Foto – LETA

Rīgas spoki: rēgojas Finks un Grothuss. Vai tiešām arī Vija Artmane? 4

Autors – Ivars Ošiņš, “Planētas Noslēpumi”

Daudz kas šai dzīvē atkarīgs no mūsu attieksmes un iztēles. Viens līdz asarām pārdzīvo īkšķī ierautu skabargu, cits smej par pašu nāvi. Kāds atzīst paralēlās pasaules, bet otrs tikai to, ko saredz paša acs. Tāpēc tagad aiziesim līdz Lielajiem kapiem Rīgā, lai aplūkotos – kā tur spokojas…

Mans pirmais spoks

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena

Tikko biju iemācījies lasīt un pieveicis “Karalieni Margo”. Aiz katra gultas gala man rēgojās braši sagrieztas musketieru ūsas un katrā tējkarotes piesitienā šķindēja divkaujā krustoti zobeni. Tad nu Lielajos kapos varēju izfantazēties uz nebēdu – jo tolaik tur bija viss, kas puikas iztēlei vajadzīgs. Mistiski, lauzti, aizlauzti un nenolauzti krusti, kapa dzestrumu elpojošas kapliču celtnes, cita par citu noslēpumaināka, un šur tur klejojoši večuki kā atgādinājums par šīs zemes dzīves nīcību. Acis krustām vien gāja, tā, ka nepamanīju, kā pienāca rudens dienas krēsla. Taču man vēl gribējās apiet apkārt tai – nu ļoti lielajai kapličai. Kārojās piedzīvojuma, gribējās taču kādu spoku redzēt…

Kā gāju gar aprūsējušām durvīm, tā – bladāc! – krita kaut kas smirdīgs un mīksts. Tā pirmo reizi mūžā izjutu, ko nozīmē pārvērsties par sālsstabu – apklusušu un pārbijušos. Lielais un smirdīgais ar degunu iebakstīja manā tenisa čībā (paša ar zobu pulveri krāsotā, kā tolaik bija pieņemts) un ieurkšķējies apklusa.

Lēni nācu pie sajēgas un cerētā spoka vietā ieraudzīju dzērāju (raugi, tolaik tādu bomžu vēl nebija). Tad viņi mitinājās pa kapličām, jo visas apdzīvojamās Rīgas pažobeles bija pilnas ar vateņos un vaļenkos tērptiem “atbrīvotājiem”. Tā nu viens krietni odekolonu sadzēries padomju brīvpilsonis bija notrāpījis īsto brīdi, lai kristu puisītim virsū. Un joki vispār mazi – rakstnieks Andris Kolbergs zina stāstīt, ka Lielo kapu “spoki” savulaik pret miličiem aizstāvējušies pat ar ložmetējiem…

No kurienes Lielie kapi?

Tas esot noticis Lielā mēra laikā, pirms pārsimt gadiem, kad cilvēki Rīgas ielās krituši un miruši gluži kā mušas. Kapu velves baznīcās bijušas piebāztas ar nomelnējušiem līķiem. Tad nu visas Krievijas ķeizariene, par Lielo sauktā Katrīna, izdevusi bargu pavēli: mirušos pilsētās vairs nedrīkst glabāt, kapu velves baznīcās uz visiem laikiem aizmūrējamas. Bet mirušos taču zemes virsū nevar atstāt! Pilsētas runasvīri izvēlējuši vietu jauniem kapiem, aptuveni divas verstis ārpus tolaiku Rīgas, klajā laukā, aiz Pēterpils vārtiem.

