Uncategorized

Pieaug aizturēto motociklistu grupējuma “Elles eņģeļi” biedru skaits0

Foto – AFP/LETA

“Elles eņģeļi” ir pasaulē zināmākā un starptautiski plašākā motociklistu organizācija. Tiesa, tās vārds galvenokārt saistīts ar noziedzīgajām aprindām. Narkotiku tirdzniecība, organizētā noziedzība, cilvēku tirdzniecība, sutenerisms, slepkavības, kautiņi, skaļa ālēšanās.

Arī ārvalstu preses slejas aizvien papildina motociklistu pastrādāto noziegumu apraksti un ziņas par “Elles eņģeļu” līderu kārtējiem arestiem. Šā gada sākumā par bēdīgi slavenās organizācijas biedriem kļuva arī Latvijas motociklistu klubs “Lāči”, kura pārstāvji iepriekš medijos kategoriski nolieguši biedru iesaisti pretlikumībās. Šobrīd par “Elles eņģeļiem” sevi var dēvēt motociklistu klubu biedri 27 valstīs.

 

Popkultūras apjūsmoti

Neskatoties uz motociklistu grupējuma garo vēsturi un bēdīgo slavu, daudzas detaļas par “Elles eņģeļu” darbībām saglabājušās neskaidras. Grupējums nelabprāt runā par savas vēstures annālēm un pašreizējiem biedriem, sak, kas notiek klubā, tas arī tur paliek.

Motociklistu grupējuma “Elles eņģeļi” aizmetņi sāka veidoties lielā ASV motociklistu apvienībā “Nokaitinātie nelieši”, kas savu darbību izvērsa dažus gadus pēc Otrā pasaules kara un kuras biedru lokā galvenokārt bija kara veterāni. Pēc iekšējām ķildām no šīs motociklistu apvienības atšķēlās Oto Frīdlija vadīts grupējums, kurš nolēma veidot savu motociklistu apvienību un nosaukt to par “Elles eņģeļiem”. Organizācijas dibināšanas datums ir 1948. gada 17. marts. Ar katru gadu “Elles eņģeļu” popularitāte pieauga, un savi nopelni te ir arī ASV populārās kultūras produktiem – 1954. gada filmai “Mežonīgie” (“The Wild One”) un 1966. gadā amerikāņu žurnālista Hantera Tompsona “Elles eņģeļus” atmaskojošajam romānam. Iefiltrējies šā grupējuma Kalifornijas atzarā, Tompsons divus gadus pavadīja, vācot liecības un materiālus par “Elles eņģeļu” zvērībām. Pēc grāmatas publicēšanas ASV policija izvērsa plašas operācijas pret šo motociklistu bandu un veica vairākus arestus, taču grupējums turpināja eksistēt.

Šodien “Elles eņģeļu” biedri sevi mēdz dēvēt par “vienprocentīgajiem”, sakot, ka viens procents noziedzīgo baikeru dara sliktu slavu 99 procentiem motociklu mīļotāju un ka grupējuma saistība ar noziedzīgo pasauli ir nepelnīta. Nevar noliegt, ka motociklistu klubs ASV reizēm nodarbojas arī ar labdarību.

Šos izteikumus gan atspēko nemitīgie “Elles eņģeļu” aresti un sabiedriskā miera traucējumi. Savulaik “Elles eņģeļi” pat draudēja nogalināt “The Rolling Stones” līderi Miku Džegeru, kurš iepriekš pauda nosodījumu motociklistu darbībām. Tāpat ik pa laikam ārvalstu mediji ziņo par kārtējiem noziegumiem, kas saistīti ar “Elles eņģeļu” darbībām. Pirms diviem gadiem Spānijas policija aizturēja 22 “Elles eņģeļus” Madridē, Barselonā un Valensijā, viņu mājvietās konfiscējot ieročus, munīciju, kilogramu kokaīna un nacistisko literatūru, atzīmē britu laikraksts “The Guardian”. Jūlija beigās Spānijas policija 2,5 miljonus vērtā villā Maljorkā aizturēja “Elles eņģeļu” vadoni Eiropā Franku Hanebūtu, kuru Vācijas policija uzskata par bīstamāko noziedznieku valstī, viņš līdzdarbojas narkotiku tirdzniecībā, izspiešanā, naudas atmazgāšanā un sutenerismā.

 

Stingra iekšējā politika

“Elles eņģeļu” (angliski: “Hell’s Angels”) biedri parasti pazīstami pēc savām ādas vai džinsu jakām, uz kurām uzdrukāta miroņgalva ar sarkanbaltiem spārniem. Tāpat bieži par “Elles eņģeļiem” tiek runāts, lietojot saīsinājumu “HAMC” vai skaitli 81, kur cipars astoņi simbolizē alfabēta astoto burtu H, bet viens – A.

Tāpat kā karavīriem (ņemot vērā grupējuma dibinātājus), arī “Elles eņģeļu” biedra statuss tiek identificēts ar uzpleču un dažādu emblēmu skaitu, un to patiesā nozīme ir zināma tikai grupējuma pieredzējušākajiem biedriem.

Tāpat “Elles eņģeļu” biedri viens otru uzrunā tikai segvārdā. Par stingro iekšējo politiku liecina arī vairāki ieraksti “Elles eņģeļu” mājas lapā, kur minēts, ka no grupējuma nekad neviens nav izstājies. “Tiesa, daži mūsu brāļi vairs nevar ar mums saistīties mūsu [ASV – J. K.] valdības un viņu soda mēra dēļ,” skaidro paši motociklisti. Kļūt par šā grupējuma biedru ASV nav nemaz tik vienkārši. Uz grupējuma interneta vietnē uzdoto jautājumu, kā kļūt par “Elles eņģeļu” biedru, atbildēts: “Ja tev jāuzdod jautājums, iespējams, atbildi nesapratīsi.”

 

Fakti

* Motociklistu organizācija “Elles eņģeļi” dibināta 1948. gadā.

* Grupējuma līderis ir 74 gadus vecais Ralfs “Sonijs” Bergers.

* “Elles eņģeļi” izveidojuši 230 nodaļas 27 valstīs, arī Latvijā.

* Grupējuma mājas lapā rakstīts, ka tās biedram ik gadus ar motociklu jānobrauc vairāk nekā 32 tūkstoši kilometru.

* Kluba biedri tradicionāli izvēlas “Harley-Davidson” motociklus.

* Pasaulē pašlaik ir aptuveni 2,5 tūkstoši “Hell’s Angels” biedru.

 

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.