Foto – Zanda Birze

Kā jau izstādītus augus pasargāt no salnām? 0

“Kā jau izstādītus augus pasargāt no salnām? Pērn tomāti aukstumā kļuva violeti. Esmu dzirdējusi, ka palīdz baldriānu šķīdums, ko uzsmidzina augiem. Kā to pagatavot un lietot?” Zane Bērzciemā

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Lasīt citas ziņas

Dārznieki kopumā vērtē, ka šogad salnas lielus postījumus nav nodarījušas, jo pavasaris bijis tik vēss, ka tie jau norūdījušies. Visbīstamākās ir salnas pēc skaista un saulaina perioda, kad augi strauji izauguši, kļuvuši kaprīzi.

Taču augu izturība nav bezgalīga, un pērn pirmsjāņu salā apsala pat tie, kurus neuzskata par jutīgiem, piemēram, avenes. Pret šādiem apstākļiem dārzniekam jāatzīst sava bezspēcība un jārūpējas vismaz par to, kas segtajās platībās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izvēlas izturīgākos ierindniekus

Neapkurināmās siltumnīcās, lecektīs tomāti aukstuma ietekmē pērn tiešām ieguva violetu nokrāsu. Tas liecina par traucētu vielmaiņu, kad vēsumā augs nespēj uzņemt fosforu. Taču saknes šādā laikā attīstījās labi, un, sākoties jaukam laikam, tie sasteidza iekavēto augšanas un ražas ziņā. Tomātu komforta sajūtai zemākā ir +8 °C temperatūra, lai gan īslaicīgi tie spēj pārciest arī zemāku temperatūru, skaidro saimniecības “Neslinko” saimnieks Aldis Bražūns. Viņš iesaka izvēlēties audzēšanai uz lauka paredzētās tomātu šķirnes, jo tās der arī siltumnīcām. Savukārt šķirnes, kas domātas tikai siltumnīcām, vēlas komfortablus apstākļus, tāpēc ārā nav vērts stādīt. Par izturīgākajām šajā saimniecībā atzīst Krievijā izveidotās šķirnes.

Ārpus telpām izraidīt nesteidz

Ja vēl sola salnas, kā tas ir patlaban, nebūtu gudri izstādīt laukā tomātus, gurķus un citus augus, kas bīstas sala. Bet ko darīt, ja stādi sākuši pāraugt? Aldis Bražūns iesaka labu metodi šādam pavasarim. Siltumnīcā audzējamos tomātus izstāda 50 x 50 cm attālumā citu no cita. Ņem palielus, vismaz septiņu litru podus vai spaiņus un tajos iestāda laukam paredzētos augus. Toverus izvieto starp siltumnīcas tomātiem. Kad salnu periods šķiet garām, tos var izstādīt ārā. Šim nolūkam izrok lielāku bedri un tomātu no poda uzmanīgi izkrata, neizjaucot sakņu kamolu.

Nākamgad jāielāgo īstais sēšanas laiks, nevajag iesēt par agru. Tomātu dēsti izaug aptuveni divu mēnešu laikā. Ja ir neapkurināma siltumnīca un plānots stādīt arī ārā, stādāmais laiks jāparedz maija beigās.

Vēsā laikā sevišķi jāuzmanās augus nepārlaistīt, it īpaši vakarā.

Drošībai sega un aizgalds

Gan pret nelielām salnām, gan aukstu vēju siltummīļiem patiks aizgaldiņi. Apkārt tomātu dobei iedzen mietiņus un apvelk agrotīklu. To ērti var piestiprināt ar būvniecībā izmantojamo skavotāju.

Ražas likteni reizēm var izšķirt pat daži grādi, tāpēc neapkurināmā siltumnīcā naktī var novietot sveces. Izgaismotā augu māja naktī izskatīsies kā Titāniks okeānā! Vēsā laikā ilgi degošās sveces var palikt pat dienas laikā. Ja nav apkures, varētu izmantot elektrisko sildītāju, bet tad tomātu pašizmaksa krietni pieaugtu.

