Foto: Elena Fomichewa/SHUTTERSTOCK

Saknes 4 m dziļumā, sēklas dīgst pat pēc 50 gadiem. Kā dārzā iznīdēt tīteni 0

“Dārzā aug tītenim līdzīga nezāle. Zied baltiem ziediem. Kā apkarot šo nezāli?” AINA Svētes pagastā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Šlesers neslēpj pārsteigumu – kādā Jūrmalas klubā viņš saņēmis negaidītu dāvanu ar īpašu uzrakstu 12
Lasīt citas ziņas

Tas ir tīruma tītenis (Convolvulus arvensis). Pēc LAAPC augu aizsardzības speciālistes Lienes Spuriņas teiktā, tā ir daudzgadīga divdīgļlapju nezāle, kas lielākoties savairojas mazdārziņos, ceļu malās, mitrās, mazāk auglīgās augsnēs. Vīteņaugs sasniedz 1–4 m garumu, zied baltiem vai rozā ziediem jūlijā, augustā. Sakņu sistēma var sniegties līdz pat 4 m dziļi. Augi vairojas ar saknēm, sakņu fragmentiem un sēklām. Sēklas dīgtspēju augsnē saglabā līdz pat 50 gadiem.

Mazdārzos tītenis ieviešas ar netīru kultūraugu sēklas materiālu, kā arī vēja un putnu starpniecību. Ņemot vērā, ka tīruma tītenim piemīt veģetatīvās pavairošanās spēja, augs var dzīt dzinumus no sakņu atliekām arī no 40 cm dziļuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemājas dārzos tīteņa ierobežošanai nevajag izmantot herbicīdus, lai izvairītos no ķīmisko preparātu ietekmes uz kultūraugiem. Platību regulāri uzar vai uzrok pēc iespējas dziļāk, rūpīgi izlasot saknes. Nezāles cenšas izravēt, kamēr tās nav sākušas ziedēt un izplatīt sēklas. Tīruma tītenis ātri spēj izplesties – pat viens augs uz kvadrātmetru var nodarīt ievērojamu ražas samazinājumu.

Nav lietderīgi tīteni apkarot, nosedzot piesārņoto platību ar melno polietilēna plēvi. Šī metode, visticamāk, nedos vēlamo efektu, jo tas ir ļoti laikietilpīgs process – ar plēvi noklāto platību nevarēs izmantot vairākus gadus, lai pilnībā ierobežotu tīruma tīteni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.