Iestudējumā lietā liktas jau pārbaudītas Liepājas teātra aktieru prasmes – kustību artistiskums, muzikalitāte, iedziļināšanās materiālā un uzticēšanās režisoram.
Iestudējumā lietā liktas jau pārbaudītas Liepājas teātra aktieru prasmes – kustību artistiskums, muzikalitāte, iedziļināšanās materiālā un uzticēšanās režisoram.
Publicitātes (Edgara Poheviča) foto

Rezignētas zobgalības simtgades sakarā 0

Režisora Valtera Sīļa un dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces veidotais iestudējums Liepājas teātrī “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta” ir vēsturiskās situācijas simulācija, kurā dokumentāli teksti mijas ar autoru fantāziju un komentāriem. Tomēr tā nav Latvijas valsts skarbās dzimšanas rekonstrukcija vai vēsturiskās situācijas pārvērtēšana, drīzāk – mēģinājums caur konkrētā vēsturiskā brīža izjūtu notveršanu vērtēt nācijas briedumu valsts simtgadē. Mēraukla šajā gadījumā ir veselīga pašironija.

 

Iekāpt tā laika kurpēs

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 108
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 145
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Lai skatītājs saprastu, kas notiek izrādē, jāzina šā perioda vēstures fakti. 1918. gada 18. novembrī Rīgā tiek proklamēta Latvijas valsts, decembrī varu pārņem lielinieki, 1919. gada 6. janvārī pagaidu valdība ar vilcienu ierodas Liepājā, kur uzturas ārsta Jēkaba Alkšņa privātklīnikas telpās un izdod laikrakstu “Latvijas Sargs”. 16. aprīlī notiek tā sauktais aprīļa pučs, ko īsteno vācbaltiešu virsnieki. Pagaidu valdība pārceļas uz kuģi “Saratov” Liepājas ostā. Pēc Cēsu kaujām 1919. gada jūnijā vācu armija tiek sagrauta, un Ulmaņa valdība izkāpj krastā. Latvieši šajā virpulī ir spiesti karot gan lielinieku, gan vācu pusē, iedzīvotāji cieš no sarkanā un baltā terora, līdz tiek īstenota nacionālās atbrīvošanās ideja. Izrādes dramaturģisko materiālu veido iztēlotas sarunas, dialogi un monologi, kuru radīšanā R. Bugavičute-Pēce izmantojusi 1918. gada nogales un 1919. gada avīžu ziņas, arhīvos saglabātas politiķu runas, dokumentālus faktus. Režisors no šiem tekstiem radījis ļoti izteiksmīgu montāžu, kas gluži fiziski ļauj sajust tā laika gaisotni, ne brīdi nezaudējot šodienas skatpunktu. Skatītājs it kā tiek aicināts piemērīt simt gadus vecas kurpes, lai saprastu, kur tās ved šodien. Liels nopelns te ir Uģa Bērziņa skatuves telpai, Reiņa Sējāna kompozīcijām, Ievas Kauliņas kostīmiem, Mārtiņa Feldmaņa gaismām un Kristīnes Brīniņas horeogrāfijai. Atbilstoši V. Sīļa režijas rokrakstam izrādē visi izteiksmes līdzekļi ir vienlīdz svarīgi, un tie tiek savienoti šķietami rotaļīgi, pieturoties pie formulas “teātris ir spēle” un vienlaikus koķetējot ar politiskā teātra formātu. Iestudējuma žanrs pieteikts kā “teatrāla eseja”, atklājot izrādes stilistiku, kur teatralitāte tiek panākta gan ar mēmā kino un kabarē elementiem, gan ar laiktelpu, kur satiekas 2018./2019. un 1918./1919. gads. Savukārt vēstījuma veids pietuvināts episkajam teātrim, kurā izrāde ir stāsts ar mērķi izskaidrot konkrētu sociālpolitisku tēmu. Citējot dramaturģi – tas ir stāsts par to, kā bija dzīvot brīdī, kad tapa Latvijas valsts. Režisors šo tēmu vispārinājis, gan ļaujot sajust tā laika garšu, gan arī rosinot padomāt par to, kā nācijas apziņu ietekmē konkrēti politiski notikumi.