Protams, augus labi pasargā un ērti lietojams ir agrotīkls. Tam nevajag kapitālas konstrukcijas, pietiek ar tomātu balstiem saliktajiem mietiņiem. Pret vēju nostiprina, stūros un ik pa gabaliņam gar malām iesienot akmeņus. Tas izdevīgi, arī sedzot zemeņu lauku. Siltumnīcā plēvi labi var piefiksēt ar veļas knaģiem.

Jāielāgo, ka visi augi, jo īpaši ārā augošie, jāsatuntulē, kamēr vēl nav sācies vakara dzestrums, lai tie var saglabāt savu mikro­klimatu. Ja salna pārsteigusi negaidot, augus var mēģināt glābt, agri no rīta laistot ar vēsu ūdeni. Pieskarties lapām gan nevajag. Reizēm pat zāle, kur salnas laikā dārznieks staigājis, kļūst gluži melna.

Nav dūmu bez salnas

Ja pēkšņi tuvojas salna un zemenes pilnos ziedos, situāciju var glābt, starp vagām lejot karstu ūdeni. Dūmu sveces labāk palīdz augļu kokiem, turklāt tagad tās veikalos ir deficīts, jau izpirktas. Var mēģināt kurināt apkārt laukam ugunskurus, atvadoties no vecā apģērba, kam uzbērtas skaidas vai salmi. Dūms būs varens, taču salnas laikā vējš piestāj. Niecīgās vēsmiņas parasti pūš nepareizajā virzienā. Dūmus var mazliet pavirzīt, vēdinot ar saplākšņa, plastmasas gabaliem, bet ilgi spēka tam nepietiks.

Daži audzētāji laukā izvieto tādas kā Jāņu pundeles – dūmojošos ugunskuriņus liek traukos un novieto uz paaugstinājuma virs zemes. Šādai ofensīvai gan jāgatavojas laikus, iepriekš izstrādājot labāk dūmojošo salnu biedu, tā ērtāko aizdedzināšanas metodi, jo tad, kad temperatūra sāk strauji slīdēt zem nulles, visam jābūt kaujas gatavībā. Arī ugunskurus sagatavo vakarā, apklājot, lai nesalīst.

Baldriāni sargā labi

Baldriāni paaugstina augu izturību pret salnām (ietekme ir 2–3 grādi). No tiem iegūto preparātu lieto biodinamiskās dārzkopības piekritēji, sekmīgi savā saimniecībā izmēģinājusi arī augu aizsardzības speciāliste Māra Kilēvica.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šim nolūkam neder aptiekās nopērkamā tinktūra, ko iegūst no saknes. Pretsalnu līdzekli gatavo no baldriāna ziediem, kuri plaukst ap Jāņiem un no kuriem izspiež sulu. Tās gan nebūs daudz, jo ziedus grūti izžmurdzīt. Iegūto šķidrumu glabā tumšā stikla trauciņā ledusskapī. Daži iesaka masai nedaudz piepilināt lietusūdeni, citi – degvīnu. Gatavajam šķidrumam ir pavisam neliela koncentrācija. Praktiķi lieto dažādas devas: 2–3 ml uz vienu, pieciem vai 10 l ūdens, taču ziedu sulu nevar pārdozēt. Visu labi izmaisa un vakarā pirms salnas augus apsmidzina. Ziedi nesmaržo kā saknes, un kaķi nemetīsies uz apstrādātajiem augiem.

Ja viss spainis nav izlietots, ziedūdeni var izliet kompostā, jo labvēlīgi ietekmēs tā veidošanos. Baldriāna ziedu sulu var glabāt nākamā gada pavasara salnām, taču drošāk ir katru gadu gatavot jaunu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā? 2
Aromātiski un kraukšķīgi! Trīs gardas mazsālītu gurķīšu receptes
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre 28
Šis neesot tomātu gads. Kā parūpēties, lai augi neslimotu un raža labi saglabātos? 15
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 11
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
35% autovadītāju pie stūres runā pa telefonu, gandrīz tikpat daudzi dzer kafiju
21:31
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03