Galvaspilsētā atkal skatāma mūsdienīgākā laiksaimniecības tehnika. Rudens izstāde Rāmavā notiks no šodienas līdz sestdienai.
Galvaspilsētā atkal skatāma mūsdienīgākā laiksaimniecības tehnika. Rudens izstāde Rāmavā notiks no šodienas līdz sestdienai.
Foto: Karīna Miezāja

Sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – ikgadējā izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022” 2

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Lasīt citas ziņas

 

Šodien sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – Rāmavas kompleksā durvis ver ikgadējā biznesa izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022”. Trīs izstādes dienās saimnieki un uzņēmēji varēs satikt sadarbības partnerus, iepazīt jaunu tehniku un tehnoloģijas, dalīties pieredzē un gūt jaunas zināšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Dalīties pieredzē

Izstādes vēsture mērāma 30 gadu garumā, proti, pirmā notika 1992. gada pavasarī. Kopumā šo gadu laikā sarīkotas 70 izstādes, kuras apmeklējis vairāk nekā pusmiljons interesentu. Kovidsērgas dēļ plaši apmeklētais pasākums pāris gadu gan nenotika, un arī šopavasar tas noritēja samērā pieklusināti. Izstādes rīkotājas SIA “A.M.L.” valdes loceklis Gusts Lūsis atzīst, ka aizvadītie pāris gadi bijis kārtīgs pārbaudes laiks.

“Šajos laikos, kad ģeopolitiskā situācija un energoresursu cenas atstāj milzīgu iespaidu uz ražošanu, pārstrādi un loģistiku, jebkuram saimniekam jāmāk pielāgoties apstākļiem, tādēļ būtiski ir sadarboties un dalīties pieredzē. Rāmavas izstādē noteikti būs iespēja saņemt atbildes uz daudziem ļoti svarīgiem jautājumiem,” tā SIA “A.M.L” valdes loceklis Gusts Lūsis.
Foto: Karīna Miezāja

“Pagājušā sezona ir bijusi ļoti trauksmaina – ģeopolitiskā situācija ir padarījusi jebkuras cenu prognozes nestabilas, ir bijis milzīgs lēciens energoresursu cenās. Tas viss atstāj iespaidu uz produkcijas ražošanu, pārstrādi, loģistiku un citām sfērām. Katram saimniekam ir jāvērtē, kā pielāgoties apstākļiem, tāpēc šajos nenoteiktības laikos būtiski ir sadarboties. Izstādē noteikti būs iespēja saņemt atbildes uz daudziem jautājumiem. Būs pieejami dažādi atbalsta pasākumi energoefektivitātē, plašs saules paneļu piedāvājums, kā arī dažādi apkures risinājumi. Vienuviet varēs satikt gan tehnikas, gan iekārtu piegādātājus un pārrunāt pasūtījumu iespējas,” stāsta G. Lūsis.

 

Plašs klātienes diskusiju forums

Viņš arī atzīst, ka iniciatīva plašāka diskusiju un prezentāciju foruma rīkošanai ierasto semināru vietā izstādes rīkotājiem radās jau pagājušā gada pavasarī. Tiesa, tad šis forums drošības apsvērumu dēļ risinājās attālināti. Taču šoreiz forumam būs atvēlēta lielāka telpa izstāžu zālē, un to ir iespēja apmeklēt visas trīs dienas. Par ko tiks runāts? No nākamā gada plānotas izmaiņas tiešmaksājumu sistēmā, turklāt drīzumā (iespējams, novembrī) plānota jauna kārta investīciju pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”. Izstādes laikā organizētajos semināros un diskusijās par aktuālāko stāstīs Zemkopības ministrijas, Lauku atbalsta dienesta, Valsts meža dienesta un citu iestāžu speciālisti.

Plānots, ka piektdien, 7. oktobrī, plkst. 11 ZM valsts sekretāra vietniece Rigonda Krieviņa iepazīstinās klausītājus ar kopsavilkumu par jaunajiem Eiropas Savienības Kopējās lauksaimniecības politikas pasākumiem – tiešmaksājumiem, agrovides maksājumiem, ekoshēmām, investīciju, zināšanu pārneses, lauku telpas attīstības jaunumiem.

LAD direktors Ģirts Krūmiņš pastāstīs par izmaiņām platību maksājumu saņemšanai 2023. gadā un plānotajiem atbalsta saņemšanas nosacījumiem. Valsts meža dienesta eksperti informēs par sistēmā “Meža valsts reģistrs” pieejamajiem pakalpojumiem un lietotni “Mednis”.

AS “Swedbank” Lauksaimniecības virziena vadītājs Rolands Zeltiņš runās par nozares perspektīvām, bet Lauksaimniecības un industriālās tehnikas asociācijas vadītājs Aigars Laurinovičs stāstīs par tehnikas pieejamību.

Savukārt no plkst. 14 notiks seminārs, ko ievadīs “Zemnieku saeimas” politikas eksperts Valters Zelčs ar ieskatu sarežģītajās ES Zaļā kursa prasībās. Par to, kā tas varētu izskatīties praksē, diskutēs piensaimniecības “Rudeņi” saimnieks Toms Knope, augkopības ­saimniecības “Riekstiņi” saimnieks Elvis Bartkevičs un SIA “Liellopu izsoļu nams” vadītājs Kaspars Ādams.

Sestdien, 8. oktobrī, no plkst. 12 Sertifikācijas un testēšanas centra pārstāvji informēs par izplatītākajām kļūdām augu aizsardzības līdzekļu iekārtu izmantošanā, biežāk konstatētām neatbilstībām bioloģiskajā lauksaimniecībā, risku vadības plāniem augkopībā un lopkopībā, kā arī par jaunām iespējām sertifikācijā. Savukārt no plkst. 16 gaļas liellopu audzētāji varēs uzzināt jaunāko saistībā ar ciltsdarbu un izmaiņām dokumentācijā.

 

Viss par tehniku un tehnoloģijām

Izstādē būs iespēja klātienē novērtēt dažādu zīmolu tehnikas jaunumus. “Ņemot vērā pasaulē notiekošo, jau divus gadus tehnikas piegādes un citu pasūtījumu izpildes laiks ir būtiski pagarinājies, arī cenas joprojām ir iespējams prognozēt vien īsā laika periodā. Tādēļ lēmums par izvēli, iegādi un pasūtīšanu jāpieņem laikus,” tā G. Lūsis, norādot, ka transporta sadaļa izstādē ir plašāka nekā citus gadus.

Starp eksponātiem – dažādas pielietojamības un izmēra traktortehnika – zīmoli “Massey Fergusson”, “Johne Deere”, “New Holland”, “JCB”, “Deutz-Fahr”, “Kubota” u. c. Īpašs eksponāts “Ivabalte – Dammann” miglotājs ar trim asīm un 30 m platumu. Būs skatāma komunālās saimniecības tehnika un aprīkojums ceļu uzturēšanai, piemēram, zīmoli “SAMI”, “VBC”, dažādi risinājumi graudu pārstrādei un uzglabāšanai, piemēram, kaltes “Preco”, “Mepu”, “GSI”, “Tornum”. Būs arī vieglās automašīnas, mazie elektrotransportlīdzekļi, kvadricikli, kravas mašīnas, vilcēji, piekabes, puspiekabes. Bet zīmola “Unitruck” stendā būs apskatāma “Schwarzmuller” puspiekabe graudu un dažādu citu beramo kravu pārvadāšanai – viena no pirmajām šāda veida puspiekabēm Latvijā. Tāpat saimnieki varēs piemeklēt dažāda izmēra riepas, eļļas, rezerves daļas, sakabes āķus, vinčas, kravas kastes, degvielas uzglabāšanas risinājumus u. tml.

Plānots, ka SIA “Cleanliving” prezentēs kompostējamo plēvi augsnes segšanai “BioAgri”, kas šogad pirmo gadu tika izmēģināta zemnieku saimniecībās Latvijā.

Izstādē plaši būs pārstāvēta precīzā lauksaimniecība jeb tehnoloģijas, kas saimniekam ļauj ietaupīt gan degvielu, gan sēklas materiālu.

 

Kokgāzējiem un celtniekiem

Plašs tehnikas klāsts būs arī mežsaimniekiem. Darbam mežā – zīmolu “Palms”, “BMF” piekabes, sliedes un ķēdes meža tehnikai, zaru kausi, apaļkoka kausi, populāro zīmolu “Vermmer” un “GTM Professional” mežtehnika, šķeldotāji komerciālām un privātām vajadzībām – no pavisam mazām līdz lielām un ražīgām iekārtām. Pirmoreiz Latvijā būs izstādītas Itālijas rūpnīcas “Pezzolato” profesionālās šķeldotāju iekārtas un malkas ražošanas līnijas.

Arī šoreiz Rāmavā tiks rīkotas Baltijas mežsaimniecības profesionālo skolu meistarības sacensības – meža mašīnu operatori un kokgāzēji savu meistarību demonstrēs piektdien un sestdien jau no plkst. 9. Neiztiks arī bez populārajiem profesionālo kokgāzēju paraugdemonstrējumiem.

Kā ierasti, līdzās lauktehnikai un meža tehnikai izstādē būs daudz informācijas par celtniecības jomu. Būs celtniecības tehnika un aprīkojums, piemēram, ekskavatori “Yanmar”, dakšveida pacēlāji “Doosan”, būves un palīgbūves, vairāku zīmolu PVC angāri, tērauda konstrukcijas, siltinājuma materiāli, plastmasas pagrabi, bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, dažādi darba instrumenti un darba apģērbi.

Ņemot vērā notiekošo enerģētikas jomā, īpašu interesi varētu izraisīt apkures katlu stendi – te būs dažādas alternatīvas gāzes apkurei (granulas, šķelda, malka, biomasa, graudu pelavas, zāģu skaidas, kūdra u. c. – ar jaudu līdz pat 2500 kW).

 

Mini izstādes un tirdziņš

Rāmavas izstādēs vienmēr ir ko redzēt arī tiem, kurus tehnika un tehnoloģijas īpaši neinteresē. Arī šoreiz būs iespēja apskatīt un iegādāties dažādu šķirņu trušus, kā arī saņemt pieredzējušu saimnieku padomus garaušu audzēšanā. Latvijas Gaļas liellopu audzētāju asociācija izstādē piedalīsies ar gaļas šķirņu dzīvnieku demonstrējumiem, šoreiz tiks pārstāvētas Šarolē, Limuzīnas un Galoveju šķirnes.

Sadarbībā ar dārzniecību “Neslinko” iekārtota arī dārzeņu un rudens velšu izstāde, kur iespējams apskatīt tomātu, paprikas, aso piparu un ķirbju dažādību un iegādāties Latvijā audzētas sēklas. Bet Pūres Dārzkopības institūts piedāvās gan nogaršot dažādu šķirņu ābolus, bumbierus un plūmes, gan arī iegādāties augļu koku stādus.

 

Izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022”

* Izstāde norisināsies no 6. līdz 8. oktobrim Valdlaučos, izstāžu kompleksā “Rāmava”.

* Svinīgā atklāšana notiks 6. oktobrī plkst. 11, izstādi atklās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

* Izstādes darba laiks visas trīs dienas no plkst. 10 līdz 17.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Izstādi rīko SIA “A.M.L.” sadarbībā ar Zemkopības ministriju.

* Izstāžu komplekss “Rāmava” (SIA “A.M.L.”) dibināts 1992. gadā un ir lielākais lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares izstāžu rīkotājs Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 28
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana 2
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji 19
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
Lasīt citas ziņas
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 82
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 23
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Brīnišķīgu bumbieru dārzs ar rekordražu; kā līdz tam nonākt. Intervija ar saimniekiem. 4
veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai? 20
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Igo Ziemassvētku laikā nāk klajā ar patīkamiem jaunumiem
10:55
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi”
10:47
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
10:21