Sports
Basketbols

“Gribam, lai jaunieši paši nāk uz Valmieru!” Brāļi Bertāni paziņo par basketbola skolas dibināšanu0

Foto: Evija Trifanova/LETA

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Izveidot īpašu talantu kalvi – ar šādu mērķi basketbola skolas veidošanā iesaistījušies pazīstamie basketbolisti Dāvis un Dairis Bertāni, kuri kopā ar Valmieras pašvaldību un “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” vienību dibinās Bertānu Valmieras basketbola skolu.

Skaidras prioritātes

“Jau vairākus gadus galvā bija ideja veidot basketbola akadēmiju, plāns bija tālākā nākotnē saviem spēkiem, bet, rodoties iespējai to darīt kopā ar Valmieras pašvaldību un klubu, ilgi nebija jādomā. Šī ir lieliska iespēja iesākt jau šobrīd,” teica Dāvis Bertāns.

Viņš ir viens no Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vienības Vašingtonas “Wizards” līderiem un šobrīd trenējas Latvijā, bet Dairis gatavojas sezonai Maskavas apgabala “Himki” sastāvā.

Bertāni jau iepriekš iesaistījušies Valmieras basketbola dzīvē, pēdējās divas vasaras rīkojot nometni jauniešiem, tāpat šobrīd nobeiguma stadijā ir āra basketbola laukuma būvniecība.

Valmiera jau ilgus gadus ir viens no Latvijas basketbola galvenajiem attīstības punktiem. Faktiski līdz ar šo pilsētas soli kardinālu izmaiņu nebūs, basketbola sekcijai no Valmieras Bērnu sporta skolas pārceļoties uz jauno nodibinājumu.

Dāvja skatījumā viena no prioritātēm ir fiziskās sagatavotības trenera un fizioterapeita piesaiste: “Tāda problēma ir arī Rīgā, ka treneris pilda vēl šīs abas lietas un ir tēvs, ārsts, dažiem skolotājs. Apbrīnojami, ko treneri līdz šim darījuši par šo atalgojumu. Šī ir iespēja sakārtot, ka katram ir savs darbs un ir profesionālis tajā jomā. Es pats līdz 15 gadu vecumam nemācēju pareizi skriet. Ar kārtīgu attieksmi un darbu var samazināt traumu skaitu.”

“Jaunatnes sistēma ir katra profesionālā kluba pamats. Ar jauno nodibinājumu ātrāk varēsim realizēt savas ieceres, kurām iepriekš nepietika laika un varbūt arī finansējuma. Tas dos lielu grūdienu Valmieras basketbola attīstībai,” uzskata “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” ģenerālmenedžeris Miks Balodis.

Paredzēts, ka jaunais nodibinājums sāks darbu ne vēlāk kā līdz gada beigām.

Izaicinājums Porziņģim

Dāvis Bertāns atzīst, ka pacietības trūkuma dēļ pēc karjeras beigām viņš neredz sevi jaunatnes basketbolā kā treneris un arī brālis nez vai izvēlēsies šo ceļu.

Taču palīdzēt kā procesa organizators, izmantot pieredzi, kontaktus, norādīt vektoru attīstībai lielākajiem talantiem – kāpēc ne: “Aizejot no Rūjienas uz Rīgu, mēs ar brāli iekūlāmies dažādās situācijās un sastapām savtīgus cilvēkus, tāpēc tā būtu iespēja mums palīdzēt jaunajiem spēlētājiem un viņu ģimenēm izprast situāciju. Beigu beigās tas ir ģimenes un sportistu lēmums, mēs nebūsim tie, kas teic, ka jādara tā un nedrīksti darīt to.”

Brāļi Bertāni līdz ar iesaistīšanos basketbola skolas dibināšanā sagādājuši izaicinājumu Kristapam Porziņģim Liepājā.

“Ceru, ka viņš uz to ies. Kristaps pirmais Latvijā izveidoja āra basketbola laukumus, mēs šim solim sekojām. Tas tikai palīdzēs Latvijas basketbolam,” norādīja Dāvis Bertāns.

Mācību gada sākums ir laiks, kad sporta skolās tiek uzņemti jauni audzēkņi. Dāvis neplāno doties uz Valmieras izglītības iestādēm, lai aicinātu jauniešus trenēties basketbolā:

“Šobrīd trenējas daudz jauno, arī no Rīgas grib uz šejieni nākt. Gribu, lai izveidojam kaut ko tādu, ka jaunieši paši grib nākt uz Valmieru, lai ir jātaisa atlase un tiek tie, kas pelnījuši šo iespēju.”

Paredzams, ka citu pilsētu bērni, atnākot mācīties un trenēties uz Valmieru, varēs mitināties dienesta viesnīcā.

Jaunais līgums

Četrās NBA pavadītajās sezonās Dāvja Bertāna statistika arvien gājusi uz augšu un iepriekšējā Vašingtonas “Wizards” rindās bija īpaši veiksmīga, ar vidēji spēlē gūtiem 15,4 punktiem esot otrajam rezultatīvākajam spēlētājam komandā.

Gatavojoties jaunā līguma slēgšanai, rūjienietis nolēma augustā nespēlēt “Orlando burbulī”. NBA apskatnieki lēš, ka viņa ienākumi no septiņiem miljoniem ASV dolāru vismaz dubultosies, bet pats spēlētājs par gaidāmo sarunu procesu šobrīd nav gatavs runāt.

Nākamā sezona sāksies ne agrāk kā gada nogalē, bet, iespējams, vēl krietni vēlāk.

“Mēģinu sevi uzturēt formā. Tas nav viegli, jo nezinu, kad būs sezona. Piecas reizes nedēļā divas trīs stundas pastrādāju, visi treniņi šobrīd ir basketbola zālē. No ASV arī nedaudz pakontrolē, ko es daru – treniņu slodzes aizsūtu viņiem, lai redz, ka strādāju. Ņemot vērā, ka man tuvojas 28 gadi un ir liela pieredze, komanda uzticas,” tā Dāvis.

Viņš pieļauj, ka dzimtenē būs līdz pat martam, taču novembrī paredzētajās Latvijas izlases spēlēs Eiropas čempionāta kvalifikācijā, visticamākais, nevarēs piedalīties.

Atgriezeniskā saite

Saistītie raksti

Jānis Baiks, Valmieras mērs: “Veidojot jaunu nodibinājumu, mērķis ir Valmierā basketbolu padarīt vēl stiprāku. Lai gan arī šobrīd esam slaveni un labi kotējamies daudzās vecuma grupās, katru gadu iegūstot medaļas, šī skola ir jauns atspēriena punkts – šeit izaugušie spēlētāji dod atgriezenisko saiti pilsētas basketbola sistēmā.

Ārzemēs ir daudz mūsu audzēkņu, īpaši Spānijā. Prieks par brāļiem Bertāniem, kuri, lai gan nāk no Rūjienas, arī bijuši Valmieras sistēmā. Būs ļoti daudz ieguvumu – jaunie puiši redz, iedvesmojas, satiek zvaigznes, trenējas pēc viņu metodēm.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.