Publicitātes foto

Kā atšķiras divas Latvijas ekonomikas – Rīgas un pārējās valsts? 1

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Rīga turpina atrauties attīstības tempā no pārējās Latvijas, taču zaudē savu daļu rūpniecībā, savukārt pārējās Latvijas galvenā attīstības cerība ir tieši rūpniecība, liecina bankas “Luminor” ekonomista Pētera Strautiņa jaunākais pētījums par reģionu ekonomiku.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 85
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 55
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 204
19 stundas
Lasīt citas ziņas

“Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš jau trešo gadu veic pētījumus par Latvijas reģionu ekonomiku un attīstības tendencēm,

nonākot pie secinājumiem, kas mēdz atšķirties no oficiālajiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Jūnijā publiskotajos pētījuma secinājumos mēģināts aptvert, kāda izskaties Latvijas ekonomiskā ģeogrāfija pēc administratīvi teritoriālās reformas.

Kādi ir galvenie secinājumi? Latvijā pastāv divas atšķirīgas ekonomikas – puse Latvijas ekonomikas atrodas Rīgā, otra puse – pārējā Latvijā. Krasi atšķiras abu šo ekonomiku struktūra – Rīgā dominē informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un biznesa pakalpojumi, tā arvien vairāk specializējas šajās nozarēs, īpaši biznesa pakalpojumos.

Visur citur Latvijā savukārt dominē preču ražošanas nozares – mežu nozare un kokapstrāde, transporta pakalpojumi un loģistika, mašīnbūves un elektronikas nozares.

Kāpēc Rīga attīstās straujāk?

Pētījuma fokusā ir reģionu spēja pašiem pelnīt ar preču un pakalpojumu pārdošanu pārējā Latvijā un pasaulē, nevis saņemt līdzekļus no valsts budžeta. Galvenie dati, kas tikuši analizēti pētījuma gaitā, ir par izmaksāto algu, proti, nomaksāto sociālo nodokli.

Nozares, kas Latvijā attīstās visstraujāk, vērtējot pēc atalgojuma pieauguma tajās, ir biznesa pakalpojumi un programmēšana un informācijas pakalpojumi.

Pirmā nozare aptver ārkārtīgi lielu un dažādu pakalpojumu grupu, kas tiek sniegta uzņēmumiem, – skaitļošana un komunikāciju pakalpojumi, loģistika, konsultācijas, reklāma, apdrošināšana un vēl daudz kas cits – kopumā ap 25 dažādām pakalpojumu grupām.

Šajā nozarē izmaksāto algu apjoms piecu gadu laikā ir audzis par nedaudz vairāk kā 160%. Ļoti tuvu šim rezultātam ir arī programmēšana un citi IT pakalpojumi, kuru izmaksātās algas šajā periodā augušas par apmēram 157%. Abas šīs nozares galvenokārt koncentrētas Rīgā, un tas nosaka tieši Rīgas relatīvo bagātību.

Par uztraucošu tendenci varētu uzskatīt to, ka, neskatoties uz valsts centieniem nodrošināt vienmērīgāku attīstību (tas, starp citu, ir arī viens no Nacionālā attīstības plāna 2021.–2028. gadam mērķiem), Rīga arvien vairāk atraujas no pārējās Latvijas, jo tajā koncentrētas tās divas nozares, kas attīstās krietni straujāk nekā ekonomika kopumā.

Vienlaikus pētījums skaidri parāda, ka Rīga ir praktiski zaudējusi savu daļu Latvijas rūpniecībā – augsto algu, dārgās zemes un citu izmaksu dēļ rūpniecība pārvietojas ārpus galvaspilsētas.

Latvijas ekonomiskā ģeogrāfija pēc administratīvi teritoriālās reformas. Attēlā parādītas lielākās nozares katrā novadā.
Avots: Luminor banka

Reģionu cerība – rūpniecība

Visa pārējā Latvija pārstāv otru ekonomiku, kas galvenokārt ražo fiziskās preces, nevis pakalpojumus. Ja runājam par izaugsmi nozarēs, kas attīstās reģionos, kas atrodas ārpus galvaspilsētas, tad līderos ir plastmasas un gumijas izstrādājumu ražošana, kurā izmaksātās algas piecos gados ir dubultojušās, seko papīra izstrādājumu ražošana un poligrāfija, kur algas piecu gadu laikā augušas par 90%, būvmateriālu un stikla šķiedras ražošanā algas pieaugušas par nepilniem 80%.

Vairāk nekā par 70% algas pieaugušas medicīnas nozarē, ko gan ietekmējis arī politiskais lēmums paaugstināt algas medicīnas nozarē.

Vairāk nekā par 60% – metālu ražošanā un to apstrādē, mašīnbūvē, mežsaimniecībā un kokapstrādē, turpat seko arī farmācijas nozare. Ja nezināt, kur bērniem mācīties, tad varat izmantot šo sarakstu par špikeri – uzņemtais attīstības temps ir samērā stabils jau vairākus gadus un nešķiet, ka minētās nozares varētu viegli bremzēties.

