Aigars Dortāns.
Aigars Dortāns.
Personīgā arhīva foto

Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā 1

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Zemgales rajona tiesā Dobelē turpinās tiesvedība pret Aigaru Dortānu, kurš tiek apsūdzēts par slepkavību organizēšanu – cilvēku spridzināšanu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Kā jau rakstījām “Latvijas Avīzes” 10. decembra un 21. janvāra numurā, Dortāns savu vainu noliedz, sakot, ka spridzināšanu uz savu roku organizējis un veicis viņa miesassargs Konstantīns Sisujevs.

Dortāns atrodas cietumā, kur viņš nokļuva, kad Krievija viņu izdeva Latvijai tiesvedības uzsākšanai.
CITI ŠOBRĪD LASA

Apsūdzībā norādītie divi notikumi ir diezgan seni. Pirmais risinājās 2002. gadā. Kā teikts apsūdzībā, vispirms tā gada aprīlī Dortāns par atlīdzību piedāvājis Sisujevam Ogrē uzspridzināt uzņēmēju Gintu Rudzīti. Ap spridzekli ņēmušies abi, bet atentāts nav izdevies.

Elles mašīna nokritusi no automobiļa apakšas un palikusi Ogrē uz ielas.

2003. gads noziedzniekiem jau bijis veiksmīgāks: uz Liepājas šosejas izdevās uzspridzināt automobili, kurā brauca gaļas tirdzniecības uzņēmējs ar ģimeni. Uzņēmējs smagi cieta.

Spridzinātājus atrada un tiesāja, izņemot Dortānu, kurš aizmuka uz Krieviju, vēlāk uz Abhāziju. Krievijas pilsonis Sisujevs saņēma 15 gadu cietumsodu, sodu izcieta un izraidīts uz Krieviju, bet Ivars Višņevskis, kaut arī atzīts par vainīgu, no soda tika atbrīvots, jo sadarbojies ar izmeklēšanu, atzinis savu vainu, viņam un viņa ģimenei draudēts.

Gints Migals saņēma desmit gadu cietumsodu un 2018. gadā nomiris. Šie cilvēki tika tiesāti arī par citiem noziegumiem: spridzināšanu Balvos, nelikumīgu ieroču turēšanu un lietošanu utt.

Vairākās tiesas sēdēs liecināja cietušie un viņu biznesa partneri, bet viņi neko par pašiem noziegumiem nestāsta. Policija konstatēja, ka viens no gaļas uzņēmēja biznesa partneriem – Ilgonis Janišs – gan pirms, gan pēc spridzināšanas sazvanījies ar Migalu un arī Dortānu. Tiesā Janišs neatcerējās, par ko ticis runāts, savukārt Dortāns piebilda, ka tādu Janišu nemaz nezinot…

Interesantākas ir policistu un apsūdzēto paziņu liecības, kas iezīmē tūkstošgades mijas tikumus un netikumus.

Spridzeklis un telefoni

Kā tiesā liecināja policijas operatīvais darbinieks Oskars, Ogres gadījumā, pētot neuzsprāgušo elles mašīnu, atklāts, ka tā sastāvējusi no F-1 granātas, trotila, magnēta un mobilā telefona “Nokia”. No šī telefona pazvanot uz savējo, policists uzzinājis tā numuru un sācis analizēt zvanu vēsturi.

Tā arī atrastas personas, kas bijušas saistītas ar telefona iegādi. Oskars domā, spridzeklis nav uzsprādzis tāpēc, ka nokritis no automobiļa uz ielas un sabojājies.

Andris Čoičs liecināja, ka konkrēto “Nokia” telefonu viņš nopircis 2002. gadā vasarā, pēc kāda laika tas viņam vairs neesot bijis vajadzīgs un viņš to pārdevis Dortānam, ar kuru sadarbojies mežizstrādes jomā. Kad uzzinājis, ka viņa bijušais telefons bijis piestiprināts spridzeklim, nolamājis Dortānu, ka tas viņu iepinis savās darīšanās.

Pēc kāda laikā atbraucis Dortāns un lūdzis naudu advokātam, jo tiekot apsūdzēts cilvēku tirdzniecībā. Čoičs atbildējis, ka naudu nedošot, lai ejot strādāt.

