Foto: Austra Helēna Žaggere/LETA

Pēteris Apinis: Par kovidu kā par mīļo aizgājēju – labu vai neko 89

Nē, SARS-Cov-2 nekur nav pazudis. Vēl vismaz nedēļu saslimstība ar omikrona paveidu būs ļoti liela, un arī turpmāk kovids kā endēmiska slimība būs sastopama uz mūsu planētas.

ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
Lasīt citas ziņas

Pasaules medicīnas literatūrā valda piesardzīgs optimisms dēļ omikrona augstās infekciozitātes (pārslimos planētas iedzīvotāju liela daļa – gan vakcinētie, gan nevakcinētie, veidosies stabilāka imunitāte), slimība vairs nenesīs „nāves pļauju”, taču arī omikrons ievērojami saīsinās vecāka gadagājuma hronisku slimnieku dzīvildzi.

Kovids pazūd no politiskās un informatīvās telpas. Portālu augšdaļā olimpiskie apļi un tanku manevri abpus Ukrainas robežai. Pasaules informācijas kanālos iespējamie kari un iespējamās revolūcijas izlauzušās priekšplānā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar nepacietību gaidām atgriežoties Grētu Tūnbergu. Rodas iespaids, ka pasaules politikas virzītājiem kovids ir apnicis. Bagātākie kļuvuši bagātāki, nabagie – nabagāki, notikusi pasaules ekonomikas pārbīde un līdzekļu pārsadale. Atrautas vaļā inflācijas slūžas, valstīm ārējie aizņēmumi būs dārgi.

2020. gada maijā, kad valdīja klusums, mājsēde, bet vēl nebija masku un vakcīnu, pamanījos uzrakstīt prognozi kovida pandēmijai, kurā bija šādi punkti:
• inflācija;
• tirgus pārsadale;
• centrālo budžetu un valsts lomas pieaugums;
• Eiropas Savienības likumdošanas prioritizācija pār mūsējo;
• milzīga demogrāfiska bedre;
• sabiedrības nabadzīgāko slāņu un vidusslāņu pirktspējas ievērojama krišanās, kas atstās iespaidu uz iespējām saņemt maksas veselības pakalpojumus;
• pensionēšanās vecuma celšanās.

Neskaitot pēdējo punktu, pārējais ir daudzmaz īstenojies. Toties pensionāriem pandēmija ir atnesusi inflāciju tieši pārtikas, siltumenerģijas, sadzīves pakalpojumu jomā, kas nozīmē reālu pensijas pirktspējas krišanos. Latvijas ārējais parāds ir dramatiski pieaudzis, bet aizņemšanās ārējos tirgos kļūst arvien dārgāka, tātad Kariņa radītā valsts parāda apkalpošana nākamajām paaudzēm būs ļoti dārgs pasākums.

Paraugoties uz Latviju no pasaules perspektīvas, var redzēt, ka attīstīto valstu ekonomikas sacenšas pandēmijas ierobežojumu atcelšanā. Ļaudis neuzticas ierobežojumiem, tos ievēro ļoti formāli; daudzkārt (mēnešiem) lieto vienreizējo masku un arī – neapsedzot degunu, krogi pildās, ballītes svin. Sertifikāts kļuvis par parodiju, jo nav iespējams fiksēt saslimšanas faktu – līdz laboratorijas izmeklējumam jāgaida četras piecas dienas, kad vīrusu vairs nevar atrast, ģimenes ārsts drīkst izrakstīt darba nespējas lapu ar Covid–19 diagnozi, pamatojoties uz paštestu, bet sertifikātā slimība neparādās. Statistikas datiem par Covid–19 nevar ticēt, jo statistika ataino tikai laboratoriju veiktspēju.

Mēs labi zinām, ka pirmreizēja vakcinācija ir daudzkārt nozīmīgāka par balstvakcināciju, bet Ministru prezidents un Veselības ministrs rūpējas tikai par balstvakcināciju un ir pārtraukuši domāt par to Latvijas vecāka gadagājuma iedzīvotāju (± 20%) vakcināciju, kas vēl nav vakcinējušies vispār.

Pasaulē nav salīdzinošu pētījumu, kas objektīvi salīdzinātu dažādas vakcīnas, taču Latvijas informatīvajā telpā valda BioNTech/Pfizer un Modernaslavinājums pār AstraZeneca un Jennsen/Johnson&Johnson vakcīnām. Kamēr nav pierādīts pretējais, Latvijas oficioziem būtu vēlams uzskatīt, ka visas vakcīnas ir efektīvas. Mani tieši pretēji satrauc BioNTech/Pfizer paziņojumi par ilgāku derīguma termiņu, vieglākiem glabāšanas un loģistikas noteikumiem – rodas iespaids, ka biznesa intereses pāraug medicīnisko piesardzību.

Pēc nepārbaudītiem (un nepārbaudāmiem, jo lāga šos skaitļus nezin pat Veselības ministrija) datiem Latvijā atvestas un neizlietotas vai vēl pasūtītas ir 4.5 miljoni vakcīnas. Jebkurā gadījumā tas ir daudz par daudz, jo cilvēku vēlme vakcinēties jau martā kļūs ļoti mizerabla, pat, ja Kariņš un Pavļuts saglabās sertifikātus un tikai tādus, kuros ik pēc 6 vai 9 mēnešiem būs paredzēta balstvakcinācija.

Ar interesi skatīsimies, kādām valstīm un kādās porcijās Latvija vakcīnas dāvās, jo šīs vakcīnas tiešām var nodot tālāk tikai ar Ministru kabineta lēmumu, pie kam – grūti noslepenojamu. Katrā gadījumā – ja Ilze Viņķele piestaigā uz prokuratūru par novēlotu vakcīnu iepirkumu, tad agri vai vēlu Danielam Pavļutam nāksies piestaigāt uz šo pašu institūciju par pārmērīgiem iepirkumiem un naudas šķērdēšanu.

Bet atgriezīsimies pie mūsu dārgā aizgājēja SARS–CoV-2. Divi gadi pandēmijas paskrējuši vēja spārniem. Meijo klīnika šos divus gadus nosaukusi par pasaules lielāko mazkustības pandēmiju, norādot uz diabēta, hipertonijas, hiperholesterinēmijas pieaugumu.

Vairāki ievērojami psihiatri nosaukuši šo pandēmiju par spriedzes un depresijas pandēmiju, kas visvairāk iespaidu atstās uz bērniem un pusaudžiem. Vēl šo pandēmiju varētu nodēvēt par atkarību pandēmiju. Latvijā pieaudzis smēķētāju skaits, bet ļoti nozīmīgi – alkohola patēriņš un narkotisko vielu lietošana. Atcerēsimies – Kariņa valdība pandēmijas laikā atrada iespējas ierobežot jebkuru citu uzņēmējdarbību, izņemot alkohola un tabakas tirdzniecību.

Paliks nezināms, kāpēc ne tikai Latvijā, bet arī lielā daļā ekonomiski attīstīto valstu tika vērība pievērsta tikai maskām, diviem metriem un vakcinācijai, bet par tabu kļuva savas veselības veicināšanas un hronisko slimību ārstēšanas tēmas.

Re:čekistiun meinstrīma mediji kā Ministru kabineta rupors apkaroja un kā melīgus atzina jebkādus centienus aicināt cilvēkus rūpēties par savu mikrobiomu, savu holesterīna līmeni, savu asinsspiedienu. Dubļu spaiņi tika gāzti uz ārstiem, kas ieteica lietot prebiotikas, probiotikas, nodarboties ar sportu. Šobrīd ir pietiekami daudz pierādījumu, ka Covid–19 mirstība galvenokārt attiecās uz cilvēkiem ar lieko svaru un mazkustību, dislipidēmiju un hipertoniju.

Kovids bija matemātikas uzdevums ar daudziem nezināmajiem, un nezināmos visvairāk ieviesa politiķi un viņiem pietuvinātie žurnālisti. Šodien kovids mums piedāvā jaunu matemātikas vingrinājumu, kuru Reiram un Pavļutam nāksies atrisināt.

Lieta tāda, ka līdz ar ārkārtas stāvokļa atcelšanu, ierobežojumu atcelšanu, nāksies atcelt arī piemaksas visiem, kas tās saņēmušas pandēmijas laikā. Pirmkārt, tas attiecas uz intensīvās terapijas, Covid–19 nodaļu un NMPD mediķiem, ģimenes ārstiem, kas visi jau ir pieraduši pie šīs piemaksas kā pie lielākas algas. Martā daudzi mediķi savā bankas kontā ieraudzīs 2019. gada algu ar aptuveni 5% pieaugumu, nevis pandēmijas 100% pielikumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Samazināsies ienākumi virknei ļaužu, kas bija pamanījušies gan valdības dienestos, gan privāti savus ienākumus balstīt uz pandēmijas apstākļiem. Iespējams, ka Kariņa un Pavļuta centieni atlikt ierobežojumu atcelšanu ir saistīti tikai un vienīgi ar neziņu – kā rīkoties tālāk.