Tikmēr mēra upuri, pilsētas baznīcu kapu velvēs vairs mieru nerazdami un nesatilpdami, spokojušies uz nebēdu. Jaunavas pat gaišā dienas laikā, Jāņa baznīcai garām iedamas, sajutušas saltas rokas pieskārienus sakarsušai pierei. Brašie puiši, kuri par to ņirgājušies, pēkšņi sākuši raustīt valodu un nav spējuši no tā atsvabināties līdz pat kapa malai, kas, cita starpā, tad arī vairs nav tālu bijusi. Birģermeistara kaza uz līdzenas vietas norāvusi pienu, rātskunga Virlofa gailis sācis runāt cilvēka valodā, lopu tirgonim Liģerim puse iepirkuma apsprāgusi, bet izdzīvojusī puse palikusi traka. Un tā tas bijis tik ilgi, kamēr ārpilsētas kapi iesvētīti, nodēvējot tos par Jēkaba kapiem. Tad gan tie spoki lielā barā pārcēlušies turp, kur šiem īstā vieta.

Lieta par spoku Grothusu

Tajā vissenākajā kapu daļā, kur kā izlauzīta zobu rinda rēgojas Mūra velvju kapenes, pusnaktī mēdzot spokoties bāls jauneklis ar asiņainu pieri, salauztu zobenu rokā. Parādības būtība rodama senos rakstos.

“… izcēlās strīdus starp fon Grothusu (..) un fon Bistramu, Bauskas pilskunga brāli. Strīdu izšķīra caur divkauju. Jaunais Grothuss palika uz vietas; viņu apraka, un šī lieta nogrima aizmirstības jūrā, saprotams, pēc tam, kad visas parastās ceremonijas pie paglabāšanas bija ievērotas. Līķim pa priekšu starp diviem muižniekiem gāja uzvarētājs, ģērbies melnās sēru drēbēs un turēdams plikā, atbraucītā rokā spožu zobenu. Zārku nonesa līdz kancelei, kur to nolika. Mācītājam līķu runu turot, uzvarētājs nostājās starp abiem muižniekiem, kuri turēja savus plikos zobenus viņam priekšā, krustiem saliktus. Pāri tiem sniedza nogalētā brālis un tā slepkava viens otram roku, saņēma svētu vakariņu un palika labi draugi kā līdz šim, un tā lieta Dieva un pasaules priekšā bija nodarīta.”

Fon Grothusam ar to pašu vajadzētu būt apmierinātam, bet viņš nezin kāpēc turpina rēgoties. Lai gan – nav jau šonakt nemaz līdz kapiem jāiet, lai naksnīgajā Rīgā sastaptu bālus jaunekļus ar asiņainām pierēm: gluži siltus un taustāmus…

Vērmanes zelts un pašnāvnieks

Nevar būt spoku stāstu bez tā stāsta, kas vēsta par to, “kā nauda kaltējas”. Tā tas ir arī Lielajos kapos, kur zinātājs Pokrova draudzes teritorijā (tagad gandrīz var sacīt: hokeja SIA “Pokrova kapi”) atradīs Vērmaņa dzimtas kapliču. Tajā dažkārt uzplīvojot zila liesmiņa un atskanot žēlas vaimanas – kapličā spokojas pašnāvnieks, kurš savu dzīvību zaudējis Vērmanes dārzā apslēptu bagātību dēļ.

Patiesais stāsts ir šāds: “1836. gadā Rīgas zeltkaļi satraucās, jo pilsētā parādījās vairākas ārkārtīgi retas zelta monētas – dubloni, cehīnas, dināri. Iesaistīja policiju, kas drīz vien notvēra monētu pārdevēju, latviešu zemnieku puisi, kurš bija Rīgā braucis maizīti ar sviestu pelnīt. Un “nopelnīja” arī? Rokot pamatus Vērmaņdārza minerālūdeņu iestādei (mūslaikos tā vienubrīd bija kļuvusi par bēdīgi slaveno “Vernisāžu”), puisis bija uzracis ar zeltu apkaltu lādīti, pilnu monētām. Lādītē bijis arī kāds sens pergamenta rullis, taču to muļķītis sadedzinājis – slēpdams sava bagātīgā atraduma pēdas. Monētas viņš pārdevis pa vienai, visai neveikli melodams, ka tās mantotas, nopirktas no čigāna, remonta laikā atrastas aiz tapetēm vai nezin kur vēl. Policija lādīti savāca, taču pilsētas rātskungi nolēma, ka atradējam pienākas likumīgā daļa. Pilsētas valdes ierēdnis svinīgi devās uz puiša īrēto pažobeles kambarīti, lai līksmo vēsti darītu zināmu zemnieciņam, taču… atrada to aiz bailēm pakārušos pie sijas. Laucinieks savā biklumā pārbijies, ka nu viņam pārmetīšot rīdzinieku zelta zādzību. Tā nu pašnāvnieks esot radis paspārni Vērmaņu kapličā, kur kaltē Vērmanes dārzam piederošo zeltu, labākus laikus gaidīdams. Diezin kad tie vēl pienāks?”

Kā sāpīgs pārmetums

Vēlo nakšu staigātāji mēdz drebināties, jo aiz Pokrova kapsētas jaunceltā žoga manījuši kādu bāli baltu tēlu. Sieviete brīžiem slīdot stalti kā karaliene, brīžiem sagumstot izmisuma raudās. Gaišais tēls nākot no melnā marmorā iekaltas nesenas kapavietas. Apkārt vecie kapi līdzināti un nīcināti.

Vija Artmane, dzimusi Alīda, pareizticībā kristīta par Elizabeti kādas svētās vārdā, latviešu teātra karaliene, nerod mūžīgo mieru. Viņas dzīve ļaužu valodās izvazāta, viņas kapa vieta nav Mākslinieku kalniņā Meža kapos, bet gan svešā malā. Kapos, ko pareizticīgā baznīca izīrējusi apsaimniekošanai SIA “Atols HK” (HK nozīmē: hokeja klubs). Kapos, kur latviešu aktrises vārds ir garantija brangām atdusas vietu cenām. Jo tuvāk Artmanei, jo dārgāk.

Karaliene skumst par savas tautas neatsaucību: viņas piemineklim saziedoti veseli 300 lati. Kamēr par devēju pieteicās baltkrievu naudinieks. Tikmēr garāmgājējs nezina un nekad neuzzinās: vai pareizticība mūža nogalē aktrisei bija glābiņš no latviešu nenovīdības? Varbūt velte mīļotajam – meitas Kristiānas tēvam, arī jau mirušajam pareizticīgajam aktierim Jevgeņijam Matvejevam? Varbūt praktiska vajadzība – sak, ēst reizēm gribas pat karalienēm, kamēr dzīvas? Jā… Kas gan tā būs par sabiedrību apkārt apbrīnotajai latviešu māksliniecei pastardienā, kad visi celsimies augšā? Lai gan… Alīda Artmane vispār bija vācieša un polietes meita.

Kur spokojas Finks?

Turpat Pokrova daļā neatlaidīgs meklētājs atradīs arī visu laiku slavenākā Rīgas gaišreģa Eižena Finka atdusas vietu. Viņš 30. gados spēja paredzēt neiedomājamas lietas: ka Latvijas bagātākā sieviete Emīlija Benjamiņa mirs bada nāvē, ka latviešu virsnieki vācu formās pastaigāsies Krievijā… Taču Finkam patika ne tikai gaiši redzēt, bet arī tumši mistificēt. Viņa namiņā Maskavas forštatē spokojās!

Finks tīši mēdza atstāt “uz seansu” nākušu ciemiņu vienu pustumšā istabā. Arī Marisu Vētru, kurš atceras: “Man apnika sēdēt. Piecēlos un staigāju pa medija istabu, pētīju kādu glezniņu, kad pēkšņi aiz tās atskanēja ass pātagas sitiens. Satrūkos un atlēcu sāņis. Otrs pātagas plīkšķis bija vēl spēcīgāks, bet es vairs nesabijos. Zem grīdas kaut kas tā kā kauca, kā čīkstēja. Nu bija labi – biju viņpasaules garu vidū un ticēju neticamam.”

