Latvijā
Rīga

Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā?2


Partijas “Gods kalpot Rīgai” apmaksātā reklāma, kurā filmējušies vairāki Rīgas skolu direktori, izvietota arī vietnē “TikTok”, kas vairāk populāra pusaudžu un bērnu vidū un tajā parasti tiek publicēti īsi video. “Mana meita jau pajautāja, ko viņš [Burovs] tur dara? Teicu, ka medī astoņpadsmitgadīgo balsis…” tā sociālajos tīklos redzēto videoreklāmu komentē kāda tviterlietotāja. Reklāmā redzams arī Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis, kurš tai filmējies savā darba vietā – skolā.
Partijas “Gods kalpot Rīgai” apmaksātā reklāma, kurā filmējušies vairāki Rīgas skolu direktori, izvietota arī vietnē “TikTok”, kas vairāk populāra pusaudžu un bērnu vidū un tajā parasti tiek publicēti īsi video. “Mana meita jau pajautāja, ko viņš [Burovs] tur dara? Teicu, ka medī astoņpadsmitgadīgo balsis…” tā sociālajos tīklos redzēto videoreklāmu komentē kāda tviterlietotāja. Reklāmā redzams arī Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis, kurš tai filmējies savā darba vietā – skolā.
Ekrānuzņēmums no video

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vairāki Rīgas skolu direktori pēdējās nedēļas laikā redzami ne tikai savās darbavietās, bet arī televīzijā un sociālajos tīklos izvietotos video: viņi izsaka pateicību skolēniem un vecākiem par izturību un atbalstu attālināto mācību laikā, vēl veiksmi eksāmenos un jauku vasaru. Un reklamē Burova sarakstu vai partiju “Gods kalpot Rīgai”, jo patiesībā tā ir priekšvēlēšanu reklāma, ko apmaksājusi šī partija.

Rodas jautājums, cik ētiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskā aģitācijā? Uz to atbildi īsti rast neizdodas, jo aptaujātie uzsver: galvenais, ka šī rīcība ir likumīga.

“Paldies par padarīto”

Pats “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”) mēra kandidāts Oļegs Burovs, kurš vēl nesen vadīja Rīgas domi, tātad bija šo skolu direktoru darba devējs, apgalvo, ka tā neesot politiska, bet sociāla reklāma, kurā “cilvēkiem pasaka paldies par padarīto”.

Daži partijas biedri viņam pat pārmetuši, ka reklāmā esot par maz “GKR”.

“Bet mans privātais viedoklis ir tāds, ka aģitēt brutāli par partiju šobrīd nevajag, to var tad, kad nāks tuvāk vēlēšanas,” klāsta O. Burovs.

Arī Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors Romāns Alijevs, kurš pats gan reklāmās nav redzams, bet ir “GKR” biedrs, teic: “Vajadzēja noslēgt šo mācību gadu pozitīvi, pateikt labu vārdu skolēniem un viņu vecākiem. Nospriedām: ja “GKR” grib maksāt par šādu reklāmu, lai maksā! Bet tur pat nav runa par partiju!”

R. Alijevam gan ir taisnība tikai tiktāl, ka runāts par partiju tiešām netiek, taču reklāmā izsakās arī O. Burovs, un tās noslēgumā ir minēts partijas nosaukums.

Uz jautājumu, vai tāda reklāma taptu arī tad, ja nebūtu gaidāmas vēlēšanas, R. Alijevs skaidri neatbild, tikai teic, ka neviens cits kā “GKR” skolu direktoriem nav piedāvājis tādu iespēju – filmēties reklāmā.

Rīgas 64. vidusskolas direktors Ernests Sviklis arī uzsver reklāmas sociālo saturu. “Visiem gribas dzirdēt labus vārdus. Visiem bija grūti, un tajā pašā laikā vismaz manā skolā viss arī attālināto mācību laikā bija kārtībā.”

Rīgas 3. Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis tāpat nevēlas reklāmu saistīt ar gaidāmajām vēlēšanām: viņš pats tajā filmējies ne tik daudz vēlēšanu, cik kolēģu dēļ, kuri arī redzami reklāmā un ar kuriem labprāt sadarbojoties.

“Taču taisnība ir arī tā, ka esmu aicināts Burova komandā,” saka A. Priekulis.

