Praktiski
Dārzs

Puķu pļava piemājas dārziņā: dārznieces padomi, kā to ierīkot!0

Foto: Pexels

Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

“Vēlos daļā dārza iesēt puķu pļavu. Kuri maisījumi būtu piemērotākie? Gribu, lai zeme pēc iespējas ārāk noklātos vismaz ar zāli, kamēr aug puķes.” – Jautā Maija no Asariem.

Veido maisījumus

Liela daļa skaisto pļavas puķu ir divgadīgas, un lielākais efekts būs nākamvasar. Taču parasti augu maisījumos ir arī zālaugi un puķes, kas dos zaļo masu vai pat uzziedēs jau pirmajā gadā. Dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska vienam no variantiem iesaka daudzgadīgo puķu pļavu maisījumam piejaukt ne vairāk kā trešdaļu zāles sēklu. Tam derēs parasta mauriņa, nevis sporta zāliena sēklas. Papildus gatavajiem maisījumiem var iesēt arī sevišķi tīkamās puķes, piemēram, magones, rudzupuķes, kaut gan tās jau ir sēklu maisījumā. Var pievienot pavisam nedaudz āboliņa sēklu, kas ir skaists, bet agresīvs augs un var pārmākt pārējos augus pļavā. Līdzīgi ir ar sevišķi dzīvīgo mārpuķīti, kura mēdz čakli izsēties.

Dārzu ierīkotāja praksē pārliecinājusies, ka pļavas puķu maisījumam nevajag pārāk treknu augsni, jo tajā aktīvāk par sētajām puķēm augs dažādas nezāles.

Pat ja puķu pļava jau iesēta, saimnieks visu laiku var papildināt tās skaistumu, piemēram, salasot sēklas bagātīgā puķu pļavā dabā. Der izrakt un iestādīt kādu raspodiņa un gaiļbiksīšu ceru, jo tie turpmāk paši labi sēsies un vairosies.

Jāņem vērā, ka ne visi augi no puķu sēklu maisījuma vienlīdz labi aug visās vietās.

Skaistums nav mūžīgs

Pļavas saimniekam jāzina, ka tā būs skaista tikai aptuveni četrus mēnešus, līdz vasaras vidum, kad pļava jānopļauj. Turklāt zaļā masa jāatstāj, lai sažūst kā siens, un tikai tad jānogrābj. Tas vajadzīgs, lai sēklas pagūtu nobriest un iesēties. Atāls ataugs lēnām. Tāpēc Maruta Kaminska iesaka pēdējā laikā populārajām sētajām puķu pļavām veidot alternatīvu – pasaules dārzu modes tendencēm atbilstošus liela auguma ziemciešu (dažādu graudzāļu, krastkaņepju, ehināciju, dekoratīvo pelašķu u.c.) stādījumus, ko lieliski var sakombinēt ar pavasara sīpolpuķēm. Šie augi ir skaisti visu sezonu, un vecos lakstus nopļauj tikai agri pavasarī. Pirmajā gadā nezāļu augšanu starp ziemcietēm samazinās apmēram 2 cm biezs smalkās mizu mulčas slānis.

Var eksperimentēt!

Saistītie raksti

Puķu pļavu ierīkošanas speciālists Mārtiņš Flaksis no uzņēmuma “Krastmaļi Sēklas” iesaka sēt daudzgadīgo un viengadīgo pļavas puķu un augu sēklu miksli. Tad skaistums būs jau pirmajā gadā. Turklāt ar viengadīgajām puķēm var panākt efektu noteiktā laikā. Piemēram, sējot jūnija sākumā, jaunā pļava pilnā skaistumā būs augustā. Ja sētu pavasarī, kad mostas daba, ziedēšanas prieks tiktu ap Jāņu laiku. Pieredzēti pat gadījumi, kad puķu pļava sēta vasaras vidū, lai priecētu pasākuma dalībniekus vēlu rudenī.

Oriģinālu risinājumu piekritēji izvēloties arī rudzu sējumu kopā ar magonēm un rudzupuķēm. Šāds sējums gan jāatkārto katru rudeni. Skaistums ir ilgstošs, jo zelmenis ir skaisti zaļš pat ziemā.

Nabadzīgā smilts augsnē skaista pļava neveidosies. Tā noteikti jāielabo ar melnzemi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
6 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
Nedēļa
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
Nedēļa

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 9 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
12 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
9 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 2
13 stundas