Edgars Rinkēvičs
Edgars Rinkēvičs
Foto: Karīna Miezāja

Politologs: Rinkēvičam ir izredzes kļūt par Valsts prezidentu 79

Partiju apvienības “Jaunā vienotība” (JV) kandidātam, līdzšinējam ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (JV) ir izredzes kļūt par Valsts prezidentu, taču ne pirmajā balsojumā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes profesors, politologs Juris Rozenvalds.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Politologs atzina, ka patlaban ir grūti prognozēt pirmā balsojuma iznākumu, tomēr visai ticami, ka tajā neviens no trīs kandidātiem nesaņems balsu vairākumu, ņemot vērā Nacionālās apvienības (NA) atturīgo attieksmi pret Rinkēviču Valsts prezidenta amatā un iespējamās sarunas par citas valdības veidošanu.

Rozenvalda ieskatā, pirmajā balsojumā vismazākās iespējas iegūt valsts pirmās personas amatu ir “Progresīvo” virzītajai kandidātei, publiskās pārvaldības ekspertei Elīnai Pinto.
CITI ŠOBRĪD LASA

Var pieļaut, ka “Progresīvo” mērķis bija nevis panākt Pinto ievēlēšanu prezidenta amatā, bet padarīt viņu sabiedrībai redzamāku, lai mēģinātu startēt gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, lēsa eksperts. Tas ļaujot domāt, ka tālākos balsojumos “Progresīvie” varētu atbalstīt JV kandidātu.

Pastāvot arī varbūtība, ka “Apvienotā saraksta” (AS) kandidāts, uzņēmējs Uldis Pīlēns tālākās balsošanas kārtās tiek ievēlēts ar “dziļas opozīcijas” balsīm. Rozenvalds aicināja nodalīt situāciju, kādā atrodas “Stabilitātei” un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Lai gan abi politiskie spēki pieder pie opozīcijas, starp tiem ir ievērojamas atšķirības. Politologs norādīja, ka ZZS negūs lielu labumu, ja partija atbalstīs Pīlēna kandidatūru, savukārt JV atbalsta balva varētu būt iekļūšana valdībā.

“Tās ir pārdomas, reālā dzīve var veikt labojumus. Diezgan droši var prognozēt, ka pirmajā balsojumā neievēlēs nevienu no kandidātiem. Vēlēšanās ir vajadzīgas “Progresīvo” balsis, taču “Progresīvie” no sava kandidāta pirmajās vēlēšanās neatteiksies,” sacīja LU Sociālo zinātņu fakultātes profesors.

Taujāts par iemesliem, kas liedz partijām vienoties par to, kurš nākamos četrus gadus būs valsts pirmā persona, Rozenvalds atzīmēja, ka viena no problēmām ir prezidenta vēlēšanu kārtība, jo vēlēšanas ir pārāk cieši saistītas ar koalīciju, jo īpaši ar izskanējušajiem politiķu viedokļiem, ka prezidents ir jāievēl ar koalīcijas partiju atbalstu.

Viņš skaidroja, ka, piemēram, Igaunijā nedz Pīlēns, nedz Pinto nevarētu kandidēt uz prezidenta amatu.

Kaimiņvalstī tiesības izvirzīt prezidenta kandidātu ir ne mazāk kā piektajai daļai no Rīgikogu sastāva. Līdz ar to Igaunijā nevar būt tā, ka desmit cilvēki izvirza savu kandidātu. Rozenvalds skaidroja, ka Igaunijas prezidenta vēlēšanu sistēma paģērē, ka partijām ir jāvienojas iepriekš, turklāt prezidentu nevar ievēlēt tikai ar koalīcijas balsīm.

Otrs iemesls, kas ietekmē iespējas vienoties, ir koalīcijas sastāvs, jo nevienu vien reizi ir izskanējis, ka koalīcijas partijas ne visai draudzīgi sadzīvo. Koalīcijas partneriem prātā, iespējams, ir divi kandidāti: JV virzītais Rinkēvičs, par kuru NA nav liela sajūsma, savukārt AS virza savu kandidātu – Pīlēnu. Šeit arī parādās ciešā saistība starp koalīciju un prezidenta vēlēšanām.

Runājot par to, kāpēc NA ir pretestība pret Rinkēviču kā nākamo Valsts prezidentu, Rozenvalds skaidroja, ka NA ir tradicionālo vērtību aizstāve, iespējams, zināmu diskomfortu rada ārlietu ministra seksuāla orientācija. Lai gan Rinkēvičs ir veiksmīgi īstenojis valsts ārpolitiskās intereses, pastāvot varbūtība, ka NA citādāk vērtē viņa izteikumus, kas attiecas uz jautājumiem, kas skar iekšpolitiku.

Pagājušajā gadā NA saistībā ar notikumiem pie pieminekļa Uzvaras parkā 9.maijā un 10.maijā pieprasīja toreizējās iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisiju. Profesora ieskatā, NA demisiju pieprasīja politisku apsvērumu dēļ. Tā nebija reakcija uz kaut kādām reālām problēmām Valsts policijas darbā. Rinkēvičs toreiz sacīja, ka jādomā politiskās nācijas kategorijas, nevis jācenšas tālāk šķelt sabiedrību.

“Politiskā nācija ir jēdziens, kas NA politiķiem ir stipri svešs. Jā, ārpolitikā Rinkēvičs ir īstenojis stingru nostāju. Viņš ir sekmīgi strādājis kā ārlietu ministrs. Tomēr viņam ir sava nostāja jautājumos, kas attiecas uz iekšpolitiku un daudzos gadījumos tā nesakrīt ar NA,” sacīja eksperts.

Savukārt, ja patur prātā arī iespējamo ciešāku sadarbību starp JV un “Progresīvajiem”, tad ir jautājums gan par Stambulas konvencijas ratificēšanu un Civilās savienības likumu. Arī ņemot vērā šos aspektus, NA attieksme pret Rinkēviču ir atturīga un bez lielas sajūsmas.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tas man liek domāt, ka pirmajās vēlēšanās NA nebalsos par kādu no kandidātiem, jo sava kandidāta viņiem nav. Viņu kandidāts bija Levits, kurš centīgi pildīja visu atbilstoši NA pamatnostādnēm. Rinkēvičs ir cita rakstura politiķis, ar citādākām nostādnēm, kas ir atšķirīgas no Levita,” teica politologs.

Taujāts, cik veiksmīgs varētu būt risinājums, ka arī otrajā kārtā uz prezidenta amatu kandidēs Rinkēvičs, Pinto un Pīlēns, LU Sociālo zinātņu fakultātes profesors norādīja, ka sacensību, visticamāk, turpinās tikai divi – Rinkēvičs un Pīlēns. Likums neuzliek par pienākumu meklēt citu kandidātu. Tas ir paša pretendenta un viņa izvirzošā politiskā spēka ziņā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
19:02
Slovākijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi pret palīdzību Ukrainai noskaņotā partija
18:40
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
18:33
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Šogad krituši apjomīgākā pasūtījuma uz mājām rekordi. Kāds bijis lielākais pirkums?
Saruna ar Latvijas hokeja izlases aizsargu Jāni Jaku: “Galvenais ir daudz strādāt”