FOTO: no privātā arhīva/Latvijas Mediji

Podos, maisos vai renēs? Kur vislabāk stādīt tomātus? 0

Valdis Pūliņš, tomātu audzētājs un kolekcionārs / Latvijas Mediji

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. “Mani, 71 gadu vecu buku, neviens nemācīs!” Drāma ap Andra Bērziņa lomu izrādē vēršas plašumā 1
Krievijas televīzijā parāda karti ar valstīm, kuras Putins varētu apbruņot, lai uzbruktu “jutīgiem mērķiem” Rietumvalstīs 196
Kokteilis
Radošs, īgns, ambiciozs vai egoistisks: ko par tavu raksturu atklāj dzimšanas mēnesis?
Lasīt citas ziņas

Dažādu iemeslu dēļ tomātus var stādīt ne tikai ierastajā siltumnīcas augsnē, bet arī podos, maisos vai kūdras renēs.

Podos

Lai nemainītu augsni pēc katras sezonas savā siltumnīcā, var izmantot citu alternatīvu – stādīt tomātus podos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomātus podos parasti audzē, ja siltumnīcā sākušas sirot ūdensžurkas, kā arī tad, ja, audzējot monokultūrā, augsni palaikam paredzēts atpūtināt. Ražu tas neietekmē, tā būs tikpat bagātīga, kā audzējot augsnē.

Podos audzētos tomātus gan nāksies biežāk laistīt, jo augsne izžūst ātrāk nekā grunts siltumnīcā.

Laistīšanas biežums ir atkarīgs no laikapstākļiem.

Kā es to daru

1. Siltumnīcas grīdu noklāju ar ģeotekstilu – izmantoju melno, zaļo un balto ģeotekstilu. Stādīšanai izvēlos 15 l tilpuma podus ar 34 cm diametru, bet derēs arī 10–20 l tilpuma podi. Lielaugļu tomātiem labāk izmantot 20–25 l podus. Podos ir caurumi ne tikai apakšā, bet arī sānos. Par vislabākajiem atzīstu LBCZ zīmola podus, kurus var nopirkt veikalā Silja un citos dārzkopības veikalos. Ja audzē bez ģeotekstila, podus var ierakt augsnē apmēram 5–7 cm dziļumā, un šim nolūkam vislabāk der LBCZ podi.

2. Podos beru gatavu Silu kūdra M 550 substrātu, kas pēc struktūras ļoti patīk tomātiem. Protams, var izmantot arī citu ražotāju bagātināto kūdras substrātu. Substrāta uzlabošanai pievienoju dabisko ceolītu, nedaudz vistu mēslu granulas (ne vairāk kā 5–6 granulas uz vienu podu) un jūras aļģu kalciju. Kūdras substrātam nav ieteicams piejaukt organiskos mēslus (kūtsmēslus, arī satrūdējušus).

3. Pēc iestādīšanas podus novietoju uz ģeotekstila vai ieroku zemē 5–7 cm dziļumā. Stādam no stāda jābūt 45–60 cm attālumā. Dažreiz uzreiz pievienoju pilināšanas sistēmu. Agrāko ražu var iegūt, ja podus ievieto zivju putuplasta kastēs. Kastēs ieber to pašu kūdras substrātu, kas ir podos, un tur iestādu podu.

Reklāma
Reklāma

Maisos

Praktiski viss tas pats, kas audzējot tomātus podos. Audzēšanai var izmantot tukšus kūdras substrāta maisus. Vienam maisam vajag 30–40 l substrāta. Maisiem apakšā obligāti jābūt caurumiem.

Kūdras renes

Tomātu audzēšana kūdras renēs arī ir viena no iespējām. Tās veido no 120 cm platas melnbaltās plēves, ar melno pusi uz iekšu, bet var būt arī caurspīdīga. Vispirms šķērsām izliek 70–80 cm garus auklas gabalus ik pēc 50 cm, bet virs tiem izklāj plēvi. Dobes galā plēvi sasien ar auklu.

Uz plēves uzber bagātinātas kūdras substrātu. Substrātam papildus pievieno sapropeli (melnzemi), spaini uz vienu tekošo metru. Pēc uzbēršanas kūdru izlīdzina ar rokām un plēves malas sasien ar auklu. Apakšā izdur nelielus caurumus, lai laistot notecētu liekais ūdens. Stādīšanas attālums ir tas pats – 50 cm. Stādot apakšā paberu ceolītu (0,5 l uz augu, sajauc ar substrātu).

Pēc sezonas beigām renes var izvākt no siltumnīcas un kūdras atliekas izmantot zemes ielabošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.