Ja runā par reģionu attīstību 2019. gadā, tad, neskatoties uz ilgstošām problēmām tranzītā, tieši Kurzeme no visiem reģioniem šobrīd attīstās visstraujāk, tai seko Pierīga un Zemgale – šie trīs reģioni pēdējā gadā attīstījušies straujāk nekā Latvija kopumā. Savukārt Latgale un Vidzeme attīstījušās lēnāk nekā Latvija kopumā.

Kurzemes izrāviens attīstībā skaidrojams ar to, ka, neskatoties uz problēmām ar tranzītu, reģiona lielākās pilsētas, pirmkārt jau Liepāja un Ventspils, to aizstājušas ar ļoti veiksmīgu rūpniecības attīstību. Pierīga praktiski ir Rīgas ekonomikas sastāvdaļa, tādēļ par tās attīstību lielu pārsteigumu nav.

Latvijas maizes klēts Zemgale savā attīstībā ir ļoti stabila, tās ekonomika galvenokārt saistīta ar lauksaimniecību, īpaši graudkopību, un šajā nozarē lielas svārstības nav notikušas.

Toties svārstības ir vērojamas Vidzemes attīstībā, un tās galvenokārt saistītas ar “Valmieras stikla šķiedras” attīstības grūtībām un ievērojamām svārstībām meža nozarē.

Savukārt Latgales attīstību visvairāk negatīvi ietekmējušas problēmas ar tranzītu, jo tieši Latgalē ir daudz “Latvijas dzelzceļā” strādājošo, turklāt Latgales uzņēmumi bieži ražo preces, kuru noieta tirgus ir Krievija, uz kurieni ar eksportu pēdējos gados ir grūtības.

Taču, ja runā tieši par inženierijas nozari, kā vienā vārdā apzīmē metālu ražošanu un apstrādi, mašīnbūvi un elektroniku, tad tieši te meklējamas labās ziņas par Latgali.

Lai gan Rīga, Kurzeme un Pierīga pēc inženierijas nozares apmēriem joprojām ir priekšā Latgalei, tomēr periodā no 2014. līdz 2019. gadam visstraujākā šīs nozares attīstība ir notikusi tieši Latgalē, apsteidzot attīstību Rīgā apmēram trīskārtīgi.

Piecu gadu griezumā saskaņā ar pētījuma rezultātiem straujākais eksporta ienākumu pieaugums Latvijā bijis Ādažu novadam, strauji attīstījusies arī Kuldīga, Smiltene, Līvāni un Gulbene.

Lielu algu uzņēmumi

Saskaņā ar pētījuma datiem starp desmit uzņēmumiem, kas pēdējo piecu gadu laikā ir būtiski audzējuši algu izmaksu Rīgā, dominē IT nozare. Līderos ir divi uzņēmumi – “Evolution Latvia”, kas sniedz informācijas tehnoloģiju atbalstu azartspēļu biznesam un piecu gadu laikā audzējusi algu izmaksu par 13 miljoniem eiro, un “Accenture”, kas šajā pašā periodā audzējusi algu izmaksu par 12,5 miljoniem eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Trešajā vietā arī uzņēmums, kas sniedz IT pakalpojumus azartspēļu nozarei, – “Euro Live Technologies”, kas piecu gadu laikā audzējis algu fondu par pieciem miljoniem eiro. Rūpniecības uzņēmums ar lielāko algu pieaugumu Rīgā atrodas saraksta piektajā vietā un ir “Orkla Confectionary and Snacks”, kurā algas augušas par trijiem miljoniem eiro.

Ārpus Rīgas algu pieauguma jomā dominē rūpniecības uzņēmumi. Starp veiksminiekiem ir izrādījušies “Olainfarm”, kurā piecu gadu laikā algas pieaugušas par vairāk nekā trim miljoniem eiro, seko Mālpils kokapstrādes uzņēmums “Kvist”, kurā algas augušas par vairāk nekā diviem miljoniem eiro, un betona konstrukciju ražotājs “Skonto Prefab”, kas arī audzējis algu izmaksu par vairāk nekā diviem miljoniem eiro. Neko daudz nav atpalicis “Valmiera Glass” – algu pieaugums par diviem miljoniem eiro, par spīti neveiksmīgajām investīcijām ASV.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 85
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 55
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 204
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 351
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs šodien atbildēt par saviem vārdiem, lēmumiem un rīcību! Horoskopi 30.jūlijam 5
13 stundas
Lasīt citas ziņas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi
6 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas loterijas izlozes varētu sākties augusta beigās. Vai būs jāpiesakās?
35 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 6
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 1
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi
08:34
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas temps turpina saglabāties nemainīgi zems
08:18
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas loterijas izlozes varētu sākties augusta beigās. Vai būs jāpiesakās?
08:04
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 3
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Pašvaldībai nebija tiesību neko aizslēgt!” Tiesībsargs Jansons par slēgtajiem atkritumu stāvvadiem
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 156
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19 26
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 204
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 55
21 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi
6 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 2
10 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados 2
14 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā 27
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 63
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 58
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 30
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 85
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 50
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 92
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 13
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 12
22 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
19 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
21 stundas