Latvijā
Politika

Rinkēvičam nebūs jāskaidro balsojumus par ANO Migrācijas paktu un ANO Bēgļu paktu0


Spānija, 22.08.2018
Spānija, 22.08.2018
Foto: LETA/AFP

Saeimas vairākums šodien nolēma noraidīt vairāku deputātu pieprasījums ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (JV) izskaidrot balsojumus par ANO Migrācijas paktu un ANO Bēgļu paktu.

Iepriekš šo pieprasījumu neatbalstīja arī Pieprasījumu komisija.

Pieprasījumu ārlietu ministram “Par Ārlietu ministrijas (ĀM) rīcību ANO Migrācijas pakta un ANO Bēgļu pakta sakarā” bija iesnieguši vairāki Saeimas deputāti, tajā skaitā no “Saskaņas” saraksta ievēlētā Jūlija Stepaņenko un virkne “KPV LV” politiķu – Karina Sprūde, Linda Liepiņa, Aldis Gobzems, Didzis Šmits, Iveta Benhena-Bēkena, Ēriks Pucens, Jānis Vitenbergs, Janīna Kursīte un Ralfs Nemiro.

Pieprasījumā deputāti norādījuši, ka, neskatoties uz Saeimas lēmumā pausto nepārprotamo noraidījumu Migrācijas paktam un Latvijas sabiedrības pausto nostāju, Latvijas pārstāvis pērn 19.decembrī ANO Ģenerālās asamblejas balsojumā par Migrācijas paktu atturējās, nevis balsoja “pret”.

Politiķi pārmeta, ka, neinformējot sabiedrību un likumdevēju par plānotajām darbībām un saviem nodomiem, ĀM pilnvarotais Latvijas pārstāvis pērn 19.decembra balsojumā atbalstījis arī ANO Globālo deklarāciju par bēgļiem.

Deputāti vēlējās uzzināt atbildes uz vairākiem jautājumiem, tajā skaitā to, kāpēc ĀM pienācīgi neesot informējusi sabiedrību par ANO migrācijas paktu, kā arī iepriekš ievietojusi mājaslapā pakta neoficiālo tulkojumu, kas saturējis neprecizitātes. Tāpat deputāti vēlas zināt, kādēļ Latvijas pārstāvis balsojumā par paktu atturējies, nevis balsojis “pret”.

Parlamentārieši arī vēlējās uzzināt, kādas saistības Latvijai tiek uzliktas un vai veikta pakta juridiskā izpēte. Pēc parlamentāriešu domām, Saeimai un ĀM ir atšķirīgs redzējums par Migrācijas paktu. Savukārt attiecībā uz Bēgļu paktu, deputāti vēlas uzzināt, kāpēc sabiedrība neesot informēta par šī pakta sagatavošanu un atbalstīšanu.

Ārlietu ministrs iepriekš komisijas locekļiem skaidroja, ka diskusija par šo kompaktu un Ārlietu ministrijas (ĀM) pozīciju bijusi jau Saeimas Ārlietu komisijas sēdē un vēstulē, kas nosūtīta komisijai.

“Saeimas lēmums tika izpildīts precīzi, proti, neviens Latvijas pārstāvis nepiedalījās konferencē Marakešā, kurā tika apstiprināts kompakts. Savukārt 19.decembrī, pirms ANO Ģenerālās asamblejas balsojuma, Ārlietu komisija tika informēta par atturēšanos balsojumā, nevienam pret to neiebilstot. Tāpat Latvijas pārstāvis asamblejā izskaidroja Latvijas nostāju,” uzsvēra Rinkēvičs.

Politiķis arī norādīja, ka nesaskata pamatu pārmetumiem, ka Saeimas lēmums netiktu izpildīts. Tāpat, neatkarīgi no balsojuma, kompakts nav juridiski saistošs nevienai no ANO dalībvalstīm un neuzliek nekādas jaunas saistības, piebilda ministrs.

Jau vēstīts, ka Latvijas Saeima pieņēma rezolūciju, kurā aicināja valdību nepievienoties ANO migrācijas kompaktam.

19.decembrī ar ANO Ģenerālā asambleja ar ievērojamu balsu vairākumu pieņēma rezolūciju, atbalstot Globālo migrācijas kompaktu.

Saistītie raksti

Rezolūciju atbalstīja 152 valstis, piecas valstis – ASV, Čehija, Izraēla, Polija un Ungārija – bija pret, 12 valstis atturējās, ieskaitot Latviju.

ANO Globālais migrācijas pakts tika pabeigts jūlijā pēc 18 mēnešu ilgām sarunām. To vienbalsīgi atbalstīja 192 valstis. Taču pērnā gada decembrī ASV no pakta atkāpās.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Latvijā
“Jaunas sistēmas kuļmašīnas” Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 3. augustā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiska nelaime Jelgavā: pa astotā stāva logu izkritis un bojā gājis mazulis
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atklāta vērienīga dokumentu viltošana Preiļu pašvaldībā; iesaistītas piecas amatpersonas
6 stundas

Lasītākie

AP
Anita Pirktiņa


Laukos
“Ideja padarīt teju visu lauksaimniecību par bioloģisko nav reāla.” Vai pesticīdu un minerālmēslojuma samazināšanas mērķi ir nesasniedzami? 1
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Jaunais koronavīruss varētu būt radies citur. PVO paziņo par vērienīgu pētījumu 2
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga autoavārija
43 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Deputāts Kaimiņš, steidzoties uz vizīti pie ārstiem, pamet savu BMW džipu uz gājēju ietves
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lietuva pievieno vēl divas valstis “melnajam sarakstam”. Eiropai var nākties atgriezties pie robežu slēgšanas
4 stundas