Foto: Shutterstock

Vai tā vajag darīt? Daži dārznieki iemērc tomātu sēklas tīrā ūdenī, lai palīdzētu tām labāk dīgt 2

Valdis Pūliņš, tomātu audzētājs un kolekcionārs / Latvijas Mediji

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Daži dārznieki iemērc tomātu sēklas tīrā ūdenī, lai palīdzētu tām labāk dīgt. Tomēr to nav nepieciešams darīt.

Sēklas saglabā lielisku dīgtspēju 5–7 gadus, un, ja tās tiek uzglabātas pareizi un labos apstākļos, dīgtspēja saglabājas līdz 11 gadiem. Tas liecina, ka tomātu sēklām nav vajadzīga mūsu palīdzība, lai tās dīgtu, tās lieliski dīgst, ja ir iesētas sausas, bez mērcēšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam cita lieta, ja mērcēšana tiek veikta, lai iznīcinātu patogēnus. Tiesa, šādu mērcēšanu pareizāk būtu saukt par apstrādi.

Apstrāde ar kālija permanganātu

Pirms sēšanas sēklas apstrādāju ar kālija permanganātu. Izmantoju pašu ievāktās sēklas vai iegādājos tās no kolekcionāriem, kuriem uzticos. Šī ir vienkāršākā un vecākā tomātu sēklu apstrādes metode, kas palīdz iznīcināt slimību patogēnus uz sēklām.

Pirms apstrādes sēklas apmēram 2 stundas mērcē sniega ūdenī. Tas nozīmē – izkausē sniegu, ielej plastmasas pudelēs un sasaldē. Var arī atkausēt un sasaldēt otro reizi. Tā iegūst tā saukto dzīvo ūdeni.

Tad nepieciešams 1% kālija permanganāta šķīdums. To iegūst, 100 ml ūdens izšķīdinot 1 g kālija permanganāta, kurā tomātu sēklas mērcē 15–20 minūtes.

Ņem vērā, ka šķīduma tilpumam, kurā mērcē sēklas, jābūt vismaz 10 reizes lielākam par to, ko aizņem pašas sēklas.

Pēc tam sēklas nomazgā tekošā ūdenī un izžāvē. Pēc šādas ārstēšanas esam tikuši vaļā no visiem patogēniem.Augšanas veicināšanai

Pēc apstrādes, lai paātrinātu dīgtspēju, sēklas iemērc augšanas veicinošā ekstraktā HB-101: 1–2 pilieni uz 1 l ūdens. Mērcē 4–6 stundas. Tas ir japāņu stimulants, dabisks augu vitalizētājs, ļoti koncentrēts. 1 piliens uz 1 l ūdens HB-101 – tas ir barojošs, augšanu veicinošs ekstrakts, kas ražots tikai no atjaunojamiem resursiem, neizmantojot nekādas ķīmiskās vielas, uzlabo augu augšanu un imūno funkciju, palīdzot augam sasniegt tā optimālās īpašības.

Reklāma
Reklāma

Pēc apstrādes var mērcēt arī humīnvielas saturošos augu mēslošanas līdzekļos. Piemēram, Kūdras eliksīrā. Tā galvenās sastāvdaļas ir humīnvielas – humīnskābes un fulvoskābes, kas satur augiem nepieciešamos mikroelementus. Līdzvērtīgs ir arī humusvielu koncentrāts Latgales brūnais zelts. Svarīgi šos līdzekļus lietot stingri pēc instrukcijas.

Var arī izmantot 0,5% sodas šķīdumu (0,5 g jeb 1 tējkarote uz 100 ml ūdens), iemērcot tajā tomātu sēklas uz 24 stundām. Papildus dezinfekcijai sodas šķīdums veicina ražas agrāku gatavību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.