Latvijā
Politika

Sankcijas pret Lembergu: pētīs katru darījumu2


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SERGIGN/SHUTTERSTOCK

Trešdien spēkā stājās ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankcijas ar Aivaru Lembergu saistītajām organizācijām – Ventspils Attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

 

Latvijas bankas vairs nedrīkst šīs organizācijas apkalpot, tiek slēgti to konti un nekādi darījumi ar tām vairs nebūs iespējami.

Savukārt pašam A. Lembergam, kuram sankcijas stājās spēkā tūlīt pēc pasludināšanas 9. decembrī, atstāts viens bankas konts, lai saņemtu pabalstus un pensiju, maksātu nodokļus un komunālos rēķinus, kā arī citu pamatvajadzību apmierināšanai nepieciešamu maksājumu veikšanai.

Jāatgādina, ka sākotnēji sankciju sarakstā iekļautā Ventspils Brīvostas pārvalde pēc valdības straujajiem un radikālajiem lēmumiem par Ventspils un Rīgas ostu pārvaldības modeļa maiņu, izslēdzot no tā pārvaldības pašvaldību pārstāvjus, tika no sankciju saraksta izņemta.

Jau dažas dienas pēc ziņas saņemšanas par Ventspils mēra un triju organizāciju iekļaušanu sankciju sarakstā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kas ir noteikto sankciju galvenā koordinējošā iestāde Latvijā, izsūtīja vēstuli visām Latvijas finanšu iestādēm, skaidrojot sankciju izpildes kārtību.

FKTK vadītāja Santa Purgaile paziņoja, ka “sankciju noteikšanas mērķis ir Aivara Lemberga ietekmes un kontroles mazināšana, lai novērstu ekonomisku labumu iegūšanu savās interesēs.

Taču vienlaikus sankciju mērķis nav negatīvi ietekmēt Latvijas ekonomiku un uzņēmējdarbību, ciktāl tā atbilst normatīvajiem aktiem un labai pārvaldībai”.

Ar 30 dienu pārejas perioda beigām Ventspils Attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai konti tiek slēgti. Taču sankciju sarakstā minētās organizācijas nav vienīgās, ar kurām saistīts Aivars Lembergs. Jau savā 12. decembra vēstulē bankām FKTK vērsa uzmanību uz to, ka sankciju prasības nepieciešams nodrošināt ne tikai uz sarakstā tieši minētajām personām, bet arī citām juridiskām personām, kuras sankcionētās personas kontrolē.

Īsa ieskatīšanās “firmas.lv” liecina, ka A. Lembergs ir amatpersona, parasti ar tiesībām pārstāvēt organizāciju atsevišķi (tātad viņam nav jāsaskaņo savas darbības ar citām šo organizāciju vadībā esošajām amatpersonām), AS “Kālija parks” un “Ventbunkers”, SIA “PMT Balticum” un “Inter-Rīga”, Latvijas Ostu asociācijā un partijā “Latvijai un Ventspilij”, kas savukārt ir Zaļo un zemnieku savienības daļa.

Tāpat jāmin, ka Latvijas uzņēmējdarbībā piedalās arī A. Lemberga sieva Kristīne Lemberga, dēls Anrijs Lembergs, meita Līga Lemberga un citi ģimenes locekļi.

Tā, piemēram, SIA “MN Mediji”, kurai piederošais SIA “Mediju nams” izdod laikrakstu “Neatkarīgā Rīta avīze” un citus izdevumus, pilnībā pieder Anrija Lemberga sievas brālim Naurim Kāpostiņam.

FKTK pārstāve D. Jansone skaidroja, ka šīs organizācijas turpinās darboties, taču to darījumi tiks rūpīgi vērtēti, lai noskaidrotu, vai sankcijās iekļautā persona – Aivars Lembergs – negūst no tā labumu.

Ja šāda saistība tikšot konstatēta, tad darījumi tiks atteikti.
Saistītie raksti

Pārskaitījumi, kuros patiesā labuma guvēji būs A. Lemberga ģimenes locekļi, tiks vērtēti, vadoties no kritērija – vai no tiem gūst labumu Aivars Lembergs. Bankām ir tiesības pieprasīt no darījumu veicējiem papildu informāciju, kas apliecinātu, ka darījums netiek veikts A. Lemberga interesēs, uzsvēra D. Jansone.

FKTK pārstāve arī atzina, ka A. Lembergam noteikto sankciju sakarā izveidojušies vairāku sarežģītu “situāciju bloki”, kas saistīti ar Ventspils domes darbību, partiju “Latvijai un Ventspilij”, uzņēmumiem, kuros Lembergs norādīts kā patiesā labuma guvējs vai valdes loceklis, kā arī t. s. “Lemberga krimināllietas” ietvaros advokāta Rūdolfa Meroni pārvaldījumā nodotajiem uzņēmumiem, kuros kā patiesā labuma guvējs norādīts Aivars Lembergs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
JKP biedri apliecina uzticību Bordānam 1
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ušakovs izsakās, kam jābūt “Saskaņas” līderim Rīgas domes vēlēšanās
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Draudēja un prasīja kailfoto bērnam: atklātībā nāk gadījums Cēsu pusē
14 stundas

Lasītākie raksti

SM
Signe Mengote
Latvijā
Mobings skolas laikā traumējis, nevis norūdījis. Stāsti par sekām, ko izjūt joprojām 2
14 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
KARTE. Novados reģistrē elektrotīkla bojājumus
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Indulis Zālīte: Kam bija izdevīga “čekas maisu” publicēšana? 2
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābējiem ziņo par vēja nolauztiem kokiem un bojātiem jumtiem
13 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers pirms Bulgārijas sastāvu nemaina
9 stundas