Saeimai un Ministru kabinetam no attālinātas darbības imitācijas nāksies ķerties pie iekavētiem darbiem. Pret kovidu nāksies izturēties kā pret jebkuru vīrusa infekciju bez nejēdzīgiem kontaktpersonu ierobežojumiem, toties ar centieniem celt visas nācijas veselības stāvokli – nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, atmest smēķēšanu un alkohola lietošanu, lietot daudz maz veselīgu uzturu, regulāri noteikt cukura un dislipidēmijas skaitļus, mērīt asinsspiedienu, regulāri apmeklēt ginekologu, urologu, acu ārstu utt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 104
VIDEO. “Tiešraide” no meža Smiltenes novadā – lūsis sagrauž kamerai vadus, pie reizes nofilmē arī pats sevi
Lasīt citas ziņas
Psihiatra atbrīvojumu no valsts valodas prasmes pārbaudes saņēmuši 22 cilvēki. Dažiem ticis arī atteikums 22
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 3
Avīzes pirms 100 gadiem, 1923. gada 1. februāris. Krogā pamatīgi apzagts kāds apskurbis zemnieks
23:09
Ik diena kā laimes spēle. Ukraiņu sporta fotogrāfs Kubanovs: “Mēs negājām uz patvertnēm, ievērojām “divu sienu noteikumu””
22:12
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 3
22:11
FOTO. Filmas veidotāji un citi sabiedrībā pazīstami cilvēki pulcējas “Mātes piens” pirmizrādē
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
VIDEO. Kadirovs sabēdājies. Pārmet Rietumiem, ka tie glābj neeksistējošu valsti Ukrainu, bet Čečeniju no krieviem nepaglāba 6
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijai neveiksmīgs mēģinājums izlauzties cauri ukraiņu pozīcijām Bahmutā
Vai Saeimas deputātiem vajadzīga augstākā izglītība? Tam pagaidām nav parlamentāriešu atbalsta 3
VID: Pilnībā ir atjaunota EDS darbība. Vai par nokavētiem termiņiem piemēros sodu? 3
Tiek solīts, ka antibiotiku krīze drīz beigsies. Beigsies arī ziemas slimību sezona
Kijivas izmisīgā cīņa par lidmašīnām. ASV un Vācija šoreiz pasaka strupu “Nē!”
Navaļnijs pārvietots uz vieninieka kameru. Cik ilgu laiku viņam tiks liegts satikt cilvēkus? 23
Ukrainā skolās poļu valodu varētu mācīt kā vienu no svešvalodām
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 104
Drošības dienesta kriminālprocesā vērtēs arī Grevcovas izteikumus par “pilsoņu karu Ukrainā”
Erdogans: Ir nopietns iemesls, kāpēc Zviedrija nevarēs pievienoties NATO. Ar Somiju esot mazāk problēmu 8
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas ģimenē smags pārbaudījums – dēliņu piemeklējušas nopietnas veselības problēmas
VIDEO. “Neko neesmu dzēris!” Par interneta “hītu” kļūst video, kurā Bens Aflekss ballītē taisnojas sievai 1
FOTO. “Kāds dekoltē!” Keita Midltone apmeklē pasākumu sev neierastā stilā – spilgts, drosmīgs, seksuāls 10
“Ryanair” ievērojami samazinās galamērķu un reisu skaitu no Tallinas un Vilņas lidostas
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 5
Kādas “semočkas” kaisītas pasaules sporta galvenā vadītāja priekšā? Līcīša feļetons par agresorvalstīm atkal lielajā sportā
Ik diena kā laimes spēle. Ukraiņu sporta fotogrāfs Kubanovs: “Mēs negājām uz patvertnēm, ievērojām “divu sienu noteikumu””
Pirmais solis elektrības izmaksu samazināšanā. Valdība sāk ar normatīvo aktu sakārtošanu – ko tas mainīs?
VIDEO. Pārim par dejošanu uz ielas piespriests 10 gadu cietumsods 3
VIDEO. Jēkabpilī tiek veikts ārkārtas dambja remonts, gatavojoties iespējamajiem pavasara plūdiem