Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Īriss Sviklis/LETA

Juris Lorencs: Pie horizonta – aizstājošā migrācija? Atbraucēji integrēsies jau esošajā krievvalodīgajā vidē 5

Katrs, kurš pēc PSRS sabrukuma vasarās regulāri ceļojis satiksmes autobusā maršrutā Rīga–Ļviva–Rīga, būs ievērojis pasažieru kontingenta pārmaiņas.

VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
Lasīt citas ziņas

Vēl pirms gadiem desmit tās bija vecāsmātes, kas veda atpūsties mazbērnus uz savu kādreizējo dzimteni, uz Galīciju vai Aizkarpatiem. Vismaz dabūs sauli un saēdīsies augļus – tā viņas čaloja savā starpā ukraiņu valodā.

Ar mazbērniem šīs sievietes sarunājās krieviski vai latviski. Gadījās arī pa retam atpūtniekam, kuram vēl bija saglabājusies nostalģija pēc Karpatu kūrortu minerālūdeņiem. Tas arī viss, sēdvietas parasti bija aizpildītas tikai līdz pusei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šodien autobusi no Rīgas uz Ļvivu sākuši kursēt biežāk, un gandrīz vienmēr visas biļetes tajos ir pārdotas. Braucēji ir vīrieši vecumā no trīsdesmit līdz sešdesmit gadiem. Runājot ierēdņu un politiķu sarunu valodā – “trešās valsts viesstrādnieki”.

Par viesstrādniekiem oktobra sākumā ierunājās arī labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”): “Esmu par to, ka jāatver darba tirgus trešo valstu pilsoņiem.”

Raugoties no tautsaimniecības attīstības perspektīvas, ministrei ir taisnība. Darbaspēka trūkst gandrīz visās nozarēs. Latvija atrodas līdzīgā situācijā kā Vācija 60. gados. Tiesa, ar vienu būtisku starpību – Latvijā darbaspēka trūkumu galvenokārt izraisījusi masveida aizbraukšana.

Bet lietas būtību tas nemaina. Vācija savu problēmu atrisināja, uzaicinot turkus. 1961. gadā pat tika noslēgts īpašs līgums Vācijas un Turcijas starpā par darbaspēka ievešanu.

Patlaban viņu Vācijā ir ap trīs miljoniem, šim skaitlim vēl jāpieskaita aptuveni viens miljons kurdu. Par to, kā veiksies ar integrāciju, 60. gados vēl nedomāja. Pagājuši teju sešdesmit gadu. Vācijas turki un kurdi runā arī vāciski.

Ar integrāciju veicies jau sliktāk, nemaz nerunājot par asimilāciju. 2011. gadā toreizējais Turcijas premjers Redžeps Erdogans, uzrunājot savu tautiešu pūli Diseldorfā, aicināja viņus “palikt par daļu no Turcijas” un “integrēties, bet ne asimilēties”. Starp citu, tieši to mēs sagaidām arī no saviem aizbraucējiem.

Ja Latvija šodien plaši atvērs savas durvis “trešo valstu darbaspēkam”, mums jārēķinās ar vairākiem izaicinājumiem, un lielākais no tiem būs integrācija. Tā būs ātra, vienkārša, bet latviešiem ne visai patīkama. Kāpēc? Atbraucēji integrēsies jau esošajā krievvalodīgajā vidē. No kurienes tad varam sagaidīt viesstrādniekus?

Visdrīzāk no Ukrainas, Moldovas un Baltkrievijas. Kāpēc, piemēram, ukraiņi izvēlas Latviju? Pavisam vienkārši – šeit ir lielākas algas.

Vidējā alga Ukrainā šodien ir ap 310 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas, vienistabas dzīvokļa īre Ļvivas pilsētas nomalē maksā ap 230 eiro mēnesī. Nepanesama nasta vienam cilvēkam. Varbūt viņam Latvijā dzīvo paziņas vai pat radi, kuri palīdzēs iekārtoties.

Un vēl viena svarīga motivācija – šeit gandrīz visi saprot krieviski. Un pat vislielākie patrioti, kuri savā dzimtenē mītiņos vicināja zili dzelteno Ukrainas karogu, bet Ļvivas ielās izlikās, ka nesaprot iebraucēja krieviski uzdoto jautājumu, Latvijā sāks runāt krieviski. Jo tā būs vienkāršāk un ērtāk.

Pastiprinošs krievu valodas fons reāli pastāvošajai divvalodībai. Paralēli šiem procesiem Rīgā aizvien uzstājīgāk sevi piesaka angļu valoda, bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

Mums jābūt gataviem arī tam, ka vismaz daļa no jaunajiem viesstrādniekiem paliks Latvijā. Padomāsim – kur tad Latvijā uzradās šīs vecāsmātes, kas vasarā ved mazbērnus uz dzimto Ukrainu? Katrs, kurš piedzīvojis kolhozu laikus, atminas gucuļus – čaklās biešu kaplētājas, strādīgos celtniekus būvbrigādēs.

Daļa no viņiem palika Latvijā. Apprecējās. Vai vienkārši pārcēlās uz vietu, kas viņiem šķita turīgāka. Ne vienmēr tuvāka un mīļāka, bet turīgāka gan. Cilvēki jau vienmēr atrod veidus, kā palikt citā valstī, ja patiešām to vēlas, un latvieši tam ir īpaši uzskatāms piemērs. Iespējams, tā būs mūsu maksa par Latvijas tālāku saimniecisko izaugsmi.

Par to, lai pildītos budžets, lai nākotnē tiktu izmaksātas pensijas. Vienīgais, ar ko mēs sevi varam mierināt, – šie iebraucēji būs lojāli Latvijai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ka mums nenāksies lauzīt galvu par to, atļaut vai neatļaut būvēt mošejas, nēsāt hidžabu vai burku, piecas reizes dienā no minareta skaļi aicināt uz lūgšanu. Vācijā patlaban diskutē par to, vai šai valstij ir pienākums uzņemt Sīrijā aizturētos “Islāma valsts” kaujiniekus ar Vācijas pasi kabatā.

Pavisam tādu esot ap astoņdesmit, vēl septiņiem simtiem citu ES valstu pilsonība. Izskatās, ka vismaz tuvākajā laikā mēs no šādām problēmām esam pasargāti. Tomēr tas neatbrīvo mūsu politiķus no pienākuma domāt par to, kā pārtraukt apburto loku – latviešu aizbraukšanu un viesstrādnieku ierašanos. Kā novērst aizstājošo migrāciju. Jo šī procesa galarezultāts Latvijai var izrādīties liktenīgs.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli
20:57
Līgatnes dabas takās varēs izzināt susuru dzīvesveidu
20:34
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
20:15
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
VDD: Uzvaras pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tāpēc gatavojamies kopā ar Valsts policiju
VIDEO. Pēc pašas izraisītas smagas autoavārijas mirusi Holivudas aktrise Anna Heša
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
Pašmāju bēdīgi slavenajam “Memory Water” tomēr būs jāmaksā 15 000 eiro sods par cilvēku maldināšanu 22
Svētdien Latvijā tveice pastiprināsies. Līdz cik grādiem “uzkarsīs” gaiss?
VIDEO. Vai ar NATO ātrās reaģēšanas brigādi ir pietiekoši Baltijas valstu drošībai? Atbild Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs