Aleksandrs Lukašenko
Aleksandrs Lukašenko
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Uldis Šmits: Represiju mašinērijas apkalpotāji būtu pelnījuši ko vairāk par vīzu atvieglotas izsniegšanas apturēšanu 9

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pērn oktobra sākumā stājās spēkā sankciju pirmā kārta, ko Eiropas Savienība piemēroja Lukašenko režīmam par augustā notikušo Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un masu protestu nežēlīgo apspiešanu. Nākamās kārtas sekoja novembrī, decembrī un šā gada jūnijā, taču tās nav vedušas pie prāta “Eiropas pēdējo diktatoru”. Režīms turpina izvērst represijas un izdarīt noziegumus. Savukārt ES izstrādā kārtējos t. s. ierobežojošos pasākumus, kurus varētu ieviest mēneša laikā. Protams, ja izdosies vienoties.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
Lasīt citas ziņas
Līdztekus Eiropas Komisija iesaka, kā tiek formulēts, “daļēji apturēt” ES un Baltkrievijas nolīgumu par vīzu atvieglotu izsniegšanu. Interesanti, ka atvieglojumi stājās spēkā pagājušā gada jūlijā, viltus vēlēšanu pašā priekšvakarā.

Tagad ierosinātā “daļējā apturēšana” saskaņā ar EK nodomu neattieksies uz vienkāršajiem ceļotājiem, bet Minskas oficiālo delegāciju locekļiem, ministriem, deputātiem, Konstitucionālās tiesas un Augstākās tiesas tiesnešiem un citiem augstiem ierēdņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņiem nāksies rēķināties ar ķēpīgāku procedūru un, piemēram, maksāt par Šengenas vīzu tagadējo trīsdesmit piecu eiro vietā astoņdesmit. Kas diez vai kādam sagādās pārliekas galvassāpes vai naudas grūtības. Ļaudīm no varas gaiteņiem, kas īsteno režīma politiku, drīzāk piestāvētu “persona non grata” statuss.

Piemēram, Augstākā tiesa ir aktīvi iesaistīta pilsoniskās sabiedrības vajāšanā un septembra beigās likvidēja arī “Helsinku komiteju”, pēdējo vēl atlikušo valstī reģistrēto cilvēktiesību aizstāvības organizāciju.

Līdz šim melnajā sarakstā iekļautas 166 Lukašenko režīma amatpersonas vai uzticības personas, kurām liegts ieceļot ES teritorijā vai šķērsot to tranzītā un kurām draud arī eventuālo aktīvu iesaldēšana. (Vēl pastāv jūnijā ieviestās ekonomiskās sankcijas, kas skar atsevišķus uzņēmumus naftas pārstrādē un kālija un tabakas ražošanas nozarēs.)

Jebkurā gadījumā minētie pasākumi izskatās visai pieticīgi, salīdzinot ar notiekošo Baltkrievijā, kur neatkarīgais cilvēktiesību centrs “Vjasna” šobrīd apzinājis 702 politieslodzītos. Pērn kopš augusta līdz gada beigām tika aizturēti vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku, daudzus pakļāva vai joprojām pakļauj dažādu veidu pazemojumiem vai spīdzināšanai. Pēc opozīcijas sniegtajām ziņām, dzīvību zaudējuši astoņi protesta demonstrāciju dalībnieki. Tāpēc visi represiju mašinērijas apkalpotāji būtu pelnījuši ko vairāk par vīzu atvieglotas izsniegšanas apturēšanu.

Nolīguma attiecīgo pantu pārskatīšanas iniciatīva tāpat kā topošā piektā sankciju pakete lielā mērā ir saistīta ar Minskas izraisīto krīzi pie ES austrumu robežām Polijā, Lietuvā un Latvijā. Tomēr šī hibrīdkara epizode varētu ieilgt, jo, cik noprotams, Lukašenko rīcībā atrodas pamatīgs munīcijas krājums. Septembra vidū Polijas valdības galva Mateušs Moraveckis (kopējā preses konferencē ar Lietuvas premjerministri Ingrīdu Šimonīti) apgalvoja, ka Baltkrievijā savesti aptuveni desmit tūkstoši sīriešu, irākiešu un citu potenciālo ES robežas šturmētāju. Viņi grib nokļūt Vakareiropā, taču nevilšus kalpo par tirāna ieroci, kas pavērsts pret poļiem un baltiešiem.

Eiropas Komisijas nupat arī pieņemtajā jaunajā ES rīcības plānā cīņai pret migrantu kontrabandu 2021.–2025. gadam ieteikts kopīgi risināt šādas “situācijas, kurās cilvēki tiek izmantoti politiskiem mērķiem”, un “pilnveidot visus ES rīcībā esošos operatīvos, juridiskos, diplomātiskos un finanšu instrumentus”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Patiesībā pagaidām vienīgais efektīvais instruments ir robežu nocietināšana atbilstoši ārkārtas stāvoklim. No likuma viedokļa cilvēku kontrabanda ir noziegums, ko padara vēl smagāku fakts, ka šajā lietā ir iesaistīti diezgan specifiski valsts orgāni kā Baltkrievijas VDK. Bet Lukašenko tādējādi uzņēmies ko līdzīgu organizēta noziedznieku grupējuma barveža lomai. Viņam gan nemitīgi jāatskatās pār plecu. Proti, uz austrumiem, kur iekārtojies pats galvenais.

Tikmēr Baltkrievijas opozīcijas koordinācijas padome, kuras vadība radusi patvērumu kaimiņzemēs, paredz 11. oktobrī Nirnbergā sarīkot konferenci, lai izvirzītu arī jautājumus par universālās jurisdikcijas plašāku piemērošanu tagadējās Minskas varas nodarījumu tiesiskam izvērtējumam un perspektīvā starptautiska tribunāla izveidošanu. Šīs iniciatīvas, kaut drusku ideālistiskas, ir varbūt pat svarīgākas nekā Briselē lemtās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
19:56
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 324
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim