi būs zināmi tikai nākamā gada augustā, paskaidro D. Trušinska.

Vecā valdība arī paspēja pieņemt grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, paredzot ar nodokļiem neapliekamā minimuma palielināšanu pensijām līdz 330 eiro mēnesī (gan tikai 2021. gadā). 2019. gadā tas būs 270, bet 2020. gadā – 300 eiro mēnesī.

Pēc 2019. gada 1. janvāra spēkā stāsies arī atraitņa pabalsts – laulātais, kas arī ir pensijas saņēmējs, 12 mēnešus saņems pabalstu 50% procentu apmērā no mirušā laulātā pensijas, ieskaitot piemaksu par apdrošināšanas stāžu. Šis pabalsts 1. oktobrī netiks indeksēts.

Vērtē pensionāri

Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš atzīst, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija panākuši daudzu pensionāriem svarīgu jautājumu risinājumu. “Pirmsvēlēšanu gaisotnē tika atrisināti jautājumi, kuriem faktiski nebija pozitīva Finanšu ministrijas slēdziena, tātad faktiski tika izmantotas visas iespējas, ko dod valsts finansiālais stāvoklis. Priekšvēlēšanu solījumi lielā mērā bija pārlieku optimistiski, dažos gadījumos nerealizējami, jo ļoti ātri novestu pie pensiju sistēmas bankrota,” viņš saka.

Lai gan federācijas pensiju komisijas vadītājs Jānis Felsbergs piekrīt, ka jebkurš pensijas palielinājums senioriem ir svarīgs, vienlaikus viņš norāda, ka pieņemtajos grozījumos nav ievērots taisnīguma princips. “Piemēram, 2021. gadā neapliekamais minimums noteikts 330 eiro lielumā, kas atbilst 2016. gada nabadzības riska robežai. Ja vidējā alga valstī būs 1500 eiro, nabadzības riska robeža – ap 430 eiro. Tātad ar nodokli apliks pensionārus, kuru ienākumi būs par 100 eiro mazāki par nabadzības riska robežu. Citās Eiropas Savienības valstīs tā nenotiek. Tur nabagiem nodokļi nav jāmaksā. Uzskatu, ka pirms vēlēšanām deputāti steigā pieņēma grozījumus pensiju likumā – cerībā, ka varbūt tiks vēlreiz ievēlēti,” viņš pauž savu viedokli, atgādinot, ka par piemaksu indeksēšanu federācija cīnījusies daudzus gadus, bet pa šo laiku inflācijas dēļ piemaksa krietni zaudējusi no savas pirktspējas, kas netiks atjaunota.

“Pensiju indeksācija par stāža gadiem arī dod zināmu pensijas pieaugumu, bet nav taisnīga, jo netiek ņemts vērā katrs stāža gads, bet darba stāža gadu grupas. Grupā ar darba stāžu no 30 līdz 39 visi saņem vienādu indeksācijas pielikumu, kas atbilst stāža 30 gadiem. Kā pensionāri paši saka – man nozaga darba stāža gadus. Ja darba stāžs ir 39 gadi, tiek nozagti 9 gadi, ja 60 – 20 gadi.”

Ko cer sagaidīt no jaunā sasaukuma

Latvijas Pensionāru federācija iepriekšējai valdībai izvirzīja četras prasības – noteikt neapliekamo minimumu pensijām ne zemāku par 370 eiro, palielināt pensijas, nosakot sociālo pensiju ne zemāku par 20% no vidējās algas valstī, ieviešot papildu atbalstu vientuļajiem pensionāriem, atjaunot pirmskrīzes līmenī pacientu iemaksas par gultas dienu slimnīcā – 7,11 eiro dienā un valsts kompensācijas daļu zālēm paaugstināt par 25%, kā arī atbrīvot no nekustamā īpašuma nodokļa vienīgo deklarēto dzīvesvietas īpašumu vērtībā līdz 100 000 eiro. Vasarā tika uzsākta parakstu vākšana, lai rudenī šīs prasības iesniegtu Saeimā.

“Savāktie paraksti patlaban tiek apkopoti. Plānojam tos iesniegt Saeimā valsts svētku priekšvakarā reizē ar senioru organizāciju dāvinājumu parlamentam. Latvijas Pensionāru federācija cenšas objektīvi vērtēt iespējas uzlabot pensionāru materiālo stāvokli, tādēļ 8. oktobrī valdē tika apspriesti jautājumi 13. Saeimā ievēlētajām partijām, kurus plānojam uzdot šo partiju pārstāvjiem Latvijas pensionāru sapulcē. Ceram, ka šie priekšlikumi, kuri ir krietni pieticīgāki par sasolīto, tiks realizēti,” norāda A. Siliņš. Pensionāru sanāksme notiks 25. novembrī plkst. 11 Rīgas Nacionālajā sporta manēžā, un tajā piedalīsies seniori no visām Latvijas Pensionāru federācijas dalīborganizācijām.