 

Viegli par dramatisko

Izrādes sākums atgādina piemiņas mītiņu – aktieri nostājas rindā un sauc pazīstamus vārdus – Kārlis Ulmanis, Edvarts Virza, Jānis Akuraters, Oskars Kalpaks, Otīlija Muceniece u. c., kam skatītāju uztverē vajadzētu būt ikoniskām zīmēm. Tad tiek nosaukti avīžu ziņās atrastie vārdi: Amālija no Loču ielas, Sīmanis Gadanis u. c., fokusējot par stāsta galveno varoni tā saukto “mazo cilvēku”. Priekškars aizveras, zālē gaisma, publikā – apjukums. Acīmredzot lielai daļai publikas nosauktie vārdi neko daudz neizsaka. Pēc izturētas pauzes izrāde turpinās un nopietnība ir atbīdīta malā. Skatītājam uz senu fotogrāfiju fona tiek piedāvātas it kā autentiskas 1918./1919. gada ainiņas. Kā senā radiofona ierakstā izkropļotas balsis, ekspresīvas kustības, dūmakains, it kā mazliet aizmiglots fons iezīmē laika distanci un ļauj nopietnās lietas iekrāsot ar ironiju. Atsvešinājums no dramatiskajiem faktiem tiek panākts ar jau minēto kabarē un mēmā kino estētiku – horeogrāfija ir mēmā kino alūzija, pianists Normunds Kalniņš spēlē pavadījumu “dzīvajā”, bet Rolanda Beķera virtuozajā muzikālajā priekšnesumā dziedājums atgādina Liepājas izloloto brāļu Laivinieku vai citas tā laika ironiskās kuplejas. Ar metateksta trāpīgumu izskan – “Pēc divi simti gadiem man neapplaukšķinās, pēc divi simti gadiem man’ baltas smiltis klās.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr atsvešinājums ir tikai paņēmiens, lai gaisinātu klišejas un it kā zināmus notikumus ļautu skatīt citām acīm, parādītu negaidītā, neparastā veidā. Stāsta saturs ir nopietns – tai laikā valdošais trūkums, pat bads, slimības, aukstums, jaunu cilvēku nāve, kontrasts starp ikdienas realitāti un politiķu zīmētajām nākotnes vīzijām, straujās politiskās situācijas maiņas, kas spiež balansēt starp lielinieku, vāciešu un nacionālās neatkarības virzītāju ideoloģijām. Kopējā noskaņa uz skatuves raksturojama kā rezignācija – notiekošo uztvert kā likteni un sakopot spēkus izdzīvošanai, bez īpašām cerībām ilgojoties pēc mīlestības un normālas, stabilas dzīves. Kā optimālo izdzīvošanas paņēmienu režisors piedāvā pašironiju, tomēr šo divu emocionālo nokrāsu proporcija iestudējumā nav pilnībā izdevusies. Rezignācijas uzsvērums dažas epizodes vērš garlaicīgas, bet pašironija pāris vietās kļūst frivola. Tekstos pavīd arī pārspīlēts naivisms. Jāuzsver, ka tās ir tikai dažas izrādes kardiogrammas novirzes, un kopumā tas ir visnotaļ cienījams sezonas pieteikums, kur lielākā vērtība – precīza laikmeta un sabiedrības mentalitātes izjūta – kā toreiz, tā tagad. Lietā liktas jau pārbaudītas Liepājas teātra aktieru prasmes – kustību artistiskums, muzikalitāte, iedziļināšanās materiālā un uzticēšanās režisoram. V. Sīļa režijas stils ir jauna pieredze gan Liepājas teātra aktieriem, gan daļai skatītāju un, gribētos cerēt, – izglītojoša, emocionāli un intelektuāli vērtīga.

 

Rasa Bugavičute-Pēce “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”, iestudējums Liepājas teātra Lielajā zālē

Režisors Valters Sīlis, scenogrāfs Uģis Bērziņš, kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, komponists Reinis Sējāns, horeogrāfe Kristīne Brīniņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Lomās: Edgars Ozoliņš, Sandis Pēcis, Rolands Beķeris, Agnese Jēkabsone, Anete Berķe, Mārtiņš Kalita, Kaspars Kārkliņš, Gatis Maliks, Ilze Trukšāne, Laura Jeruma.

Nākamā izrāde: 29. septembrī.

 

Vārds skatītājai

Anna Nerezkova: “Paldies Liepājas teātrim par šo izrādi, par iespēju to izdzīvot kopā ar aktieriem, kuru ieguldījums šajā darbā ir fantastisks. Paldies dramaturģei Rasai Bugavičutei un režisoram Valteram Sīlim, tik dzīvu un interesantu vēstures stundu piedzīvoju pirmo reizi. Īpašs paldies Mārtiņam Kalitam par lielisko veco ostas sargu Sīmani.”

liepajasteatris.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 108
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 145
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 162
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 118
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Redzējām Edgaram sejā, ka viņš gatavs iet laukumā ar lauztu kāju.” Basketbolisti par titulcīņas spēcīgākajiem mirkļiem 11
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem 43
6 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 48
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievija prasa “YouTube” un “Twitter” bloķēt Navaļnija organizāciju profilus
22:53
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem
22:28
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 11
21:29
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 29
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskāros ar necieņu un diskrimināciju!” Vairāk nekā 100 cilvēku vēstuli parakstījusī Krapāne pamet darbu Valsts kontrolē 61
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apkopoti dati, kur reģistrēts visvairāk jauno Covid-19 gadījumu 5
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 212
16 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Runa ir par naidu, kas sējas un izplešas ātrāk nekā pats vīruss!” Kultūras pasākumi ierobežojumu spīlēs 29
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs nedaudz vēsāks. Laika prognoze ceturtdienai 1
8 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
“Redzējām Edgaram sejā, ka viņš gatavs iet laukumā ar lauztu kāju.” Basketbolisti par titulcīņas spēcīgākajiem mirkļiem 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas izlase par zelta medaļu 3×3 basketbolā prēmijā iegūs līdz 426 862 eiro 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Latvijas izlase iegūst zelta medaļas Tokijas olimpiskajās spēlēs 3×3 basketbolā vīriešiem 43
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 35
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 12
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 99
11 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Maltās gaļas un ziedkāpostu sacepums: kad kārojas ko sātīgu
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 112
13 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ūdensrozes dārzā: kā nepieļaut raksturīgākās iesācēju kļūdas?
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Apinis: Saslimstības un mirstības rādītājus varētu samazināt likums, kas aizliegtu valdībai turpināt cilvēkus baidīt 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. “Mana meita mammas guļamistabā atrod ieroci, policija vaino bērnu,” Kivičs uztraucas par meitu drošību 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO.VIDEO. Ūdens līdz ceļiem, iebrucis pagrabs! Pēc stiprām lietavām Ogres pagalmi pilnīgi “pārvērtušies par vienu lielu jūru” 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Cecīlija un Cilda
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Daudzi pamodās no sprādziena trokšņa: Norvēģijā nokritis neparasti liels meteorīts 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No darba atlaista Liepājas teātra aktrise Sigita Pļaviņa: neoficiālā informācija liecina – viņa atteikusies vakcinēties 191
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskā ģimene ar bažām gaida prinča Harija sarakstīto grāmatu: par darbu pie tās viņš saņems pasakainu summu 8
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Lielu popularitāti ieguvušais japāņu dziedātājs Masaki Nakagava Tokijā pārstāvēs Latviju 11
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza laistīšanai neder jebkurš ūdens! Dārznieks skaidro, kā izmērīt ūdens skābumu 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pasta ar svaigiem tomātiem: viegli pagatavojams, garšīgs ēdiens 3
1 diena