 

Sarakstā – 11 skolu direktori

“GKR” videoreklāmā redzama arī Oskara Kalpaka Tautas daiļamatu pamatskolas direktore Alla Štolcere, Rīgas 15. vidusskolas direktore Nataļja Kubasova, Rīgas 46. vidusskolas direktors Boriss Antonovs, Rīgas Ukraiņu vidusskolas direktore Lidija Kravčenko, Raiņa 8. vakara vidusskolas direktors Juris Šmits, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas direktore Ineta Rudzīte.

Visi skolu direktori, kas redzami klipā, tikšot iekļauti “GKR” Rīgas domes deputātu kandidātu sarakstā. Kopumā tajā būšot pat 11 Rīgas skolu direktori.

“Vienmēr esmu bijis draudzīgs ar skolu direktoriem, ar viņiem labi saprotos,” stāsta O. Burovs. Taču pierunājis direktorus stāties partijā viņš neesot, tā teikt, paši atnāca!

A. Priekulis slavē O. Burovu kā lielu skolu modernizācijas atbalstītāju. E. Sviklis atbalsta un ir gatavs darboties “GKR”, jo uzskata, ka šajā partijā ir darītāji.

Neko neētisku reklāmā ne O. Burovs, ne direktori neredzot, tā pat neesot nekāda aģitācija! Lūk, ja direktori pašu vadītajā skolā rīkotu aģitācijas pasākumus, tas gan būtu neētiski, bet to tak viņi nedarot.

To, ka skolā negrasās par sevi aģitēt, apliecināja arī direktori.

“Ja aģitētu skolā, nonāktu interešu konfliktā,” saprot A. Priekulis. Toties filmēties reklāmā neesot interešu konflikts, jo to viņš esot darījis brīvajā laikā.

 

Filmējas skolā

Jāpiebilst, ka reklāmā nojaušams, ka vismaz daļa direktoru filmējas savā darba vietā – skolā. Piemēram, A. Priekulis redzams pie tāfeles.

“Būt politikā un piedalīties reklāmā ir mūsu izvēle, mūsu brīvība,” tā A. Priekulis.

Tiesa – skolu direktori vēlēšanās kandidē gana bieži, tomēr nekad agrāk viņi nav tik masveidīgi izmantoti priekšvēlēšanu kampaņā.

Latvijas izglītības vadītāju asociācijas prezidents, Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rihards Kalvāns pats arī ir attiecīgās pašvaldības deputāts.

Viņš vērtē, ka likums, filmējoties reklāmā, pārkāpts nav, taču direktoriem nevajadzējis filmēties skolā.

Jocīgi viņam šķietot, ka A. Priekulis nesen vēl bija Ingunas Sudrabas “No sirds Latvijai”, bet nu jau O. Burova komandā.

Tomēr R. Kalvāns uzsver: brīvā valstī ir tiesības arī mainīt politisko pārliecību. Par biedru politisko biedrību asociācijā nespriežot.

 

Vai būs priekšrocības?

Vai direktoru iekļaušana sarakstā un izmantošana reklāmā var dot kādas priekšrocības priekšvēlēšanu cīņā? Vai pilngadīgie skolēni varētu par viņiem balsot vai arī skolēnu vecāki to varētu darīt?

O. Burovs stāsta, ka iepriekšējās Rīgas domes vēlēšanās kandidējušie skolu direktori neesot ne īpaši svītroti no saraksta, ne arī viņiem likti sevišķi daudz plusiņi.

Saistītie raksti

“Taču tas bija saraksts kopā ar “Saskaņu”, un, iespējams, daudzi, kas saistīti ar skolu, par šo sarakstu nemaz nebalsoja. Tagad situācija varētu būt cita,” neslēpj O. Burovs.

“Būsim godīgi: šis ir ļoti labs polittehnoloģisks gājiens, lai Covid-19 krīzi un mācību gada noslēgumu pandēmijas apstākļos integrētu priekšvēlēšanu kampaņā,” teic R. Kalvāns.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Rīgas domes vēlēšanās būs 156 vēlēšanu iecirkņi. Balsot varēs jebkurā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aplaupītā un smagi piekautā sieviete no gūtajām traumām mirusi Daugavpils slimnīcā
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Ko vēl traģisku, drausmīgu, nepatīkamu nesīs 2020. gads, ja ne saskaņiešu atkārtotu uzvaru Rīgas vēlēšanās.” Egila Līcīša feļetons 1
10 stundas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
3 stundas