LPF jautājumi LR 13. Saeimas frakciju pārstāvjiem

Vai jūsu LR Saeimas frakcija, sastādot darbības plānu parlamentā un veidojot 2019. gada un sekojošo trīs gadu valsts budžetu, atbalstīs:

prioritātes noteikšanu pensionāru dzīves līmeņa uzlabošanai un nabadzības riska likvidēšanai vecākās paaudzes iedzīvotāju vidū;

pensionāru jautājumu apakškomisijas izveidi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas paspārnē;

saprašanās memoranda noslēgšanu ar Latvijas Pensionāru federāciju, paredzot nodrošināt katram pensionāram ienākumus vismaz nabadzības riska līmenī;

vienādu bāzes kritēriju noteikšanu likumdošanā sociālās palīdzības saņemšanai maznodrošinātajiem pensionāriem neatkarīgi no viņu deklarētās dzīvesvietas;

pensionāra iztikas groza izstrādi tuvākā gada laikā un tā piemērošanu pensiju jautājumu risināšanai un sociālās palīdzības sniegšanai;

veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību pensionāriem, tostarp endoprotezēšanas, kataraktas operāciju, zobu protezēšanu u. c.;

pensionāru ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma noteikšanu nabadzības riska līmenī 2019. gadā, bet ar 2020. gadu – minimālās algas līmenī;

pensionāra noteiktas platības vienīgā mājokļa un zemes atbrīvošanu no nekustamā īpašuma nodokļa;

piemaksas par darba stāžu līdz 1996. gadam piešķiršanu visiem pensionāriem, kas pensionējas pēc 2012. gada;

vienreizēja ikgadēja pabalsta minimālās pensijas apmērā piešķiršanu vientuļajiem pensionāriem ar zemiem ienākumiem;

SAISTĪTIE RAKSTI

trūcīgās personas ienākuma līmeņa noteikšanu ne mazāku par 200 eiro mēnesī;

pensiju indeksācijas pilnveidošanu, indeksējot pensijas vienādā līmenī visiem pensionāriem atkarībā no patēriņa groza un vidējās algas tautsaimniecībā pieauguma?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Visvairāk būs jāmaksā privātmāju īpašniekiem ar trīs fāžu elektrību!” Vitenbergs komentē “Sadales tīkla” tarifus 95
VIDEO. Arestovičs uzdot četrus jautājumus Krievijas liberālei, kas pēdējās dienās gāna Latviju 2
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists 53
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Ar Kremli saistītie Krievijas oligarhi turpina biznesu Latvijā 40
Lasīt citas ziņas
Izskata iespēju atņem tiesības par atļautā ātruma pārsniegšanu virs 30 kilometriem stundā 3
Kāpēc bijusī veselības ministre Čakša piekrita izaicinājumam kļūt par izglītības un zinātnes ministri?
VIDEO. Maskavas tirdzniecības centrā izcēlies milzu ugunsgrēks; dzirdami sprādzieni 12
“Visvairāk būs jāmaksā privātmāju īpašniekiem ar trīs fāžu elektrību!” Vitenbergs komentē “Sadales tīkla” tarifus 95
Izskata iespēju atņem tiesības par atļautā ātruma pārsniegšanu virs 30 kilometriem stundā 3
11:50
Māris Antonēvičs: Ar čekas metodēm?Vērā ņemama versija “Doždj” skandālā
11:45
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 1
11:28
FOTO. Kura Latvijas pilsēta gaidot Ziemassvētkus, ir viskrāšņākā?
Aizsardzības ministrs komentē zādzības armijas noliktavās: “Ir divas taciņas ejamas”
Svētdien Latviju šķērsos jauna nokrišņu zona, kas būtiski ietekmēs laikapstākļus arī nākamnedēļ
VIDEO. Arestovičs uzdot četrus jautājumus Krievijas liberālei, kas pēdējās dienās gāna Latviju 2
VID atgādina, ka visi dāvanu sūtījumi no valstīm ārpus Eiropas Savienības ir jādeklarē
Kur pazuduši acu pilieni un citas zāles?
Ar Kremli saistītie Krievijas oligarhi turpina biznesu Latvijā 40
Juris Lorencs: “Doždj” mēs ielaidām paši – sava naivuma, nezināšanas un muļķības pēc
VIDEO. “Man jāatzīst, ka tā ir bijusi nemitīga cīņa…”: talantīgajai dziedātājai Selīnai Dionai konstatēta neārstējama slimība
Informē, kur stiprās snigšanas dēļ īpaši apgrūtināti braukšanas apstākļi
Daugavpilī ne visi domā kā dome. Saruna ar mūzikas vidusskolas direktoru Aivaru Broku
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
Mazāk nekā 650 km… Pēc uzbrukumiem aviobāzēm krievi satraukti par iespējamu triecienu Maskavai 12
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
Paliks nedaudz vēsāks. Vai snigšana mitēsies? Prognoze piektdienai 1
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi 23
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
Māra Libeka: Ždanoka nevarētu aizstāvēt Kremļa intereses Eiropā, ja mūsu valsts politiķiem būtu bijis stingrs mugurkauls 73
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 11
Šoigu ārlaulības bērnu mātei liedz uzturēties Lietuvā
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā