Iestudējumā lietā liktas jau pārbaudītas Liepājas teātra aktieru prasmes – kustību artistiskums, muzikalitāte, iedziļināšanās materiālā un uzticēšanās režisoram.
Iestudējumā lietā liktas jau pārbaudītas Liepājas teātra aktieru prasmes – kustību artistiskums, muzikalitāte, iedziļināšanās materiālā un uzticēšanās režisoram.
Publicitātes (Edgara Poheviča) foto

Rezignētas zobgalības simtgades sakarā 0

Režisora Valtera Sīļa un dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces veidotais iestudējums Liepājas teātrī “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta” ir vēsturiskās situācijas simulācija, kurā dokumentāli teksti mijas ar autoru fantāziju un komentāriem. Tomēr tā nav Latvijas valsts skarbās dzimšanas rekonstrukcija vai vēsturiskās situācijas pārvērtēšana, drīzāk – mēģinājums caur konkrētā vēsturiskā brīža izjūtu notveršanu vērtēt nācijas briedumu valsts simtgadē. Mēraukla šajā gadījumā ir veselīga pašironija.

 

Iekāpt tā laika kurpēs

Lai skatītājs saprastu, kas notiek izrādē, jāzina šā perioda vēstures fakti. 1918. gada 18. novembrī Rīgā tiek proklamēta Latvijas valsts, decembrī varu pārņem lielinieki, 1919. gada 6. janvārī pagaidu valdība ar vilcienu ierodas Liepājā, kur uzturas ārsta Jēkaba Alkšņa privātklīnikas telpās un izdod laikrakstu “Latvijas Sargs”. 16. aprīlī notiek tā sauktais aprīļa pučs, ko īsteno vācbaltiešu virsnieki. Pagaidu valdība pārceļas uz kuģi “Saratov” Liepājas ostā. Pēc Cēsu kaujām 1919. gada jūnijā vācu armija tiek sagrauta, un Ulmaņa valdība izkāpj krastā. Latvieši šajā virpulī ir spiesti karot gan lielinieku, gan vācu pusē, iedzīvotāji cieš no sarkanā un baltā terora, līdz tiek īstenota nacionālās atbrīvošanās ideja. Izrādes dramaturģisko materiālu veido iztēlotas sarunas, dialogi un monologi, kuru radīšanā R. Bugavičute-Pēce izmantojusi 1918. gada nogales un 1919. gada avīžu ziņas, arhīvos saglabātas politiķu runas, dokumentālus faktus. Režisors no šiem tekstiem radījis ļoti izteiksmīgu montāžu, kas gluži fiziski ļauj sajust tā laika gaisotni, ne brīdi nezaudējot šodienas skatpunktu. Skatītājs it kā tiek aicināts piemērīt simt gadus vecas kurpes, lai saprastu, kur tās ved šodien. Liels nopelns te ir Uģa Bērziņa skatuves telpai, Reiņa Sējāna kompozīcijām, Ievas Kauliņas kostīmiem, Mārtiņa Feldmaņa gaismām un Kristīnes Brīniņas horeogrāfijai. Atbilstoši V. Sīļa režijas rokrakstam izrādē visi izteiksmes līdzekļi ir vienlīdz svarīgi, un tie tiek savienoti šķietami rotaļīgi, pieturoties pie formulas “teātris ir spēle” un vienlaikus koķetējot ar politiskā teātra formātu. Iestudējuma žanrs pieteikts kā “teatrāla eseja”, atklājot izrādes stilistiku, kur teatralitāte tiek panākta gan ar mēmā kino un kabarē elementiem, gan ar laiktelpu, kur satiekas 2018./2019. un 1918./1919. gads. Savukārt vēstījuma veids pietuvināts episkajam teātrim, kurā izrāde ir stāsts ar mērķi izskaidrot konkrētu sociālpolitisku tēmu. Citējot dramaturģi – tas ir stāsts par to, kā bija dzīvot brīdī, kad tapa Latvijas valsts. Režisors šo tēmu vispārinājis, gan ļaujot sajust tā laika garšu, gan arī rosinot padomāt par to, kā nācijas apziņu ietekmē konkrēti politiski notikumi.

 

Viegli par dramatisko

Izrādes sākums atgādina piemiņas mītiņu – aktieri nostājas rindā un sauc pazīstamus vārdus – Kārlis Ulmanis, Edvarts Virza, Jānis Akuraters, Oskars Kalpaks, Otīlija Muceniece u. c., kam skatītāju uztverē vajadzētu būt ikoniskām zīmēm. Tad tiek nosaukti avīžu ziņās atrastie vārdi: Amālija no Loču ielas, Sīmanis Gadanis u. c., fokusējot par stāsta galveno varoni tā saukto “mazo cilvēku”. Priekškars aizveras, zālē gaisma, publikā – apjukums. Acīmredzot lielai daļai publikas nosauktie vārdi neko daudz neizsaka. Pēc izturētas pauzes izrāde turpinās un nopietnība ir atbīdīta malā. Skatītājam uz senu fotogrāfiju fona tiek piedāvātas it kā autentiskas 1918./1919. gada ainiņas. Kā senā radiofona ierakstā izkropļotas balsis, ekspresīvas kustības, dūmakains, it kā mazliet aizmiglots fons iezīmē laika distanci un ļauj nopietnās lietas iekrāsot ar ironiju. Atsvešinājums no dramatiskajiem faktiem tiek panākts ar jau minēto kabarē un mēmā kino estētiku – horeogrāfija ir mēmā kino alūzija, pianists Normunds Kalniņš spēlē pavadījumu “dzīvajā”, bet Rolanda Beķera virtuozajā muzikālajā priekšnesumā dziedājums atgādina Liepājas izloloto brāļu Laivinieku vai citas tā laika ironiskās kuplejas. Ar metateksta trāpīgumu izskan – “Pēc divi simti gadiem man neapplaukšķinās, pēc divi simti gadiem man’ baltas smiltis klās.”

Tomēr atsvešinājums ir tikai paņēmiens, lai gaisinātu klišejas un it kā zināmus notikumus ļautu skatīt citām acīm, parādītu negaidītā, neparastā veidā. Stāsta saturs ir nopietns – tai laikā valdošais trūkums, pat bads, slimības, aukstums, jaunu cilvēku nāve, kontrasts starp ikdienas realitāti un politiķu zīmētajām nākotnes vīzijām, straujās politiskās situācijas maiņas, kas spiež balansēt starp lielinieku, vāciešu un nacionālās neatkarības virzītāju ideoloģijām. Kopējā noskaņa uz skatuves raksturojama kā rezignācija – notiekošo uztvert kā likteni un sakopot spēkus izdzīvošanai, bez īpašām cerībām ilgojoties pēc mīlestības un normālas, stabilas dzīves. Kā optimālo izdzīvošanas paņēmienu režisors piedāvā pašironiju, tomēr šo divu emocionālo nokrāsu proporcija iestudējumā nav pilnībā izdevusies. Rezignācijas uzsvērums dažas epizodes vērš garlaicīgas, bet pašironija pāris vietās kļūst frivola. Tekstos pavīd arī pārspīlēts naivisms. Jāuzsver, ka tās ir tikai dažas izrādes kardiogrammas novirzes, un kopumā tas ir visnotaļ cienījams sezonas pieteikums, kur lielākā vērtība – precīza laikmeta un sabiedrības mentalitātes izjūta – kā toreiz, tā tagad. Lietā liktas jau pārbaudītas Liepājas teātra aktieru prasmes – kustību artistiskums, muzikalitāte, iedziļināšanās materiālā un uzticēšanās režisoram. V. Sīļa režijas stils ir jauna pieredze gan Liepājas teātra aktieriem, gan daļai skatītāju un, gribētos cerēt, – izglītojoša, emocionāli un intelektuāli vērtīga.

 

Rasa Bugavičute-Pēce “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”, iestudējums Liepājas teātra Lielajā zālē

Režisors Valters Sīlis, scenogrāfs Uģis Bērziņš, kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, komponists Reinis Sējāns, horeogrāfe Kristīne Brīniņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Lomās: Edgars Ozoliņš, Sandis Pēcis, Rolands Beķeris, Agnese Jēkabsone, Anete Berķe, Mārtiņš Kalita, Kaspars Kārkliņš, Gatis Maliks, Ilze Trukšāne, Laura Jeruma.

Nākamā izrāde: 29. septembrī.

 

Vārds skatītājai

Anna Nerezkova: “Paldies Liepājas teātrim par šo izrādi, par iespēju to izdzīvot kopā ar aktieriem, kuru ieguldījums šajā darbā ir fantastisks. Paldies dramaturģei Rasai Bugavičutei un režisoram Valteram Sīlim, tik dzīvu un interesantu vēstures stundu piedzīvoju pirmo reizi. Īpašs paldies Mārtiņam Kalitam par lielisko veco ostas sargu Sīmani.”

liepajasteatris.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Viens no jaunākajiem Covid-19 upuriem – 40. vidusskolas skolotājs 13
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Atsūtīja ziņu, lai gatavojos, ka nošaus.” Viņķele sūdzas par internetā saņemtiem draudiem 6
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai jāskaita arī zārka nesēji un izvadītājs? Jaunie pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā 1
8 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Klauss: Covid-19 izplatību Latvijā var efektīvi mazināt, nodrošinot darbnespējas lapu apmaksu pilnā apmērā 5
12 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Turciju satricinājusi spēcīga zemestrīce, kas bija jūtama no Atēnām līdz Stambulai
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aiz “Nulles depozīta” vīd Andris Šķēle? 12
15 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pandēmijas beigas? Jārunā par Trampa fanu un atbalstītāju apzināto vai neapzināto stulbumu 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sagrūstot kādas ēkas sienai, Rīgas centrā zem ķieģeļiem aprakta automašīna 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmijas laikā arvien vairāk tautiešu vēlas atgriezties uz dzīvi Latvijā 8
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Dvēseļu puteni” demonstrēs ASV televīzijas kanāls “HBO” 1
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā par spīti visam uzmirdz krāšņākās bērnu un pieaugušo modes kolekcijas
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņam izvirzītā apsūdzība mainīta uz maigāku pantu
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfe: brāļi, prinči Harijs un Viljams, varētu izlīgt tikai vienā gadījumā 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bricis asi kritizē mūsu jauno, gandrīz pusmiljonu vērto meteodienesta mājaslapu 26
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Aktieris Gundars Āboliņš: “Nepatīk man tā dūrīšu sasišana vai bakstīšanās ar elkoņiem!” 2
18 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Kā pirms 100 gadiem grāfa Pālena dēls ar baronu Bēru pils pagrabā izraka 100 vīna pudeles
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Lielākais skandāls Nacionālajā operā: Vētra brutālā kārtā no muguras operas telpās uzbruka kritiķim
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Modernā pieccīņa no 2024.gada olimpiskajās spēlēs būs jaunā veidolā
15 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
SIA “Rīgas ūdens” plāno nomainīt mehāniskos skaitītājus, nodrošinot precīzu sniegto pakalpojumu uzskaiti
14 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 4
1 diena
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja ANNEMARIA: “Šī dziesma savu dzimšanas dienu gaida jau kādu laiciņu!”
18 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 26
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Nadīna, Ulla un Adīna
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 31.oktobra līdz 6.novembrim: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 16
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 19
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari uzticēties tikai pats sev! Horoskopi 31.oktobrim 1
13 stundas
MS
MAIJA SVARINSKA
Ziņas
Par cilvēka dabu. Recenzija par izrādi “Notikums Višī pilsētā” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī
07:15
LE
LETA
Ziņas
ASV jauns vienā diena reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita rekords – 94 125
07:00
LE
LETA/AFP
Ziņas
Dānijas ultralabējā partija sāk kampaņu pravieša Muhameda karikatūru pārpublicēšanai
23:16