Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Rolands Repša: Stratēģija – štrunts par vīrusu… 3

Cik saprotams, valdības stratēģija pret koronavīrusu šobrīd ir – tikai bez panikas! Pieņemsim, ka tāda stratēģija var būt – štrunts par vīrusu, lai tikai ekonomika neapstājas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasaki, ko ieraudzīji pirmo, un atklāj, ko tas liecina par tavu nākotni
Veselam
Veiksmīgi cilvēki nekad nedara no rīta šīs četras lietas
Kokteilis
Ja esi dzimis vienā no šiem pieciem gadiem, tevī slēpjas potenciāls kļūt par ģēniju 8
Lasīt citas ziņas

Praksē tas reducējas uz triviālu premjera lūgumu cilvēkiem pašiem izvērtēt, vai, piemēram, vērts braukt brīvdienās uz Itāliju un pašiem pēc tam ievērot karantīnas režīmu. Šāda stratēģija būs gana gudra un laba, ja viss beigsies labi, tas ir, saslimušo skaits būs tikai daži desmiti bez letāliem gadījumiem.

Bet uz brīdi padomāsim. No Itālijas un citām tai piegulošām valstīm atgriezušies vai cenšas atgriezties apmēram 8000 ceļotāju. Vēl kādi 2000 ir tie, kas dzīvo un strādā Itālijā, bet arī vēlētos tagad atgriezties Latvijā no epidēmijas piemeklētās valsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Caur Rīgas lidostu atpakaļ tranzītā gribēs atgriezties arī daudzi igauņi un lietuvieši, kas pabijuši Itālijā. Turklāt nav šaubu, būs arī tādi, kuri, par spīti valdības rekomendācijai, var mēģināt vēl tagad doties uz to pašu Itāliju, kaut arī slēpošanas kūrorti tur tiek slēgti.

Rezultātā marta vidū un otrajā pusē no vīrusa apdraudētajiem reģioniem caur Rīgas lidostu ieradīsies vai šķērsos caurbraucot apmēram 15–20 tūkstoši cilvēku. Ja pieņem, ka inficēts ir tikai viens procents, tas jau ir vismaz 150–200 cilvēku, kas mūsu mazajā Latvijā procentuāli pret iedzīvotāju skaitu jau ir salīdzināms lielums ar pašreizējo situāciju Itālijā.

Šobrīd neviens nezina, vai minētais scenārijs iestāsies. Vai mēs vispār esam gatavi šādam pavērsienam? Gudra stratēģija ir vismaz mēģināt nepieļaut šādu melno scenāriju, jo sekas tad būs daudzkārt postošākas. Cietīs ekonomika, nāksies slēgt skolas un, pasarg dievs, Rīgu izolēt karantīnā uz pāris mēnešiem.

Tāpēc prātīgāk būtu jau tagad aizliegt vispār Latvijas iedzīvotājiem doties uz Itāliju un visus mājās braucošos vismaz izlases veidā pārbaudīt uz koronavīrusa klātbūtni. Tāpat varētu izlases veidā pārbaudīt Rīgas lidostas atsevišķu sanitāro un citu telpu virsmas, vai tur viss ir kārtībā.

Ja tāpat rīkotos arī Igaunija un Lietuva, kas kontrolē savu dienvidu robežu, tad mēs Baltijā, iespējams, spētu izturēt līdz vasarai bez pārāk nopietnām sekām.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.