Cits policijas operatīvais darbinieks Elmārs liecināja, ka pēc zvaniem atrasts īpašnieks telefonam, no kura zvanīts uz telefonu, kas bijis piestiprināts spridzeklim. Šis telefons piederējis Genādijam, kurš to bija iedevis Dortānam, un tas tajā ielicis savu SIM karti.

Trenējušies un runājuši par cilvēku šaušanu

Dortāna brālēns Ārijs Apinis liecināja, ka 2003. gada aprīļa beigās piezvanījis Dortāns un uzaicinājis pie sevis uz kafiju. To dzerot, piedāvājis pie viņa lauku mājās Balvu novadā paglabāt karabīni. Pēc kāda laika Dortāns kopā ar Kostju (Konstantīnu Sisujevu) arī karabīni atveduši.

Tā bijusi aprīkota ar optiku un klusinātāju. Abi piedāvājuši iet kopā malumedībās. Šāvuši mērķī, bet lodes nav gājušas precīzi. Kostja teicis, ka jāmaina optika. Tas arī izdarīts. Dortāns brālēnam prasījis, vai viņš varētu nošaut zvēru. Ārijs atbildējis apstiprinoši.

Bet vai cilvēku? Nemūžam, Dortānam atbildējis Ārijs. Kostja teicis, ka zaprosta – vienkārši, ja vien būtu, par ko. Ārijam, to dzirdot, skudriņas pār muguru pārskrējušas.

Tad Dortāns teicis, ka vajadzētu Krievijas braucējiem, tiem, kas privāti no Krievijas ieved degvielu, sašaut riepas. Ārijs teicis, ka tas ir bīstami un ka viņš šādās lietās negribot piedalīties, ceļot māju, laimīgi precējies.

Mēģinājuši piešaut karabīni, bet Ārijs slepus pagriezis sāņus optiku un teicis, ka šaujamais nekam nederot. Kostja patronām samazinājis šaujampulvera daudzumu, kas vajadzīgs klusinātāja dēļ. Dortāns ar Kostju riepas šaut braukuši kādas sešas reizes. Jūlijā karabīni Dortāns aizvedis, toties palikusi soma, kas bijusi atvesta citu reizi.

Par somu Dortāns Ārijam teicis – ja ar somu kas notiks, viņš Ārijam nocirtīšot rokas un nodedzināšot ģimeni. Dortāns aizliedzis par somu teikt sievai. Sākumā Dortāns somu novietojis garāžā, bet pēc tam to nolicis mājās zem gultas. Reiz atbraucis Kostja un ņēmis no somas detonatorus.

Somā bijusi arī degaukla un citas spridzekļu daļas.

Kostja palūdzis Ārijam elektrības vadu, lai varētu pārbaudīt, kā detonatori strādā. Vēlāk kratīšanas laikā policija atradusi somu un no tās izkritušu detonatoru zem gultas. Par cilvēku spridzināšanu Ārijs neko nav zinājis.

Cits bijušais Dortāna biznesa kompanjons Gunārs Sārtaputns liecināja, ka Dortāns braucis pie viņa atpūsties kopā ar paziņām no Krievijas. Viens no viņiem stāstījis, ka savulaik dienējis Krievijas speciālo uzdevumu vienībā. No sarunām sapratis, ka šī četru cilvēku kompānija nodarbojoties ar pasūtījuma slepkavībām.

Dortāns stāstījis, ka kāda legāla Latvijas degvielas tirgotāja interesēs apšaudot privātos Krievijas degvielas vedējus. Vēl Dortāns izteicies, ka dzīvē protot tikai divas lietas: mežu cirst un būt bandīts.

Liecinieks maina liecības

Pretrunīgas liecības sniedza Ivars Višņevskis, kas spridzināšanas notikumu laikā bija Dortāna sievasbrālis un dēla krusttēvs. Kā jau raksta sākumā minēju, viņš tika sveikā cauri, jo sadarbojās ar policiju. Tagad tiesā Višņevskis dažas lietas noliedz, sakot, ka uz

viņu bija izdarīts spiediens no izmeklētājiem, kuri teikuši: vai nu liecini, kā mēs teiksim, vai iesi cietumā uz 20 gadiem.

