‘Etched Salmon’
‘Etched Salmon’
Foto: Sandra Ruska

Atmiņas par vasaru – apburošs peoniju dārzs. Kolekcija par 100 šķirnēm bagātāka! 0

Sen jau ir pagātnē tie laiki, kad dārzos auga tikai pāris šķirņu peonijas baltā un rozā krāsā. Latviju pēdējos gados satricinājis pamatīgs peoniju bums. Pērn sociālie tīkli burtiski vārījās no šķirņu piedāvājuma, un brīvie stādi tika aizrunāti zibenīgā ātrumā.

 

Dārga patikšana

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Silvija dārzkopībā nav iesācēja. Savulaik diezgan rūpnieciskos apmēros viņa aizrāvusies ar dāliju audzēšanu, līdz atskārtusi, ka sievietei tas ir par grūtu, jo augus katru rudeni vajadzēja norakt un katru pavasari iestādīt. Silvija nolēma, ka jāpievēršas kam nedaudz vieglākam, un 2015. gadā iegādājās pirmās peonijas.

“Padomju laikā mums bija tikai vecmāmiņu peonijas, kas kā liels dārgums bija atnestas no baronu dārziem. Arī es esmu savākusi kādas piecas vecās šķirnes. Vispopulārākās senās šķirnes ir ‘Festiva Maxima’ un ‘Edulis Superba’, kas dārzos tiek audzētas jau vairāk nekā simt gadu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tās bija pirmās, par kurām priecājāmies, jo tad jau nemaz nezinājām, ka pasaulē ir radītas tik daudzas skaistas šķirnes. Pirmās peonijas veikalos ienāca no Polijas, un ar laiku paši sākām meklēt iespējas augus pasūtīt internetā.

Sākumā bija doma peonijas audzēt savai patikšanai, bet skaistās un godalgotās šķirnes nav lētas, tāpēc nolēmu tās audzēt arī nelielam biznesam,” stāsta saimniece. Tagad Silvijas dārzā aug šķirnes no Beļģijas, Čehijas, Nīderlandes, Amerikas…

 

Ilgi var augt vienā vietā

Taču arī peoniju audzēšana nav nekāds vieglais darbiņš. Lai šķirne sevi labi parādītu un augs būtu spēcīgs un veselīgs, tam jāatrod piemērota vieta un pienācīgi jāsagatavo augsne – rokot dziļas bedres, kas piepildītas ar peonijai tīkamiem gardumiem.

Taču šādu bedru rakšana ir smags un nogurdinošs darbs, īpaši, ja augsne ir mālaina. Silvija pagājušajā pavasarī savā dārzā iestādījusi 80 jaunas šķirnes, un rudenī kolekcija tika vēl paplašināta.

Viņa arī atzīst, ka zemes sagatavošana ir grūtākais no peoniju audzēšanas darbiem. Taču pozitīvais ir tas, ka peonijas vienā vietā var augt daudzus gadus, ja vien saimniece nevēlas dalīties ar šķirni, tad gan augs būs jāceļ ārā.

“Es uzskatu, ka pēc četriem pieciem gadiem augus vajadzētu izrakt, vajadzības gadījumā sadalīt cerus un salikt augam jaunu mēslojumu. Peonijas arī desmit gadus augs vienā vietā, taču, lai augi būtu paklausīgāki un neizgāztos, tos vajag laikus pārstādīt,” uzskata Silvija.

 

Augiem vajadzīgs aizvējš

Lai peonijas mazāk slimotu, tām vajadzīga atklāta vieta, kur stādījums labi vējotu. Taču Silvijas saimniecība atrodas pārāk atklātā vietā, kur, vējiem ieskrienoties, tie var būt pat ļoti stipri, tāpēc saimniece ziemeļrietumu pusē peonijām ierīkojusi vējlauzēju stādījumu no plūškokiem un tūjām.

Plūškoki ir skaists fons, uz kā augiem izcelties vasarā, bet tūjas stādījumu pasargā ziemā. Peonijas šādā aizvēnī jūtas omulīgi un par slimošanu nemaz nedomā.

 

Augsnes sagatavošana un stādīšana

Saimniecībā visa tehnika piemērota lielu zemes platību apstrādāšanai, un dobju sagatavošanai tā neder. Tāpēc augsnes frēzēšanai talkā tiek aicināts kaimiņš. Augsne ir mālaina, un arī bedru rakšanai tiek meklēti papildspēki.

Kad ap 50 cm dziļas bedres izraktas, tās tiek piepildītas ar trūdzemi, kūtsmēsliem un ilgiedarbības minerālmēsliem. Saimniece atzīst, ka bedru sagatavošanai nevelta tik milzīgu uzmanību, kāda tā būtu nepieciešama, ja augsne būtu nabadzīga.

Lai peonijas labi ziedētu, tās nedrīkst iestādīt par dziļu, kas ir viena no stādītāju izplatītākajām kļūdām. Taču, ja iestādīs par seklu, arī tas augiem nepatiks.

Liekot gumu zemē, raugās, lai pumpuri augsnē nebūtu dziļāk par 3–5 cm. Iestādot par dziļu, peonija bojā neaizies, tomēr tā neziedēs.

 

Skaistas un ēdelīgas

Pavasarī, kad peonijas pamodušās, saimniece tās piebaro ar slāpekļa mēslojumu. Pirms ziedēšanas tām tiek dots arī kālija mēslojums. “Peonijām patīk kālija mēslojums, jo tad ziedēšana ir košāka. Taču ar mēslošanu jāuzmanās, jo, augus pārmēslojot, tiem būs lieli laksti, augi labi nevējosies un sāks slimot,” brīdina Silvija.

Ziedu lielums atkarīgs gan no tā, kā augi tiek mēsloti, gan no tā, kāda ir augsne. Saimniece atzīst – stādījums ir nedaudz sabiezināts, bet rudenī katra otrā šķirne izrakta, dalīta un arī tirgota.

Peonijām arī ļoti patīk pelni, un visi pelni no pirts kurināšanas nonāk peoniju dobē. Pelni ne tikai ir labs barības vielu avots, bet arī aizsargā augus no pelēkās puves izplatības.

Lai arī pērnais pavasaris bija pateicīgs pelēkās puves izplatībai, šī slimība dārzā nav novērota.

Ziedēšanas laikā augi netiek mēsloti, bet pēc noziedēšanas saņem komplekso – rudens mēslojumu. Lai stādījums izskatītos glītāks un augi veidotu skaistu krūmiņu, pēc noziedēšanas sēklaizmetņus nogriež līdz lapu vainagam.

Peonijas sevi parāda trešajā ceturtajā gadā pēc stādīšanas. Lai arī Aldonis Vēriņš savulaik teicis, ka peonija nav kaza un pie mieta nav jāsien, taču Silvija atzīst – tā gluži nav. Peonijām ir vajadzīgs balsts.

 

Izlauzt vai neizlauzt sānu pumpurus

“Sānu pumpuri peonijām netiek izlauzti. Ja ziedi būtu paredzēti tirdzniecībai, tad tā darītu. Ir šķirnes, kurām sānpumpuri bieži vien nav mazāki par galveno pumpuru.

Pirmajos gados pēc iestādīšanas šķirne vēl nav paguvusi sevi parādīt. Vēlāk, kad būs skaidrs, kā konkrētajos apstākļos katra šķirne uzvedas, tiks domāts, vai pumpurus izlauzt,” skaidro saimniece. Sānu pumpuri parasti vairāk veidojas vecajām šķirnēm.

 

Micelārais ūdens no peoniju ziediem

“Vienuziem salasījos pa eļļām un nolēmu pamēģināt. No Spānijas pasūtīju pieclitru destilācijas aparātu un ķēros pie darba,” stāsta Silvija. Ziedi pirms likšanas destilatorā tiek karstā pirtī nedaudz apvītināti.

Lai arī saimniece bija cerējusi sagaidīt kādu pilienu eļļas, tas nav izdevies. Tā vietā sanācis micelārais ūdens sejas tīrīšanai, ko viņa izmanto jau vairākus gadus. Tas dod svaigumu un nedaudz balina ādu. “Man patīk augi, kas ir daudzveidīgi izmantojami,” atzīst Silvija.

 

Peonijas spēj apburt

 

Laba ideja

Foto: Sandra Ruska

Lai nebūtu jāravē zem plūškokiem, saimniece iestādījusi bergēnijas. Tās labi pacieš noēnojumu un ir skaistas visu gadu, un nezālēm nav vietas kur augt. Savukārt pa vidu bergēnijām iestādītas sirdspuķītes, un izskatās, ka zied bergēnijas.

Peoniju kolekcionāres Silvijas Jaundžeikares dārzā Vidrižu pusē aug 180 šķirņu peonijas. Ja reiz tās iekaro kāda sirdi, tad savaldzina tik ļoti, ka ir grūti atzīt – pietiek!

SAISTĪTIE RAKSTI

Pasaulē ir radītas tūkstošiem cita par citu skaistākas šķirnes, un arī Silvija atzīst, ka stādīs vēl. Rudenī viņas kolekcija tika paplašināta par 100 šķirnēm.

Pie Silvijas viesojos jūnijā, kad peonijas bija pašā plaukumā, un – šīs puķes spēja uzrunāt arī mani, lai gan centos turēties kā klints. Arī mans dārzs šoruden papildinājās par teju desmit jaunām šķirnēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AC
Arta Ciša
Praktiski
Ziemas miegs? Tikai ne centīgam dārzniekam!
14 stundas
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
14 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sēklas un stādi kļūs dārgāki: kam gaidāms straujākais cenas kāpums? 12
1 diena
Ļoti, ļoti garšīgi! “Slinkā” kūka”Napoleons”
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
15 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
14 stundas
Lasīt citas ziņas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Omīšu gudrības: kā pagatavot paštaisītu tīrīšanas līdzekli? 1
2 dienas
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi 1
3 dienas
Ķiršu tomātu zupa ar saldo krējumu un tīģergarnelēm
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 93
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords 34
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz autoceļa “Via Baltica” Lietuvā pie Polijas robežas snigšanas un avāriju dēļ paralizēta satiksme 55 kilometru garā posmā 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā aizvien augstāka mirstība ar diagnosticētu Covid-19 nekā vidēji Eiropā
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Naktī tuksnesī rakties smiltīs: pēc 10 gadu pārtraukuma Dakārā atgriežas arī mūsu braucējs
8 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cilvēki domā par ilgtspēju, savu veselību, mieru! Trešdaļa pilsētnieku gatavi pārcelties uz dzīvi laukos 33
20 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 58
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
21 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 268
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es negāju pa kreisi, es meklēju mierinājumu!”: dziedātājas Elīnas Gluzunovas bijušais dzīvesbiedrs Artjoms atzīst, ka kopdzīves laikā viņu krāpis 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
23:23
LE
LETA
Ziņas
Igaunijas prezidents: NATO atgriešanās 1997.gadā nav iedomājama 3
23:10
LE
LETA
Ziņas
Globālajā pandēmijā inficēšanās un nāves gadījumu skaits aug, bet ir palēnināšanās zīmes
22:41