Saistītie raksti

Finks pats vēlāk atzinās: “Gribēju jums parādīt, kā tas izklausās, kad te tā īsti iet vaļā. Nudien, man pašam dažreiz bailes paliek. Tā kā trako mājā. Viņi ir nevaldāmi. Es nekā – ar labu vien, ar labu vien, bet, nudien, šermuļi skrien caur visām dzīslām, ja to sanāk pāri par divdesmit.”

Diezin cik skaitā bija to lielinieku, kas aizveda Finku uz čeku? Un vai gaišreģis bija saskatījis, kādā nāvē un kad būs jāmirst pašam? Jānāk atkal zemes virsū – visu pārvērtēt.

Plīv rēgi baltos plīvuros, vēl ir divi tūkstoši četrpadsmitais gads…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
Ieva Ēvalde
Stāsti
Astrīdas kundze viena cīnījās ar plūdiem dzīvoklī. Vai avārijas dienesta darbinieki nobijās no kovida? 2
2 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Kā liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Laiks mainīsies novembra izskaņā. Sinoptiķu prognoze turpmākajām dienām
38 minūtes
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neredzama ienaidnieka izraisīta trausluma pandēmija
10:16
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Tās ir nesamērīgas prasības!” Vanaga pauž, ka tas ir slēpts lēmums pilnībā pāriet uz attālinātām mācībām
10:07
LE
LETA
Ziņas
Laiks mainīsies novembra izskaņā. Sinoptiķu prognoze turpmākajām dienām
09:52
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Modeles un deputāta kašķis pieaug. “Es neesmu tava bijusī, pamani manī skaisto!” – pukojas modele 15
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādāta apzinātības lietotne, kas klausās cilvēka balsi
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. “Depo” nozagts dārgs bruņurupucis. Vai godīgi, ka zaudējumi jāsedz pārdevējai?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ticējums vēsta: “kāda Katrīna, tāda diena”. Laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saņemta starpatskaite par ģeoskenēšanu Ģertrūdes ielā, kur šovasar iegruvumos ielūzuši vairāki auto
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Tagad turpinās haotiska darbība.” LTRK prezidents komentē Covid-19 krīzes vadīšanu
1 stunda
VB
Vija Beinerte
Ziņas
“Vīrusus neinteresē mūsu viedoklis, plāni un nodomi.” Kā apturēt sērgu? Saruna ar profesoru Ģirtu Briģi 22
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Latviešu jaunietis kļūst par “Prada” modes nama seju
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kā pirms 80 gadiem padomju rublis sagrāva okupētās Latvijas latu
2 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laiks cirst sabeigtās egles. Beigusies egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizliedz privātus pasākumus, slēgs kultūrvietas, gadatirgus – 12 pašvaldībās nosaka stingrus ierobežojumus 3
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Mediķa kļūdas dēļ pacientam jāatmaksā vairāk nekā tūkstoš eiro izmaksātais slimības pabalsts 6
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pedagogiem stundās jālieto sejas maskas. Kādi vēl ierobežojumi noteikti skolās? 7
14 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
16 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Esi saslimis ar Covid-19: kas tev jāzina par darbnespējas lapu?
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO: “Ko es izdarīju?” Lielveikala apmeklētāju pārsteidz kāda strādnieka veiktās darbības 9
1 diena
AB
Anita Bormane
Ziņas
FOTO. “Spēlmaņu nakts” svinīgā ceremonija aizvadīta Liepājā: mākslinieki saņem balvas tukšā zālē 2
22 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Griķi izsmalcinātos ēdienos: 4 burvīgas receptes
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurš drīkstēs pieteikties dīkstāves pabalstam? 1
21 stundas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 24. līdz 29.novembrim
23 stundas