Foto: Dainis Bušmanis

Burkāni beigušies, kāposti vēl mēnesim: veikalos beidzas vietējie dārzeņi 0

Pagājušās sezonas vietējie dārzeņi no Latvijas veikalu plauktiem šogad varētu pazust agrāk nekā ierasts, kas saistīts mazākām ražām sausuma dēļ, aģentūrai LETA atzina aptaujātie eksperti.

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas

Tostarp Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) pārstāve Ingūna Gulbe aģentūrai LETA teica, ka pērnā gada Latvijas dārzeņu raža šogad tirdzniecības tīklos varētu beigties agrāk nekā citus gadus.

“Domāju, ka

CITI ŠOBRĪD LASA
šogad marta beigās varētu parādīties pirmo vietējo dārzeņu iztrūkums,”

viņa sacīja, piebilstot, ka ierasti Latvijā vietējo dārzeņu pietiek līdz jaunās ražas sākumam, izņemot atsevišķas kultūras, kurām bijusi sliktāka raža.

Vienlaikus Gulbe atzīmēja, ka vietējo dārzeņu pieejamību ietekmēs ne tikai mazākas ražas, bet arī tas kā sekmēsies ar to uzglabāšanu.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes locekle un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” valdes locekle Edīte Strazdiņa aģentūrai LETA sacīja – tas, cik ilgi pagājušās sezonas vietējie dārzeņi būs pieejami tirdzniecībā, būs atkarīgs no konkrētās dārzeņu kultūras.

“Burkāni ir praktiski beigušies, kāpostu vēl pietiks kādam mēnesim,

kartupeļi un bietes varētu būt pieejami nedaudz ilgāk, varbūt tikpat ilgi, cik pērn, tostarp kartupeļi jauno sezonu vēl varētu sagaidīt, bet bietes nē,” sprieda Strazdiņa.

Viņa arī minēja, ka daļa zemnieku, kas strādā ar ilgtermiņa līgumiem, ir atlikuši preci līgumsaistību izpildei. “Līgumu ietvaros prece tiks piegādāta, saglabāta un kādam droši vien var pietikt līdz pavasarim – tas vairāk attiecas uz ilggadīgajiem skolu un bērnudārzu iepirkumiem. Savukārt vairumtirgotāju piedāvājumā prece beigsies daudz agrāk,” sacīja biedrības valdes locekle.

Strazdiņa atzīmēja, ka, pagājušā gada sausuma dēļ visvairāk kāpušas cenas kāpostiem un burkāniem, kā arī cenas pieaugušas sīpoliem, tostarp tādās sīpolu importētājvalstīs, kā piemēram, Tadžikistāna un Uzbekistāna cenas augušas par 30-40% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Vienlaikus bietēm Latvijā cenas vēl nav kāpušas, bet pastāv iespēja, ka tās vēl augs turpmākajos mēnešos, jo citās valstīs, piemēram, Polijā tām paredzams cenu kāpums zemākas ražas dēļ. “Ja Polijā cenas celsies, iespējams, tas notiks arī Latvijā,” viņa pauda.

Tāpat viņa atzīmēja, ka vietējo dārzeņu cena, kamēr tie būs pieejami veikalos, būtiski nemainīsies, bet vēlāk importēto dārzeņu cena ir grūti prognozējama.

Mazumtirgotāja “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Preisa aģentūrai LETA teica, ka, neraugoties uz atsevišķiem izņēmumiem, “Rimi” veikalos patlaban ir nopērkami vairāki Latvijā audzēti dārzeņi, piemēram, kāposti, Ķīnas kāposti, kartupeļi, ķirbji, bietes, loki, kā arī gurķi un tomāti no “Getliņu EKO” un “Mežvidu” siltumnīcām. Februāra beigās tiek gaidīti arī pirmie šīs sezonas Latvijā audzētie salāti podiņos.

Viņa norādīja, ka, ņemot vērā iepriekšējās sezonas ne īpaši labvēlīgos laika apstākļus, dārzeņu audzētājiem Latvijā un visā Eiropā ražas apmēri ir būtiski mazāki nekā citus gadus, tāpēc iespējams dārzeņu cenu kāpums.

“Ja vēl pagājušā gadā janvārī “Rimi” veikalos bija iespēja nopirkt vietējos burkānus un sīpolus, tad šogad veikalos pieejami vien Lietuvā audzētie. Tāpēc šobrīd tik tiešām varam redzēt cenu kāpumu, un, pēc informācijas gan no vietējiem audzētājiem, gan no ārzemju piegādātājiem, tās varētu turpināt augt. Piegādātāji norāda, ka cenu palielināšanos ietekmē transporta izmaksas, gan pašu preču deficīts. Taču jāņem vērā, ka tās mainās katru nedēļu,” sacīja Preisa.

Latvijas Tirgotāju savienības, kas pārvalda veikalu ķēdi “LaTS”, valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis aģentūrai LETA teica, ka Latvijas vietējie dārzeņi tirdzniecībā ir pieejami un to cenas nav būtiski pieaugušas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Tāpat viņš atzīmēja, ka dārzeņu un augļu cenas turpmākajos mēnešos būs atkarīgas no patēriņa, tomēr līdz pavasarim tām nevajadzētu būtiski mainīties.

Biedrības “Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš aģentūrai LETA sacīja, ka pērn laika apstākļu dēļ dārzeņu raža atkarībā no reģiona Latvijā bija par 40-50% mazāka nekā ierasts, kā arī visā Eiropā dārzeņu ražas ir mazākas, līdz ar to dārzeņu cenām Latvijā teorētiski vajadzētu kāpt.

“Vārdos tirgotāji Latvijā ļoti atbalsta vietējo preci, bet darbos šis atbalsts izpaužas kā kuru reizi,” piebilda Bērziņš, atzīmējot, ka lielajiem dārzeņu kooperatīviem Latvijā nav nopietnu ilgtermiņa līgumu ar tirgotājiem, kas nodrošinātu abām pusēm zināmas saistības attiecībā uz iepērkamajiem un piegādājamajiem produkcijas daudzumiem.

“Parasti ir vienošanās par daudzumiem, taču, ja tirgotāji atrod lētāku preci, bieži var gadīties, ka no mums produkciju nepaņem. (..) Ja tā ir svaigā prece, tad rodas problēmas, kur to realizēt,” teica Bērziņš.

Tāpat viņš norādīja, ka vietējo dārzeņu pieejamība veikalu tīklos lielā mērā būs atkarīga no dārzeņu uzglabāšanas kvalitātes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dabaszinības varēšot apgūt mežā – kopīga piedzīvojuma veidā, ierosina “Latvijas Valsts meži” 3
Lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augtākās izglītības iestādē turpināsies uzņemšana līdz 31. augustam 1
Vienoti pret spāņu negantniekiem – kailgliemežiem mūsu dārzos 5
Ģenētiski modificēta pārtika Latvijā nav pieejama, tomēr dažos produktos ĢMO atrodami 11
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Lasīt citas ziņas
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi 9
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
Kā efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem 45
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 145
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
No bijušajiem “Parex bankas” īpašniekiem valsts joprojām cer piedzīt 81 milj. eiro, bet bankas glābšana izmaksāja līdz 1,7 miljardam eiro 7
Ralfs Eilands: Putins vienkārši ar lāpstu iemauca pa pakausi
FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus 1
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju
17:21
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
16:19
Papildināta grandiozā festivāla “THE BEST OF Summertime — aicina Inese Galante” programma
16:10