Lai tiktu skaidrībā par šo spiedienu, tiesnese Inga Putra nolēma aicināt uz tiesu izmeklētāju. Bet jebkurā gadījumā Višņevskis notikumos piedalījās. Izmeklēšanas laikā Višņevskis liecināja, ka Dortāns piedāvājis 2003. gada 3. jūlijā doties līdzi Sisujevam uz kādu pilsētu pie parādnieka. Jābrauc bija ar automašīnu, ko Dortāns uz Višņevska vārda nopircis Rīgā, Maskavas ielas autoplacī.

Dortāns teicis, ka nebūšot nekā krimināla, iedevis 70 latus degvielai un pārtikai. Sisujevs sēdējis pie stūres. Ap deviņiem no rīta Višņevskis pamodies. Bijuši jau Brocēnos. Sisujevs uz brīdi kaut kur aizgājis.

Pēc tam braukuši pa Liepājas – Rīgas šoseju ar ātrumu 150 – 160 km/h – dzinušies pakaļ sarkanam fordam. Kad bijuši simts metru attālumā no tā, fords uzsprādzis.

Pabraukuši garām un devušies uz pludmali. Sisujevs teicis, ka plānotā tikšanās notikusi. Gan turp, gan atpakaļceļā uz dažām minūtēm piestājuši pie motociklista, ko vēlāk Višņevskis atpazinis kā Migalu. Braucot automašīnā, Višņevskis ieraudzījis pulti pie priekšējā paneļa, ar kuru Sisujevs acīmredzot aktivizējis spridzekli, kā arī baltu maisiņu ar magnētiem.

Balvos pie ezera satikušies ar Dortānu. Višņevskis viņam pārmetis, ka neesot brīdināts par sprādzienu. Dortāns atbildējis, ka tā neesot viņa darīšana. Višņevskis attraucis, ka tā tad varbūt būšot policijas darīšana.

Par tādu izrunāšanos Dortāns draudējis: ja liecināšot policijai, tad nošaušot. Jau iepriekš Dortāns viņu esot žņaudzis.

Tagad tiesā Višņevskis atklāja, ka izmeklētāji daudz ko pateikuši priekšā, kas jāsaka. Jā, brauciens uz Brocēniem kopā ar Sisujevu noticis, bet uz to viņu neuzaicinājis Dortāns, bet gan Sisujevs. Višņevskis visu ceļu dzēris un gulējis: motociklistu, sprādzienu, spridzekļa sastāvdaļas neredzējis.

Par sprādzienu vispār uzzinājis no policistiem. Dortāns esot viņam draudējis ne par sprādzienu, bet par to, ka Višņevskis izkratījis viņa sievai piederošu spēļu automātu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šajā lietā tiesvedība turpināsies rudenī. Dortāns ļoti vēlas, lai tiesā tiktu nopratināts Sisujevs, kurš tagad dzīvojot Krievijā un – pēc Dortāna vārdiem – izvairoties kontaktēties.

Pēc Dortāna teiktā var saprast, ka viņš to darot tāpēc, ka sniedzis nepatiesas liecības, ka, lūk spridzināšanu organizators esot Dortāns. Apsūdzētais pieturas pie sākotnējās versijas, ka sprādzienu organizētājs ir Sisujevs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 283
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 20
4 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 1
54 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
7 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 1
21:46
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Vācija atšķirībā no Francijas nav noteikusi obligāto vakcinēšanos 2
20:48
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 57
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nakts otrajā pusē vējš pakāpeniski pierims. Laika prognoze sestdienai 4
7 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Tas ir milzīgs pagodinājums!” Harijs Vītoliņš atvaļinājumā laikā tika pie piedāvājuma, no kura nevar atteikties 5
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Septembrī būs jārēķinās ar nopietnu saslimstības pieaugumu 120
10 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 42
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 19
14 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 20
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ilmārs Stūriška: Olimpisko čempionu pelnrušķītes stāsts 2
6 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle!” Pļaviņa un Toča brīnišķīgā spēle un uzvara 3
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nevakcinētajiem pašizolācija būs jāievēro atgriežoties arī no Lietuvas un Igaunijas 11
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
izaudzēt izcilu ražu dārzā nepārpūloties: dārzniece atklāj savu pieredzi
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 31
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 17
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi! 2
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 73
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 283
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
1 diena